Yeni Zelanda Mühendis Vizesi

Yeni Zelanda Mühendis Vizesi Başvuru Süreci 2023

Yeni Zelanda'da mühendis olarak çalışmak için Yeni Zelandalı bir işverenden iş teklifi alınmış olması ve çalışma vizesi alınması gerekmektedir. Diğer mühendislik kolları için gerekli olmamak ile birlikte elektrik mühendisi olarak Yeni Zelanda'da çalışmak isteyen kişilerin ayrıca kanunen izin alması gerekmektedir.

2022 yılı itibariyle Yeni Zelanda’da 74.000 mühendis bulunmaktadır ve ekonomik büyümeye ayak uydurmak için ülkeye her yıl 1500 mühendis alınması hedeflenmektedir. Yeni Zelanda’da istihdam edilmek istenen mühendislik alanları arasında; kimya, inşaat, elektrik, elektronik, çevre, jeoteknik, endüstriyel, malzeme, mekanik, üretim mühendislikleri bulunmaktadır.

Vizem.net, Yeni Zelanda'da bir işverenden iş teklifi alan mühendislere çalışma vizesi başvurularında gerekli evrakların kontrolü, tüm online işlemler ve başvuru takibi için danışmanlık hizmeti sunan akredite kurumdur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Yeni Zelanda Mühendis Vizesi Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda mühendis vizesi almak için, öncelikle Yeni Zelanda'dan iş teklifi alınması gerekmektedir. Yeni Zelanda'dan iş teklifi alan mühendisler, nitelikli işçi çalışma vizesi (essential skills work visa) başvurusunda bulunabilmektedir.

Yeni Zelanda nitelikli işçi çalışma vizesi fiziken ya da online olarak; Türkiye'de Yeni Zelanda vize başvuruları için yetkili aracı kurum ve akredite vize acenteleri üzerinden alınabilmektedir fakat pandemi kısıtlamaları nedeniyle Yeni Zelanda Temmuz 2022'ye kadar vize başvurusu kabul etmemektedir.

Yeni Zelanda mühendis vizesi başvurusunu online yapacak kişilerin; https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa sitesinden başvurulacak çalışma vizesi türünü seçmesi, açılan sayfada başvuru butonuna tıklaması ve yönlendirilen https://apply.immigration.govt.nz adresinde RealMe hesabı oluşturarak başvuru yapması gerekmektedir. RealMe hesabı oluşturulduktan sonra önceden hazırlanmış başvuru için gerekli destekleyici belgeler sisteme yüklenmektedir.

Yeni Zelanda mühendis vizesi için online başvuru yapıldıktan sonra pasaport aslı ve başvurunun sunulması için VFS Global'den randevu alınması ve randevu gününde başvuru merkezine vize servis ücretini ödeyerek başvurunun tamamlanması gerekmektedir. Online yapılan Yeni Zelanda vize başvurularında vize harcı, başvuru esnasında ödendiği için başvuru merkezinde sadece vize servis ücreti ödenmektedir.

Yeni Zelanda mühendis vizesi başvurusunu fiziksel olarak yapacak kişilerin; başvuru formunu indirerek doldurması ve başvuru için gerekli diğer evrakları hazırlayarak mesai saatleri içerisinde vize başvuru merkezi VFS Global'in ofisine şahsen teslim etmesi ya da posta veya mail yoluyla göndermesi gerekmektedir. Yeni Zelanda vize başvuru evrakları teslim edildikten ya da gönderildikten sonra VFS Global ofisinden randevu alınması ve randevuda vize harcı ve vize servis ücreti ödenerek başvurunun tamamlanması gerekmektedir

Yeni Zelanda Mühendis Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yeni Zelanda mühendis vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Yeni Zelanda mühendis vizesi başvuru formu: Yeni Zelanda mühendis vizesi başvuru formunun, başvuru sahibi tarafından eksiksiz biçimde büyük harflerle doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.
 • Vize harcı: Fiziksel veya online başvurularda vize harcının ödenmesi gerekmektedir.
 • Fotoğraf: İki adet renkli vesikalık fotoğraf sunulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Son 10 yılda alınmış pasaportun orijinalinin sunulması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu: Başvuru sahibinin sağlıklı olduğunu kanıtlaması adına çekilmiş bir göğüs röntgeni ve sağlık raporunun sunulması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülkeden ve 17 yaşından itibaren beş yıl veya daha uzun süreyle yaşadığı bir ülke varsa atfedilen ülkeden alınan adli sicil kayıtlarının sunulması gerekmektedir.
 • Yeni Zelanda iş teklifi: Başvuru sahibinin ve işverenin bilgilerine ek olarak yapılacak işin; türü, çalışma saatleri, süresi ve iş teklifinin geçerlilik süresi gibi bilgilerin yer aldığı iş teklifinin sunulması gerekmektedir.
 • İşveren ek formu (INZ 1113): Başvuru sahibinin işvereni tarafından doldurulması gereken işveren ek formu, başvuru sahibinin kişisel bilgilerini ve çalışacağı pozisyona dair bilgileri içeren sorulardan oluşmaktadır.
 • İş teklifi ile ilgili niteliklerin kanıtı: Başvuru sahibinin eğitim geçmişini kanıtlayan diploma ve varsa başvuru sahibinin sahip olduğu sertifikaların sunulması gerekmektedir.
 • İş teklifi ile ilgili deneyimin kanıtı: Başvuru sahibinin mühendis olarak sahip olduğu iş deneyimini kanıtlayan, CV gibi belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Yetenek denklik raporu (skills match report): Yetenek denklik raporu, işverenin çalışılacak pozisyon için başvuru sahibinin niteliklerine sahip bir Yeni Zelanda vatandaşı bulamadığını kanıtlayan bir belgedir. Yetenek denklik raporu almak için işverenin Yeni Zelanda İş ve Gelir ofisleriyle iletişime geçmesi gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen evraklar, çalışma vizesi başvurusu için gerekli standart evraklar olmaktadır ve başvurulan çalışma vizesi türüne göre farklılık gösterebilmektedir.

Yeni Zelanda Mühendis Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Yeni Zelanda mühendis vizesi başvuru formu; online olarak, büyük harflerle, İngilizce dilinde doldurulmakta ve imzalanmaktadır.

Yeni Zelanda mühendis vizesi başvuru formu; kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, sağlık, karakter, istihdam ve nitelikler, iş teklifi, başvuru sahibinin beyanı, göçmenlik danışmanının bilgileri, başvuru sahibine yardım eden kişi beyanı ve başvuru ve göçmenlik ücreti ödeme adlı 10 kısımdan oluşmaktadır.

Yeni Zelanda mühendis vizesi başvuru formunun kimlik bilgileri kısmında; başvuru sahibinin adı, soyadı, doğum tarihi, doğum yeri, medeni durumu, pasaport bilgileri gibi sorular yer alırken; iletişim bilgileri kısmında ev adresi, mail adresi, telefon numarası gibi sorular yer almaktadır.

Yeni Zelanda mühendis vizesi başvuru formunun sağlık bölümünde başvuru sahibinin sağlık durumunu öğrenmek için tüberküloz olup olmadığına dair evet- hayır soruları gibi sorular yer almaktadır. Mühendis vizesi başvuru formunun karakter kısmında başvuru sahibinin daha önce suç işleyip işlemediğine dair sorular yer almaktadır.

Yeni Zelanda mühendis vizesi başvuru formunun istihdam ve nitelikler ve iş teklifi kısımlarında işverene dair bilgiler yer almaktadır ve işverene dair bilgiler doldurulduktan sonra başvuru ve göçmenlik ücreti ödeme kısmına ödenecek ücret yazılmaktadır. Yeni Zelanda mühendis vizesi başvuru formunu dolduran kişinin “başvuru sahibinin beyanı” kısmını imzalayıp tarih atarak doğru bilgiler verdiğini tasdik etmesi gerekmektedir.

Yeni Zelanda mühendis vizesi başvuru formunda yer alan başvuru sahibine yardım eden kişi beyanı, form göçmenlik danışmanı veya başka birinden yardım alınarak doldurulmuşsa yardımcı kişinin doldurması gereken kısımdır ve göçmenlik danışmanının bilgileri kısmı yetkili kişi tarafından işini eksiksiz yaptığını beyan etmek için doldurulmaktadır.

Yeni Zelanda Mühendis Vizesi için İş Teklifi Nasıl Olmalı?

Yeni Zelanda mühendis vizesi için iş teklifinin; işverenin adı, adresi, telefonu, e-posta adresiyle beraber başvuru sahibinin adı, adresi ve işin tanımını içermesi gerekmektedir.

Yeni Zelanda mühendis vizesi iş teklifinde yer alması gereken iş tanımının; iş unvanını, işverenin adresinden farklıysa iş yerinin adresini, işin türü, görevi ve sorumluluklarını, maaş ve istihdam koşulları hakkında ayrıntılı bilgiyi, gerekli nitelikler, deneyim veya eğitim bilgilerini, iş süresini, iş teklifinin ne kadar süreyle açık olduğunu ve Yeni Zelanda'da kayıt gerekip gerekmediğini belirtmesi gerekmektedir.

Yeni Zelanda Mühendis Vizesi için İşveren Ek Formu Nedir?

Yeni Zelanda mühendis vizesi için işveren ek formu, INZ 113 olarakta bilinen ve işveren tarafından doldurulması gereken bir formdur.

Yeni Zelanda mühendis vizesi için işveren ek formunda; işveren detayları, pozisyon detayları, Yeni Zelanda vatandaşları bulunmamasına dayalı yurt dışı işe alım ve işveren beyanı adlı 4 bölüm bulunmaktadır. İşveren ek formundaki işveren detayları kısmında işverene dair kişisel bilgiler, pozisyon detayları kısmında çalışma saatleri ve maaş gibi bilgiler, yurt dışı işe alım kısmında pozisyon için Yeni Zelanda vatandaşı aranıp aranmadığına dair bilgiler yer almaktadır ve işveren beyanı kısmında formun anlaşıldığını onaylamak için imza ve tarih atılmaktadır.

Yeni Zelanda Mühendis Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Yeni Zelanda mühendis vizesi ücreti, online başvuru yapılması durumunda 495 NZD ve vize harcıyla beraber 168 lira aracı kurum hizmet bedelinin toplamı kadardır. Fiziken yapılan Yeni Zelanda mühendis vizesi başvurularında vize harcı 5.040 lira, aracı kurum hizmet bedeli ise 208 liradır.

Yeni Zelanda mühendis vizesi masrafları 2022 yılında; vize başvuru harcı, seyahat sağlık sigortası, online başvuru işlemleri, yeminli tercüme, noter işlemleri ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 435 dolar tutmaktadır.

Yeni Zelanda Mühendis Vizesi Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda mühendis vizesi başvurusu için randevu, aracı kurum web sitesi üzerinden online olarak alınmaktadır.

Yeni Zelanda mühendis vizesi randevusu almak için; https://visa.vfsglobal.com/tur/tr/nzl/book-an-appointment adresine girilmesi, şimdi randevu al seçeneğine tıklanması, açılan sayfada VFS Global hesabı oluşturulması veya daha önceden oluşturulan hesaba giriş yapılması ve yeni rezervasyon başlat seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir.

Yeni rezervasyon başlat seçeneği seçildikten sonra sırasıyla; başvuru detayları, detaylarınız, randevu oluşturma, servisler, gözden geçirme ve ödeme sekmeleri istenen bilgilerle doldurularak Yeni Zelanda mühendis vizesi başvurusu için randevu alma işlemi tamamlanmaktadır. Yeni Zelanda mühendis vizesi başvurularında aracı kurum VFS Global’in sadece Ankara ofisinden randevu alınabilmektedir ve başvuru detayları kısmından sadece Ankara ofisi seçilebilmektedir.

Yeni Zelanda mühendis vizesi için randevu alma işlemi tamamlandıktan sonra seçilen randevu gününde, randevu saatinden en az 15 dakika önce Ankara ofisine giderek gerekli evraklar sunulmakta ve başvuru ücreti online ödenmemişse ödeme yapılmaktadır. Yeni Zelanda mühendis vizesi için gerekli evraklar sunulduktan sonra başvuru sahibinin parmak izi alınmakta ve biyometrik fotoğraf kaydı yapılmaktadır.

Yeni Zelanda Mühendis Çalışma Vizesi Takibi Nasıl Yapılır?

Yeni Zelanda Mühendis Çalışma Vizesi Takibi Nasıl Yapılır?
Yeni Zelanda Mühendis Çalışma Vizesi Takibi Nasıl Yapılır?

Yeni Zelanda mühendis çalışma vizesi takibi, online başvurularda başvurunun yapıldığı RealMe hesabı ile başvuru yapılan siteden, VFS Global üzerinden yapılan başvurularda başvuru makbuzunda yer alan referans numarası ile VFS Global internet sitesinden yapılabilmektedir.

Fiziken yapılan başvurularda başvuru sahibinin RealMe hesabı olmadığı için sadece VFS Global üzerinden Yeni Zelanda vize takip işlemi yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Yeni Zelanda çalışma vizesi başvurularında vize takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS servisi ile ve online olarak yapılabilmektedir.

Mühendisler için Yeni Zelanda Vizesi Ne Kadar Süreyle Verilir?

Mühendisler için Yeni Zelanda vizesi, mühendisin aldığı iş teklifinin süresine bağlı olarak verilmektedir.

Yeni Zelanda hükümeti tarafından verilen özel talimatlardaki bilgilerin azami kalış süresini belirtmediği durumlarda Yeni Zelanda mühendis vizesi en fazla üç yıl süreyle verilebilmektedir.

Yeni Zelanda'da Mühendis Olarak Nasıl İş Bulunur?

Yeni Zelanda’da mühendis olarak iş bulmak için, Engineeringnz.org, Workhere, Seek, Trade Me, Working In gibi çeşitli web siteler kullanılabilmektedir.

Yeni Zelanda’nın her sene 1500 kadar mühendis açığı olduğundan, iş bulmak isteyen kişinin bir internet sitesinden çalışmak istediği bölge, çalışacağı mühendislik türü gibi filtrelemeler yaparak uygun işi bulması kolay olmaktadır.

Yeni Zelanda’nın Auckland, Christchurch ve Wellington gibi büyük şehirleri en çok mühendis iş imkanı barındıran şehirlerdir.

Engineeringnz.org, Yeni Zelanda iş bulma siteleri arasında en popüleridir ve devlet tarafından desteklenmektedir.

Yeni Zelanda Mühendis Maaşları Ne Kadar?

Yeni Zelanda mühendis maaşları, sektöre göre değişmekle beraber yıllık ortalama 93.991 dolardır. Yeni Zelanda’da en yüksek maaşı alan mühendisler, yıllık ortalama 175.000 dolarla petrol ve gaz mühendisleridir.

Yeni Zelanda’da mekanik mühendisleri yıllık ortalama 90.000 dolar, elektrik mühendisleri yıllık ortalama 95.000 dolar, inşaat mühendisleri yıllık ortalama 75.000- 115.000 dolar, telekomünikasyon mühendisleri yıllık ortalama 65.000- 85.000 dolar arası maaş almaktadır.

Haftada 40 saat çalışan biri için Yeni Zelanda asgari ücret yıllık 56,160 dolar olmaktadır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: