Yeni Zelanda Akademik Ziyaretçi Vizesi

Yeni Zelanda Akademik Ziyaretçi Vizesi Şartları ve Başvuru İşlemleri

Yeni Zelanda akademik ziyaretçi vizesi, ülkede 3 aydan kısa süreli akademik çalışmalar yapılmasına imkan veren bir vize türüdür. Yeni Zelanda’yı akademik amaçlarla, ders vermek, eğitim görmek veya araştırma yapmak için ziyaret etmek isteyen kişilerin, katılmayı planladığı yükseköğretim kurumundan davet mektubu alması gerekmektedir.

Yeni Zelanda pandemi sınırlamalarından dolayı 2022 yılının Temmuz ayında vize başvurularını kabul etmeye başlayacaktır; bu yüzden Yeni Zelanda akademik ziyaretçi vizesine başvuru yapmak isteyen akademisyenler Temmuz 2022 tarihinden itibaren vize başvurusunda bulunabilmektedir.

Akademik faaliyetler yürütmek amacıyla Yeni Zelanda’yı ziyaret etmek isteyen akademisyenler için Vizem.net akredite kuruluşu, gerekli vize evraklarının kontrolünden online olarak evrak yükleme ve vize takibi işlemlerine kadar tüm başvuru sürecinde danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Akademik Ziyaretler için Yeni Zelanda Vize Şartları Nelerdir?

Akademik ziyaretçiler için Yeni Zelanda vize şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Başvuru sahibi kimliğini kanıtlaması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi sağlık durumunun iyi olduğunu gösteren belgeleri sunması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin adli sicil kaydı temiz olmalıdır.
 • Başvuru sahibi gerçek bir ziyaretçi olduğunu ve vize şartlarına uyacağını kanıtlamalıdır.
 • Başvuru sahibi çalışmayı planladığı yükseköğretim kurumundan davet mektubu alması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin akademi alanda nitelikli olduğunu ve yurt dışında bir akademik kurumda çalışmış veya halen çalışmakta olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi maddi yeterliliğini ispatlamalıdır.
 • Yeni Zelanda’dan geri dönüleceğine dair seyahat planlaması yapıldığı ispatlanmalıdır.
 • Yeni Zelanda’da alınacak herhangi bir sağlık hizmetinin başvuru sahibi tarafından ödeneceğinin kabul edilmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin eşi ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının, Yeni Zelanda akademisyen vizesinin gerekliliklerini karşılaması gerekmektedir.

Yeni Zelanda Akademisyen Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yeni Zelanda akademisyen vizesi için gerekli olan evraklar aşağıda sıralanmıştır.

 • Pasaport: Başvuru sahibi, Yeni Zelanda’dan ayrılacağı tarihten itibaren 3 ay daha geçerli olan bir pasaporta sahip olmalıdır.
 • Fotoğraf: Son altı ay içerisinde çekilmiş,3,5 cm x 4,5 cm boyutunda 2 adet renkli fotoğraf gerekmektedir.
 • Yeni Zelanda vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından vize başvuru formu, eksiksiz, doğru bilgilerle doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Yeni Zelanda davet mektubu: Başvuru sahibinin çalışmayı planladığı yükseköğretim kurumundan davet mektubu alması gerekmektedir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Başvuru sahibi tarafından geçici sponsorluk formu doldurulmalı ya da maddi imkanlarının yeterli olduğunu gösteren geçerli belgeler sunulmalıdır.
 • Geri dönüleceğine dair kanıt: Başvuru sahibinin vize süresi bitiminde ülkeden ayrılacağını gösteren bilet rezervasyonu sunulmalı veya dönüş bileti almak için maddi imkanlarının yeterli olduğunu gösteren bir belge beyan edilmelidir.
 • Seyahat rezervasyonları: Yeni Zelanda akademisyen vizesine dahil olan herkesin ülkeye giriş ve ileriye dönük seyahat rezervasyonlarını sunması gerekmektedir.
 • İyi niyetli (bona fide) olunduğuna dair kanıt: Yeni Zelanda akademisyen vizesine dahil olan kişilerin iyi niyetli gerçek bir ziyaretçi olduğunu ve kendi ülkesine döneceğini kanıtlaması gerekmektedir.
 • Vize başvuru harc ı: Yeni Zelanda akademisyen vizesi için başvuru yaparken başvuru ücreti ödenmesi gerekmektedir.

Yeni Zelanda Akademik Vize Davet Mektubu Nasıl Olmalı?

Yeni Zelanda akademik vize davet mektubu, başvuru sahibinin adını, Yeni Zelanda’da katılacağı faaliyetler ile bu faaliyetlerin tarihleri ile ilgili bilgileri içermelidir; ülkeyi ziyaret etmek isteyen akademisyenler için belirlenen gerekliliklerin sağlandığı açıklanmalıdır. Davet mektubunun, ziyaret edilecek veya çalışılacak olan yükseköğretim kurumundan alınması gerekmektedir.

Yeni Zelanda Akademik Ziyaretçi Vizesi Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda akademik ziyaretçi vizesi Türkiye’den, fiziken veya online başvuru yapmak için Yeni Zelanda vize başvuruları için yetkili başvuru merkezi olan VFS Global üzerinden ya da akredite acenteler aracılığı ile alınabilmektedir.

Yeni Zelanda akademik ziyaretçi vizesine online olarak başvuru yapmak için öncelikle https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa sitesine giriş yapılmalıdır, daha sonra vize türü seçilmeli ve ekrana gelen sayfada başvuru butonuna tıklanarak, yönlendirilen https://apply.immigration.govt.nz sitesinden RealMe hesabı oluşturulmalıdır. Başvuru için kredi ya da banka kartı, pasaport fotoğrafı ve başvuru için gerekli olan belgelerin hazır olması gerekmektedir ve hesap oluşturularak gerekli bilgi ve evrakların sisteme yüklenmesi ile başvuru yapılabilmektedir. Yeni Zelanda akademik ziyaretçi vizesine online olarak başvuru yapıldıktan sonra pasaportun aslı ile birlikte başvurunun sunulması için VFS Global’den randevu alınması gerekmektedir. Vize randevusunda, vize harcı online başvuru esnasında ödendiği için yalnızca vize servis ücreti ödenerek başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Yeni Zelanda akademik ziyaretçi vize başvurusu fiziki olarak yapıldığında başvuru formu indirilerek doldurulmalı ve başvuru için gerekli olan evraklar hazırlanarak mesai saatleri içinde VFS Global’in ofislerine şahsen ya da posta veya mail yoluyla teslim edilmelidir; daha sonra aracı kurumdan randevu alınması ve randevu sırasında vize harcı ile vize servis ücreti ödenerek başvuru işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

Akademik Ziyaret için Yeni Zelanda Vize Ücreti Ne Kadardır?

Akademik ziyaret için Yeni Zelanda vize ücreti, online başvuru yapılması durumunda 35 Yeni Zelanda doları iken, şahsen başvuru yapılması durumunda 360 Türk lirasıdır. Yeni Zelanda akademik vize başvuru ücretine ek olarak tüm başvurular için aracı kurum hizmet bedeli ödenmesi gerekmektedir.

Yeni Zelanda akademik vize başvuru masrafları 2022 yılı için tüm vize harcı, seyahat sağlık sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları, yeminli tercüme, noter işlemleri, aracı kurum hizmet bedeli ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere ortalama 145 dolar tutmaktadır.

Yeni Zelanda Akademik Ziyaretçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yeni Zelanda akademik ziyaretçi vizesi, başvuruların %90’ı için 35 gün içerisinde çıkmaktadır.

Yeni Zelanda Akademik Vize Süresi Ne Kadardır?

Yeni Zelanda akademik vize süresi 3 aydır.

Akademik Vize ile Yeni Zelanda'da Çalışılabilir Mi?

Akademik vize ile Yeni Zelanda’da yalnızca davet edilen kapsamda akademik çalışmalar yapılabilmektedir. Başvuru sahibi Yeni Zelanda’da başka bir iş yapmak veya ülkede 3 aydan fazla kalmak isterse çalışma vizesine başvuru yapmalıdır.

Akademisyenlerin Yeni Zelanda çalışma vizesi alabilmesi için öncelikle Yeni Zelanda’daki bir işverenden iş teklifi alması gerekmektedir ve bu iş teklifine göre Türkiye’den nitelikli işçi çalışma vizesi için başvuruda bulunması gerekmektedir.

Yeni Zelanda Akademik Vize Hamilinin Aile Üyeleri Yanlarında Gidebilir Mi?

Evet, Yeni Zelanda akademik vize hamilinin aile üyeleri, vize hamili ile gidebilmektedir

Yeni Zelanda akademik vize hamillerinin aile üyelerinin Yeni Zelanda’ya gidebilmek için Yeni Zelanda vize şartları bakımından tüm gereklilikleri sağlaması gerekmektedir

Yeni Zelanda akademik vize başvurusunda bulunan kişi, eşinden ve 19 yaş altındaki bağımlı çocuklarından oluşan aile üyelerini de yanında götürebilmek için; evlilik ve doğum belgesi gibi evraklar ile aile bağlarını ispatlamalı, kimliklerini kanıtlamalı, sağlık durumunun iyi olduğunu gösteren belgeleri ve adli sicil kaydının temiz olduğunu kanıtlayan belgeleri sunmalıdır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: