Yeni Zelanda Yat ve Özel Jet Vizesi

Yeni Zelanda Yat ve Özel Jet Vizesi Başvuru Süreci 2023

Yat vizesi, Yeni Zelanda'ya yat, özel jet ya da tekne ile seyahat etmek isteyen kişilerin başvuruda bulunabileceği bir vize türüdür. Yeni Zelanda yat vizesi, hamiline 3 ay ya da 6 aya kadar Yeni Zelanda’da bulunma hakkı vermektedir ve Yeni Zelanda ziyaretçi vizesi türlerinden biri olarak sınıflandırılmaktadır.

Vizem.net, tatil için Yeni Zelanda'ya deniz yoluyla gitmek isteyen kişilere vize başvuruları için tam kapsamlı danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite acentedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Yeni Zelanda'ya Tekne ile Gidecekler için Vize Şartları Nelerdir?

Yeni Zelanda'ya tekne ile gidecekler için vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin kimlik bilgilerinin geçerli belgeler ile kanıtlanması gerekir.
 • Başvuru sahibinin sağlık durumunun iyi olması gerekir.
 • Başvuru sahibinin herhangi bir sabıka kaydı bulunmaması gerekir.
 • Başvuru sahibinin Yeni Zelanda’ya seyahat etmek için geçerli bir nedeni bulunmalıdır.
 • Ticari bir hava yolu ile seyahat edecek vize başvuru sahiplerinin söz konusu Yeni Zelanda seyahati için uçak bileti almış olması gerekir.
 • Özel araç ile seyahat edecek vize başvuru sahiplerinin kullanılacak aracın sahibi olması ya da aracın sahibinden alınmış ilgili belgeleri ibraz etmiş olması gerekir.
 • Başvuru sahipleri Yeni Zelanda seyahati sırasında doğabilecek tıbbi temelli masraflarını karşılayacaklarını taahhüt etmelidir.
 • Yeni Zelanda’ya seyahat edecek aile bireylerinin vize gerekliliklerini sağlaması gerekmektedir.

Yeni Zelanda Yat Vizesi Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda yat vizesi, fiziken ya da online olarak Türkiye Cumhuriyeti'nde Yeni Zelanda vize başvuruları için yetkili aracı kurum olan VFS Global aracılığı ya da akredite acenteler aracılığı ile alınabilmektedir. Pandemi kısıtlamaları nedeniyle Yeni Zelanda güncel olarak vize başvurusu kabul etmemektedir; Yeni Zelanda yat vizesine başvuruda bulunmak isteyenlerin 2022 yılının Temmuz ayından sonra başvuru işlemlerini yapmaları gerekir.

Yeni Zelanda için yat vizesi başvurularının online olarak yapıldığı durumlarda öncelikle https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa sitesi üzerinden başvuruda bulunulacak yat vizesi türünün seçilmesi ve ardından açılan sayfada başvuru butonuna tıklanması gerekir. Başvuru butonuna tıklanmasının ardından https://apply.immigration.govt.nz adresine yönlendirme yapılır ve bu adres üzerinden vize başvuru sahibi adına RealMe hesabı oluşturulması gerekir. Yeni Zelanda yat vizesi başvuru işlemleri için kredi kartı ya da banka kartı, pasaport fotoğrafı ve başvuru için gerekli destekleyici belgelerin hazır bulundurulması gerekir. RealMe hesabı oluşturan başvuru sahiplerinin gerekli bilgi ve evrakları yükleyerek online aşamayı tamamlaması ve pasaport aslı ve başvurunun sunulması için aracı kurum VFS Global'den randevu alması gerekmektedir. Online sistem üzerinden yapılan Yeni Zelanda yat vizesi başvurularında vize harcı ödemeleri online olarak yapılmaktadır ve vize başvuru merkezinde sadece vize servis ücretinin ödenmesi gerekir.

Yeni Zelanda yat vizesi online başvuru ekranına ait hesap oluşturma sayfası görseli aşağıda verilmiştir.

Yeni Zelanda Yat Vizesi Nasıl Alınır?
Yeni Zelanda Yat Vizesi Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda yat vizesi başvuru işlemlerini online sistem üzerinden yapmayacak olan kişilerin, internet üzerinden ilgili başvuru formunu indirmeleri ve doldurmaları gerekmektedir. Vize başvuru sahibi, başvuru işlemleri için gerekli diğer belgeler ile başvuru formunu VFS Global'in ofislerine şahsen müracaat ederek ya da mail veya posta ile göndererek iletmelidir. Yeni Zelanda yat vizesi başvuru evraklarının teslim edilmesinin ardından aracı kurum üzerinden vize randevusu alınması ve vize harcı ile vize servis ücretlerinin ödenmesiyle başvuru işlemleri sonlanmaktadır.

Yat Vizesi için Gerekli Yeni Zelanda Vize Evrakları Nelerdir?

Yat vizesi için gerekli Yeni Zelanda vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Yeni Zelanda vize başvuru formu: Yeni Zelanda vize başvuru formu, vizeye başvuruda bulunan kişi tarafından eksiksiz bir biçimde ve doğru bilgiler ile doldurulmalıdır.
 • Pasaport: Yeni Zelanda vizesine başvuruda bulunan her bir kişiye ait pasaportların ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Yeni Zelanda vizesine başvuruda bulunan kişiye ait 2 adet biyometrik standartlara uygun pasaport fotoğrafının sunulması gerekmektedir.
 • Vize harcı: Yeni Zelanda yat vizesi başvuru işlemlerinin tamamlanması için vize harcının ödenmesi gerekmektedir.
 • Maddi yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: Yeni Zelanda vize başvurusunda bulunan kişinin seyahat süresince doğacak masrafları karşılamaya yetecek kadar maddi yeterlilik durumu olduğunu gösteren belgelerinin ya da söz konusu masrafları bir sponsorun karşılayacağını gösteren sponsorluk belgesinin ibraz edilmesi gerekir.
 • Geri dönüleceğine dair kanıt: Yeni Zelanda vize başvuru sahibinin ülkesine geri dönme niyeti olduğunu gösteren; geri dönüş bileti, kişinin Yeni Zelanda’dan ayrılmak için yeterli maddi durumu olduğunu gösteren belgeler ya da geçici bir süre için alınmış sponsorluk belgesi gibi belgelerin sunulması gerekir.
 • Seyahat rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Yeni Zelanda seyahati için yapılan ulaşım veya konaklama gibi seyahat rezervasyonlarını gösteren belgelerin vize başvurusu için sunulması gerekmektedir.
 • İyi niyetli (bona fide) olunduğuna dair kanıt: Yeni Zelanda vize başvuru sahibinin iyi niyetli (bona fide) olduğunu gösterir nitelikte; öngörülen seyahat bitiş tarihinde kişinin ülkesine geri döneceğine dair belgelerin ve kişinin seyahat amacının gerçek olduğunu gösterecek nitelikte bilgilerin sunulması gerekir.

Yeni Zelanda Yat Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Yeni Zelanda yat vizesi başvuru formu, bilgisayar üzerinden online olarak ya da çıktısı alınarak elle ve büyük harfler kullanılarak doldurulur. Yeni Zelanda vize başvuru formu içerisinde başvuru sahibine ait; kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, başvuruda bulunulan vize türü, finansal yeterlilik durumu, sağlık durumu ve karakter durumu gibi bilgiler istenmektedir. Yeni Zelanda yat vizesi başvuru formunun İngilizce dilinde doldurulması gerekmektedir. Yeni Zelanda için yat vizesi başvuru formunda vize türünün doğru seçilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yeni Zelanda vize başvuru formunda yer alan kimlik bilgileri kısmında başvuru sahibine ait kimlik bilgileri ve medeni durum bilgilerinin doğru bir biçimde doldurulması ve 2 adet pasaport fotoğrafının forma eklenmesi gerekir. İletişim bilgileri kısmında başvuru sahibine Yeni Zelanda yat vizesi başvuru işlemlerinde destek olan bir danışman, tercüman, arkadaş, aile bireyi ya da avukatın iletişim bilgilerine yer verilmesi gerekir.

Yeni Zelanda yat vizesi başvuru formunda yer alan sağlık bilgileri bölümünde vize başvurusunda bulunan kişilerin sağlık durumunun iyi olduğuna dair bilgilerin sunulması ve vize başvurusunda bulunan kişilerden birinin Yeni Zelanda’da doğum yapma niyeti olduğu durumlarda bu durumun açıklanması gerekir. Başvuru formu içerisinde yer alan karakter bilgileri bölümünde kişinin gerekli kriterlere uygun bir karaktere sahip olduğuna dair bilgilerin sunulması gerekmektedir.

Yeni Zelanda yat vizesi başvuru formunda yer alan finansal yeterlilik durumu bilgileri bölümünde vize başvuru sahibinin söz konusu Yeni Zelanda seyahati için yeterli finansal durumu olduğunu gösteren bilgilere yer verilmesi gerekir.

Yeni Zelanda Yat Vizesi için Hangi Finansal Belgeler Sunulmalıdır?

Yeni Zelanda yat vizesi için; söz konusu seyahat için yapılmış konaklama rezervasyon belgeleri, banka hesap dökümü, kredi kartı ekstreleri, seyahat çekleri ya da uygun bir sponsor tarafından düzenlenmiş sponsorluk formu gibi finansal belgeler sunulabilir.

Yeni Zelanda seyahati için konaklama masraflarını önceden ödememiş olan kişiler, her ay için kişi başına 1.000 Yeni Zelanda dolarına sahip olduklarını ispatlamalıdır; bir yatta konaklanacak olması veya konaklama ücretlerinin önceden ödenmiş olması halinde kişi başı aylık sahip olunması gereken tutar 400 Yeni Zelanda dolarına düşmektedir.

Yeni Zelanda Tekne Vizesi için Online Randevu Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda tekne vizesi için online randevu, aracı kurumun websitesi üzerinden online olarak alınır.

Yeni Zelanda vize başvuruları için yalnızca VFS Global Ankara ofisinden randevu alınabilmektedir. Yeni Zelanda için online vize randevusu almak isteyen kişilerin; aracı kurum VFS Global’in internet sitesi üzerinden kullanıcı girişi yaparak randevu tarihi belirlemeleri ve randevu tarihinde vize başvuru merkezine müracaat ederek gerekli evrakların teslimi ve ödeme işlemlerini yapmaları gerekmektedir.

Yeni Zelanda Yat Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Yeni Zelanda yat vizesi ücreti online olarak yapılacak başvurular için; 35 Yeni Zelanda doları ve aracı kurum VFS Global'e ödenmesi gereken vize servis ücreti ise 168 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

Fiziken yapılacak olan Yeni Zelanda yat vizesi başvuruları için Yeni Zelanda vize ücreti 360 Türk lirası ve VFS Global'e ödenmesi gereken vize servis ücreti ise 208 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

Yeni Zelanda yat ve özel jet vizesi masrafları 2022 yılında; tüm vize harcı, aracı kurum hizmet bedeli, seyahat sağlık sigortası, yeminli tercüme, noter işlemleri ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere ortalama 145 dolar tutmaktadır.

Yeni Zelanda Tekne Vizesi Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Yeni Zelanda tekne vizesi takip işlemi; online ortam üzerinden yapılmış başvurular için başvuru işlemelerinin yapıldığı RealMe hesabı ile başvuru yapılan site üzerinden ve VFS Global üzerinden yapılmış olan başvurular için ise başvuru sahibine işlemler sırasında verilen makbuzun üzerinde yazılı olan referans numarası ile VFS Global resmi websitesi üzerinden yapılır.

Fiziken yapılan Yeni Zelanda tekne vizesi başvurularında başvuru sahibine ait RealMe hesabı olmadığı için sadece VFS Global üzerinden sorgulama yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan Yeni Zelanda vize başvurularında vize takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS servisi ile ve online olarak yapılabilmektedir.

Yeni Zelanda Yat Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Yeni Zelanda yat vizesi başvurularının %90 gibi büyük bir kısmı 5 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Yat Vizesi ile Yeni Zelanda'ya Nasıl Giriş Yapılır?

Yat vizesi ile Yeni Zelanda’ya giriş yapmak isteyen kişilerin, Yeni Zelanda'ya varmadan önce ilgili gümrük birimine haber vermeleri ve varış kartı doldurmaları gerekmektedir. Varış kartı, Yeni Zelanda’ya girişlerdeki pasaport kontrolünden önce doldurulması gereken ve kişinin ülkeye getirdiklerinin belirtildiği bir karttır.

Yeni Zelanda’ya giriş yaparken varış kartında hatalı ya da eksik bilgiler vermiş olduğundan şüphelenilen kişiler Yeni Zelanda polisi tarafından tutuklanabilmektedir. Yeni Zelanda’ya yat vizesi ile seyahat eden kişilerin standart ziyaretçi gerekliliklerine uymaları beklenmektedir ve kişiler, yetkililerin gerek duyması halinde aranabilmektedir.

Yeni Zelanda'nın Tekne ile Gelenlere Uyguladığı COVID-19 Tedbirleri Nelerdir?

Yeni Zelanda’nın tekne ile gelenlere uyguladığı Covid-19 tedbirleri kapsamında 31 Mart 2022 tarihinden itibaren Yeni Zelanda'ya giriş yapmak için Yeni Zelanda Gezgin Beyannamesi (New Zealand Traveller Declaration) belgesinin sunulması gerekmektedir.

Yeni Zelanda Gezgin Beyannamesi (New Zealand Traveller Declaration) belgesi içerisinde kişinin Covid-19 geçmişine dair bilgiler ve kişinin Yeni Zelanda’da Covid-19 tedbirleri için ne yapması gerektiğine dair bilgiler yer almaktadır.

Yat Vizesi ile Yeni Zelanda'da Kaç Ay Kalınabilir?

Yat vizesi ile Yeni Zelanda’da; özel yat ya da özel jet ile gelen kişiler 3 ay ve süperyat ile gelen kişiler ise 6 ay süre ile kalabilmektedir.

En İyi Yeni Zelanda Marinaları Hangileridir?

En İyi Yeni Zelanda Marinaları Hangileridir?
En İyi Yeni Zelanda Marinaları Hangileridir?

En iyi Yeni Zelanda marinaları aşağıda listelenmektedir.

 • Opua Marina
 • Whangarei Marina
 • Gulf Harbour Marina
 • Bayswater Marina
 • Westhaven Marina
 • Hobson West Marina
 • Viaduct Harbour Marina
 • Tauranga Bridge Marina
 • Chaffers Marina
 • Nelson Marina
 • Waikawa Marina

Yeni Zelanda'ya Cruise Gemisi ile Gitmek için Hangi Vize Alınmalıdır?

Yeni Zelanda’ya cruise gemisi ile gitmek için e-vize alınmalıdır.

Yeni Zelanda'ya cruise gemisi ile giden kişilerin Yeni Zelanda'ya giriş yapmadan önce NZeTA almaları gerekmektedir. NZeTA, hamiline vize sahibi olmadan Yeni Zelanda’ya seyahat etme hakkı veren bir seyahat izni türüdür. Cruise gemisi ile Yeni Zelanda’ya seyahat edecek kişilerin, vize işlemleri için ilgili dış temsilciliklere ya da vize başvuru merkezlerine müracaat etmek yerine internet üzerinden ya da mobil uygulama üzerinden kısa bir işlem ile Yeni Zelanda e-vize işlevi gören NZeTA iznini almaları mümkündür.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: