Yeni Zelanda Vizesi

Yeni Zelanda Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Yeni Zelanda’ya turistik, ziyaret, eğitim ya da çalışma gibi seyahat amaçları ile giriş yapmak için alınması gereken vizeye Yeni Zelanda vizesi adı verilmektedir. Yeni Zelanda vize politikası Avustralya vatandaşı ya da sürekli oturumu olmayan, vize muafiyeti bulunan 60 ülkeden birinin vatandaşı olmayan, Birleşmiş Milletler’in laissez-passer’i olmayan ve özel herhangi bir düzenleme ile vizesiz giriş yapabilen kişilerden olmayanların, Yeni Zelanda’ya giriş yapabilmesi için vize almasını zorunlu tutmaktadır. Yeni Zelanda’nın göçmenlik ve vize politikaları Yeni Zelanda Göçmenlik Bürosu (INZ) tarafından düzenlenmektedir.

Haziran 2021 - Haziran 2022 arasında Yeni Zelanda Göçmenlik Bürosu verilerine göre alınan toplam vize başvuru sayısı, vize onay sayısı ve vize ret sayısı aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Vize TürüOnayRetToplam Başvuru
Ziyaretçi vizesi46.3693.16249.531
Öğrenci vizesi36.5121.17837.690
Çalışma vizesi161.1975.945167.142

Türkiye'nin vize onay oranı en yüksek akredite acentesi olan Vizem.net, Türkiye'den yapılan tüm Yeni Zelanda vize başvurularında gerekli evrakların kontrolü, online başvuru ve işlem takibine dek tüm süreç için danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Yeni Zelanda Vize İstiyor Mu?

Yeni Zelanda umuma mahsus pasaport, hususi pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport hamilleri olmak üzere tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından ülkeye giriş yapabilmek için vize istemektedir.

Yeni Zelanda Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Yeni Zelanda yeşil pasaporta vize istemektedir. Yeşil pasaport hamili Türk vatandaşları, Yeni Zelanda vizesinden muaf değildir.

2022'de Yeni Zelanda Vize Veriyor Mu?

2022’de Yeni Zelanda pandemi kısıtlamaları nedeni ile vize başvurularını askıya almıştır. Yeni Zelanda Göçmenlik Bürosu Temmuz 2022 tarihinde vize başvurularını kabul etmeye başlayacağını duyurmuştur. Temmuz 2022 tarihinden önce Yeni Zelanda vize başvuruları yapılamamaktadır.

Yeni Zelanda Vize Şartları Nelerdir?

Yeni Zelanda vize şartları aşağıda verilmiştir.

 • Başvuru sahibinin Yeni Zelanda seyahat masraflarını karşılayabilmesi için yeterli gelir, birikim ya da geçerli bir sponsora sahip olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Yeni Zelanda vize süresi bitiminde ülkesine döneceğini belgeler ile kanıtlaması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin daha önceden herhangi bir vize ihlalinde bulunmamış olması gerekmektedir.

Yeni Zelanda Vize Türleri Nelerdir?

Yeni Zelanda vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yeni Zelanda ziyaretçi vizesi
 • Yeni Zelanda çalışma vizesi
 • Yeni Zelanda öğrenci vizesi
 • Yeni Zelanda aile birleşimi vizesi
 • Yeni Zelanda yatırımcı vizesi
 • Yeni Zelanda girişimci vizesi
 • Yeni Zelanda oturma vizesi

Yeni Zelanda Ziyaretçi Vizesi Türleri Nelerdir?

Yeni Zelanda ziyaretçi vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yeni Zelanda e-vize (NZeTA): Yeni Zelanda seyahati öncesinde NZeTA alan kişiler, vize almaksızın Yeni Zelanda'ya seyahat edebilmektedir.
 • Yeni Zelanda kapıda vize: APEC iş seyahat kartı olanlar Yeni Zelanda’ya girebilmek için kapıda vize uygulamasını kullanabilmektedir.
 • Yeni Zelanda transit vize: Transit yolcuların başka bir ülkeye giderken Yeni Zelanda’da aktarma yapmaları durumunda almaları gereken vize türüne transit vize adı verilmektedir.
 • Yeni Zelanda turist vizesi: Yeni Zelanda’ya turist olarak gelerek ziyaret etmek isteyenlerin alması gereken vize türüne turist vizesi adı verilmektedir.
 • Yeni Zelanda yat vizesi: Yeni Zelanda’ya özel bir yat ile girerek yatta konaklamak için alınması gereken vize türüne yat vizesi denilmektedir.
 • Yeni Zelanda aile ziyareti vizesi: Yeni Zelanda’da yaşayan akraba ya da ebeveynleri ziyaret etmek için Yeni Zelanda aile ziyareti vizesi almak gerekmektedir.
 • Yeni Zelanda kültürel ve sportif etkinlik vizesi: Spor etkinlikleri, maçlar ya da kültürel faaliyetler ile Yeni Zelanda’ya seyahat edilmek istendiğinde kültürel ve sportif etkinlik vizesi almak gerekmektedir.
 • Yeni Zelanda akademik ziyaret vizesi: Yeni Zelanda’da akademik bir eğitime katılmak ve araştırma çalışmaları yapmak için Yeni Zelanda akademik ziyaret vizesi almak gerekmektedir.
 • Yeni Zelanda iş vizesi: 1 yıl içerisinde 3 aya kadar süreyle Yeni Zelanda’ya iş ile ilgili sebeplerden dolayı seyahat edilmesi durumunda Yeni Zelanda iş vizesi almak gerekmektedir.
 • Yeni Zelanda working holiday vizesi: Working holiday vizesi eğitimli gençlerin hem çalıştığı veya eğitim gördüğü, hem de tatil yaptığı bir vizedir.
 • Yeni Zelanda tedavi vizesi: Yeni Zelanda’ya tedavi amacı ile gelecek kişilerin alması gereken vize türüne tedavi vizesi adı verilmektedir.

Yeni Zelanda Vize İşlemleri Nereden Yapılır?

Yeni Zelanda vize işlemleri akredite vize acentelerinden ya da aracı kurum vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılabilmektedir.

Yeni Zelanda Vizesi için Yetkili Aracı Kurum Hangisidir?

Yeni Zelanda vizesi için yetkili aracı kurum VFS Global’dir ve VFS Global’in yalnızca Ankara ofisi Yeni Zelanda vizesi için yetkilidir. Yeni Zelanda vize VFS Global’in Ankara haricindeki diğer merkezlerinden yapılamamaktadır.

Fiziken yapılacak Yeni Zelanda vize başvuruları için vize randevusunun Yeni Zelanda vize başvuru merkezi olan VFS Global’in Ankara ofisinden alınması gerekmektedir. Başvuru sahibi randevu gününde Ankara VFS Global Yeni Zelanda vize başvuru merkezine giderek vize için gerekli evrakların teslimini ve vize ücret ödemesini yaparak başvurusunu tamamlayabilmektedir.

Yeni Zelanda Konsolosluğu Vize Başvurusu Alır Mı?

Yeni Zelanda Konsolosluğu vize başvurularını kabul etmemektedir.

Yeni Zelanda vize başvuruları fiziken ya da online olarak, vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Türkiye’de Yeni Zelanda vize başvuruları için yetkili başvuru merkezi VFS Global’dir; Yeni Zelanda Konsolosluğu üzerinden doğrudan vize başvurusu yapılmaıs mümkün değildir.

Yeni Zelanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni Zelanda vize başvurusu online ya da fiziken yapılabilmektedir. Pandemi kısıtlamaları nedeni ile Temmuz 2022 öncesinde Yeni Zelanda vize başvuruları yapılamamaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Yeni Zelanda vize başvurularında, başvuru sahibinin vize merkezine gelmesine gerek kalmadan, gerekli evrakların İstanbul merkez ofisine iletilmesi ile başvuru işlemleri uzman danışmanlar tarafından tamamlanabilmektedir.

Yeni Zelanda Online Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni Zelanda online vize başvurusu https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa sitesine giriş yapıldıktan sonra vize türü seçilerek yapılmaktadır. Açılan sayfada başvuru butonuna tıklanması ile sayfa başvuru sahibini https://apply.immigration.govt.nz adresine yönlendirmektedir. Yönlendirilen adreste bir RealMe hesabı oluşturularak vize başvurusu yapılabilmektedir.

Online başvuru yaparken banka kartı ya da kredi kartı, vize için gerekli evraklar ve fotoğrafın hazır olması gerekmektedir. Oluşturulan hesap üzerinden hazırlanan evrakların sisteme yüklenmesi ve vize başvuru ücretinin ödenmesi ile online başvuru yapılmakta, daha sonra aracı kurumdan vize randevusu alınarak online vize başvurusu tamamlanmaktadır. Randevu gününde vize servis ücreti vize başvuru merkezine ödenmektedir; online yapılan vize başvurularında vize ücreti online olarak ödenirken vize servis ücretinin fiziken vize başvuru merkezinde ödenmesi gerekmektedir.

Yeni Zelanda Vizesi için RealMe Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Yeni Zelanda vizesi için RealMe hesabı, alınmak istenen vize türünün sayfasının alt kısmında yer alan “Apply Now” seçeneğine tıklandığında çıkan bölümden “Login or Create an Account” seçilerek oluşturulur.

İlgili sayfanın ekran görüntüsü aşağıda verilmiştir.

Yeni Zelanda Vizesi için RealMe Hesabı Nasıl Oluşturulur?
Yeni Zelanda Vizesi için RealMe Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Çıkan sayfada “Create Your RealMe Login” seçeneğine tıklanıp e-posta adresi, kullanıcı adı, şifre ve güvenlik soruları girilerek oturum açma ayarları yapılır.

İlgili ekran görseli aşağıda verilmiştir.

Yeni Zelanda Vizesi için RealMe Hesabı Oluşturma Ekranı
Yeni Zelanda Vizesi için RealMe Hesabı Oluşturma Ekranı

Tüm ayarlar yapıldıktan sonra kullanım koşullarının hesap güvenliği sorumluluk reddinin kabul edilmesi gereklidir. Yönlendirilen sayfaya isim ve e-posta adresi girildikten sonra kabul et seçilmeli ve devam edilmelidir. Aşamaların tamamlanmasından sonra başvuru sahibi 2 adet e-posta almaktadır; hesabı doğrulamak için gelen e-postadan doğrulama bağlantısına tıklanması ile RealMe hesabı oluşturulmaktadır.

Yeni Zelanda Vize Başvurusu Fiziken Nasıl Yapılır?

Yeni Zelanda vize başvurusu fiziken ilk olarak vize başvuru formunun indirilerek doldurulması ile yapılmaktadır. Vize başvuru formu doldurulduktan sonra hazırlanan diğer vize evrakları ile birlikte mesai saatleri içerisinde vize başvuru merkezi VFS Global’in ofislerine şahsen teslim edilmeli ya da posta veya mail yolu ile iletilmelidir. Başvuru sahibi vize başvuru evraklarını teslim ettikten ya da gönderdikten sonra vize randevusu almalıdır. Vize randevu gününde vize harcı ve vize servis ücreti ödenerek vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Yeni Zelanda Vize Evrakları Nelerdir?

Yeni Zelanda vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Yeni Zelanda vize başvuru formu: Vize başvuru formu İngilizce dilinde eksiksiz ve doğru bilgiler ile büyük harflerle doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Pasaport: Yeni Zelanda seyahat bitiminden itibaren 3 ay daha geçerli bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğinde, 45 mm yüksekliğinde, arka fonu beyaz, yüzün net bir şekilde göründüğü, güncel 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Sağlık raporu: Başvuru sahibinin sağlık durumunun iyi olduğunu gösteren sağlık raporunu sunması gerekmektedir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Başvuru sahibinin Yeni Zelanda seyahat masraflarını karşılayabileceğini gösteren banka hesap dökümü ve maaş bordrosu gibi belgeler ile kanıtlaması veya sponsorluk belgesi sunması gerekmektedir.
 • Ülkeye geri dönüleceğine dair kanıt: Başvuru sahibi vize süresi bitiminde ülkesine geri döneceğini gösteren kanıtlar sunmalıdır.
 • Vize harcı: Başvuru sahibi vize harcını ödemelidir.

Yukarıda verilen Yeni Zelanda vize evrakları standart evraklardır; başvuru sahibinin durumuna ve vize türüne göre Yeni Zelanda vizesi için gerekli belgeler değişiklik gösterebilmektedir.

Yeni Zelanda Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Yeni Zelanda vize başvuru formu İngilizce dilinde, büyük harflerle, yazım yanlışı yapılmadan ve doğru bilgiler ile eksiksiz doldurularak başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır. Vize başvuru formunda başvuru sahibinin adı, soyadı, adresi, mesleği, cinsiyeti, medeni durumu, doğum yeri ve tarihi, milliyeti, pasaport numarası ve veriliş tarihi, iletişim bilgileri, partnerinin ve çocuklarının bilgileri, çalışma bilgileri, finansal durumu ve sağlık durumu ile ilgili bilgiler istenmektedir.

Yeni Zelanda vize başvuru formunun görseli aşağıda verilmiştir.

Yeni Zelanda Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Yeni Zelanda Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Yeni Zelanda Vizesi için Sağlık Raporu Nasıl Olmalıdır?

Yeni Zelanda vizesi almak için başvuru sahiplerinin kabul edilebilir sağlık standartlarına sahip olması gerekmektedir. Kamu sağlığı için tehdit oluşturmayan, Yeni Zelanda sağlık hizmetlerine önemli bir talep veya masraf yöneltmeyecek ve giriş izni verilmesi ile gerekli işlevleri yerine getirebilecek kişiler, Yeni Zelanda’ya seyahat etmek için sağlık durumu uygun olarak kabul edilmektedir.

Yeni Zelanda için kabul edilebilir sağlık standartlarına sahip olunduğunu göstermek için başvuru ile birlikte bir sağlık raporu sunulması gerekmektedir.

tıbbi bir sertifika doldurmak gerekmektedir; genel sağlık raporu, sınırlı sağlık raporu, göğüs röntgeni veya mevsimlik işçiler için sağlık raporu olmak üzere 4 farklı tür rapor kabul edilmektedir.

Türkiye’de Yeni Zelanda vizesi için sağlık raporu Ankara’da Düzen Laboratuvarı ve Dr. Lale Tuncel’den, İstanbul’da ise IOM MHAC’den alınabilmektedir.

Yeni Zelanda Vizesi için Banka Hesabında Ne Kadar Para Olmalıdır?

Yeni Zelanda kısa süreli ziyaretçi vizeleri için, bir sponsoru bulunmayan kişilerin, banka hesabında başvuruya dahil edilen her kişi için aylık 1.000 Yeni Zelanda doları bulunmalı veya başvuruya dahil edilen her kişi için aylık 400 Yeni Zelanda doları bulunmalı, konaklama ücretlerinin ödenmiş olmalı ve dönüş biletleri alınmış olmalıdır.

Yeni Zelanda vize başvuru sahiplerinin, seyahat masraflarını tamamen karşılayabileceklerini vize başvurusu için finansal kaynak belgeleri ile ispatlaması gereklidir; başvuru sahibinin adına banka hesap dökümü, kredi kartı ekstresi ve başvuru sahibinin ya da anne ve babasının maaş bordrosu kabul edilen finansal kaynak belgeleridir.

Yeni Zelanda Vize Fotoğraf Ölçüleri Nedir?

Yeni Zelanda vize fotoğrafı 35 mm genişliğinde, 45 mm uzunluğunda olmalıdır. Fotoğrafın arka planı açık ve doğal renkler olmalı, fotoğraf 6 aydan eski olmamalı ve fotoğrafta yüz net bir şekilde görünmelidir.

Yeni Zelanda vize fotoğrafının örneği aşağıda verilmiştir.

Yeni Zelanda Vize Fotoğraf Ölçüleri Nedir?
Yeni Zelanda Vize Fotoğraf Ölçüleri Nedir?

Yeni Zelanda Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Gerekir Mi?

Yeni Zelanda vizesi için seyahat sağlık sigortası yalnızca bazı vize türleri için zorunlu tutulmaktadır ve istisnalar haricinde seyahat sağlık sigortası vize için zorunlu değildir.

Seyahat sağlık sigortasının, zorunlu bir evrak olmamasına rağmen, seyahat esnasında meydana gelebilecek beklenmedik durumlara karşı yapılması tavsiye edilmektedir. Yeni Zelanda seyahat sağlık sigortası fiyatları başvuru sahibinin yaşına, durumuna ve seyahat süresine göre değişkenlik göstermektedir.

Yeni Zelanda Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda vize randevusunun aracı kurumun websitesi üzerinden alınmaktadır. Yeni Zelanda vize başvurularında yetkili aracı kurum VFS Global’dir. VFS Global’in yalnızca Ankara’daki ofisinden Yeni Zelanda vize randevu alınabilmektedir; diğer VFS ofislerinden Yeni Zelanda vize işlemleri yapılamamaktadır.

Vize randevusu almak için ilk olarak VFS Global’in websitesine girilmelidir; websitesinden vize türü seçilerek randevu alınabilmektedir.

Yeni Zelanda vize randevu alma ekranı aşağıda verilmiştir.

Yeni Zelanda Vize Randevusu Nasıl Alınır?
Yeni Zelanda Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Yeni Zelanda vize başvuru ücretleri başvurulan vize türüne, başvuran kişi sayısına ve başvurunun online ya da fiziken yapılmasına göre farklılıklar göstermektedir. Yeni Zelanda vize harçları kendi arasında çok farklılık göstermektedir; örneğin iş vizesi için ücret alınmazken, turist vizesi harcı online başvurularda 35 Yeni Zelanda doları, fiziken başvurularda ise 306 Türk lirasıdır. Yeni Zelanda öğrenci vize harcı online başvuruda 330 Yeni Zelanda doları, fiziken yapılan başvurularda ise 3.365 Türk lirası; working holiday vizesi ücreti ise 280 Yeni Zelanda doları olarak belirlenmiştir.

Yeni Zelanda vize türleri ve başvuru şekilleri arasında farklılıklar olduğundan dolayı Yeni Zelanda Göçmenlik Bürosu (INZ) internet sitesinden vize türü, uyruk ve başvuru yeri seçilerek kesin bilgi alınmalıdır. Vize başvuru merkezine ödenen vize servis ücreti de başvurunun online ya da fiziken yapılmasına, vize türüne ve başvuran kişi sayısına göre farklılık göstermektedir. Genelde online yapılan başvurularda Yeni Zelanda vize ücreti 168 Türk lirası, fiziken yapılan başvurularda ise 208 Türk lirası olmaktadır.

Yeni Zelanda Vize Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yeni Zelanda vize takip ve sorgulama işlemi online başvuru yapıldığında RealMe hesabına giriş yapılması ile başvuru yapılan siteden ya da VFS Global üzerinden vize başvurusunun yapılması durumunda ise VFS Global websitesinden, başvuru sahibine verilen makbuzun üzerindeki yazılı referans numarası ile yapılabilmektedir. Fiziken yapılan vize başvurularında RealMe hesabı olmadığı için sadece VFS Global üzerinden vize sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında Yeni Zelanda vize takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS servisi ile ve online olarak yapılabilmektedir.

Yeni Zelanda Vize Başvurusu Nasıl Değerlendirilir?

Yeni Zelanda vize başvurusu değerlendirilirken ilk olarak başvuru yapılan vize türünün kriterleri ve gerekliliklerini, başvuru sahibinin karşılayıp karşılamadığına bakılır. Başvuru sahibinin gerçek kişi olup olmadığı, verilen belgelerin ve bilgilerin doğru olup olmadığı ve başvuru sahibinin aile üyeleri ile ya da partneri ile olan ilişkisinin gerçekliği gibi durumlar vize başvurusu sırasında değerlendirilen diğer hususlardır. Vize başvurusu değerlendirilirken şüpheli bir durum olması veya yeteri kadar kanıt ya da bilgi sunulmaması hallerinde, ek evrak istenmesi mümkündür.

Yeni Zelanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yeni Zelanda vizesinin çıkma süresi vize türüne göre değişiklik gösterse de vize başvuruları ortalama 3 ay içerisinde vize sonuçlanmaktadır. Vize başvurularının %90’ının sonuçlanma sürelerine bakıldığında, Yeni Zelanda ziyaretçi vizesi ortalama 5 ay, öğrenci vizesi 47 gün, çalışma vizesi 4 ay ve oturum vizesi 14 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Yeni Zelanda vize başvuru sürecinin uzamaması için tüm belgelerin eksiksiz ve İngilizce olmasına, pasaportun geçerlilik süresi bulunmasına ve vize başvurusunun zamanında yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yeni Zelanda Vize Sonucu Nereden Öğrenilir?

Yeni Zelanda vize sonucu, vize başvurusu sonuçlandığında Yeni Zelanda Göçmenlik Bürosunun (NZI) başvuru sahibine bizzat mail atması ile öğrenilebilmektedir. VFS Global ya da RealMe hesabı üzerinden de vize sonucu öğrenilmesi mümkündür.

Yeni Zelanda Vize Ret Nedenleri Nelerdir?

Yeni Zelanda vize ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Vize başvurusunda eksik, yanlış ya da sahte belge beyanında bulunmak vize reddine neden olmaktadır.
 • Başvuru sahibinin sağlık raporu koşullarını sağlayamaması vize ret nedenlerinden biridir.
 • Başvuru sahibinin Yeni Zelanda seyahati için yeterli gelir, birikim ya da geçerli bir sponsora sahip olmaması vizenin reddedilmesine yol açmaktadır.
 • Yeni Zelanda seyahat amacını destekleyen belgelerin eksik olması vize ret nedenlerinden biridir.
 • Başvuru sahibinin Yeni Zelanda vize süresi bitiminde ülkesine döneceğini kanıtlayacak belgeler sunamaması vizenin reddedilmesine neden olmaktadır.

Yeni Zelanda Vize Reddine İtiraz Edilir Mi?

Yeni Zelanda vize reddine belirli koşullar altında itiraz edilebilmektedir. İtiraz esnasında Yeni Zelanda’da olunması ve hala geçerli bir vize sahibi olunması halinde, vize reddi kararının bildirilmesinden itibaren 14 gün içerisinde vize reddine itiraz edilebilmektedir.

Vize başvurusunun online olarak yapıldığı durumlarda, vize reddine yine online olarak itiraz başvurusu yapılabilmektedir; online itiraz yapılıp yapılamayacağı bilgisi, başvuru sonucunda bildirilmektedir. Online itirazın dışında İngilizce bir dilekçe yazarak da vize reddi itirazı yapılabilmektedir; dilekçeye itirazı destekleyecek tüm evrakların da sunulması gereklidir.

Yeni Zelanda Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Yeni Zelanda vizesi almak; vize başvuru formunun istenen şekilde eksiksiz doldurulması, seyahat amacını destekleyen belgelerin sunulması ve seyahat için finansal yeterliliğe sahip olunduğunun ispatlanması ile başvuru yapıldığında, kolay bir süreçtir.

Yeni Zelanda Vizesi için Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda vizesi için danışmanlık hizmeti Vizem.net’in çağrı merkezinden ya da ofislerinden alınabilmektedir.

Vizem.net, Yeni Zelanda'ya seyahat edecek kişilerin vize başvurularında, evrakların hazırlanmasından pasaport teslimine kadar tüm Yeni Zelanda vize işlemleri için danışmanlık hizmeti vermektedir. Yeni Zelanda'ya seyahat edecek kişiler, Yeni Zelanda vize danışmanlık merkezi olarak Vizem.net’in İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan ofislerine müracaat ederek veya Vizem.net çağrı merkezine ulaşarak vize danışmanlığı alabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Yeni Zelanda Vize Danışmanlık Ücreti Ne Kadar?

Yeni Zelanda vize danışmanlık ücreti kısa süreli vizeler için 45 ile 80 dolar, uzun süreli vizeler için 75 ile 155 dolar arasında değişmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Zelanda vize politikası ve başvuru süreçleri ile ilgili merkezimize sıkça iletilen sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Yeni Zelanda'nın Ziyaretçilere Uyguladığı COVID-19 Tedbirleri Nelerdir?

Yeni Zelanda’nın ziyaretçilere uyguladığı COVID-19 tedbirleri kapsamında, 31 Mart 2022 tarihinden itibaren Yeni Zelanda’ya giriş yapmak için Yeni Zelanda Yolcu Beyannamesi sunulması gerekmektedir. Yeni Zelanda Yolcu Beyannamesi yolcu eden kişinin seyahat ve COVID-19 bilgilerini bir araya toplayan online bir sistemdir.

Yeni Zelanda Yolcu Beyannamesinin görseli aşağıda verilmiştir.

Yeni Zelanda'nın Ziyaretçilere Uyguladığı COVID-19 Tedbirleri Nelerdir?
Yeni Zelanda'nın Ziyaretçilere Uyguladığı COVID-19 Tedbirleri Nelerdir?

Yeni Zelanda'ya Gitmek için COVID-19 Aşı Şartı Var Mı?

Yeni Zelanda’ya gitmek için COVID-19 aşı şartı bulunmaktadır. Transit yolcular dahil Yeni Zelanda vatandaşı olmayan ve Yeni Zelanda’ya seyahat eden kişilerin COVID-19 aşısı yaptırması zorunludur; ispat için COVID-19 aşısının tüm dozlarını aldığını gösteren Sağlık Bakanlığından onaylı bir aşı kartı ya da dijital belgeye ihtiyaç duyulmaktadır. COVID-19 aşı şartından, aşıya ulaşımı olmayan bir ülkeden gelenler ve tıbbi nedenlerden dolayı aşı olamayanlar muaf tutulmaktadır. Aşı yaptıramayan kişilerin, check-in sırasında ve Yeni Zelanda’ya varıldığında gümrük memurlarına aşı muafiyetlerini kanıtlamaları gerekmektedir. Aşı muafiyetini kanıtlayamayan kişilere bir yaptırım işlemi uygulanabilmektedir.

Yeni Zelanda'nın Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Yeni Zelanda’nın vize istemediği ülkeler Andorra, Arjantin, Avusturya, Bahreyn, Belçika, Brezilya, Brunei, Bulgaristan, Kanada, Şili, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Hong Kong, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Güney Kore, Kuveyt, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Makao, Malezya, Malta, Mauritius, Meksika, Monaco, Hollanda, Norveç, Umman, Polonya, Portekiz, Katar, Romanya, San Marino, Suudi Arabistan, Şeyseller, Singapur, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Uruguay ve Vatikan’dır.

Vizeden muaf tutulan ülke vatandaşlarının Yeni Zelanda’ya girmeden önce NZeTA almaları gerekmektedir. NZeTA Yeni Zelanda’nın elektronik bir seyahat onayı ve bir tür elektronik vize uygulamasıdır. Yalnızca Avustralya vatandaşları hem Yeni Zelanda vizesi hem de NZeTA almadan Yeni Zelanda’ya seyahat edebilmektedir.

Yeni Zelanda NZeTA Nedir?

Yeni Zelanda NZeTA bir tür elektronik vize türüdür ve Yeni Zelanda’nın vizeden muaf tuttuğu ülkelerin vatandaşlarına, cruise gemisi yolcularına ve Avustralya’da daimi ikamet eden kişilere vermektedir.

NZeTA Yeni Zelanda’nın e-vize uygulaması olarak bilinmektedir ve yalnızca 2 yıllık bir süre için verilmektedir. NZeTA yani Yeni Zelanda elektronik vize başvuruları, internet sitesi ya da telefon uygulaması üzerinden yapılabilmektedir; telefon uygulamasından yapıldığı takdirde 9 Yeni Zelanda doları, internetten yapıldığında ise 12 Yeni Zelanda doları ücreti bulunmaktadır. NZeTA başvurusu yapılırken seyahat amacına uygun olan vize türü için istenilen evraklar sisteme yüklenmektedir ve başvurular 72 saat içerisinde sonuçlanmaktadır.

Yeni Zelanda Transit Vize İstiyor Mu?

Yeni Zelanda transit vizesi, Yeni Zelanda’dan Avustralya’ya seyahat etmeyen ve vizeden muaf tutulmuş veya transit vizeden feragat eden bir ülke vatandaşı olmayan kişilerden istemektedir; transit vize alması gereken transit yolcular, seyahatlerinden önce transit vize başvurusu yapmalıdır.

Transit vize hamiline transit süresi boyunca Auckland Uluslararası havalimanında bekleme hakkı vermektedir; Yeni Zelanda transit vize hamiline transit bölgesinden çıkma ya da belirtilen süreden fazla bekleme yapma gibi haklar vermemektedir.

Yeni Zelanda Kapıda Vize Veriyor Mu?

Yeni Zelanda kapıda vizeyi yalnızca APEC İş Seyahat Kartı hamillerine vermektedir. APEC İş Seyahat Kartı Yeni Zelanda’da ticari ve yatırım faaliyetleri gibi amaçlar ile 3 ay kalma hakkı veren bir karttır.

APEC İş Seyahat Kartı sahipleri Yeni Zelanda’da ticari ve yatırım faaliyetlerini yürütmek için 3 ay süreyle, Yeni Zelanda kapıda vize alarak Yeni Zelanda’ya kalabilmektedir. 3 aydan uzun süreyle Yeni Zelanda’da kalmak isteyen kişilerin ise çalışma vizesi almaları gerekmektedir.

APEC İş Seyahat Kartının görseli aşağıda verilmiştir.

Yeni Zelanda Kapıda Vize Veriyor Mu?
Yeni Zelanda Kapıda Vize Veriyor Mu?

Yeni Zelanda Ekspres Vize Veriyor Mu?

Yeni Zelanda ekspres vize, vize türüne bağlı olarak verilmektedir. Yeni Zelanda ziyaret amaçlı vize başvurusu en iyi ihtimalle 45 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kısa sürede Yeni Zelanda vizesi almas; cruise gemisi ile Yeni Zelanda’ya gitmeleri ya da Avustralya’da daimi ikamet iznine sahip olmaları ile mümkündür; bu şekilde NZeTA başvurusu yaparak maksimum 72 saatte vize alınabilmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: