Yeni Zelanda Sportif Etkinlik Vizesi

Yeni Zelanda Sportif Etkinlik Vizesi Başvuru Süreci 2023

Yeni Zelanda sportif etkinlik vizesi hamiline 3 aya kadar Yeni Zelanda’da bulunma hakkı sağlayan vize türüdür. Sporcu, destek personeli, maç veya turnuva yetkilisi, basın görevlisi bir sportif etkinlik ya da turnuva için Yeni Zelanda sportif etkinlik vizesine başvuru yapabilir. Sportif etkinlik vizesi ile Yeni Zelanda’da bulunulan süre boyunca kişinin kendini finanse etmesi ve sadece geliş amacı olan sportif etkinlik için çalışılması gerekmektedir.

Yeni Zelanda’nın vizeden muaf tuttuğu ülkelerin vatandaşları, sportif etkinlik vizesi şartlarını sağlıyorsa, vize almak yerine sadece NZeTA ile ülkeye giriş yapabilmektedir. Sportif etkinlik amaçları ile Yeni Zelanda’da 3 aydan uzun süreli kalacak kişilerin ise çalışma vizesi alması gerekmektedir.

Vizem.net, sportif etkinliklere katılmak için Yeni Zelanda’ya gidecek kişilerin vize başvurularında danışmanlık hizmeti sunan ve son 4 yıldaki vize onay oranı %98,6 olan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kimler Yeni Zelanda Sporcu Vizesi Alabilir?

Sporcular ve spor etkinliklerinde görev alan kişiler Yeni Zelanda sporcu vizesi alabilir. Antrenörler, idari ve lojistik personel dahil ekip yönetiminin tamamı, sağlık personelleri, hakemler dahil olmak üzere maç görevlileri, tüm turnuva yetkilileri ve sporcular sporcu vizesi alabilmektedir.

Pandemi kısıtlamaları nedeniyle Yeni Zelanda şu anda vize başvuruları kabul etmemektedir; bu nedenle Temmuz 2022 tarihinden önce Yeni Zelanda sporcu vizesi başvurusu yapmak mümkün değildir.

Sporcular için Yeni Zelanda Vize Şartları Nelerdir?

Sporcular için Yeni Zelanda vize şartları listelenmiştir.

 • Yeni Zelanda’ya ulaşım sağlandığı sırada giriş izninin alınması için varış kartının doldurulması gerekmektedir.
 • Yeni Zelanda’ya birden çok kez giriş yapacak kişiler, çoklu seyahat izni almalıdır.
 • Seyahatin bitiminde Yeni Zelanda’dan ayrılacağına ilişkin seyahat biletine veya sponsorluk belgesine sahip olunması gerekmektedir.
 • Yeni Zelanda’da bulunulan süre boyunca kişinin geçimini sağlayacak finansal kaynağı veya sponsoru olmalıdır.
 • Sporcu vizesi ile Yeni Zelanda’ya gelen kişiler yalnızca geliş amacı olan spor etkinliklerinde çalışabilir.
 • Sporcu vize süresi dolmadan önce Yeni Zelanda’dan ayrılmak zorunludur.

Yeni Zelanda Sportif Etkinlik Vizesi Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda sportif etkinlik vizesi fiziki ya da çevrimiçi olarak Türkiye’de Yeni Zelanda vize başvuruları için yetkili aracı kurum VFS Global veya akredite acenteler aracılığı ile alınabilmektedir.

Yeni Zelanda sportif etkinlik vize başvurusunu çevrimiçi ortamda gerçekleştirmek isteyen kişiler, https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa internet sitesinden vize türünü seçmesinin ardından açılan sayfada başvuru butonuna tıklamalıdır. https://apply.immigration.govt.nz internet sitesine yönlendirilen başvuru sahibi RealMe hesabı oluşturmalı ve kullanılmak üzere banka veya kredi kartı, biyometrik fotoğraf ve başvuru için gerekli destekleyici belgeleri hazır tutmalıdır. Hesap oluşturulduktan sonra, gerekli bilgi ve evrakların sisteme yüklenmesi ile sportif etkinlik vize başvurusu tamamlanmış olur. Yapılan başvurunun ardından pasaport aslının ve başvurunun sunulması amacıyla VFS Global vize aracı kurumundan randevu alınmalı ve başvuru merkezine vize servis ücreti ödenmelidir. Çevrimiçi yapılan başvurularda vize harcı başvuru esnasında ödenir; ancak vize servis ücretinin randevu sırasında ödenmesi gerekmektedir.

Sportif etkinlik vize başvurusunun fiziken yapılması için başvuru formu internet sitesinden indirilerek doldurulmalı ve ıslak imza ile tamamlanmalıdır. Başvuru için gerekli diğer evraklar hazırlanarak mesai saatleri içinde vize başvuru merkezi VFS Global’in ofislerine şahsen teslim edilmeli ya da posta veya mail yoluyla gönderilmelidir. Vize başvuru evrakları teslim edildikten ya da gönderildikten sonra randevu alınmalı ve randevu sırasında vize harcı ile vize servis ücreti ödenerek başvurunun tamamlanması sağlanmalıdır.

Yeni Zelanda Sporcu Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeni Zelanda sporcu vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Yeni Zelanda sporcu vizesi başvuru formu: Yeni Zelanda vize başvuru formu, doğru bilgiler ile eksiksiz şekilde doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Pasaport: Başvuru sahibine ait, seyahat bitiminden itibaren 3 ay daha geçerliliği bulunan güncel bir pasaport kullanılmalıdır.
 • Fotoğraf: Başvuru sahibine ait, son 6 ay içinde çekilmiş, 35 mm x 45 mm boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Sağlık raporu: İstenmesi halinde,sağlık raporu veya göğüs röntgeni sunulması gerekmektedir.
 • Sporcu lisansı: Sporcunun uluslararası geçerliliğe sahip sporcu lisansı gereklidir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Yeni Zelanda’da bulunulacak süre boyunca geçinmeye yetecek ve konaklama yapılacak düzeyde maddi yeterliliğe sahip olunduğu, banka hesap dökümü, kredi kartı ekstresi, fon veya sponsorluk belgesi ile kanıtlanmalıdır.
 • Ülkeye dönüş yapılacağına dair kanıt: Doldurulmuş geçici sponsorluk formu, daha önce satın alınmış Yeni Zelanda seyahat belgeleri veya tanımlanan hesapta Yeni Zelanda’dan dönüşün gerçekleştirilebileceğini gösteren maddi yeterlilik ile başvuru sahibinin Yeni Zelanda’dan seyahat bitiminde ayrılacağına kanıt olarak sunulabilmektedir.
 • İyi niyet (Bona Fida) belgesi: Başvuru sahibi için ülkeye girişi ve ülkeden çıkışı hakkında dürüst ve güvenilir olduğunu gösteren iyi niyet mektubu sunulmalıdır.
 • Vize harcı: Vize başvurusu esnasında, vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Yeni Zelanda Sporcu Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda sporcu vizesi için randevu VFS Global internet sitesi üzerinden alınır. VFS Global internet sitesinde kullanıcı hesabı bulunması, varolan bir hesap yoksa da öncelikle hesap oluşturulması gerekmektedir. Yeni Zelanda vize başvuruları için yalnızca VFS Global Ankara ofisinden randevu alınabilmektedir. Vize randevusu sırasında gerekli belgeler teslim edilerek başvuru oluşturulur veya başvuru çevrimiçi yapıldıysa pasaport teslimi gerçekleştirilir.

Sportif Etkinlik için Yeni Zelanda Vize Ücreti Ne Kadar?

Sportif etkinlik için Yeni Zelanda vize ücreti; çevrimiçi başvuru yapılması durumunda vize 35 Yeni Zelanda doları ve VFS Global’e ödenecek vize servis ücreti 168 Türk lirası tutmaktadır; fiziken yapılacak başvurularda ise vize harcı 360 Türk lirası ve VFS Global’e ödenecek vize servis ücreti ise 208 Türk lirası tutmaktadır.

Yeni Zelanda sporcu vizesi masrafları 2022 yılında; vize harcı, aracı kurum hizmet bedeli, rezervasyon işlemleri, seyahat sağlık sigortası ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 145 dolar tutmaktadır.

Yeni Zelanda Sporcu Vizesi Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yeni Zelanda sporcu vizesi takip ve sorgulama işlemi çevrimiçi yapılan başvurular için başvurunun gerçekleştiği RealMe hesabı ile başvuru yapılan siteden takip etmek mümkündür.

VFS Global üzerinden yapılan vize başvurularında başvuru sonrasında verilen makbuz üzerinde yazılı referans numarası ile sorgulama yapılabilmektedir. Fiziken yapılan Yeni Zelanda vize işlemleri sırasında RealMe hesabı kullanılmadığı için yalnızca VFS Global üzerinden sorgulama yapılmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Yeni Zelanda vize başvurularında vize takip ve sorgulama işlemi online olarak ya da 5 aşamalı SMS servisi ile yapılabilmektedir.

Yeni Zelanda Sportif Etkinlik Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Yeni Zelanda sportif etkinlik vizesi için yapılan başvuruların %90’ı 5 ay içinde sonuçlanmaktadır.

Sporcu Vizesi ile Yeni Zelanda'da Ne Kadar Süre Kalınabilir?

Sporcu vizesi ile Yeni Zelanda’da 3 aya kadar kalınabilir.

Sporcu Vizesi ile Yeni Zelanda'da Çalışılabilir Mi?

Sporcu vizesi ile Yeni Zelanda’da yalnızca katılım gösterilen spor etkinliğinde çalışılmaktadır.

Yeni Zelanda Sporcu Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

Yeni Zelanda sporcu vize süresi uzatılamaz. 3 aydan daha uzun süreli turnuva ya da farklı spor etkinliklerinde yer alacak kişilerin çalışma vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Yeni Zelanda birden fazla çalışma vizesi türüne sahip olmakla beraber kişiler kendi nitelik ve koşullarına en uygun çalışma vizesine başvurmalıdır. Başvuru sahibi sporcu ise Yeni Zelanda çalışma vizesi almak için öncelikle Yeni Zelanda’da bir işverenden iş teklifi almış olmalıdır. İş teklifinin kabulu durumunda kişi kendine en uygun vize türüne başvuruda bulunmalıdır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: