Yeni Zelanda E-Vize

Yeni Zelanda E-Vize: NZeTA Nasıl Alınır?

Elektronik vize, kişinin bir konsolosluk veya vize başvuru merkezine gitmeden vize işlemlerini tamamen internet üzerinden yapabildiği bir uygulamadır ve çeşitli ülkeler e-vizeyi bir kolaylık olarak sunmaktadır. Yeni Zelanda e-vize uygulaması kapsamında, belli kriterleri sağlayan yolculara NZeTA adı verilen elektronik seyahat izni belgesi vermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ancak belli koşulları sağlamaları halinde NZeTA başvurusu yapabilmektedir.

Yeni Zelanda Elektronik Vizesi NZeTA Nedir?

Yeni Zelanda elektronik vizesi NZeTA, Yeni Zelanda elektronik seyahat hakkını ifade etmektedir. Yeni Zelanda sınırlarının güvenliğini arttıran NZeTA vizesine sahip olmak, kişinin Yeni Zelanda’ya seyahat etmesine imkan tanımaktadır.

Kimler NZeTA Alabilir?

Yeni Zelanda’ya girişlerinde vizeden muaf tutulan ülkelerin vatandaşları, Yeni Zelanda’ya cruise gemisi ile gelen kişiler ve Avustralya’da daimi ikamet izni sahibi olan kişiler NZeTA alabilir; bu kişiler Yeni Zelanda’ya giriş yapmadan önce konsolosluk veya vize başvuru merkezine vize başvurusu yapmak yerine internet sitesi ya da telefon uygulaması üzerinden 10 dakikalık bir başvuru süreciyle NZeTA vizesi alarak ülkeye giriş yapabilir.

Yeni Zelanda'nın Vizeden Muaf Tuttuğu Ülkeler Nelerdir?

Yeni Zelanda’nın vizeden muaf tuttuğu ülkeler Andora, Arjantin, Avusturya, Bahreyn, Belçika, Brezilya, Brunei, Bulgaristan, Kanada, Şili, Hırvatistan, Kıbrıs, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Hong Kong, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Güney Kore, Kuveyt, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Makao, Malezya, Malta, Mauritius, Meksika, Monako, Hollanda, Norveç, Umman, Polonya, Portekiz, Katar, Romanya, San Marino, Suudi Arabistan, Seyşeller, Singapur, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Uruguay ve Vatikan’dır.

Türk Vatandaşları NZeTA Alabilir Mi?

Türk vatandaşları yalnızca cruise gemisi ile Yeni Zelanda’ya seyahat etme durumunda NZeTA alabilme hakkına sahiptir. Cruise gemisi dışında bir ulaşım yöntemiyle Yeni Zelanda’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarının seyahat amaçlarına uygun olan bir vize türüne başvurmaları gerekmektedir.

Yeni Zelanda'ya Uçakla Giden TC Vatandaşları NZeTA Alabilir Mi?

Yeni Zelanda’ya uçakla giden T.C. vatandaşları NZeTA alamazlar.

Yeni Zelanda’ya uçakla seyahat eden Türk vatandaşlarının, Avustralya’da daimi ikamet izni bulunması veya Yeni Zelanda’nın vizeden muaf tuttuğu ülkelerden biri için çifte vatandaşlığına sahip olması halinde NZeTA almaları mümkündür; aksi halde diğer Yeni Zelanda vize türleri başvurusunun yapılması gerekmektedir.

Yeni Zelanda E-Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni Zelanda e-vize başvurusu INZ yani Yeni Zelanda Göçmenlik Bürosu internet sitesi olan https://nzeta.immigration.govt.nz üzerinden veya NZeTA işlemleri için hazırlanmış telefon uygulaması üzerinden yapılmaktadır. Telefon uygulaması üzerinden yapılan NZeTA başvurularında daha düşük bir ücret talep edilir. NZeTA telefon uygulamasının hem iOS hem de Android telefonlar için uyumlu sürümleri bulunmaktadır ve App Store veya Google Play üzerinden uyumlu uygulama indirilebilmektedir. Gerekli belgeler hazır ise Yeni Zelanda e-vize başvurusu ortalama 5 ile 10 dakika arasında sürmektedir.

NZeTA Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

NZeTA başvurusu için gerekli evrak listesi verilmiştir.

  • Pasaport: Yeni Zelanda seyahati sırasında kullanılacak olan pasaportun, uygulama veya internet sitesine yüklenmek üzere taranmış görseli gereklidir.
  • Fotoğraf: NZeTA fotoğraf gereksinimlerini karşılayan bir fotoğraf yüklenmeli veya cihaz kamerası ile fotoğraf çekilmelidir.
  • E-posta adresi: İnternet sitesi veya telefon uygulaması üzerinden kayıt oluşturmak ve irtibat için aktif bir e-posta adresi kullanılmalıdır.
  • Kredi veya banka kartı: Ödeme adımında kişiden talep edilen tutarın online ödemesi tamamlanmalıdır.

NZeTA Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalı?

NZeTA vizesi için fotoğraf;portre ve doğal renkleri gösterecek şekilde, bulanık olmayan, kırmızı göz içermeden, 1,5 metre mesafeden çekilmiş olması gerekmektedir. Fotoğrafta başvuru sahibinin yüzü, çene ve kulakları dahil olarak net şekilde görünmeli ve kişi fazla gülümsememelidir. İnternet sitesinden yapılacak başvurular için gereken NZeTA fotoğraf boyutları 500 KB ile 3 MB arasında, 900x1200 veya 2250x3000 piksel boyutlarında ve jpeg özelliğinde olmalıdır. Mobil uygulamadan başvuru yapılacağında NZeTA fotoğraf boyutları 10 MB’i geçmemeli ve jpeg formatında olmalıdır.

NZeTA vize fotoğrafı için örnek görsel aşağıda verilmiştir.

NZeTA Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalı?
NZeTA Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalı?

Yeni Zelanda Elektronik Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Yeni Zelanda elektronik vize başvurusu 72 saat içinde işleme alınmaktadır.

NZeTA Başvuru Ücreti Ne Kadar?

NZeTA başvuru ücreti, başvuru mobil uygulama üzerinden yapıldığı takdirde 9 Yeni Zelanda doları vize harcı ve 35 Yeni Zelanda doları IVL (Yeni Zelanda Uluslararası Ziyaretçi Koruma ve Turizm Vergisi) ile birlikte toplam 44 Yeni Zelanda dolarıdır. İnternet sitesi üzerinden yapılan başvurularda ise Yeni Zelanda vize başvuru ücreti; 12 Yeni Zelanda doları vize harcı ve 35 Yeni Zelanda doları IVL olmak üzere toplam 47 Yeni Zelanda dolarıdır. Vize harçları başvuru sırasında online olarak banka veya kredi kartı ile ödenmektedir.

Yeni Zelanda E-Vize Hamiline Hangi Hakları Sağlar?

Yeni Zelanda e-vize hamiline, dış temsilcilik üzerinden vize başvuru yapmaksızın Yeni Zelanda’da seyahat etme ve Avustralya’ya giderken, Avustralya’dan dönerken veya vizeden muaf ülkelerin vatandaşları için başka ülkelere giderken Auckland Uluslararası Havalimanı’ndan transit geçme haklarını sağlamaktadır.

NZeTA Ne Kadar Süre Geçerlidir?

NZeTA vizesi 2 yıl geçerlidir ve çok girişli olarak verilmektedir.

Kimlerin NZeTA Alması Gerekmez?

NZeTA almasına gerek olmayan kişiler aşağıda verilmiştir.

  • Yeni Zelanda pasaportu bulunan Yeni Zelanda vatandaşları ve Yeni Zelanda vatandaşlığı onaylanmış yabancı pasaport sahipleri
  • Avustralya pasaportuyla seyahat etmekte olan Avustralya vatandaşı.
  • Daimi ikamet vizesi dahil olmak üzere geçerli bir Yeni Zelanda vizesine sahip kişiler
  • Antarktik Anlaşması taraflarından birinin kapsamında bilimsel programa veya keşif gezisine katılan kişiler ile diğer ilgililer
  • Normal iş veya görev sırasında Yeni Zelanda’ya seyahat eden ziyaret kuvveti üyeleri ve sivil çalışanları
Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: