Meksika Ev Fiyatları

2023'te Meksika Ev Fiyatları ve Kiraları

Meksika emlak piyasası, ülkenin iyileşmekte olan ekonomik koşullarına rağmen sağlıklı bir yükseliş göstermektedir. Meksika’daki yerli halkın ekonomik olarak ilerlemesi ve dış ülkelerden gelen taleplerin de artışıyla Meksika emlak piyasası güçlenmektedir.

Meksika ev fiyatları Tijuana’da en yüksek olup, sırasıyla Guadalajara, Pueblo-Tlaxcala, Monterrey, Queretaro, Leon ve Toluca onu izlemektedir. Valle de Mexico, Meksika ev fiyatlarının mütevazi bir artış gösterdiği bölgelerdendir.

Meksika halkı çoğunlukla ev kiralamak yerine satın almayı tercih etmektedir. Meksika’da pahalı bir bölgede 85 metrekare eşyalı bir evin kirası ortalama 1240 Amerikan doları, daha mütevazi bölgelerde ortalama 680 Amerikan dolarıdır.Meksika’da satılık ev fiyatları metrekare başına ortalama 2830 Amerikan dolarıdır.

Amerikan ve Kanadalı vatandaşların yüksek dolar kurundan faydalanarak Meksika’dan mülk satın almayı tercih etmesi ve Meksika halkının ekonomik şartlarının iyileşmesi Meksika’daki ev fiyatlarının artmasına neden olmaktadır. Meksika ev fiyatları Türkiye ile kıyaslandığında pahalı, Avrupa ülkelerine göre ucuzdur.

Meksika'da Ev Kiraları Nasıldır?

Meksika’da ev kiraları ortalama olarak aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonumOda SayısıAylık Kira Bedeli
Şehir merkezi1445 USD
Şehir merkezi3790 USD
Şehir dışı1270 USD
Şehir dışı3575 USD

Meksika’da ev kiraları evin konumuna ve sahip olduğu özelliklere göre değişmektedir. Mexico City’de bulunan Polanco, Miguel Hidalgo ve Jardines del Pedregal’de ev kiraları çok yüksek olup, Benito Juarez bölgesinde kiralar daha uygundur.

Mexico City'de Ev Kiraları Nasıldır?

Mexico City'de Ev Kiraları Nasıldır?
Mexico City'de Ev Kiraları Nasıldır?

Mexico City’de ev kiraları evin konumuna göre değişkenlik göstermektedir. Mexico City’de merkezi konumda tek odalı bir dairenin aylık kirası ortalama 727 Amerikan doları, merkeze uzak konumda ortalama 473 Amerikan doları, merkezi konumda üç odalı bir dairenin kirası ortalama 1.390 Amerikan doları, merkeze uzak konumda ortalama 853 Amerikan doları civarındadır.

Mexico City’de ev kiraları, iç piyasanın güçlenmesi, orta sınıfta yükseliş ve dış ülkelerden gelen talepler doğrultusunda yükseliş göstermektedir.

Mexico City’de lüks mülklerin bulunduğu, varlıklı ailelere ev sahipliği yapan Jardines del Pedregal Meksika’nın en pahalı mahallelerinden biridir. Sante Fe Mexico City’nin merkezi iş bölgelerinden biri olup, ev kiraları oldukça yüksektir. Mexico City’nin Miguel Hidalgo bölgesindeki Bosques de las Lomas, Lomas de Chapultepec ve Polanco ev kiralarının yüksek olduğu mahallelerdendir. Mexico City’nin kalbi olarak kabul edilen Benito Juarez semtindeki Del Valle daha çok orta sınıf tarafından tercih edilen, ev kiralarının uygun olduğu mahallelerdendir.

Meksika Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Meksika satılık ev fiyatları ortalama olarak aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonumMetrekare Fiyatı
Şehir merkezi1.200 - 10.000 USD
Şehir dışı900 - 4.000 USD

Meksika satılık ev fiyatları evin konumuna, bölgeye olan talep yoğunluğuna ve evi özelliklerine göre değişmektedir. Mexico City, Morelos, Nuevo Leon, Jalisco, Nayarit ve Queretaro Meksika’nın en pahalı evlerinin bulunduğu bölgelerdir. Güneydoğu Meksika’da plajlarıyla tanınan Cancun’da ve Morelos eyaletinin başkenti Cuarnevaca’da daha uygun fiyatlı evler bulmak mümkündür.

Mexico City'de Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Mexico City'de Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?
Mexico City'de Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Mexico City’de satılık ev fiyatları hem yerli halk, hem dış ülke vatandaşlarının talep yoğunluğu sebebiyle artış göstermektedir. Pandemiyle beraber Mexico City’nin kıyı şeridinde bulunan bölgelere yoğun talep gelmiş ve bu sebeple ev fiyatları yükselişe geçmiştir. Mexico City’de insanlar ev kiralamaktan ziyade daha çok satın almayı tercih etmektedir.

Mexico City’nin en seçkin mahallelerinden olan Polanco ve Lomas’ta bir dairenin ortalama metrekare fiyatı 6.000 ile 10.000 Amerikan doları, Santa Fe’de bulunan bir dairenin ortalama metrekare fiyatı 2.000 ile 4.000 Amerikan dolarıdır arasında değişmektedir.

Meksika'da Ev Satın Alma Prosedürü Nasıldır?

Meksika’da ev satın alma prosedürü beğenilen ev için sözlü bir anlaşmaya varılması ile başlar. Evin fiyatının, fiyata dahil olan ve olmayan masrafların ve teslim tarihinin belirtildiği, taraflardan birinin anlaşmadan cayması durumunda alıcının belirtilen iptal cezaları ile birlikte evin satış fiyatının %5-%10’u tutarında bir depozito ödemek durumunda olduğu geçici satış sözleşmesi imzalanması gerekmektedir.

Dışişleri Bakanlığı’ndan satış işlemleri için yabancı yargı yetkisi aranmayacağını belirtir Calvo belgesi imzalanmalıdır. Alıcı tarafından satış işlemleri için notere fotoğraflı kimlik/pasaport, varsa evlilik cüzdanı, doğum belgesi ve Meksika’da yasal olarak kalındığını kanıtlamak için vize ya da oturum kartı ibraz edilmelidir. Yabancı uyrukluların ev satın almak için Meksika’da ikamet etme zorunluluğu yoktur, ziyaretçi vizesi ile satın alma işlemleri yapılabilmektedir. Satıcı notere gerekli evrakları takdim ettikten sonra, tapu işlemleri yapılmaktadır. Tapu alıcının üzerine geçtiği anda, alıcı evin ödemesini yapmak zorundadır. Alıcı tarafından satın alma vergisi, noter ücreti, kayıt ücreti, tapu sigortası ve fideicomiso ücreti ödenmektedir.

Meksika Emlak Siteleri Nelerdir?

Meksika emlak siteleri aşağıda listelenmiştir.

  • https://www.realtor.com/international/mx/
  • https://www.point2homes.com/MX/Real-Estate-Listings.html
  • https://www.lamudi.com.mx/
  • https://remax.com.mx/
  • https://www.kwmexico.mx/
  • https://century21mexico.com/
  • https://www.vivanuncios.com.mx/

Yabancılar Meksika'da Ev Satın Alabilir Mi?

Yabancılar Meksika’da ev satın alabilir.

Meksika hükümeti, yabancıların ev alabilmeleri için fideicomiso sistemini getirmiştir. Fideicomiso aracılığıyla yabancılar Meksika’da ev sahibi olabilmektedir. Fideicomiso, bir Meksika bankası aracılığıyla yönetilen, banka tarafından alıcı yararına mülkiyet tutulmasını sağlayan bir sistemdir. Banka evin yasal sahibi iken fidecomisoda adı geçen kişi yani alıcı hak sahibidir ve evi satabilir, kiralayabilir, ipotek edebilir veya mirasçılara devredebilir. Fideicomiso, ölüm durumunda Meksikalı olma zorunluluğu bulunmayan başka bir hak sahibi belirlenmesine imkan vermektedir.

Ev Satın Alarak Meksika Oturum İzni Alınabilir Mi?

Ev satın alarak Meksika oturum izni için öncelikle uzun süreli Meksika vizesi türlerinden biri olan Meksika yatırımcı oturum vizesi alınmalıdır. Meksika yatırımcı vizesi Meksika’ya giriş yaparak oturum izni başvurusu yapma hakkı tanınmaktadır.

Meksika yatırımcı oturum vizesi ile yabancı vatandaşlar Meksika’da iş kurabilir ve mülk satın alabilir. Meksika’da 180 günden fazla ve 4 yıla kadar kalmak Meksika oturma izni vizesi ile mümkündür.

Ev Satın Alarak Meksika Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

Ev satın alarak Meksika vatandaşlığı alınabilmektedir. Ev satın alma yoluyla Meksika yatırımcı oturum izni alındıktan sonra 5 yıl Meksika’da ikamet eden yabancılar Meksika vatandaşlığına başvurabilir.

Yatırımcı oturum vizesi ile 5 yıl Meksika’da kalan yabancılara geçici veya kalıcı olarak ikamet etmiş olmasına bakılmaksızın Meksika vatandaşlık başvurusu hakkı tanınmaktadır.

Meksika Evleri ve Mimarisi Nasıldır?

Meksika Evleri ve Mimarisi Nasıldır?
Meksika Evleri ve Mimarisi Nasıldır?

Meksika evleri ve mimarisi farklı renklere, özelliklere ve tarzlara sahiptir. Meksika mimarisi büyük ölçüde İspanya’dan etkilenmiştir. Meksika’nın beyaz sıva duvarına, kiremit çatıya, ahşap kapılara ve yuvarlak pencerelere sahip evleri İspanyol villa stiline benzerdir.

Meksika’nın Mexico City, Guadalajara ve Santa Fe gibi büyük şehirlerinde kerpiç veya sıvadan yapılmış, düz çatıya, kirişlere ve verandaya sahip adobe olarak adlandırılan modern tarzda evler yaygındır.

Meksika’nın güneybatısında tek katlı, büyük alana yayılmış Hacieanda çiftlik evleri yaygındır. Hacienda çiftlik evleri genelde büyüktür, iç mekanda açık oda düzeni yoktur.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: