Romen Yazarlar

Romen Yazarlar ve Romanya Edebiyatı

Romen Edebiyatı köklerini 16. yüzyılda oluşturulan Hans Benker’e ait Necasu Mektubu adlı esere dayandırmaktadır. 16. yüzyılda Romen Edebiyatı ve kültürü, Saint Andrew tarafından getirildiğine inanılan Ortodoksluk mezhebinin ve Rumen Kilisesinin hakimiyeti altındadır. Romen Edebiyatı ortaya çıkış tarihinden itibaren Slav Edebiyatı ve kültürünü benimsemiştir. Romen Edebiyatı’na katılmış ilk eserler 15. yüzyıldan kalma Slav tarihi eserleri olarak bilinmektedir. Romanya’da basılan ilk kitap da 1508 yılında bir Slav din kitabı olmuştur. Romen dilinde 1558 yılında basılan ilk kitap Deacon Coresi tarafından yazılmış Protestan Catechism olarak bilinmektedir.

Moldovalı şair Dosoftei, Romen dilinde yazılmış bilinen en eski şiiri üreten kişidir. İncil’i Rumence’de yayınlamaya yönelik ilk çalışmalar, Deacon Șerban tarafından başlatılmıştır. İncil’in tamamı, Bükreş yakınlarındaki Snagov manastırındaki keşişlerin 1688’de Biblia de la București (Bükreş İncili) adlı eseri tercüme edip bastıkları 17. yüzyılın sonuna kadar Rumence olarak yayımlanamamıştır. İlerleyen yıllarda Modernizm ve Hümanizm başta olmak üzere Romanya Edebiyatı bugüne kadar pek çok eser üretmeyi başarmıştır. Bugün Roman Edebiyatı, Slav ülkelerine ait edebiyatları homojen bir bütünde sunmaktadır.

Romanya Edebiyatı Dönemleri Nedir?

Romen Edebiyatı’nda ilk ortaya çıkış dönemi olarak bilinen erken dönem, ilk Rumence belge olan Neacsu Mektubu’nu ve Oradoks Kilisesi’nin Romen Edebiyatı’ndaki hakimiyet kurma çabalarını içeren dönem olarak bilinmektedir. Romen Edebiyatı erken dönemi 1521 yılı ile başlamış olarak kabul edilmektedir. 17. yüzyıla doğru biten Romen Edebiyatı erken dönem ekolleri arasında Deacon Coresi en önemli ekol olarak görülmektedir. 1673 yılında, Moldovalı şair Dosoftei’ye ait ilk Rumence şiirler yayımlanmıştır. Dosoftei orta Romen Edebiyatı döneminin ve Romen şiirinin en önemli ismi olarak kabul edilmektedir.

20. yüzyılın başlaması ile Romen Edebiyatı için yeni bir dönem başlamıştır. Interbellum olarak adlandırılan bu dönem Altın Çağ olarak da bilinmektedir. Roman Edebiyatı Interbellum dönemi önemli ekolleri Tudor Arghezi, Lucian Blaga ve Mircea Eliade olarak düşünülmektedir.

20. yüzyılın ortalarına gelindiğinde ortaya çıkan 2. Dünya Savaşı etkisi ile Romen Edebiyatı’nda Komünist Dönem olarak dönem başlamıştır. Roman Edebiyatı Komunizm Dönemi’ne ait ekoller Nichita Stănescu, Marin Sorescu, Ana Blandiana, Leonid Dimov, Ştefan Augustin Doinaş ve Radu Tudoran olarak kabul edilmektedir.

Romen Edebiyatı Çağdaş (Modern) Dönem olarak bilinen dönemde Romen yazarlara ait eserler uluslararası bir üne sahiptir. Romen Edebiyatı Çağdaş Dönem yazarlarından en önemli ekoller; Gabriela Adameşteanu, Ştefan Agopyan, Radu Aldulescu, Nicolae Breban, Svetlana Carstean, Mircea Cartărescu, Traian T. Coşovei Gheorghe Crăciun ve Alexandru Ecovoiu olarak sıralanabilmektedir.

Romanya Edebiyatından Önemli 10 Kitap Nedir?

Romen Edebiyatı ilk edebi örneklerini verdiği Erken Dönem itibariyle önemli yazarlara sahiptir.

Herta Müller, Romen Edebiyatı Modern Dönemi’nin en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilmektedir. Herta Müller’e ait en bilinen kitaplar; Tek Bacaklı Yolcu, Keşke Bugün Kendimle Karşılaşmasaydım, Nefes Salınımı ve Yürekteki Hayvan olarak sıralanabilmektedir.

Ovidiu Verdes, Romen Edebiyatı Modern Dönem yazarlarından biri olarak bilinmektedir. Ovidiu Verdes, 1997 yılında yazdığı ilk romanı Resurecția lui Dionysos: Jocul și Dimensiunea Estetică în Discursul Filosofic și Ştiințific Modern ile edebiyat alanına girmiştir. Ovidiu Verdes’e ait diğer önemli eserler, Metaforă şi Metafizică: Patru Studii de Caz, Metafora: Un Concept Deschis ve Muzici şi Faze isimli romanlar olarak bilinmektedir.

Romen Edebiyatı’nda bilinen en önemli yazarlardan biri İoana Pârvulescu olarak kabul edilmektedir. İoana Pârvulescu’ya ait Modern Dönem eserleri; Viaţa Incepe Vineri, İntoarcere în Bucureștiul İnterbelic, Dialoguri Secrete: Cum se Roaga Scriitorii si Personajele Lor, Viitorul începe luni, Prevestirea ve Lumea ca ziar olarak sıralanabilmektedir.

Malta’nın önemli yazarlarından Mircea Eliade, 20. yüzyıl ortalarında daha çok sosyal konuları ele almış önemli bir yazar ve felsefe adamı olarak bilinmektedir. Mircea Eliade’ye ait en bilinen eserler; Kutsal ve Kutsal Dışı, Ebedi Dönüş Miti, Dinsel İnançlar ve Düşünceler Tarihi, Bengal Nights, Şamanizm, Demirciler ve Simyacılar, Yoga ve Mitlerin Özellikleri adlı eserler olarak bilinmektedir.

Filip Florian, Romen Edebiyatı için bir öncü kabul edilen edebiyatçı ve gazetecidir. Filip Florian’a ait en önemli eser 2005 yılında kaleme alınan Little Fingers olarak bilinmektedir. Filip Florian’ın diğer önemli eserleri; Băiuțeii, The Days of The King, The Băiuț Alley Lads, Alle Eulen: Roman ve Zilele Regelui olarak kabul edilmektedir.

The Hunger Angel - Herta Müller (2012)

Nobel ödülü sahibi Herta Müller tarafından 2012 yılında yazılan Açlık Meleği, on yedi yaşındaki Leo Auberg’in yolculuğunu okurlara aktarmaktadır. Leo, 1945’te Sovyetler Birliği’ndeki bir kampa sürülen bir çocuktur. Okur Açlık Meleği’ni okurken Leo’nun zorlu mücadelesine yakından tanık olma fırsatı elde etmektedir. Sürgün sırasında Leo’nun en büyüğü açlık olan pek çok problemini ve bir çocuk olan Leo’nun onlara pozitif yaklaşımını ele alan Açlık Meleği, pek çok ödüle sahip bir kitaptır. Leo’nun yaşadığı dram kimi okura dayanılmaz gelse de Herta Müller realist yaklaşımı ile Açlık Meleği kitabını dünya edebi listelerinde üst sıralara taşımayı başarmıştır.

Musics and Tricks - Ovidiu Verdeş (2000)

Ovidiu Verdeş tarafından 2000 yılında yazılan Musics and Tricks, 1970’li yıllarda Bükreş’te yaşamını sürdüren bir gencin monoton hayatını ele almaktadır. Kitabın baş kahramanı genç; gençlik döneminde yaşanabilecek kendini beğendirme arzusu, popüler olma arzusu ve daha iyi bir fiziksel görünüme sahip olma isteği gibi şeyleri düşlemektedir. Gencin düşleri Ovidiu Verdeş tarafından gerçekçi bir tavırla yansıtılmaktadır. Salinger’s Catcher in the Rye’nin Rumen versiyonu olarak kabul edilen eser, müfredata eklendiğinde muhafazakar kesim tarafından gençleri yanlış yola saptırdığı iddiası ile karşı karşıya kalmıştır. Romen dilinin tersi olarak tanımlanabilecek bir dilde yazılmış, argo dolu ve geleneksel bir topluma ayna tutmanın yıkıcı bir dili olduğu öne sürülen roman, Romen Edebiyatı Modern Dönem eserleri arasında büyük bir popülerlik kazanmıştır.

Life Begins on Friday - Ioana Pârvulescu (2009)

19. yüzyılın sonunda geçen Life Beings on Friday isimli roman, 19 ve 31 Aralık 1897 arasındaki 13 gün boyunca meydana gelen bazı gizemli olayları ele almaktadır. Roman iki adamın, topluluğun temel direkleri olan birkaç karakteri içeren bir keşif yapması ile başlamaktadır. Herkes düzeni yeniden kurmaya çalışırken kaosun başlaması ile olay örgüsü tamamlanmaktadır. Life Begins on Friday, farklı karakterler barındırması ve sosyolojik bakış açısı sayesinde Romanya Edebiyatı’nın en önemli modern dönem eserlerinden biri olarak görülmektedir.

The Forbidden Forest - Mircea Eliade (1955)

Romanya edebiyatının en popüler romanlarından biri olarak kabul edilen Yasak Orman, 1955 yılında ünlü Romen yazar ve felsefe uzmanı Mircea Eliade tarafından yazılmıştır. Yasak Orman, Ekonomi Bakanlığı’nda çalışan Stefan adlı bir kamu görevlisinin yaşadığı tecrübeleri ele almaktadır. Stefan, bir yaz ortası kutlamasında güzel ve gizemli bir kadın olan Ileana ile tanışmasının ardından kendisini manevi bir arayışın ortasında bulur. Baş karakter Stefan evlidir ve karısı ile tanıştığı metresi Ileana arasında kalmaktadır. Yasak Orman, Mircea Eliade’nin farklı ve eleştirel bakış açısı nedeniyle pek çok yerel ve uluslararası alanda ödüle layık görülmüştür.

Little Fingers - Filip Florian (2009)

Olay örgüsü küçük bir kasabada geçen Little Fingers, bir Roma kalesinin yakınındaki bir kazı ile öyküyü ele almaya başlamaktadır. İlerleyen sayfalarda bölgeye yakın yerliler, kökenleri anlaşılmaz olan insan cesetlerinin yer aldığı toplu bir mezar bulurlar. Birisi parmak kemiklerinin her gece cesetlerden kaybolduğunun farkına vardığında yerel halk tarafından duyulan korku ve heyecan giderek artmaya başlar. Bu sırada bambaşka bir yerde, dağlarda bir keşiş, Komünist hükümeti yıkıcı eylemlerle devirmeyi planlayan bir partizanın itiraflarını işitmektedir. Bunlara, şehre inen renkli Arjantinli antropologlardan oluşan bir ekibin ziyareti de eklenmektedir

Little Fingers’a yazarı Filip Florian ve okurlar tarafından en çok yakıştırılan tema, tüm bu karmaşaya iliştirilen aşk öyküsü olmuştur. Little Fingers sahip olduğu farklı konuları tek bir öyküde birleştirme tekniği ile oluşturulan anlatımı sayesinde, Roman Edebiyatı’nın en çok tercümesi yapılan eserleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Adventures in Immediate Irreality - Max Blecher (1936)

Ani Gerçeklikteki Maceralar, yazarı Blecher’ın hayatını ve ölüme doğru giderken yaşadığı olayları ele almaktadır. Ani Gerçeklikteki Maceralar, hayatın saçmalıklarına hem meydan okuyan hem de yenik düşen bir zeka ve hassasiyetin ortak ürünü olarak görülmektedir. Ölümün fazlasıyla farkında olan Blecher, ne kadar hastalıklı olursa olsun, vücudundaki her dönüşümü canlı bir şekilde kaydeder ve bu süreçte kimliğini yavaş yavaş yitirmekten korkmadan detaylı bir şekilde tüm olanları kaleme alır. Max Blecher yaşamını yitirse de Ani Gerçeklikteki Maceralar adlı eseri bugün hala ölüme doğru duyulan his ve korkuları en iyi betimleyen eser olarak pek çok okur tarafından Roman Edebiyatı’nın vazgeçilmezleri arasında görülmektedir.

Solenoid - Mircea Cărtărescu (2015)

Solenoid adlı eser, Bükreş’teki bir ilkokulda Rumence öğretmeni olarak çalışan başarısız bir yazarın el yazması şeklinde okura sunulmaktadır. Öğretmen kitabın baş karakteri olarak bilinmektedir ve işinden nefret ettiği için, vücudunun sınırlarından kaçmanın ve dördüncü boyuta sığınmanın bir yolunu bulmanın arzusu içindedir. Boyutu, karmaşıklığı ve derin anlatı katmanları nedeniyle Solenoid, Cărtărescu tarafından kaleme alınmış en iyi roman olarak düşünülmektedir. Solenoid karmaşık ve uzun içeriğine rağmen verilmesi istenen mesajı net bir biçimde okura aktardığı için okurlar tarafından ilgiyle karşılanmıştır.

The Girl from the Wagon House - Ana Maria Sandu (2006)

The Girl from the Wagon House, bir melankoli ve keder hikayesi olarak kabul edilmektedir. Ana Maria Sandu tarafından yazılan eser üç bölüme ayrılmıştır, yazar ilk bölümde okuyucuyu Ileana’nın dünyası ile tanışmaya başlamaktadır. Ieana, anlama gücünden kaçan örneklerle dolu küçük bir kızdır ve The Girl from the Wagon House’ın baş karakteridir. Ilena sahip olduğu cehalet içinde bile, hayatı bir dizi mucize olarak düşünmektedir. Ileana’nın kızı Ina’nın anlattığı ikinci bölüm, Ileana’nın daha sonraki yıllarda gerçekleştireceği mutsuz evliliğinden intiharına kadar olan hayatını ele almaktadır.

İkinci bölümde, lisede olan Ileana, okuyuculara kendisinin ve şiddet uygulayan kocası Stefan’ın Romanya sahilinde nasıl tanıştıklarının hikayesi de dahil olmak üzere kendisini evliliğe götüren süreci ele almaktadır. Son bölümde ise, Ana Maria Sandu, Ileana’nın dramatik sonunu tüm genç kızlara örnek olacak bir biçimde ele almaktadır. The Girl from the Wagon House, sahip olduğu feminist tavır ve çocuklar üzerinde gerçekleştirdiği başarılı psikolojik analizler sonucu yerel ve ulusal pek çok edebiyat ödülü almıştır.

Bengal Nights - Mircea Eliade (1933)

Bengal Geceleri, yazarın kendisi ile Bengalli şair Rabindranath Tagore’un koruyucusu Maitreyi Devi arasında geçen yasak aşkı kurgusal bir dil ile ele almaktadır. Bengal Geceleri adlı eserde, Hindistan’da yaşayan bir gurbetçi olan Allan, Narendra Sen tarafından işletilen bir şirkette çalışmaktadır. Allan, sıtmaya yakalandıktan sonra hastanede müşahede altına alınır. Sıtma tedavisi bittikten sonra çalıştığı şirketin mühendisinin evine akşam yemeği için davet edilmiştir. Allan, Almanya’da ev sahibinin kızı Maitreyi ile tanışır ve ona umutsuz bir şekilde aşık olur. Bengal Geceleri, dünya çağında bir popülerlik elde etmeyi başarmıştır.

The Sixty-Year-Old Woman and the Young Man - Nora Iuga (2000)

The Sixty- Year- Old Woman and the Young Man adlı eserde erotizm, ölüm ve edebiyat gibi temalar bir araya gelerek daha önce Romen Edebiyatı’nda benzeri görülmemiş bir karışım olmayı başarmaktadır. Nora Luga, The Sixty-Year-Old Woman and the Young Man isimli eserinde, bir kadının yaşlılığa kaymasıyla meydana gelen dönüşümleri genç bir adam üzerinden berrak ve şehvetli bir şekilde yansıtmaktadır. Nora Luga’nın geçirdiği ömrün tecrübelerini yansıttığı eser sahip olduğu cesur tutum ve farklılık ile edebiyat çevrelerince ilgi ile karşılanmıştır.

Romanya Edebiyatının En Önemli Yazarları Kimlerdir?

Romanya edebiyatının en önemli yazarları; Mihai Eminescu, Titu Maiorescu, Ion Creangă, Emil Brumaru, Arthur Segal, Nikolay Çavuşesku, Nicolae Lorga, Dimitri Kantemiroğlu ve Vasile Alecsandri olarak sıralanabilmektedir. Romanya halkı geçmişte yaşadığı tüm bağımsızlık mücadelesi dönemlerinde, yazarlar ve diğer edebiyatçıların yaptıkları dışavurumlar sayesinde tüm dünyaya haklı savaşlarını kanıtlamıştır. Yazarlar tam Rumence yazdıkları eserler ve diğer dillere ait önemli eserlerin Rumence’ye tercümeleri ile Romen edebiyatına ve kültürüne bağımsızlık dönemi süresince fayda sağlamışlardır. Romen halk tarih boyunca yaşadıkları tüm mücadeleleri ve olumsuz yaşanmışlıklarını edebiyatçılar ve edebiyat ile özgürce ifade etme hakkı elde etmişlerdir.

Richard Wagner

Richard Wagner, 10 Nisan 1952 yılında Romanya’nın Lovrin kentinde doğmuştur ve Alman asıllı olmasına rağmen Romanya ve Romen Edebiyatı için yaptıkları ile ün kazanmıştır. Richard Wagner, yazın hayatı boyunca 1000’den fazla roman, öykü ve deneme kaleme almıştır. Richard Wagner’in komunizm karşıtı fikirleri olduğu düşüncesi, Wagner’in edebiyat hayatını baltalamıştır. Richard Wagner ve eşi Herta Müller, 1987 yılında, komunist baskılar ve sansürler nedeniyle Romanya’dan Berline’e kaçmak zorunda kalmıştır. Richard Wagner’in en bilinen eserleri; Ein Gedichtbuch, Der Anfang ve Geschichte, Anna ve öl Uhren, Ausreiseantrag, Der Sturz des Tyrannen Rumänien und das Ende der Diktatur olarak listelenebilmektedir.

Richard Wagner uluslararası pek çok ödül almıştır. Richard Wagner’e ait ödüller; 2008 Georg Dehio Kitap Ödülü, 1988 Andreas Gryphius Preis’in Förderpreis’i,1987 Leonce und Lena Preis Özel Ödülü ve 2014 Verdienstkreuz am Bande des Verdienstordens der Bundesrepublik Deutschland olarak sıralanabilmektedir.

Mircea Eliade

Mircea Eliade, 9 Mart 1907 yılında Romanya’nın Bükreş kentinde doğmuş Rumen gazeteci, din adamı ve edebiyatçı olarak bilinmektedir. Mircea Eliade’nin bilinen ebeveyni Gheorghe Eliade’dir. Mircea Eliade evlilik yapmamıştır.

Mircea Eliade 1925 ve 1928 yılları arasında Bükreş Üniversitesi Felsefe ve Edebiyat Fakültesi’ne devam etmiştir ve Erken Modern İtalyan filozofu Tommaso Campanella üzerine yaptığı bir çalışma ile Bükreş Üniversitesi’nde eğitimini tamamlamıştır.

Mircea Eliade Edebiyat hayatının başlarında, aşırı sağcı filozof Nae Ionescu’nun bir öğrencisi olmuştur. Daha sonraki yıllarda Mircea Eliade görüşlerini ve sağcı görüşe olan yakınlığını daha da belli ederek bir edebiyat topluluğu olan Criterion’a üye olmuştur. Mircea Eliade, 1930’ların sonlarında birkaç eserinde, faşist ve anti semitik bir siyasi örgüt olan Demir Muhafız’a desteğini açıkça belirtmiştir. Bir edebiyatçı olarak siyasete bu kadar karışması ve aşırı sağ görüşleri nedeniyle eleştirilmiştir. Sonraki yıllarda sağcı fikirleri nedeniyle Mircea Eliade, kısa süreli bir sürgün cezası almıştır.

Mircea Eliade’nin en bilinen eserleri; İmgeler ve Simgeler, Dinsel İnançlar ve Düşünceler Tarihi 1, Dinler Tarihine Giriş, Kutsal ve Kutsal Dışı, Yoga, Ölümsüzlük ve Özgürlük, Dinsel İnançlar ve Düşünceler Tarihi 2., Mitlerin Özellikleri ile Mitler Rüyalar ve Gizemler olarak sıralanabilmektedir. Mircea Eliade’ye ait en bilinen eser 1955 yılında yazdığı Yasak Orman adlı kitabıdır.

Elie Wiesel

Eliezer Wiesel, 30 Eylül 1928 tarihinde Romanya Krallığı’na ait Sighet kentinde doğmuştur ve 57 tane ödüllü kitaba sahiptir. Eliezer Wiesel, aslen Amerikalı olmasına karşın Romen Edebiyatı için büyük öneme sahiptir. Eliezer Wiesel’in ebeveynleri Sarah Feig ve Shlomo Wiesel olarak bilinmektedir.

Wiesel babası tarafından ona aşılanan hümanizm akımını ve savaş karşıtı görüşleri eserlerinde yansıtmıştır. Sahip olduğu etnik köken nedeniyle İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşadığı travmaları eserlerinde açıkça belirtmektedir.

Eliezer Wiesel, 18 yaşında savaşın sona erdiği yıllarda sürgünden Fransa’ya giderek Fransızca eğitimi almıştır. Paris Üniversitesi’nde gazetecilik eğitimini alan Eliezer Wiesel, Fransa’da günlerini dünya klasikleri okuyarak geçirmiştir.

Eliezer Wiesel ilerleyen yıllarda Amerika’ya dönmüştür. Amerika’da 1969 senesinde Avusturyalı Marion Erster Rose ile evlenmiştir.

Eliezer Wiesel’a ait bilinen en önemli eserler; Addams, Butler, Söderblom, Buisson Quidde, Briand ve Stresemann olarak bilinmektedir. Eliezer Wiesel’a ait uluslararası ve ulusal ödüller; Ingram Merrill ödülü 1964, Ateşli Ruhlar için Ulusal Yahudi Kitap Ödülü: Hasidik Ustaların Portreleri ve Efsaneleri 1973, Yahudi Mirası Ödülü, Hayfa Üniversitesi 1975, ABD Kongre Altın Madalyası, 1984 ve Nobel Barış Ödülü olarak sıralanabilmektedir.

Eugène Ionesco

Eugène Ionesco, 26 Kasım 1909 yılında Romanya’nın Slatina Bölgesi’nde doğmuş Rumen- Fransız asıllı bir oyun yazarı olarak bilinmektedir. Eugène Ionesco anne ve babası boşandıktan sonra 1925 senesinde babası ve annesiyle ile birlikte Romanya’ya dönerek eğitimine Aziz Sava Ulusal Koleji’nde devam etmiştir. Daha sonraki yıllarında edebiyata olan ilgisi nedeniyle Bükreş Üniversitesi’nde Fransız Dili ve Edebiyatı eğitimi almış ve Bükreş Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra uzun bir süre öğretmen olarak görev yapmıştır.

Eugène Ionesco, 1936 yılında Rodica Burileanu ile evlenmiştir.

Eugène Ionesco, tüm edebi eserlerde yenilikçi ve özgürlükçü bir tutum izlemesi gerektiğini düşünmekteydi. Eugène Ionesco’a ait en bilinen eserler; Ders, The New Tenant, Exit the King ve The Hermit olarak listelebilmektedir.

Eugène Ionesco’a ait en önemli başarılar; 1970 yılında Académie Française üyeliği, 1959 yılında Tours Festival Ödülü, 1970 Kudüs Ödülü, 1969 Monaco Grand Prix ve 1970 Avusturya Devlet Avrupa Edebiyatı Ödülü olarak bilinmektedir.

Hermann Oberth

Hermann Oberth, 28 Haziran 1894 tarihinde Romanya’nın Sibiu kentinde doğmuş Alman asıllı bir fizikçi ve mühendis olarak bilinmektedir. Hermann Oberth, edebiyat alışkanlığı sayesinde ilgi duymaya başladığı roket biliminin kurucularından biri olarak bilinmektedir. Oberth 1912 yılında tıp eğitimine başlayana kadar roket bilimi ile ilgili kitaplar okuyarak araştırmalarda bulunmuştur. Hermann Oberth, 1919 yılında fizik eğitimi almak için Almanya’ya taşınmıştır. Almanya’da önce Münih daha sonra da Göttingen Üniversitesinde eğitim hayatını sürdürmüştür. Daha sonraki yıllarda doğduğu yer olan Romanya’ya tezini savunmak üzere dönmüştür.

Bilimin eleştirmekten geçtiğini savunan Hermann Oberth, roket bilimi, fizik ve astronomi alanlarında pek çok önemli kitap ve tez yazmıştır. Hermann Oberth’e ait en çok okunan eserler, fizik ve roket biliminin temelini oluşturan Ay Arabası, Elektrikli Uzay Gemisi, Die Rakete zu den Planetenräumen ve Yönetecek Olanlara Astar olarak sıralanmaktadır.

Hermann Oberth, 6 Temmuz 1918 tarihinde Mathilde Hummel ile evlenmiştir. Hermann Oberth, 1929 Prix ​​REP Hirsch ve 1969 Wilhelm Exner Madalyası başta olmak üzere pek çok başarı kazanmıştır.

Romanya Tarihini Anlatan Kitap Nedir?

Romen edebiyatçılar için, Romanya’nın sahip olduğu köklü ve çalkantılı tarihi kullanmak büyük önem arz etmektedir. Romanya’da edebiyat alanında pek çok tarih tabanlı kitap yer almaktadır. Romanya’nın tarihi kitaplardan en bilineni Romanya’nın Bağımsızlığına Giden Yolda Voyvoda Aleksandr Cuza olarak düşünülmektedir.

1860’larda ve 1870’lerde Tuna Romanyası, siyasi tabiiyetten bağımsızlığa geçme çabalarına başlamıştır. 1860’larda ve 1870’ler boyunca Romenler, komşu ülkeler Rusya, Avusturya- Macaristan ve Osmanlı’dan gelen istilalar ve Batı Avrupa ülkelerinin iç işlerine sürekli müdahale etmeleri ile mücadele etmek zorunda kalmıştır. Romanya’nın en önemli tarihi olayı olarak görülen Bağımsızlık savaşı, Romanya’nın ilerleme arayışı, iç sivil hakları ve diğer Balkan milletleriyle ilişkileri gibi konuların yanı sıra Romanya halkını, kültürünü ve yaşam tarzını da etkilemiştir. Romanya’nın Bağımsızlığına Giden Yolda Voyvoda Aleksandr Cuza adlı eser, Romanya’nın Bağımsızlık Mücadelesi’nin kısa bir kesitini okura sunmaktadır. Eserin oluşum sürecinde Osmanlı ve Romanya Tarihi arşivlerindeki belgeler incelenmiştir.

Romanya Mektupları Kimin Eseridir?

Romanya Mektupları isimli eser Ahmet Rasim tarafından Balkan Savaşları döneminde kaleme alınmış bir eserdir. Romanya Mektupları isimli eser gezi izlenimlerini anlatan ve türünün tek örneği olarak görülen bir kitaptır. I. Dünya Savaşı sırasında, Romanya’ya ait cephedeki Osmanlı Ordusu’nun başarılarını kutlamak üzere Tasvir-i Efkar Gazetesi yazarı Ahmet Rasim cepheye gitmiştir. Ahmet Rasim tarafından kaleme alınan Romanya Mektupları, Ahmet Rasim’in cephede ve cephenin ardında kalan çeşitli milletlere mensup askerlere ilişkin gözlemlerini anlatmaktadır. Romanya Mektupları türü gezi yazısı olarak görülmektedir. Kimi edebiyat çevreleri, Romanya Mektupları adlı eseri bir anı olarak ele almaktadır.

Romanya Kültürü Romanya Edebiyatını Nasıl Etkilemiştir?

Romanya, tarih boyunca tüm Slav devletlerine karşı bağımsızlık mücadelesi vermiş bir ülke olarak bilinmektedir. Romanya Slav ülkelerinden; kültürel, geleneksel ve edebi açıdan pek çok özellik benimsemiştir. Başta Rusya olmak üzere Slav devletlerine ait mitolojiler, tarih ve yaşayış biçimlerinin etkileri Romanya Edebi eserlerinde görülmektedir. Romanya kendisine özgü olan kültürüne de edebi eserlerde yer vermiştir. Romanya Edebiyatı’na ait eserlerde Romen Mitolojisi’ne ait canavarlara, halk tarafından nesilden nesile aktarılan köklü geleneklere, Romen tarihine ve Romenler’e ait kabul edilmiş geçmiş dinlere yer verilmektedir. Romanya kültürünün yanı sıra Slav devletlerine ait pek çok kültürel öğe de Romen Edebiyatı’nda yer almaktadır.

19. yüzyılda Romanya kazandığı bağımsızlık etkisi ile daha özgür fikirler sunabilen ve tamamen saf modern Romen kültürünü yansıtabilen eserler verebilmiştir. Romanya’nın bu dönemden sonraki yazarları bağımsızlığı adeta Romen kültürünün bir parçası kabul etmişlerdir ve bağımsızlık üzerine binlerce eser vermişlerdir.

Romanya’da Görülmesi Gereken Edebiyat Müzeleri Nelerdir?

Romanya’da yer alan önemli kütüphane ve edebiyat müzelerine ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • National Museum of Romanian Literature
 • Romanian Literature Museum- Pogor Memorial House
 • Bucharest Literature Museum
 • Romanya Ulusal Kütüphanesi
 • Technical University Kütüphanesi
 • Bucharest Metropolitan Kütüphanesi
 • Central University Carol I Kütüphanesi
 • BiblioNet biblioteca
 • George Barițiu County Kütüphanesi
 • Teleki- Bolyai Kütüphanesi
 • Biblioteca de Jurnalism- Filiala Bibliotecii
 • Culciu Mare Kütüphaneleri
 • Biblioteca de Botanică

Her yıl Romanya vize başvurusu onaylanan milyonlarca turist Romanya’ya seyahat etmektedir. Turistler, Romanya’da yer alan edebiyat müzeleri ile kütüphanelerin sahip olduğu Romen Edebiyatı eserlerini yakından inceleme fırsatı bulmaktadır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: