Meksika İklimi

Meksika İklimi ve Bitki Örtüsü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Meksika, Kuzey Amerika kıtasında 23° kuzey ve 102° batı boylamında bulunmaktadır. Kuzeybatıdan güneydoğuya doğru 3.000 km’den fazla bir uzunluğuna sahip olan Meksika’nın Pasifik Okyanusu ve Atlas Okyanusu’na kıyı şeridi vardır.

Meksika’nın iklimi ve bitki örtüsü kuzeyde başlayan çöllerden güneydeki tropikal yağmur ormanlarına kadar bölgenin özelliklerine göre değişim göstermektedir. Meksika ikliminin ve bitki örtüsünün çeşitli olmasının sebebi yengeç dönencesinin ülkeyi iki kısma ayırmasıdır. Meksika’dan geçen 24. paralelin kuzeyindeki arazilerde kış aylarında sıcaklık ülkenin geri kalan bölgelerine göre daha düşük iken, 24. paralelin güneyinde bulunan arazilerde sıcaklıklar tüm yıl boyunca yüksektir. Meksika’nın kuzeyi genellikle güneyine göre daha az yağış almaktadır.

Meksika'nın İklim Özellikleri Nasıldır?

Meksika’nın iklim özellikleri, ülkede yedi iklim bölgesi bulunması nedeniyle farklılık göstermektedir. Tropikal yağmur ormanı, savan, çöl, step, muson, subtropikal ve Akdeniz iklimi, Meksika’da bulunan iklim çeşitleridir.Tropikal, kurak ve ılıman iklim türleri, Meksika’nın farklı bölgelerinde gözlemlenmektedir.

Meksika yıl boyu ortalama sıcaklığı 18°C’ nin üstünde olan iki tropikal iklime sahiptir.

Meksika’da bulunan tropikal iklimlerden ilki ıslak tropikal iklimdir. Islak tropikal iklimde yılın her ayında en az 60 mm yağmur yağmaktadır. Amazon yağmur ormanları iklimi olarak da bilinen ıslak tropikal iklim güney Veracruz körfez kıyısında ve Tabasco’da görülmektedir. Meksika’da bulunan tropikal iklimlerden diğeri tropikal ıslak ve kuru iklimdir. Meksika’nın tropikal ıslak ve kuru iklime sahip bölgelerinde az yağış görülmektedir. Tropikal ıslak ve kuru iklim Nayarit’ten Pasifik okyanusu kıyısı boyunca Guatemala’ya kadar uzanan bir iklim olup, Meksika kıyılarının büyük bir kısmında görülmektedir.

Meksika iki tür kurak iklime sahiptir. Meksika’da bulunan kurak iklimden biri kurak çöl iklimi olarak adlandırılmaktadır. Meksika’da bulunan kuru çöl alanları, Baja Kaliforniya’nın çoğu, batı Sierra ve merkez platonun kuzey bölümünü kapsamaktadır. Meksika’da bulunan ikinci tür kurak iklime sahip alanlar yarı kurak iklim olarak adlandırılmaktadır. Yarı kurak iklim Meksika’da orta platonun çoğu, batı Sierra, Madrenin batı kesimleri, kuzey Yucatan ve Oaxaca bölgesine kadar güney kısımda dağınık iç bölgeleri kapsamaktadır.

Meksika üç tip ılıman bölgeye sahiptir. Ilıman iklimlerin nem özellikleri bu iklimleri birbirinden ayırmaktadır. Meksika’da görülen ılıman iklimlerden biri olan kuru kış iklimi, düşük neme sahip olup yılda yaklaşık 600-200 mm arasında değişen yaz yağışlarını beraberinde getirmektedir. Kuru kış iklimi Nuevo leon ve Tamaulipas bölgelerini kapsamaktadır.

Meksika’da görülen ılıman iklimlerden nemli subtropikal iklim ,kurak ılıman iklimlere kıyasla daha nemlidir ve daha fazla yağış almaktadır. Meksika’nın Sierra Madrenin doğu yamaçları ve güney dağ sisteminin bazı bölümleri nemli subtropikal iklime sahiptir.

Meksika’nın son ılıman bölgesi Akdeniz iklimidir. Akdeniz iklim bölgeleri nispeten kurak ve yılda 400 mm’den daha az yağmur almaktadır. Meksika’da Tijuana çevresi Akdeniz iklimine sahip tek bölgedir.

Meksika'da Görülen 7 İklim Türü Nelerdir?

Meksika'da Görülen 7 İklim Türü Nelerdir?
Meksika'da Görülen 7 İklim Türü Nelerdir?

Meksika’da görülen 7 iklim türü aşağıda listelenmiştir.

 • Tropikal yağmur ormanı iklimi: Yıl boyunca yağışlı olan tropikal yağmur ormanı iklimi, Meksika’da Veracruz, Tabasco, Oaxaca ve Chiapas bölgelerinde görülmektedir. Ortalama sıcaklık 18°C ​​/ 64°F olarak belirlenmiştir.
 • Savan iklimi: Savan iklimi yaz mevsiminde çok fazla yağmur ve fırtına alan iklim tipidir. Meksika’da Nuevo Leon, Zacatecas, San Luis Potosi ve Sinola bölgelerinde görülen savan ikliminde sıcaklık ortalama 27°C / 80°F olarak belirlenmiştir
 • Çöl iklimi: Çöl ikliminde yazlar sıcak, kışlar dondurucudur. Meksika’da

Baja California, Baja California Sur, Sonora ve Chihuahua bölgesinde görülen çöl ikliminde sıcaklık ortalama 30°C / 86°F olarak belirlenmiştir.

 • Step iklimi: Step iklimi, yarı kurak iklim tipidir. Meksika'daAguascalientes bölgesinde step iklimi hakimdir. Meksika’da step ikliminin yıllık ortalama sıcaklığı 18.2 °C, yıllık ortalama yağış miktarı 532 mm olarak belirlenmiştir.
 • Muson iklimi : Muson ikliminde yaz mevsimi ılıman, düşük neme sahip olup ve bol yağış alır. Muson iklimi görülen bölgeler, Tamaulipas, Guanajuato ve Hidalgo’dur. Meksika’da Muson iklimi görülen bölgelerde ortalama sıcaklık, 17°C / 63°F olarak belirlenmiştir.
 • Subtropikal iklim: Subtropikal iklimdeyazlar sıcak ve nemli, kışlar ılıman ve yıl boyunca yağışlıdır. Meksika’da Sierra Madre Oriental sıra dağlarının doğu yamaçları boyunca görülen subtropikal iklimde sıcaklık ortalama 18°C ​​/ 64°F olarak belirlenmiştir.
 • Akdeniz iklimi: Akdeniz iklimi görülen bölgeler yazlar ayları kurak olup, sadece kış ayları yağış almaktadır. Meksika’da Tijuana ve Baja California’da görülen Akdeniz ikliminde sıcaklık 21°C / 70°F olarak belirlenmiştir.

Meksika'da Ortalama Sıcaklık Nedir?

Meksika’da ortalama sıcaklık, 16 °C ’dir. Meksika’da yılın en sıcak ayı 18.7 °C ile mayıs ayı iken en soğuk ayı 13.4 °C ile ocak ayıdır. Meksika hava durumu bölgelerin özelliklerine göre değişim göstermektedir.

Meksika'da Ölçülen En Yüksek Sıcaklık Nedir?

Meksika’da ölçülen en yüksek sıcaklık, 52 °C’dir. Meksika'da en yüksek sıcaklık 1995'te Baja California'nın başkenti Mexicali'de ölçülmüştür.

Meksika'da Ölçülen En Düşük Sıcaklık Nedir?

Meksika’da ölçülen en düşük sıcaklık, -28.5 °C’dir. Meksika'daki en düşük sıcaklık 30 Ocak 1949’da Valerio köyündeki Chihuahua Eyaletinde ölçülmüştür.

Meksika'da Ortalama Yağış Miktarı Nedir?

Meksika’da ortalama yağış miktarı, 1.058 mm’dir. Meksika’nın en çok yağış aldığı ay ortalama 183 mm yağış miktarıyla eylül ayı iken en az yağış aldığı ay ortalama 17 mm yağış miktarıyla aralık ayıdır. Meksika’da en fazla yağış alan bölge 2.000 mm ile güneydoğu Tabasco’dur. Meksika’nın en az yağış alan bölgeleri Baja California gibi çöl iklimi görülen bölgelerdir.

Meksika'da Kar Yağışı Görülür Mü?

Meksika’da kar yağışı nadir görülmektedir. Meksika’nın Puebla bölgesindeki Tlachichuca şehrinde kış aylarında 14 cm kalınlığa kadar kar yağmaktadır.

Meksika Yılda Kaç Saat Güneş Işığı Alır?

Meksika'da yılda ortalama 3.126,3 saat güneş ışığı almaktadır. Meksika ayda ortalama 102,84 saat güneş ışığı almaktadır. Meksika yaz aylarında günde ortalama 10,41 saat güneş güneş ışığı alırken, kış aylarında günde ortalama 6,28 saat güneş ışığı almaktadır.

Meksika'da Deniz Suyu Sıcaklığı Nedir?

Meksika’da deniz suyu sıcaklığı ortalama 26 °C’dir. Meksika’da yaz aylarında ortalama deniz suyu sıcaklığı 30,1 °C iken kış aylarında ortalama deniz suyu sıcaklığı 14,05 °C’dir.

Meksika Bitki Örtüsü Nasıldır?

Meksika Bitki Örtüsü Nasıldır?
Meksika Bitki Örtüsü Nasıldır?

Meksika bitki örtüsü bölgelere göre çeşitlilik göstermektedir. Meksika’nın güney ve güneybatısında bitki örtüsü, tropikal ormanlar ve otlaklardan oluşurken, kuzey ve kuzeybatısında bitki örtüsü bozkır ve gür çalılıklar oluşturmaktadır. Meksika’da 4.000 metrenin üstünde olan bölgelerde tundraya rastlanmaktadır. Meksika’daki tropikal ormanlarının çoğunluğu Meksika Körfezi kıyı ovası, Yucatan Yarımadası güney kısmı ve yüksek arazilerin yamaçlarında bulunur. Meksika’da bulunan ormanlardaki ağaç türlerinden sedir, bakkam ve kopal, kırmızı ve güzel kokulu odunlara sahip ağaçlardır.

Meksika'da Görülen Bitki Çeşitleri Nelerdir?

Meksika’da görülen bitki çeşitleri aşağıda listelenmiştir.

 • Maguey
 • Ahuehuete
 • Meksika Yelpaze Palmiyesi
 • Meksika Kaktüsü
 • Dalya
 • Cempasúchil
 • Poinsettias
 • Jacarandas
 • Orkide
 • Pitaya
 • Ayçiçeği

Meksika kaktüsü ve Meksika yelpaze palmiyesi, ülkenin en ünlü bitki çeşitlerindendir.

Meksika Kaktüsü Nedir?

Meksika Kaktüsü Nedir?
Meksika Kaktüsü Nedir?

Meksika kaktüsü, Meksika bayrağı üstünde yer alan ve siyasi anlam taşıyan ülke için çok önemli bir semboldür. Meksika efsanelerine göre tanrılar Azteklere şehirlerini kaktüsün üzerinde yılan yiyen bir kartal gördükleri yere kurmalarını söylemişlerdir.

Meksika kaktüsü 1 ile 5 metre arasında büyüyebilen etli bir kaktüs bitkisidir. Meksika kaktüsü, dikdörtgen yeşil saplı veya düz dikenli şekilde olabilir. Meksika kaktüsünün yenilebilir çeşitlerinin Meksika mutfağında büyük bir önemi vardır. Meksika kaktüsleri 3.000 metre yüksekliğe kadar yetişebilen uzun ömürlü bitkilerden olan Meksika çöl kaktüsü aralıktan haziran ayına kadar çiçek açmaktadır.

Meksika Yelpaze Palmiyesi Nedir?

Meksika Yelpaze Palmiyesi Nedir?
Meksika Yelpaze Palmiyesi Nedir?

Meksika yelpaze palmiyesi, Baja California yarımadasına ve kuzeybatı Meksika'da Sonora'nın küçük bir kısmında yetişen palmiye ağacıdır. Meksika yelpaze palmiyesi ortalama 5 metre yüksekliğe kadar büyürken, nadiren 30 metreye kadar büyümektedir. Meksika kaktüsü yaprakları 1 metre uzunluğa kadar uzanırken yaprak sapı 1 metre uzunluğa kadar ulaşmaktadır. Meksika yelpaze palmiyesinin meyvesi sarı-turuncu renkli, çiçeği pembe- beyaz renklidir.

Sıcak iklimi ve güneşli bölgeleri seven Meksika yelpaze palmiyesi, soğuk havalara karşı direnç göstererek-8 °C'ye kadar dayanmaktadır. W. Robusta üzerinde yürütülen araştırmada, Meksika yelpaze palmiye ağacının potansiyel ömrü 500 yıl olarak belirlenmiştir.

Meksika Çiçekleri Nelerdir?

Meksika çiçekleri aşağıda listelenmiştir.

 • Dahlia
 • Passion Vine
 • Chocolate Cosmos
 • Yasmin
 • Queen's Lady's Terlik
 • Mavi Melek
 • Mary's Gold
 • Noel Arifesi Çiçeği
 • Yucca
 • Mexican Aster
 • Mexican Poppy
 • Meksika Şapkası
 • Cennet Kuşları
 • Dragon Fruit Flower
 • Meksika Petunyası

Meksika’da yetişen en ünlü bitkilerden olan Meksika Petunyası mor çiçekli bir bitkidir. Çok fazla bakım isteği olmadığından neredeyse tüm şartlarda yetiştirilebilmektedir. Kolay yetişme koşulları sebebiyle Meksika Petunyası en çok tercih edilen çiçekler arasındadır.

Meksika'da Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Meksika'da Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?
Meksika'da Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Meksika’da yetişen tarım ürünleri aşağıda listelenmiştir.

 • Pirinç
 • Pamuk
 • Mısır
 • Buğday
 • Meksika biberi
 • Meksika fasulyesi
 • Jenapole biberi
 • Meksika limonu
 • Meksika misket limonu
 • Soursop
 • Mamey Sapote
 • Guavas

Meksika’da yetişen meksika biberi, meksika fasulyesi , jenapole biberi, meksika limonu ve meksika misket limonu, yurtdışına ihraç edilen tarım ürünleridir.

Meksika Coğrafyasının İklim Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Meksika coğrafi konumu bakımından tropikal bir bölgede yer aldığından bölgelere göre farklı iklim özellikleri göstermektedir.

Meksika’da denize kıyısı olan yerlerde iklim ılıman iken dağlarda iklim değişmektedir. Yengeç dönencesinin iki bölüme ayırdığı Meksika coğrafyası kuzeyde daha soğuk iklim özelliklerine sahip iken, güneyde daha sıcak iklim özellikleri görülmektedir.

Meksika İklimi Meksika Kültürünü Nasıl Etkilemiştir?

Meksika’da yeryüzü şekilleri engebeli olduğundan tarıma elverişli alan sınırlıdır. Meksika’da genel olarak yetiştirilen tarım ürünleri pirinç, mısır, pamuk ve buğdaydır. Meksika’da tropikal iklim görülen yerlerde tropikal meyveler yetiştişmektedir.

Meksika'da hayvancılık, madencilik ve arıcılık gelişmiştir. İklimin Meksika kültürü üzerindeki etkisi mutfak kültürü, kılık kıyafet ve kutlamalara da yansımıştır. Meksika’da kutlamalar sıcaklık sebebiyle daha çok bahar aylarında yapılırken geleneksel büyük şapkalar da güneşten korunmak amacı ile tasarlanmıştır.

Meksika'ya Gitmek için En Uygun Mevsim Nedir?

Meksika ziyareti için en uygun mevsim, bahar ve yaz aylarında ülkede yüksek sıcaklıklar görülmesi nedeniyle sonbahardır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Meksika’ya gitmek için vize alması gerekmektedir.

Meksika Türkiye vatandaşlarından vize isteyen ülkeler arasındadır. Vizem.net alanında uzman ekibiyle Meksika vize başvurusu için profesyonel hizmet sunmaktadır. Vizem.net, Meksika'yı ziyaret etmek isteyen kişilerin vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: