Yeni Zelanda Turist Vizesi

Yeni Zelanda Turist Vizesi Başvuru Süreci 2023

Yeni Zelanda turist vizesi, Yeni Zelanda’da yaşayan akrabayı ya da arkadaşı ziyaret etmek, ülkeyi gezmek, etkinliklere katılmak ya da 3 aya kadar eğitim görmek isteyen kişilere verilen bir vize türüdür. Yeni Zelanda turist vizesi, ziyaretçi vizesi olarak da bilinmekte ve hamiline 9 aya kadar Yeni Zelanda’da kalma hakkı vermektedir. Yeni Zelanda turist vize başvurusuna başvuru sahibi partnerini ve 19 yaşı ve altındaki çocuğunu da dahil edebilmektedir.

Türkiye'den yapılan vize başvurularında en yüksek onay oranına sahip akredite acente Vizem.net, turistik amaçla Yeni Zelanda'ya gitmek isteyen kişilerin vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Yeni Zelanda TC Vatandaşlarından Turistik Vize İstiyor Mu?

Yeni Zelanda, pasaport türü farketmeksizin tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Yeni Zelanda’ya yapacakları her türlü seyahat için vize istemektedir.

Yeni Zelanda 2022'de Turist Vizesi Veriyor Mu?

Yeni Zelanda 2022’de turist vize başvurularını pandemi kısıtlamaları sebebi ile kabul etmemektedir. Turistik Yeni Zelanda vizesi başvurularının Temmuz 2022’de kabul edilmeye başlanacağı açıklanmıştır ve bu tarihten önce başvuru yapılamamaktadır.

Yeni Zelanda Turistik Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Yeni Zelanda turistik vize başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin kimliğini kanıtlaması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin seyahat için sağlığı iyi olmalıdır.
 • Adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.
 • Vizenin koşullarına uyulacağı belgeler ile kanıtlanmalıdır.
 • Başvuru sahibi Yeni Zelanda seyahatine eşini ve çocuğunu da getiriyor ise beraberindeki kişiler de vize için gereken şartları karşılamalıdır.
 • Yeni Zelanda seyahati süresince tüm masrafların karşılanabileceğini gösteren maddi kaynaklara sahip olunmalı ya da geçerli bir sponsor bulunmalıdır.
 • Yeni Zelanda’da doğacak sağlık masraflarının karşılanacağı beyan edilmeli veya seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Yeni Zelanda seyahati bitiminde menşe ülkeye dönüleceği kanıtlanmalıdır.

Turistik Yeni Zelanda Vizesi Nasıl Alınır?

Turistik Yeni Zelanda vizesine fiziken ve online olmak üzere iki farklı şekilde başvuru yapılabilmektedir. Türkiye’de Yeni Zelanda vizelerine VFS Global üzerinden ya da akredite acenteler aracılığı ile başvurulur.

Yeni Zelanda online vize başvurusu yapmak için https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa sitesine girilerek vize türü olarak turist vizesi seçildiğinde açılan sayfada başvuru butonuna tıklanması ile birlikte kişi https://apply.immigration.govt.nz sayfasına yönlendirilmektedir. Yönlendirilen sayfada RealMe hesabı oluşturularak vize başvurusu yapılabilmektedir. Online vize başvurusu yaparken kredi ya da banka kartının, vize için gerekli belgelerin ve pasaport tarzı fotoğrafın hazır olması gerekmektedir. Hesabın oluşturulması ile birlikte gerekli evraklar sisteme yüklenerek ve vize harcı ödemesi yapılarak başvuru gerçekleşmektedir. Vize başvurusu yapıldıktan sonra pasaportun aslının ve başvurunun sunulması için VFS Global’den randevu alınmalı ve randevu gününde vize servis ücretinin ödenmesi ile birlikte Yeni Zelanda turist vize başvurusu tamamlanmaktadır. Online vize başvurusu yaparken vize ücreti başvuru esnasında, vize servis ücreti ise VFS Global vize randevusunda ödenmektedir.

Yeni Zelanda turist vizesi fiziken yapılacak ise başvuru formunun indirilerek doldurulması ve vize için gerekli evrakların hazırlanması ile mesai saatleri içerisinde vize başvuru merkezi VFS Global’in ofislerine şahsen giderek ya da posta veya mail yolu ile gönderilmesi gerekmektedir. Vize evraklarının tesliminden sonra VFS Global üzerinden vize randevusu alınması ve VFS Global vize başvuru merkezinde gerçekleşen randevu gününde vize harcı ve servis ücretinin ödenmesi ile Yeni Zelanda turist vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Vizem.net aracılığı ile yapılan Yeni Zelanda turist vizesi başvurularında, gerekli evrakların İstanbul merkez ofisine iletilmesi ile başvuru işlemleri uzman danışmanlar tarafından tamamlanabilmekte ve başvuru sahibinin vize merkezine gelmesine gerek kalmamaktadır.

Yeni Zelanda için Turistik Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Yeni Zelanda turistik vize başvurularının %90’ı 15 gün içerisinde sonuçlandığından, vize başvurularının planlanan seyahatten 5- ile 6 ay önce yapılması gereklidir.

Yeni Zelanda için turistik vize başvurusu pandemi kısıtlamaları nedeni ile şu an yapılamamaktadır; Temmuz 2022’den sonra vize başvuruları alınmaya başlanacağından, Temmuz 2022 tarihinden önce Yeni Zelanda vize başvurusu yapılamamaktadır.

Yeni Zelanda Turist Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeni Zelanda vize evrakları aşağıda verilmiştir.

 • Yeni Zelanda turistik vize başvuru formu: Vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Pasaport: Yeni Zelanda seyahati bitiminden itibaren en az 3 ay daha geçerli bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 35 mm genişliğinde, 45 mm uzunluğunda, son 6 ay içerisinde çekilen 2 adet fotoğraf gerekmektedir.
 • Vize harcı: Vize harcı başvuru esnasında ödenmelidir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Yeni Zelanda seyahati sırasındaki tüm masrafların karşılanabileceğini gösteren banka hesap dökümü ve maaş bordrosu gibi finansal kanıt ya da bir sponsor dilekçesi sunulmalıdır.
 • Ülkeye dönüleceğine dair kanıt: Başvuru sahibinin Yeni Zelanda seyahati bitiminde ülkesine döneceğini dönüş uçak bileti gibi belgeler ile kanıtlanmalıdır.
 • Seyahat rezervasyonları: Yeni Zelanda’ya gidiş ve dönüş uçak biletlerinin rezervasyon bilgileri sunulmalıdır.
 • İyi niyetli (bona fide) olunduğuna dair kanıt: Başvuru sahibinin Yeni Zelanda seyahati için iyi niyetli olduğunu göstermesi için başvurunun belgeler ile desteklenmesi ve kişisel bilgilerin ve önceki vize başvurularının sunulması gerekmektedir.

Yeni Zelanda Turist Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Yeni Zelanda vize başvuru formu online olarak başvuruların yapıldığı durumda bilgisayar üzerinden, fiziken yapılacak başvurularda ise formun çıktısı alınarak el ile doldurulmaktadır. Vize başvuru formu doldurulurken tüm bilgilerin doğru verildiğine, eksik bir bölüm olmadığına ve yazım yanlışı yapılmadığına dikkat edilmelidir. Vize başvuru formu büyük harf kullanarak İngilizce dilinde doldurulmaktadır.

Yeni Zelanda vize başvuru formu kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, sağlık, karakter, vize türü ve ekonomik durum gibi bölümlerden oluşmaktadır. Başvuru formunun kimlik bilgileri bölümünde başvuru sahibinin adı, soyadı, cinsiyeti, doğum tarihi ve yeri, ünvanı, pasaport numarası, verildiği ülke, bitiş tarihi, milliyet ve medeni durum bilgiler istenmektedir. İletişim bilgileri kısmında adres, telefon numarası, Yeni Zelanda’daki akraba ya da arkadaş isim ve soyismi, ilişkilerinin adı, işleri, adresi, doğum tarihleri, partnerinin adı, soyadı, telefon numarası, çocuklarının adı, soyadı, doğum tarihi, pasaport detayları gibi kişisel bilgileri istenmektedir. Sağlık bölümünde tüberküloz hastalığının olup olmadığı, hamilelik durumu, Yeni Zelanda’da kalma durumuna göre istenen röntgen gibi evrakların sağlanıp sağlanmadığı bilgileri istenmektedir. Karakter bölümünde başvuru sahibinin adli sicil kaydı ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Vize türü bölümünde Yeni Zelanda’ya tahmini geliş ve varış günü, seyahat amacı ve Yeni Zelanda’da yaşayan ya da vize sahibi olan kişi ile arasındaki bağ bilgileri istenmektedir. Ekonomik durum kısmında seyahat masraflarının başvuru sahibi tarafından mı yoksa bir sponsor tarafından mı karşılandığı bilgileri bulunmaktadır.

Yeni Zelanda vize başvuru formunun görseli aşağıda verilmiştir.

Yeni Zelanda Turist Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Yeni Zelanda Turist Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Yeni Zelanda Turistik Vize için Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

Yeni Zelanda turistik vize için hesapta vize başvuru formuna dahil olan her kişi için aylık 1.000 Yeni Zelanda doları olmalıdır. Önceden konaklama ücretleri ödenmiş ve ileriye dönük seyahat ayarlamaları yapılmış ise hesapta her kişi için aylık 400 Yeni Zelanda doları bulunması yeterlidir.

Yeni Zelanda Turist Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Yeni Zelanda turist vizesi için fotoğraf 6 aydan eski olmamalı, fotoğrafta kişinin yüzü net bir şekilde görünmeli ve fotoğrafın arka planı sade olmalıdır. Yeni Zelanda vize fotoğraf ölçüleri 35 mm genişliğinde, 45 mm uzunluğundadır.

Yeni Zelanda turist vizesi için örnek vize fotoğrafı aşağıda verilmiştir.

Yeni Zelanda Turist Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?
Yeni Zelanda Turist Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Turistik Yeni Zelanda Vize Başvurusu için Sağlık Raporu Gerekli Mi?

Turistik Yeni Zelanda vize başvurusu için sağlık raporu belirli şartlar altında talep edilmektedir. 6 aydan kısa süreli seyahatler için turistik vize başvurusu yapan kişilerin özellikle talep edilmedikçe sağlık raporu sunmalarına gerek yoktur, ancak Yeni Zelanda’da 6 ile 12 ay arasında bir süre için kalacak kişilerin Yeni Zelanda’nın tüberküloz riskinin yüksek olarak belirlediği ülkelerin birinden gelmesi veya son 5 yıl içerisinde risk bulunan ülkelerin birinde 3 aydan fazla kalmış olması durumunda göğüs röntgeni ya da sağlık raporu sunmaları gerekmektedir.

Türkiye tüberküloz riski düşük ülkelerden olduğu için, Türkiye’den Yeni Zelanda’ya yapılan turistik ya da kısa süreli vize başvurularında özellikle talep edilmediği sürece sağlık raporunun alınmasına gerek yoktur.

Yeni Zelanda Ziyaretçi Vizesi için Sağlık Sigortası Gerekli Mi?

Yeni Zelanda ziyaretçi vizesi için sağlık sigortası gerekli değildir; ancak Yeni Zelanda seyahatinde yaşanabilecek beklenmedik durumlara karşı, vize için gerekli olmasa bile seyahat sağlık sigortasının yapılması önerilmektedir.

Yeni Zelanda Turistik Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda turistik vize başvurusu için randevunun şahsen vize başvurusunun yapılması durumunda aracı kurum olan VFS Global üzerinden alınması gerekmektedir. Yeni Zelanda vize randevuları yalnızca Ankara VFS Global ofisinden alınabilmektedir. VFS Global’in web sitesine girerek vize türü seçilmeli ve vize randevusu alınmalıdır.

Vize randevu gününde pasaport ile birlikte gerekli tüm vize evrakları teslim edilmeli ve vize harcı ile servis ücreti ödenmelidir. başvuru sahibi vize başvuru formunun da olduğu vize için gerekli evrakları vize başvuru merkezine teslim etmeli ve vize başvuru ücreti ödenmelidir.

Yeni Zelanda turistik vize başvurusu için randevu alınan sitenin görseli aşağıda verilmiştir.

Yeni Zelanda Turistik Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?
Yeni Zelanda Turistik Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Vizem.net Yeni Zelanda vize danışmanlık hizmeti kapsamında Ankara'dan şahsen evrak teslimi yapacak kişiler için randevu alma işlemi uzman danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Yeni Zelanda Turist Vize Ücreti Ne Kadar?

Yeni Zelanda turist vize ücreti online olarak vize başvurusunun yapılması durumunda 35 Yeni Zelanda doları, fiziken başvurunun yapılması durumunda ise 360 Türk lirasıdır.

Yeni Zelanda vize ücreti kapsamında başvuru sahibinin vize harcına ek olarak tüm başvurular için aracı kurum hizmet bedeli ödemesi gerekmektedir. Aracı kurum hizmet bedeli ve vize harcı başvuru şekline göre online olarak kredi veya banka kartı ile ya da randevu gününde vize başvuru merkezinden ödenebilmektedir.

Turistik Yeni Zelanda vizesi masrafları 2022 yılında; tüm vize harcı, aracı kurum hizmet bedeli, seyahat sağlık sigortası, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, yeminli tercüme, noter işlemleri ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 145 dolar tutmaktadır.

Yeni Zelanda Turist Vizesi Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yeni Zelanda turist vizesi takip ve sorgulama işlemi online olarak vize başvurusu yapıldığında RealMe hesabı ile başvuru yapılan site üzerinden ve VFS Global üzerinden vize başvurusu yapıldığında ise verilen makbuzun üzerinde yazan referans numarası ile VFS Global resmi sitesinden vize sorgulama ve takibi yapılabilmektedir. Vize başvurusunun fiziken yapıldığı durumlarda RealMe hesabı olmadığı vize takibi yalnızca VFS Global üzerinden yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan turistik vize başvurularında, Yeni Zelanda vize takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS servisi ile ve online olarak yapılabilmektedir.

Yeni Zelanda Turisik Vize Ne Kadar Sürede Çıkar?

Yeni Zelanda turistik vize başvurularının %90’ı 5 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Yeni Zelanda Turist Vizesi Kaç Aylık Verilir?

Yeni Zelanda turist vizesi 18 aylık dönem içerisinde 9 aylık süre için verilmektedir ve 18 aylık süre Yeni Zelanda’da olması planlanan son günden başlayarak geriye doğru hesaplanmaktadır. Yeni Zelanda’da olunacak son gün 1 Aralık ise, 18 aylık süre 1 Haziran’da başlayacaktır.

Turistik Yeni Zelanda Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

Turistik Yeni Zelanda vize süresi belirli şartlar dahilinde uzatılabilmektedir. Turistik gezinin tamamlanabilmesi için daha fazla zamana ihtiyaç duyulması, elde olmayan sebeplerden ötürü Yeni Zelanda’dan ayrılamama ve ilk kez oturum için başvuru yapılması durumlarında, ülkede 3 ay daha kalmak için başvuru yapılabilir ve 24 aylık süre içerisinde 12 aya kadar kalış süresi uzatılabilmektedir. Son zamanlarda toplamda 12 ay Yeni Zelanda’da bulunulmuş ise yeni bir ziyaretçi vizesine başvurmadan önce, 12 ay Yeni Zelanda dışında kalmak gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Zelanda seyahatleri ve turistik vize işlemleri hakkında uzmanlarımıza sıklıkla iletilen sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Turistik Yeni Zelanda Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Turistik Yeni Zelanda vizesi almak; vize için gerekli olan vize başvuru formunun, pasaportun ve maddi kaynakların gösterildiği belgeler gibi evrakların kurallara uygun bir şekilde hazırlanarak başvurulması halinde, kolay bir süreçtir.

Yeni Zelanda'nın Turistlere Uyguladığı COVID-19 Tedbirleri Nelerdir?

Yeni Zelanda’nın turistlere uyguladığı COVID-19 tedbirleri kapsamında 31 Mart 2022 tarihinden itibaren Yeni Zelanda’ya giriş yapmak için Yeni Zelanda Gezgin Beyannamesinin sunulması gerekmektedir. Yeni Zelanda Gezgin Beyannamesinin sunulmasından sonra kişilere giriş izni verilmektedir ve ülkeye giriş esnasında bu izin gösterilmelidir.

Yeni Zelanda Yolcu Beyannamesi Nedir?

Yeni Zelanda Yolcu Beyannamesi yolcunun seyahat ve COVID-19 bilgilerini toplayan bir online sistemdir. Yeni Zelanda yabancıların ülkeye girmeden önce bilgilerini görmek için bu uygulamayı yapmıştır.

Yeni Zelanda Yolcu Beyannamesi görseli aşağıda verilmiştir.

Yeni Zelanda Yolcu Beyannamesi Nedir?
Yeni Zelanda Yolcu Beyannamesi Nedir?

Turist Vizesi ile Yeni Zelanda'da Çalışılabilir Mi?

Turist vizesi ile Yeni Zelanda’da çalışılamamaktadır. Bir iş teklifi alarak Yeni Zelanda’ya geliniyor ise, Yeni Zelanda çalışma vizesine başvuru yapmak gerekmektedir.

Yeni Zelanda'ya Tekne ile Gitmek için Hangi Vize Alınmalıdır?

Yeni Zelanda'ya Tekne ile Gitmek için Hangi Vize Alınmalıdır?
Yeni Zelanda'ya Tekne ile Gitmek için Hangi Vize Alınmalıdır?

Yeni Zelanda’ya tekne ile gitmek için yat vizesi almak gerekmektedir.

Yeni Zelanda’ya özel yat ya da tekne ile seyahat edilebilmektedir; ancak Yeni Zelanda’dan ayrılmak için bir hava yolu şirketi uçuşu kullanılacak ise dönüş biletinin veya dönüş bileti almaya yeterli maddi durumun bulunduğuna ilişkin belgelerin sunulması gereklidir. Yeni Zelanda yat vizesi alındığında, seyahat süresi boyunca yatta kalınacak ise kalınacak her ay için 400 Yeni Zelanda dolarına sahip olmak gerekmektedir.

Yeni Zelanda'ya İş Seyahatine Gitmek için Hangi Vize Gerekir?

Yeni Zelanda’ya iş toplantısı, iş eğitimi, kongre, fuar, seminer, kurumsal bir etkinlik ve iş ile ilgili bir proje amacı ile gidecek kişilerin ticari Yeni Zelanda vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Yabancı ülkelerden iş insanlarının Yeni Zelanda’ya iş amaçlı seyahatlerinde başvuracakları Yeni Zelanda iş vizesi için, yapılacak iş ile ilgili belgeleri sunmaları gerekmektedir.

Wellington'a Gitmek için Vize Gerekir Mi?

Wellington’a gitmek için vize almak gerekmektedir. Wellington Yeni Zelanda’nın başkenti ve ülkenin en büyük ikinci yerleşim yeridir. Wellington Okyanusya’nın en kalabalık başkentidir ve Yeni Zelanda’yı oluşturan adalardan biri olan Kuzey Adası’nın güneyinde yer almaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yeni Zelanda turist vizesi alarak Yeni Zelanda başkenti Wellington’a gitmeleri mümkündür. Turist vizesine online olarak, vize başvuru formunun doldurulması, gerekli belge ve fotoğrafların sisteme yüklenmesi ve VFS Global merkezlerine başvuru belgelerinin ve pasaportun teslim edilmesi ile başvurulur. Fiziken yapılan başvurularda ise vize başvuru formu indirilerek el ile doldurulur ve VFS Global vize başvuru merkezinden randevu alarak randevu gününde vize başvuru formu ile birlikte diğer evrakların teslimi yapılarak turist vize başvurusu tamamlanır.

Yeni Zelanda'da Gezilebilecek Turistik Yerler Nerelerdir?

Yeni Zelanda’da gezilebilecek turistik yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Tongariro Ulusal Park
 • Fiordland Ulusal Park
 • Queenstown
 • Rotorua
 • Abel Tasman Ulusal Park
 • Bay Adaları
 • Cook Dağı
 • Westlanda Ulusal Park
 • Kaikoura
 • Coromandel
 • Hobbit Köyü
 • Paihia Kasabası
 • Sky Tower

Yeni Zelanda’da yabancılar tarafından en çok bilinen yerlerden biri Hobbit Köyü’dür; bu köy Yüzüklerin Efendisi filminin sevenleri tarafından sıklıkla tercih edilmekte ve Yeni Zelanda gezilecek yerler arasında son zamanlarda popüler olmaktadır.

Turistik Seyahat Dışında Verilen Yeni Zelanda Ziyaretçi Vize Türleri Nelerdir?

Turistik seyahat dışında verilen Yeni Zelanda ziyaretçi vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: