Romanya Ankara Büyükelçiliği

Romanya Büyükelçiliği Ankara

Romanya Ankara Büyükelçiliği, Romanya hükümetini Türkiye temsil eden kurumdur. Romanya Ankara Büyükelçiliği, Türkiye ile siyasi, ekonomik, sosyal alanda iyi ilişkiler kurmak ve kurulan iyi ilişkileri sürdürmek, vize işlemlerini yürütmek ve Türkiye’de yaşayan Romen vatandaşlara konsolosluk hizmeti sağlamakla görevlidir.

Romanya Büyükelçiliğinde, konsolosluk birimi ve Romen vatandaşı birimi olmak üzere iki alt birim bulunmaktadır. Romanya Büyükelçiliği alt birimlerinde; vize alma işlemleri, oturum işlemleri, Romen vatandaşlara gerekli olan nüfus belgesi ile evlilik belgesi gibi ihtiyaçların karşılanması ve Romen vatandaşların yaşadığı sorunların çözümüne ilişkin yardım edilmesi gibi işlemler yapılmaktadır.

Romanya Büyükelçisi Kimdir?

Romanya Büyükelçisi, Stefan Alexandru Tinca’dır. Stefan Alexandru Tinca, büyükelçilik görevini 11 Mart 2021 tarihinden beri yürütmektedir.

Romanya Büyükelçiliği Çankaya Ankara İletişim Bilgileri ve Adresi Nedir?

Romanya Büyükelçiliği, hafta içi her gün 09:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Romanya Büyükelçiliğine randevu almadan gidilememektedir. Romanya Ankara Büyükelçiliği, Bükreş Sokak 4, Çankaya, 06680, Ankara adresinde bulunmaktadır.

Romanya Ankara Büyükelçiliği Telefonu Nedir?

Romanya Büyükelçiliği Ankara telefon hatları aşağıda listelenmiştir.

  • Romanya Büyükelçiliği telefon hattı: +90 312 466.
  • Romanya Büyükelçiliği konsolosluk işlemleri bilgi hattı: +90 312 447 7945
  • Romanya Büyükelçiliği Romanya vatandaşları için çağrı merkezi telefonu: +90 312 447 7940

Ankara Romanya Büyükelçiliği Mail Adres Nedir?

Romanya Büyükelçiliği mail adresi, ankara@mae.ro şeklindedir.

Romanya Başkonsolosluğu Ankara Resmi Web Sitesi Nedir?

Romanya Türkiye Başkonsolosluğu resmi web sitesine, ankara.mae.ro adresinden ulaşılmaktadır.

Romanya Konsolosluğu Ankara’da Nerededir?

Romanya Konsolosluğu, Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunmaktadır. Romanya Konsolosluğunun çevresinde; Polonya Konsolosluğu, İsveç Konsolosluğu gibi konsolosluklar ve Pembe Köşk gibi yapılar bulunmaktadır.

Romanya Büyükelçiliği ile Esenboğa Uluslararası Havalimanı arasındaki mesafe 32,5 km’dir. Romanya Büyükelçiliği ile Kızılay Meydanı arasındaki mesafe ise 5,7 km’dir.

Türkiye Romanya Büyükelçiliği Ankara Adresine Nasıl Gidilir?

Türkiye Romanya Ankara Büyükelçiliğine gitmek için otobüs, araba gibi ulaşım araçları kullanılmaktadır. Romanya Büyükelçiliğine otobüs ile gidebilmek için Ulus - Sıhhıye - Kızılay duraklarından 304-114 numaralı Kırkkonaklar otobüsüne binmek ve Kuleli Sokak ile Uğur Mumcu Caddesi’nin kesiştiği yerde inmek gerekmektedir.

Ankara tren ile gelmiş ve Romanya Büyükelçiliğine gitmek isteyen kişilerin tren garından öncelikle Ulus veya Kızılay dolmuşuna binmesi, ardından 304-114 numaralı Kırkkonaklar otobüsüne binmesi gerekmektedir.

Ankara’nın diğer bölgelerinden Romanya Büyükelçiliğine gelebilmek için metro kullanacak olan kişilerin metro ile Ulus veya Kızılay istasyonlarında inmesi 304-114 numaraları Kırkkonaklar otobüsüne binmesi gerekmektedir.

Romanya Büyükelçiliği Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Romanya vizesi başvuruları, akredite acenteler aracılığıyla ve Romanya Ankara Konsolosluğu üzerinden yapılmaktadır. Romanya Büyükelçiliği üzerinden vize başvurusu yapmak için, Romanya Büyükelçiliğinin resmi web sitesi olan https://eviza.mae.ro/ adresine mail atılarak başvuru talebinde bulunulmaktadır. İstanbul ve çevresinde oturan kişiler için Romanya vizesi başvuruları, Romanya İstanbul Konsolosluğu üzerinden yapılmaktadır.

Ankara Romanya Büyükelçiliğinden Nasıl Randevu Alınır?

Ankara Romanya Büyükelçiliğinden online olarak e-posta yolu ile alınmaktadır. Romanya vizesi için başvuru, Romanya Büyükelçiliğinin online randevu sitesi aracılığıyla mail atılarak randevu saati alınması yolu ile mümkündür. Romanya Büyükelçiliğinin online randevu sitesi, http://evisa.mae.ro/home adresidir.

Romanya Vize Başvurusu için randevu alınması durumunda, randevu saatinde konsoloslukta bulunulması gerekmektedir. Randevu saatinde konsoloslukta bulunmayan kişilerin randevuları iptal edilmektedir.

Ankara Romanya Konsolosluğu Dışındaki Diğer Romanya Dış Temsilcilikleri Hangileridir?

Ankara Romanya Konsolosluğu dışındaki diğer Romanya dış temsilcilikleri aşağıda listelenmiştir.

Bilgi için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: