Yeni Zelanda Konsolosluğu Bilgi ve Haberleri

Yeni Zelanda Konsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan vatandaşlarının haklarını korumak, işlemleri ile ilgilenmek, Yeni Zelanda’nın ticari menfaatlerini gözetmek ve diplomatik olmayan resmi işleri yerine getirmek görevlerini üstlenmektedir.

Yeni Zelanda ve Türkiye arasındaki ilişkinin temeli Çanakkale Savaşları sırasında atılmıştır ve Çanakkale Savaşı’nın Yeni Zelanda ulusal kimliğinin olgunlaşmasında dönüm noktası olduğu kabul edilmektedir. Yeni Zelanda ve Türkiye arasındaki tarihi ilişkinin ekonomik, ticari, sosyal ve kültürel alanlarda geliştirilmesine yönelik olarak 23 Nisan 2015 yılında iki ülke arasında “Türkiye - Yeni Zelanda Ortak Bildirisi” yayınlanmıştır.

Türkiye Yeni Zelanda Konsolosluğu Hangi İllerde Bulunur?

Yeni Zelanda’nın Türkiye’deki tek dış temsilciliği Ankara’da bulunmaktadır.

Yeni Zelanda Ankara Konsolosluğu Görev ve Yetkileri Nelerdir?

Yeni Zelanda Ankara Konsolosluğu görev ve yetkileri arasında; acil seyahat işlemlerine yardımcı olmak, kayıp ya da çalıntı pasaportların yeniden düzenlenmesini sağlamak, acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için yardıma ihtiyacı olan kişinin ailesiyle iletişim kurmasına yardımcı olmak, gerekli durumlarda İngilizce bilen avukatlarla Yeni Zelanda vatandaşlarını buluşturmak, yerel tıbbi tesisler hakkında bilgi vermek ve yönlendirme yapmak gibi görev ve sorumlulukları bulunmaktadır.

Yeni Zelanda yasalarında belirtilen evrakın, tanık beyanlarının, yasal beyanatların ve diğer belgelerin onaylanmasında noterlik hizmeti sunmak ve doğal afet, sivil ayaklanma gibi durumlardan etkilenen Yeni Zelanda vatandaşlarından sorumlu olmak Ankara Yeni Zelanda Büyükelçiliği görevleri arasında yer almaktadır.

Yeni Zelanda Konsolosluğu Ankara'da Nerededir?

Yeni Zelanda Konsolosluğu Ankara’da Kavaklıdere ilçesinde bulunmaktadır ve Ankara Esenboğa Havalimanı’na Özal Bulvarı üzerinden ya da Ankara Çevre Yolu kullanılarak 45 dakika ile 1 saat arasında özel araçlarla ulaşılabilmektedir.

Ankara şehir merkezinden 6 km uzaklıkta bulunan Yeni Zelanda Konsolosluğuna hafif raylı sistem, otobüs ve taksi ile ulaşım sağlamak mümkündür. Yeni Zelanda Konsolosluğu çevresinde; Anıtkabir, Çankaya Köşkü, Romanya Büyükelçiliği, Türkmenistan Büyükelçiliği, Somali Büyükelçiliği, Irak Büyükelçiliği, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği, Yunanistan Büyükelçiliği, MSÜ Kara Harp Okulu gibi önemli merkezler yer almaktadır.

Yeni Zelanda Konsolosluğunun Ankara’daki konumu aşağıda gösterilmiştir.

Yeni Zelanda Konsolosluğu Ankara'da Nerededir?
Yeni Zelanda Konsolosluğu Ankara'da Nerededir?

Yeni Zelanda Konsolosluğu'na Nasıl Gidilir?

Ankara Güvenpark Kızılay Meydanı ile Yeni Zelanda Konsolosluğu arası mesafe 3.8 km’dir ve trafik yoğunluğuna bağlı olarak özel araçla Atatürk Bulvarı üzerinden ortalama 15 dakikada gidilmektedir.

Ankara Güvenpark Kızılay Meydanından her 8 dakikada bir geçen belediye otobüsleriyle 20 dakikada Yeni Zelanda Konsolosluğuna gidilmektedir. Yeni Zelanda Konsolosluğu Ankara’nın merkezine oldukça yakındır ve konsolosluğa Ankara şehir merkezinden araba, otobüs, taksi gibi araçlarla çok kısa sürede ulaşılabilmektedir.

Yeni Zelanda Konsolosluğu Adres ve İletişim Bilgileri Nedir?

Yeni Zelanda Konsolosluğu Ankara’da hafta içi 08:30 ve 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir ve adresi Kızkulesi Sokak, No.11, Gaziosmanpaşa, Ankara / Türkiye’dir.

Yeni Zelanda Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Yeni Zelanda Konsolosluğu telefon numarası +90(312) 446 33 33’tür

Yeni Zelanda Konsolosluğu Mail Adresi Nedir?

Yeni Zelanda Konsolosluğu e-posta adresi newzelandembassyankara@gmail.com’dur.

Yeni Zelanda Konsolosluğu İnternet Sitesi Nedir?

Yeni Zelanda Konsolosluğu internet sitesi adresi https://www.mfat.govt.nz/en/countries-and-regions/middle-east/turkey/new-zealand-embassy-to-turkey’dir.

2022'de Yeni Zelanda Konsolosluğu Vize Veriyor Mu?

Yeni Zelanda Konsolosluğu pandemi şartları sebebiyle Temmuz 2022’ye kadar vize başvurusu kabul etmemektedir. Temmuz 2022’den sonra yapılabilecek Yeni Zelanda vize başvurularının onayında yetkili makam Yeni Zelanda Büyükelçiliğidir.

Yeni Zelanda Konsolosluğu Vize Başvurusu Kabul Eder Mi?

Yeni Zelanda Konsolosluğu vize başvurularının değerlendirilmesi ve onay sürecinde yetkili makam statüsündedir ancak başvuruları doğrudan kabul etmemektedir. Yeni Zelanda vize başvurularının yetkili aracı kurum olan VFS Global başvuru merkezinden veya akredite vize acenteleri üzerinden yapılması gerekmektedir.

Türkiye VFS Üzerinden Yeni Zelanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni Zelanda vize başvuruları fiziken ya da online olarak Türkiye’de yetkili kurum olan VFS Global başvuru merkezi üzerinden ya da akredite acenteler aracılığı ile yapılmaktadır.

Yeni Zelanda vize başvuru yöntemleri aşağıda listelenmiştir.

  • Yeni Zelanda online vize başvurusu: Yeni Zelanda online vize başvurusu içinhttps://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visaweb adresi açıldıktan sonra “Select the visa you'd like to apply for” sekmesi altından başvuru yapılacak vize türü seçilerek vizeye ait sorular cevaplanmalıdır ve ardından “View visa detais & Apply” butonuna basılmalıdır. Yeni Zelanda online vize başvurusu onay sayfası otomatik olarakhttps://apply.immigration.govt.nzadresine yönlendirilmektedir ve yönlendirilen sayfada RealMe hesabı oluşturularak vize başvurusu tamamlanmalıdır. Yeni Zelanda online başvuru prosedüründe RealMe hesabı açılırken istenen kredi kartı ya da banka kartı bilgileri, pasaporta uygun fotoğraf ve vize başvurusunda istenen diğer destekleyici belgeler sisteme yüklemek için hazır bulundurulmalıdır. Yeni Zelanda online vize başvurusunun ardından pasaport aslının, vize başvurusunun sunulması ve vize servis ücretinin ödenmesi için VFS Global vize başvuru merkezinden randevu alınması gerekmektedir. Yeni Zelanda vize başvurusu online olarak yapıldığında vize harcı başvuru sırasında online olarak kredi kartı ile ödendiği için VFS Global vize başvuru merkezinde vize harcı ödenmesine gerek yoktur ancak vize servis ücretinin VFS Global vize başvuru merkezinde ödenmesi gerekmektedir.
  • Yeni Zelanda fiziken vize başvurusu: Yeni Zelanda vize başvurusu online olarak yapılmayacaksa, vize başvuru formu indirilerek doldurulmalı ve vize başvurusu için gerekli diğer destekleyici evraklar ile birlikte VFS Global vize başvuru merkezine mesai saatleri içinde vize başvuru sahibi tarafından bizzat teslim edilmelidir ya da posta veya e-posta aracılığıyla gönderilmelidir. Yeni Zelanda vize başvurusu için, vize evrakının VFS Global vize başvuru ofisine ulaşmasının ardından randevu alınmalıdır.VFS Global Yeni Zelandavize başvuru ofisindeki randevuda vize harcı ve vize servis ücretinin ödenmesinin ardından başvuru tamamlanmaktadır.

Online ve fiziken yapılan vize başvurularının tamamında VFS Global Yeni Zelanda başvuru merkezine vize servis ücretini ödemek gerekmektedir.

Paylaş: