Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi

Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci 2023

Yeni Zelanda öğrenci vizesi, Yeni Zelanda’da eğitim almak isteyen kişiler tarafından alınan vize türüdür. Yeni Zelanda öğrenci vizesi ülkede tam zamanlı eğitim almak isteyen öğrencilere verilmektedir. Yeni Zelanda'da eğitimin tercih edilme sebepleri; öğrenciyken çalışma imkanı, kaliteli eğitim ve yaşam koşullarının iyi olmasıdır. Pandemi kısıtlamaları nedeniyle kabul edilmeyen vize başvuruları, Temmuz 2022'de kabul edilmeye başlanacaktır.

Vizem.net, eğitim almak için Yeni Zelanda'ya gitmek isteyen kişilere vize başvurularında danışmanlık sunan ve 2017-2021 yılları arasında %98,1 oranında vize onayı elde eden akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Yeni Zelanda'da Öğrenci Vizesi ile Alınabilecek Eğitimler Hangileridir?

Yeni Zelanda öğrenci vizesi ile alınabilecek eğitimler aşağıda listelenmiştir.

 • Yeni Zelanda'da lise eğitimi
 • Yeni Zelanda'da dil eğitimi
 • Yeni Zelanda'da lisans eğitimi
 • Yeni Zelanda'da yüksek lisans
 • Yeni Zelanda'da doktora eğitimi
 • Yeni Zelanda'da mesleki eğitim

Hangi Eğitimler için Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi Alınması Gerekmez?

Yeni Zelanda öğrenci vizesi, Yeni Zelanda'da 3 aydan uzun süreli lisans, yüksek lisans, dil eğitimi gibi eğitim programları için alınmalıdır. Yeni Zelanda oturma izninine sahip olan veya Yeni Zelanda'da 3 aydan kısa süreli eğitimlere katılacak kişilerin öğrenci vizesi alması gerekmemektedir.

Yeni Zelanda'da 3 aydan kısa süreli eğitimlere katılacak kişiler Yeni Zelanda ziyaretçi vizesi (turist vizesi) alması gerekmektedir. Hangi eğitimler için Yeni Zelanda öğrenci vizesi alınması gerekmediği https://www.immigration.govt.nz/documents/forms-and-guides/inz1013.pdf bağlantısı üzerinde detaylı şekilde açıklanmaktadır.

Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yeni Zelanda öğrenci vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Yeni Zelanda öğrenci vizesi b aşvuru formu : Eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Pasaport :Dönüş tarihinden 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır.
 • Fotoğraf :Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet fotoğraf olmalıdır.
 • Yeni Zelanda eğitim kabul mektubu :Yeni Zelanda'da eğitim görülecek yerden alınan bir kabul mektubu olmalıdır.
 • Eğitim ücretinin ödendiğine dair belgeler :Eğitim kurumunun ücretinin önceden ödendiğine dair resmi bir yazı olmalıdır.
 • Maddi yeterlilik kanıtı : Yeni Zelanda’ya yapılacak seyahat sırasında yapılacak masrafların karşılanabilineceğini gösterir nitelikte bir banka hesap cüzdanı dökümü olmalıdır.
 • Ülkeye geri dönüşe dair kanıt : İkamet edilen ülkeye geri dönüleceğine dair bir belge olmalıdır.
 • Yeni Zelanda seyahat sağlık sigortası :Sağlık ve seyahat sigortası olmalıdır.
 • Sağlık raporu :80 günden fazla Yeni Zelanda’da kalacaklar için detaylı sağlık raporu ve X-Ray göğüs film gereklidir.
 • Adli sicil kaydı :Adli sicil kaydı yoktur ibaresi bulunacak şeklinde belge alınmalıdır.
 • Yeni Zelanda öğrenci v izesi harcı :140 dolar olan başvuru ücretinin ödendiğini kanıtlayan bir belge olmalıdır.

Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Olmalı?

Yeni Zelanda vize başvuru formu, bilgisayarda veya elde İngilizce olarak doldurulmalıdır. Yeni Zelanda vize başvuru formu, Yeni Zelanda Konsolosluğunun internet adreslerinden ve aracı kurum olan vize merkezlerinden alınabilmektedir

Yeni Zelanda öğrenci vize başvuru formunda başvuru yapan kişinin adı soyadı, ünvanı, cinsiyeti, doğum tarihi, doğduğu şehir ve ülke, pasaport numarası, pasaport geçerlilik tarihi ve medeni durumu gibi bilgileri istenmektedir. Yeni Zelanda öğrenci vizesi başvuru formunda bulunan iletişim bilgileri bölümünde; adres, telefon, e-mail, şu anda Yeni Zelanda'da bulunuluyorsa en sonki denizaşırı adres, kişi adına hareket etmek üzere kuruluş bulunup bulunmadığı, göçmenlik danışmanlığının bilgileri ve çalışma hayatı bilgisi istenmektedir.

Yeni Zelanda öğrenci vizesi başvuru formunda bulunan sağlık bilgileri bölümünde; başvuran kişinin Tüberküloz, böbrek diyalizi, hastane bakımı, yatılı bakım gerektiren veya gerektirebilecek herhangi bir tıbbi durumun olup olmadığı, hamilelik durumu ve bir doktor tarafından verilen tıbbi ve/veya göğüs röntgeni Yeni Zelanda Göçmenlik Bürosuna sunmalıdır.

Yeni Zelanda öğrenci vizesi başvuru formunda bulunan karakter bilgileri bölümünde; herhangi bir zamanda trafik suçu da dahil olmak üzere bir suçtan hüküm giyme durumu, yabancı bir ülkede herhangi bir suç işleme durumu ve bir terör örgütüne üye olma durumu ile ilgili bilgiler istenmektedir. Yeni Zelanda öğrenci vizesi başvuru formunda bulunan vize türü bölümünde başvurulan vize türü ve varış tarihi bilgileri istenmektedir.

Yeni Zelanda öğrenci vizesi başvuru formunda bulunan ekonomik durum bilgileri bölümünde; öğrenci vizesi için başvuru durumu, eğitim programının ayrıntıları, eğitime başlama ve bitiş tarihi ve eğitim ücretlerinin ödendiği tarih, tam bir yıllık eğitim için 20.000 Yeni Zelanda dolarına eşdeğer yeterli fona sahip olunduğunu gösteren kanıt veya Yeni Zelanda'da olunacağı ayda 1.667 Yeni Zelanda doları için 15.000 Yeni Zelanda dolarına eşdeğer yeterli paraya sahip olduğuna dair kanıtların kopyaları, geçim masraflarının ödendiğine dair kanıtların kopyaları, gelinen ülkenin hükümetinden eğitim için tamamen finanse edildiğini belirten bir mektup, kabul edilebilir bir sponsor tarafından doldurulmuş bir geçici giriş için sponsorluk formu ve mali taahhüt formu bilgisi istenmektedir.

Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi Sağlık Raporu Nasıl Olmalı?

Yeni Zelanda öğrenci vizesi sağlık raporu, 12 aydan fazla Yeni Zelanda’da kalacak kişiler tarafından sunulmalıdır. Yeni Zelanda’da 12 aydan az kalacak kişilerin tüberküloz riski düşük olmayan ülkelerden gelmeleri ya da son 5 yılda tüberküloz riski düşük olmayan ülkelerde 3 aydan fazla bulunmaları durumunda göğüs röntgeni ya da genel sağlık raporu sunmaları gerekmektedir. Yeni Zelanda öğrenci vize başvurusu yapıldıktan sonra gerekli görülmesi halinde ilgili otoriteler sağlık raporu talep edebilmektedir.

Yeni Zelanda Eğitim Vizesi Maddi Yeterlilik Kanıtı Nasıl Olmalı?

Yeni Zelanda'da eğitim vizesi maddi yeterliliğin kanıtlanması için 31 Temmuz 2022'den önce eğitim vizesine başvurulması durumunda, tam bir yıllık eğitim için 15.000 Yeni Zelanda doları veya ayda 1.250 Yeni Zelanda doları karşılanabileceğine dair belge sunulmalıdır. 31 temmuz 2022 tarihinden sonra eğitim vizesine başvuru yapılması durumunda zorunlu eğitimde okuyan bir öğrencinin maddi yeterliliği karşılayabilmesi için yılda 17.000 Yeni Zelanda dolarına ihtiyacı vardır.

Yeni Zelanda’da eğitim vizesi maddi yeterliliğin kanıtlanması için yaşam masraflarının ödendiğini gösteren belgeler, kabul edilebilir bir sponsor tarafından doldurulmuş bir Geçici Giriş Sponsorluk Formu ve Öğrenci için Mali Taahhüt Formu gereklidir.

Yeni Zelanda’da 1 yıldan fazla eğitim alınacaksa, ilk yıl başvuru yapan kişi eğitim süresi boyunca kendisine yetecek kadar parası olduğunu kanıtlamalı ve sonraki yıllar için yaşam giderlerini nasıl ödeyeceği göstermelidir. Yeni Zelanda eğitim vizesi için başvuru yapan kişinin sonraki yıllar için nasıl ödeme yapılacağına dair kanıtı tasarruf veya aile geliri gibi yeni Zelanda'da iken erişebileceği parası olmalıdır.

Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalı?

Yeni Zelanda öğrenci vizesi seyahat sağlık sigortası ülkede kalınan süre boyunca geçerli olmalıdır. Yeni Zelanda öğrenci vize başvurusunda sigorta yaptırılma şartının kabul edildiği beyan edilmelidir. Yeni Zelanda öğrenci vizesi sigorta poliçesi; seyahat süreci, Yeni Zelanda'da ameliyat ve hastaneye yatış gibi tıbbi bakım, öğrenciye yardımcı olan aile üyelerinin yaptığı seyahat masraflarının karşılanması da dahil olmak üzere, ciddi hastalık veya yaralanma sonucu Yeni Zelanda dışına nakil ve ölüm işlemlerini kapsamaktadır.

Yeni Zelanda öğrenci vizesi sigorta poliçesi, kişinin Yeni Zelanda'ya geldiği tarihten ayrılacağı güne kadar geçen süreyi kapsamalıdır. Yeni Zelandaya eğitim amaçlı gelecek doktora öğrencilerinin sigorta yaptırmalarına gerek yoktur. Yeni Zelanda’ya gelecek kişiler eğitim sağlayıcıları aracılığıyla sigorta yaptırabilmektedir.

Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni Zelanda öğrenci vize başvurusu fiziken gidilerek ya da online olarak yapılmaktadır. Yeni Zelanda eğitim vize başvurusu Türkiye'deki Yeni Zelanda vize başvuruları için yetkili aracı kurum ve akredite vize acenteleri üzerinden alınabilmektedir.

Yeni Zelanda eğitim vize başvurusu online olarak başvuru yapılacaksa; https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa sitesi üzerinden vize türü seçildikten sonra açılan sayfada başvuru butonuna tıklanarak yapılmaktadır. Yeni Zelanda öğrenci vize başvurusu için başvuru butonuna tıklandıktan sonra yönlendirilen https://apply.immigration.govt.nz adresi üzerinden RealMe hesabı oluşturularak başvuru yapılabilmektedir.

Yeni Zelanda eğitim vizesi başvurusu için kredi kartı ya da banka kartı, pasaporta uygun fotoğraf ve vize başvurusu için gerekli destekleyici belgelerin hazır olması gerekmektedir. Yeni Zelanda eğitim vizesi başvurusu için belirtilen web sitesi üzerinden hesap oluşturulması ve ardından gerekli bilgi ve evrakların yüklenmesi ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Yeni Zelanda eğitim vizesi için başvuru yapıldıktan sonra pasaport aslı ile birlikte başvurunun aracı kuruma sunulması gerekmektedir.

Yeni Zelanda eğitim vizesi için aracı kurumdan randevu alınması ve ardından başvuru merkezine vize servis ücreti ödenerek başvurunun tamamlanması gerekmektedir. Yeni Zelanda eğitim vizesi için online yapılan başvurularda vize harcı başvuru esnasında ödendiği için başvuru merkezinde ödenmesi gerekmemektedir. Yeni Zelanda öğrenci vizesi başvurularında vize servis ücreti ödenmelidir.

Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?
Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni Zelanda eğitim vizesi için başvurunun online yapılmadığı durumlarda başvuru formu indirilerek doldurulmalıdır. Yeni Zelanda eğitim vizesi başvuru için gerekli diğer evraklar hazırlanarak mesai saatleri içerisinde aracı kurum vize başvuru merkezine teslim edilmelidir. Yeni Zelanda eğitim vizesi başvuru için gerekli diğer evraklar şahsen ya da posta veya mail yoluyla gönderilebilmektedir. Yeni Zelanda eğitim vizesi için vize başvuru evrakları teslim edildikten ya da gönderildikten sonra randevu alınmalıdır. Yeni Zelanda eğitim vizesi randevusunda vize harcı ve vize servis ücreti ödenerek başvuru tamamlanmaktadır.

Vizem.net aracılığı ile yapılan Yeni Zelanda öğrenci vizesi başvurularında gerekli evrak kontrolü, ücret ödemeleri ve online başvuru işlemleri uzman danışmanlar tarafından tamamlanmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Yeni Zelanda öğrenci vizesi ücreti online başvuru yapılması durumunda 330 Yeni Zelanda doları ödenmektedir. Yeni Zelanda öğrenci vizesi aracı kurum hizmet bedeli 168 TL; fiziken başvuru yapılması durumunda vize harcı 3.365 TL ve aracı kurum hizmet bedeli 208 TL’dir.

2022 yılında Yeni Zelanda öğrenci vize ücreti, Yeni Zelanda seyahati için sağlık sigortası, online başvuru işlemleri, yeminli tercüme, noter işlemleri ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 275 dolar tutmaktadır.

Yeni Zelanda Öğrenci Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda öğrenci vize başvurusu için randevu aracı kurum web sitesi üzerinden online olarak alınmaktadır. Yeniz Zelanda öğrenci vizesi randevu takibi online e-posta ve şifre oluşturularak alınmaktadır. Yeni Zelanda öğrenci vizesi için randevu sadece Yeni Zelanda vizeleri için aracı kurum olan VFS Global Ankara ofisinden alınabilmektedir. Yeni Zelanda öğrenci vize başvuru randevusunda vize başvurusu için gerekli belgeler sunulmaktadır.

Yeni Zelanda Öğrenci Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?
Yeni Zelanda Öğrenci Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda Eğitim Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yeni Zelanda eğitim vizesi başvurularının %90'ı 47 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi Başvuru Sonucu Nereden Öğrenilir?

Yeni Zelanda öğrenci vizesi başvuru sonucu Yeni Zelanda Göçmenlik Bürosu (NZI) üzerinden öğrenilmektedir. Yeni Zelanda Göçmenlik Bürosu, vize başvuru sonucunu başvuru sahibine mail yolu ile bildirmektedir.

Yeni Zelanda öğrenci vizesi başvuru sonucu online olarak öğrenilebilmektedir. Yeni zelanda vize başvuruları için aracı kurum web sitesi üzerinden veya RealMe hesabı ile Yeni Zelanda vize sonucu öğrenilebilmektedir.

Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi Ret Nedenleri Nelerdir?

Yeni Zelanda öğrenci vizesi reddi nedenleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Yeni Zelanda vize başvurusu için maddi durumun yetersiz olması
 • Yeni Zelanda öğrenci vize almak için yapılan mülakatın kötü geçmesi
 • Yeni Zelanda vize başvurusunda istenen evrak ve doldurulması gereken formların eksik ya da hatalı doldurulması
 • Adli sicil kaydının temiz olmaması
 • Yeni Zelanda seyahati öncesinde herhangi bir ülkeye ziyaret gerçekleştirilmemesi

Yeni Zelanda vize uzmanları alınan vize reddini detaylı bir şekilde inceleyip vize reddi alma nedenleri tespit edilerek yeni vize başvurusu için bu sebeplerin nasıl ortadan kaldırılacağını detaylı şekilde belirleyecektir.

Yeni Zelanda'ya Öğrenci Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Yeni Zelanda öğrenci vizesi vize başvurusunda bildirilen eğitim süresi kadar verilmektedir. Yeni Zelanda öğrenci vizesi, en fazla 4 yıl süre ile verilmektedir.

Yeni Zelanda Öğrenci Vizesinin Sahibine Sağladığı Haklar Nelerdir?

Yeni Zelanda öğrenci vizesi sahibine belirtilen öğrenim yerinde eğitim alma hakkı vermektedir. Yeni Zelanda öğrenci vizesi ile eğitim alacak kişiler kurs ve İngilizce bilgilerini de geliştirebilmektedir.

Yeni Zelanda öğrenci vizesinin sahibine okurken haftada 20 saate kadar yarı zamanlı veya tatillerde tam zamanlı olarak çalışma hakkı ve belirli bir yaşın üzerinde tek başına yaşama hakkı sağlamaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Zelanda öğrenci vizesi ve eğitim olanakları ile ilgili merkezimize en sık iletilen sorular yanıtlarıyla birlikte aşağıda verilmiştir.

Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi ile Çalışılabilir Mi?

Evet, Yeni Zelanda öğrenci vizesi ile çalışılabilir. 16 -17 yaşında veya ortaokula giden 12 -13 yaşında olan kişilerin Yeni Zelanda’da çalışabilmesi için yazılı izin gerekmektedir. Yeni Zelanda öğrenci çalışma izni ebeveyn, yasal vasi ve onaylı eğitim sağlayıcısından alınan yazılı izin ile mümkündür. Yeni Zelanda’da öğrenci vizesi ile bulunan kişiler, haftada 20 saate kadar ve/veya yaz tatillerinde tam zamanlı olarak çalışabilmektedir. Yeni Zelanda’ da öğrenci vizesi ile bulunan kişiler iş kalifikasyonlarının bir parçasını oluşturuyorsa haftada 20 saatten fazla çalışabilmektedir.

Yeni Zelanda’ da öğrenci vizesi ile bulunan kişiler okul tatilleri süresince istediği kadar çalışma imkanını sahiptir. Yeni Zelanda’ da öğrenci vizesi ile bulunan kişilerin programı 1 yıllık ise ve 120 veya daha fazla kredisi bulunuyorsa tatillerde tam zamanlı çalışmaya hak kazanabilmektedir.

Yeni Zelanda’ da öğrenci vizesi ile ülkede bulunan kişilerin programı 1 yıllık ise fakat 120’den az kredisi bulunuyorsa Noel ve Yeni Yıl tatillerinde tam zamanlı çalışmaya hakkına sahip olunmaktadır.

Yeni Zelanda'da Mezun Olduktan Sonra Çalışılabilir Mi?

Yeni Zelanda’da mezun olduktan sonra çalışabilmektedir. Yeni Zelanda'da lisans ya da lisansüstü düzeyde eğitimini tamamlayan öğrenciler yeni mezun çalışma vizesine başvurabilmektedir. Yeni Zelanda’da bir eğitim kurumundan mezun olan kişiker https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa/about-visa/post-study-work-visa web sitesi üzerinden Yeni Zelanda yeni mezun vizesi alabilmektedir.

Yeni Zelanda'da Öğrencilerin Aylık Yaşam Masrafları Ne Kadardır?

Yeni Zelanda'da öğrencilerin aylık yaşam masrafları; konaklama, yeme-içme, faturalar ve kişisel harcamalar göz önünde bulundurularak kişinin kendine ayırması gereken yıllık ortalama 15.000-18.000 Yeni Zelanda Doları arasındadır.

Yeni Zelanda’da bir öğrencinin aylık masrafı 750-1.300 Yeni Zelanda Doları arasındadır. Diğer ülkelere kıyasla Yeni Zelanda yaşam maliyetlerieğitim alacak bir öğrenci için ekonomiktir.

Yeni Zelanda'nın En İyi Üniversiteleri Nelerdir?

Yeni Zelanda’nın en iyi üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Auckland Üniversitesi
 • Otago Üniversitesi
 • WellingtonVictoria Üniversitesi
 • Canterbury Üniversitesi
 • Massey Üniversitesi

Yeni Zelanda’da üniversite eğitimi dünya sıralamasında The University of Auckland ile 82. sıradadır.Yeni Zelanda’nın ünlü üniversitelerinden biri olan University of Otago ve Victoria University of Wellington dünya en iyi üniversiteler sıralamasında ilk 250 içindedir. Dünyaca ünlü Yeni Zelanda üniversiteleri öğrenciler tarafından sıkça tercih edilip, Yeni Zelanda'yı bir öğrenci ülkesi haline getirmiştir. Yeni Zelanda dolarının diğer ülkelerin para birimine göre daha düşük olması, üniversite eğitimi için öğrencilerin Yeni Zelanda’yı tercih etme sebepleri arasındadır.

Yeni Zelanda'nın En İyi Dil Okulları Nelerdir?

Yeni Zelanda en iyi dil okulları aşağıda listelenmiştir.

 • Auckland İngilizce Dil Okulu
 • Queenstown İngilizce Dil Okulu
 • Christchurch İngilizce Dil Okulu
 • Hamilton İngilizce Dil Okulu
 • Wellington İngilizce Dil Okulu

Yeni Zelanda'da dil eğitimi için en çok tercih edilen şehirler Auckland ve Christchurch'dür.

Yeni Zelanda doğal güzelliği, rahat yaşam tarzı, sıcakkanlı insanları ve güzel iklimi ile öğrencilerin bu ülkeyi tercih etme nedenleri arasındadır. 2022 Yeni Zelanda dil okulu ücretleri diğer İngilizce konuşulan ülkelere oranla daha düşüktür.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: