Yeni Zelanda İş Vizesi

Yeni Zelanda İş Vizesi Başvuru Süreci 2023

Yeni Zelanda iş vizesi; Yeni Zelanda’ya iş toplantısı, iş eğitimi, kongre, fuar, seminer, kurumsal etkinlikler ve iş ile alakalı projeler gibi ticari faaliyetlerde bulunmak amacıyla gidecek kişilerin başvurmaları gereken vize türüdür. Yeni Zelanda’ya yapacakları kısa süreli iş seyahatlerinde alınacak iş vizesi, vize sahibine Yeni Zelanda’da en fazla 3 ay kalma hakkı sağlamaktadır.

Yeni Zelanda’yı iş sebebiyle ziyaret edecek kişilerin, Yeni Zelanda’da yaşamlarını idame ettirebilecek kadar maddi varlığa veya işverenlerinin maddi desteğine sahip olmaları gerekmektedir. Yeni Zelanda’yı ziyaret edecek kişiler, ziyaretleri sırasında ülkeyi turistik amaçla gezebilmektedir.

Türkiye'den yapılan vize başvurularında en yüksek onay oranına sahip akredite acente olan Vizem.net, ticari amaçlarla Yeni Zelanda'ya gidecek kişilerin vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Yeni Zelanda Business Vize Şartları Nelerdir?

Yeni Zelanda’ya business vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Kimlik: Vize sahibi kişiler kimliklerinin doğruluğunu kanıtlamalıdır. Online başvuru yapacak kişiler için 1 adet, yazılı başvuru yapacak kişiler için kriterlere uygun 2 adet pasaport boy fotoğraf; pasaport veya kimlik alternatifi belgeler gerekmektedir.
 • Sağlık: Vize sahibi kişilerin sağlık durumlarının yerinde olması beklenmektedir. Başvuru yapan kişinin sağlıklı olduğunu kanıtlamak için akciğer röntgeni ve sağlık kayıtlarına istenmektedir. Ülkede 6 aydan az kalacak kişilerden genellikle röntgen istenmemektedir.
 • Karakter: Vize başvurusu yapan kişilerden iyi bir karaktere sahip olması beklenmektedir. Bunun için adli sicil kaydı belgesi gerekmektedir.
 • İyi niyet: Yeni Zelanda vizesine başvuran kişilerden vize için gerekli şartları dürüst bir şekilde yerine getirmeleri beklenmektedir.
 • Aile: Vize sahibi kişilerin partnerlerinden ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarından vize şartlarına uymaları beklenmektedir. Aile; vize sahibini, vize sahibinin partnerini ve 19 yaş ve altı çocuklarını kapsamaktadır.
 • Ticari sebepler: Vizeye başvuran kişiler ülkeye ticari bir sebep için geliyor olmalıdırlar. Vize sahibinin işvereni veya Yeni Zelanda’da iş yapacağı firma tarafından, vize sahibini istihdamı ve ziyaretinin ticari sebebini içeren bir belge gereklidir.
 • Maddi kaynaklar: İş vizesine başvuran kişilerin Yeni Zelanda’da yaşamlarını idame ettirebilecek kadar maddi varlığa veya işverenlerinin maddi desteğine sahip olmalarıdırlar.
 • Ülkeden dönüş: Kişiler, Yeni Zelanda’dan dönüşü bileti sahibi olmalı veya ülkeden ayrılma masrafları için maddi olarak destekleniyor olmaları beklenmektedir.
 • Sağlık hizmetleri: Kişiler, vize başvurularıyla ülkede karşılaşacakları her türlü sağlık hizmeti ve tıbbi yardımın maliyeti ödemekle mükellef olduklarını beyan etmektedir.

Yeni Zelanda İş Vizesi Alınabilecek Durumlar Nelerdir?

Yeni Zelanda iş vizesi alınabilecek durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Yeni Zelanda hükümetinin onayladığı herhangi bir ticari misyonu icra etmek
 • Yeni Zelanda’da servis veya mal satışı yapmak
 • Yeni Zelanda’da servis veya mal alımı yapmak
 • Yeni Zelanda’da ticari projelerle ilgili müzakere yapmak veya bir projeyi başlatmak, geliştirmek veya sonuçlandırmak amacıyla görüşme yapmak
 • Deniz ötesi şirket, bünye veya kişiler için herhangi bir ticari faaliyet gerçekleştirmekle yetkili bir temsilci olmak

Yeni Zelanda’da başka herhangi bir ticari faaliyet yürütecek veya 3 aydan uzun kalacak kişilerin çalışma vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Yeni Zelanda İş Vizesi Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda iş vizesi alacak kişiler, Türkiye’de VFS Global veya akredite acenteler aracılığıyla vizelerini online veya fiziken alabilmektedir. Yeni Zelanda, pandemi kısıtlamaları nedeniyle Temmuz 2022’ye kadar başvuru kabul etmemektedir. Temmuz 2022 tarihi öncesi Yeni Zelanda iş vizesi için başvuru yapılamamaktadır.

Yeni Zelanda online vize başvurusu https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa sitesi üzerinden yapılmaktadır. Yeni Zelanda vize başvurusu için başvuru yapacak kişiler açılan sayfada vize türü seçildikten sonra başvur butonuna tıklayarak yönelndirildiği https://apply.immigration.govt.nz adresinde RealMe hesabı oluşturması gerekmektedir. Kredi veya banka kartı, pasaport boy fotoğraf ve vize için gerekli belgeler başvuru için hazır olmalıdır. Yeni Zelanda iş vizesi başvurusu yapacak kişiler RealMe hesabı oluşturduktan ve gerekli bilgi ve evrakların yükledikten sonra başvuru işlemi tamamlanmaktadır.

Online olarak yapılan Yeni Zelanda iş vizesi başvurusunun ardından pasaport aslı ve başvurunun sunulması için VFS Global’den randevu alınmakta ve başvuru merkezinde vize servis ücretinin ödenmesiyle başvuru işlemi tamamlanmaktadır. Online olarak yapılan Yeni Zelanda iş vizesi başvurularında vize servis ücreti ödemek gerekirken, başvurusu merkezine gidilerek yapılan vize başvurusunda servis ücreti ödemek gerekmemektedir.

Yeni Zelanda iş vize başvurusunu fiziksel olarak yapacak kişilerin, indirecekleri başvuru formunu doldurmaları ve mesai saatleri içerisinde başvuru için hazırlanmış gerekli diğer evraklarla birlikte vize başvuru merkezi VFS Global ofislerine posta, e-mail veya şahsen iletmeleri gerekmektedir. Yeni Zelanda iş vizesi başvurusu için gerekli evrakların iletilmesinin ardından randevu alınması, randevuda vize servis ücreti ve vize harcının ödenmesinin ardından başvuru işlemi tamamlanmaktadır.

Yeni Zelanda Ticari Vize için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeni Zelanda hükümeti tarafından istenen Yeni Zelanda vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Yeni Zelanda iş vizesi b aşvuru formu: Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu gerekmektedir.
 • Pasaport: Pasaport veya seyahat dökümanları gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 2 adet 4.5 x 3.5 cm boylarında fotoğraf olmalıdır.
 • Maddi Yeterlilik Kanıtı: “ Geçici giriş için destek formu” (INZ 1025) belgesi ve kişinin geçinebilmesi için yeterli miktarda varlık sahibi olduğuna dair kanıtların da içinde olduğu maddi yeterlilik kanıtı olmalıdır.
 • İstihdam Kanıtı: Kişinin Yeni Zelanda’da istihdam edileceğinin veya iş üstleneceğinin kanıtı gerekmektedir.
 • İşyeri Yazısı: Kişinin istihdamını ve ticari ziyaretinin sebeplerini tasdik eden, kişinin işvereni ya da Yeni Zelanda’daki iş yapacağı şirket tarafından yazılmış bir belge olmalıdır.
 • Geri Dönüleceğine Dair Kanıt: Ziyaret süresinin sonunda kişinin ülkeden ayrılacağına ve ülkeden ayrılacağına dair aranjmanların planlanmış olması gerekmektedir.
 • Seyahat Rezervasyonları: Seyahat süresince gereken gerekli rezervasyonların yapıldığını gösteren bir belge olmalıdır.
 • İyi Niyetli (Bona Fida) Olunduğuna Dair Kanıt: Kişinin vize süresinin sonunda ülkeden ayrılacağına ve ülkede ticari amaçlarla bulunacağına dair kanıt sunulmalıdır.
 • Vize Harcı: Vize harcının yatırıldığına dair belge olmalıdır.

Yeni Zelanda’da çalışabilmek için sunulacak Yeni Zelanda vizesi için gerekli belgeler duruma göre farklılık gösterebilmektedir. Yeni Zelanda vize başvurusunda işverenlerin ticaret sicil gazetesi sureti ve vergi levhası; çalışanların SGK hizmet dökümü, maaş bordrosu gibi ek belgeler sunmaları gerekmektedir.

Yeni Zelanda İş Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Yeni Zelanda vize başvuru formu doldururken başvuru formundaki istenilen bilgiler İngilizce olarak bilgisayar ortamında veya elle doldurulmalıdır. Yeni Zelanda iş vizesi başvuru formu belirtilen harçlar ve belgelerle birlikte başvuru merkezine gönderilmektedir. 18 yaşından küçük kişilerin belgelerinin ebeveyn veya vasileri tarafından imzalanması gerekmektedir.

Yeni Zelanda vize başvurusu yapacak kişilerin “ziyaretçi vizesi başvuru formu” (INZ1007), spesifik olarak Auckland bölgesi için vize başvurusu yapacak kişilerin ise “Auckland Bölgesi için ziyaretçi vizesi başvuru formu” (INZ1111) doldurulması gerekmektedir.

Yeni Zelanda iş vizesi başvurusunda formun tercümesinin Türkçe ve İngilizceye hakim kişilerce yapılması, vize başvurusu yapan kişinin kendisi veya aile bireyleri veya göçmenlik bürosu danışmanı tarafından yapılıyor olmaması ve orjinal belgelerle birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Yeni Zelanda iş vizesi başvuru formunun vize başvurusu yapacak kişi tarafından ödenmiş, tercüme bürosu tarafından antetli kağıda yazılmış ve çevimen veya tercümeyi yapan firma tarafından imzalanmış olması talep edilmektedir.

Yeni Zelanda vize başvuru formununun Section A kısmında başvuru yapan kişilerden kimlik bilgilerini doldurmaları beklenmektedir. Yeni Zelanda iş vizesi başvurusu yapan kişilere ait, 6 aydan eski olmayan, pasaport 4.5 x 3.5 cm boylarında 2 fotoğraf belirtilen yere eklenmelidir. Yeni Zelanda vize başvuru formununun Section B kısmında başvuru yapan kişilerden adresleri, mail adresleri, telefon numaraları gibi iletişim bilgileri istenmektedir.

Yeni Zelanda vize başvuru formununun Section C kısmı vize tipiyle ilgilidir. Yeni Zelanda’ya yapılacak ziyaretin tarihleri ve ziyaret sebebi ile ilgili bilgiler vize başvuru formunda Section C’ye yazılmalıdır. Yeni Zelanda vize başvuru formununun Section D kısmı başvuru yapan kişinin partneriyle ilgilidir. Section D kısmında Yeni Zelanda vize başvurusu yapan kişinin partnerine ait 2 adet fotoğraf, pasaport bilgileri istenmektedir.

Yeni Zelanda vize başvuru formununun Section E kısmı başvuru sahibinin çocukları ile ilgilidir. Her çocuk için ayrı olacak şekilde, fotoğraflar temin edilerek ve pasaport bilgileri verilerek Yeni Zelanda iş vizesi başvuru formu doldurulmalıdır. Yeni Zelanda vize başvuru formununun Section G kısmı başvuru sahibinin karakteriyle ile ilgilidir ve başvuru yapan kişilerin adli sicil belgesi ile herhangi bir suça karışmadıklarını ispat etmeleri gerekmektedir.

Yeni Zelanda vize başvuru formununun Section H kısmı başvuru sahibinin formu dürüst bir şekilde doldurduklarına dair beyanda bulunmaları ve formda belirtilen kısmı kendilerinin imzalamaları gerekmektedir. Yeni Zelanda vize başvuru formununun Section I kısmı göçmenlik danışmanı ile ilgilidir. Yeni Zelanda iş vizesi başvurusu yapan kişi göçmenlik danışmanından yardım almışsa göçmenlik danışmanının doldurması, danışmanlık almamışsa boş bırakılması gerekmektedir.

Yeni Zelanda vize başvuru formununun Section J kısmı başvuru sahibine göçmenlik ile ilgilidir ve tavsiye, tercüme, başvuru formu doldurma gibi konularda yardımcı olmuş kişiler tarafından doldurulmalıdır. Yeni Zelanda vize başvuru formununun Section K kısmı ödemelerle ilgili ve başvuru sahipleri tarafından detaylarıyla doldurmalıdırlar.

Yeni Zelanda Ticari Vize Başvurusunda İyi Niyet Nasıl Kanıtlanır?

Yeni Zelanda ticari başvurusunda iyi niyet göstermek için başvuru sahipleri iyi niyet gösteren belgeler sunmalıdırlar. İyi niyet göstermek için; fotoğraf ve vize kayıtları, giriş ve çıkış damgalarının yer aldığı mevcut ve eski pasaportların kopyaları istenmektedir. Yeni Zelanda iş vizesine başvuran kişinin anavatanında yaşamaması durumunda yaşadığı ülkedeki vizesinin kopyası, eğer kişilerin daha önce vize başvuruları reddedilmişse otoriteler tarafından vize reddedilme sebebinin açıklandığı mektup kopyası istenmektedir. Yeni Zelanda iş vizesi başvuru sahibinin ikamet ettiği ülkedeki durumuna kanıt sunacak, kişinin işvereni tarafından yazılmış, ülkeye geri döneceğini belirten bir mektup sunulmalıdır.

Yeni Zelanda İş Vizesi için Maddi Yeterlilik Kanıtı Nasıl Olmalıdır?

Yeni Zelanda ticari vizesi için istenilen maddi yeterlilik kanıtı, başvuru yapan kişilerin Yeni Zelanda’da kalabilecek kadar maddi imkana sahip olduğunu veya işverenleri tarafından maddi olarak desteklendiğini belirten belgeler ile olmalıdır. Yeni Zelanda’da işverenler, kişilere aylık kişi başı 1.000 Yeni Zelanda doları veya konaklama masrafları ödenmiş ise aylık minimum 400 Yeni Zelanda dolar maddi destekte bulunmalıdır.

Yeni Zelanda iş vizesine başvuracak kişiler maddi yeterliliklerini kanıtlamak için fon kanıtı olarak banka ekstresi, kredi kartı ekstresi, banka poliçesi, seyahat çekleri, geçerli bir sponsor tarafından doldurulmuş bir “Geçici Giriş için Sponsorluk Formu” ve eğer konaklama masrafları ödenmiş ise otel makbuzları gibi belgeleri sunmalıdır. Yeni Zelanda iş vizesine başvuran kişilerin sponsor destekli olması durumunda sponsorlar kişilere yakın tarihli banka ekstreleri, maaş bordrosu, iş sözleşmesi, konaklama sahipliği veya konaklama masraflarının ödenmesi gibi belgeleri gibi Yeni Zelanda’da bulundukları süre boyunca destek olacaklarına dair kanıt sunmalıdırlar.

Yeni Zelanda Ticari Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda ticari vize başvurusu için randevu VFS Global üzerinden alınır. Yeni Zelanda vizesi için randevu sadece VFS Global'in Ankara ofisinden alınmaktadır. Yeni Zelanda iş vizesi almak isteyen kişiler https://visa.vfsglobal.com/tur/en/nzl/book-an-appointment sitesi üzerinden açılan sayafaya mail adresleriyle giriş yaparak randevu alabilirler.

Yeni Zelanda iş vizesi başvurusu için randevu gününde randevu saatinden 15 dakika önce VFS Global ofisine gelinmelidir. Yeni Zelanda iş vizesi için vize başvuru merkezine sadece vize başvurusu yapacak kişiler, kişilerin bakıcıları ve 18 yaş altı kişilerin eşlikçileri girebilir. Randevusunu kaçıran kişiler mevcut randevusunun 24 saat sonrası için tekrar randevu alabilir. Randevular sadece iki kez ileri bir tarih için yeniden planlanabilir.

Yeni Zelanda İş Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Yeni Zelanda vize ücreti başvurunun türüne göre değişmektedir. Yeni Zelanda ticari vize başvurularında herhangi bir harç alınmamaktadır. Online olarak yapılan Yeni Zelanda iş vizesi başvurularında aracı kuruma 168 lira vize hizmet bedeli ödenirken; fiziken yapılan başvurularda 208 lira ödenmektedir.

İş Seyahatleri için Yeni Zelanda Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

İş seyahatleri için Yeni Zelanda vize takip işlemi, online olarak yapılan başvurularda vize başvurusunun yapıldığı RealMe hesabı üzerinden veya VFS Global üzerinden yapılan vize başvurusunda verilen makbuzda yer alan referans numarası ile sorgulama yaparak yapılabilir. Fiziksel olarak yapılan Yeni Zelanda iş vizesi başvurularında ise sadece VFS Global üzerinden takip işlemi yapılmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Yeni Zelanda vize başvurularında vize takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS servisi ile ve online olarak yapılabilmektedir.

Yeni Zelanda'ya Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Yeni Zelanda ticari vizesi, yapılan başvuruların %90’ında 15 gün içerisinde çıkmaktadır.

Yeni Zelanda Ticari Vize Ne Kadar Süre için Verilir?

Yeni Zelanda ticari vizesi, vize sahiplerine ülkede 3 aya kadar bulunma hakkı sağlamaktadır.

Yeni Zelanda Business Vize Almak Kolay Mıdır?

Yeni Zelanda iş vizesi almak, istenilen vize evraklarının eksiksiz ve doğru hazırlanması ve başvuru sahibinin istenen kriterlere uygun olması halinde kolaydır.

Ticari Vize ile Yeni Zelanda'da Çalışılabilir Mi?

Yeni Zelanda ticari vizesi ile Yeni Zelanda’da çalışılamaz. Yeni Zelanda ticari vize, başvurusu yapan kişilere ülkede belli başlı ticari faaliyetleri yürütme hakkı sağlamaktadır.

Yeni Zelanda’da çalışmak veya 3 aydan fazla bir süre için kalmak isteyen kişilerin Yeni Zelanda çalışma vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Ticari Vize ile Yeni Zelanda'da İş Kurulabilir Mi?

Ticari vize ile Yeni Zelanda’da iş kurulamaz. Yeni Zelanda’da iş kurmak için, çalışma izni ve oturum izni alınmalıdır.

Yeni Zelanda’da iş kurmak isteyen kişiler çalışma izni ve oturma izni almaları durumunda Yeni Zelanda'da iş kurmak için uygun ortamı sağlamış olmaktadır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: