Yeni Zelanda Vatandaşlık Şartları ve Başvuru İşlemleri 2022

Yeni Zelanda vatandaşlık şartları ve işlemleri, ilk olarak 1977 Vatandaşlık Kanunu ile belirlenmiştir. Yeni Zelanda vatandaşlık şartlarına göre 2006’dan önce Yeni Zelanda’da doğan herkes, ebeveynlerinin uyruklarından bağımsız otomatik olarak Yeni Zelanda vatandaşı olmaktadır. 2006 yılından sonra Yeni Zelanda’da doğan kişiler ebeveynlerinden en az birinin Yeni Zelanda vatandaşı olması durumunda vatandaşlık sahibi olabilmektedir. Ebeveynlerinin hiçbiri Yeni Zelanda vatandaşı olmayan kişiler ancak Yeni Zelanda’da doğan kişilerin ülkede süresiz olarak yaşama hakkına bulunmaktadır.

Yeni Zelanda vatandaşlığı başvuruları, Yeni Zelanda İçişleri Bakanlığı tarafından ele alınmaktadır. Yeni Zelanda vatandaşı olmak isteyen 16 yaşından büyük yabancılar, Yeni Zelanda’da süresiz kalma izni ile beş yıldan fazla ikamet ettikten sonra hibe yoluyla Yeni Zelanda vatandaşı olabilmektedir. Yeni Zelanda vatandaşı olmanın en büyük avantajları, ülkede doğmuş olanlar ile aynı ekonomik ve sosyal haklardan yararlanmak, devlet dairelerinde çalışma fırsatına sahip olmak, Avustralya’da yaşama ve çalışma şansı ve Yeni Zelanda’nın sahip olduğu eğitim sisteminin yanı sıra burs alımına da uygun olmak olarak sayılmaktadır.

Yeni Zelanda Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda vatandaşlığı aşağıdaki şekillerde alınabilir.

 • Doğum yolu ile vatandaşlık
 • Soybağı yolu ile vatandaşlık
 • Yurttaşlığa kabul yolu ile vatandaşlık

Doğumla Nasıl Yeni Zelanda Vatandaşı Olunur?

Doğumla Yeni Zelanda vatandaşı olmak için vatandaşlığa başvuran kişinin 1 Ocak 2006’dan önce doğmuş olması gerekmektedir. Yeni Zelanda’da 1 Ocak 2006 yılından önce doğan kişiler, doğuştan Yeni Zelanda vatandaşı olmaktadır.

Yeni Zelanda’da 1 Ocak 2006’dan sonra doğan bir kişi, eğer en az bir ebeveyni Yeni Zelanda vatandaşı ya da Yeni Zelanda’da süresiz bir şekilde kalmasını sağlayan bir vize sahibi ise Yeni Zelanda vatandaşı olmaktadır.

Soybağı Yoluyla Nasıl Yeni Zelanda Vatandaşı Olunur?

Soybağı yolu ile Yeni Zelanda vatandaşı olmak için vatandaşlığa başvuran kişinin yurt dışında doğması ve doğum veya hibe yoluyla Yeni Zelanda vatandaşı olan en az 1 ebeveyninin olması gerekmektedir. Soybağı yolu ile Yeni Zelanda vatandaşı olmak isteyen kişinin kökeni Yeni Zelanda’ya dayanıyorsa kökenini kanıtlaması ve pasaport alabilmesi için vatandaşlığını kaydettirmesi gerekmektedir.

Yurttaşlığa Kabul Yoluyla Nasıl Yeni Zelanda Vatandaşı Olunur?

Yurttaşlığa kabul yoluyla Yeni Zelanda vatandaşı olmak için öncelikle kişinin Yeni Zelanda’da 5 yıl kadar yasal bir oturum vizesi ile ikamet etmesi gerekmektedir.

Evlilik Yoluyla Yeni Zelanda Vatandaşlığı Kazanılabilir Mi?

Evlilik yoluyla Yeni Zelanda vatandaşlığı özel bir prosedüre gerek olmadan kazanılabilmektedir. Evlilik yoluyla Yeni Zelanda vatandaşı olmak isteyen kişi, bir Yeni Zelanda vatandaşı ile evlendikten sonra aile birleşimi oturum vizesi alarak 5 yıl sonra yurttaşlığa kabul yoluyla vatandaşlık başvurusu yapabilmektedir.

Yeni Zelanda, vatandaşları ile evlenen yabancılara özel haklar tanınmamaktadır. Evlilik yoluyla vatandaş olmak isteyenler Yeni Zelanda vatandaşlığına başvuran diğer herkes ile birlikte aynı vatandaşlık sürecinden geçmek zorunda kalmaktadır. Yeni Zelanda vatandaşlığı için başvuru yapan kişinin eşler için Yeni Zelanda aile birleşimi vizesi sahibi olması vatandaşlık başvurusu için gereken azami oturum süresini karşılamaktadır.

Yeni Zelanda Vatandaşlık Şartları Nelerdir?

Yeni Zelanda vatandaşı olma şartları; karakter, dil, mevcudiyet olarak sıralandırılmaktadır. Yeni Zelanda vatandaşı olmak için gereken karakter gereksinimleri kişinin üzerinde suçlama bulunmaması, son 3 yılda mahkum edilmemiş olması, son 7 yıl içerisinde hapishaneye girmemiş olması, 5 yıldan fazla hapis cezasına çarptırılmış olmaması ve karşı koruma kararı alınmamış olmasıdır.

Yeni Zelanda vatandaşı olmak için gereken dil gereksinimleri, İngilizce ana dili değilse bir okul sertifikası, okul raporu, Uluslararası İngilizce Test Sistemi (IELTS) formu, işveren referans mektubu, akademik kayıt veya üniversite sertifikasıdır. Yeni Zelanda vatandaşı olmak için gereken mevcudiyet şartlarını karşılamak için kişi belirli bir süre boyunca Yeni Zelanda’da bulunduğunu ve Yeni Zelanda’da yaşamaya kararlı olduğunu göstermelidir. Yeni Zelanda’da en az 5 yıl yaşamak, son 5 yılda en az 1350 gün Yeni Zelanda’da bulunmak ve Yeni Zelanda’da yaşamaya kararlı olmak, Yeni Zelanda vatandaşı olmak için gereken mevcudiyet şartlarıdır.

Yeni Zelanda Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni Zelanda vatandaşlık başvurusu çevrimiçi ya da şahsen, gerekli evrakların hazırlanması ve vatandaşlık ücretinin ödenmesi ile yapılır. Yeni Zelanda vatandaşlık başvurusu için hazırlanırken başvuru yapacak kişi öncelikle çevrimiçi başvurular için bir kimlik hakemine, şahsi olarak yapılacak başvurular için ise bir tanığa ihtiyaç duymaktadır.

Yeni Zelanda vatandaşlık başvurusu için gereken kimlik hakeminin 16 yaşında ya da daha büyük olması, mevcut veya süresi dolmuş Yeni Zelanda pasaportu sahibi olması, başvuran kişiyi en az 1 yıl ya da doğduğundan beri tanıyor olması, başvuran kişinin akrabası olmaması, aynı evde yaşamaması, hakemliğinin onaylanmış olması gerekmektedir. Yeni Zelanda vatandaşlık başvurusu şahsen yapılıyorsa başvuran kişiye bir tanık gereklidir. Yeni Zelanda vatandaşlığı için şahsen yapılan başvurularda tanık; 16 yaşında ya da daha büyük olmalı, mevcut Yeni Zelanda pasaportu olmalı, başvuran kişiyi en az bir yıldır tanıyor olmalı, başvuran kişinin akrabası olmamalı ve aynı evde yaşamıyor olmalı, bu gereklilikler sağlandıktan sonra tanık, pasaport fotoğraflarından birinin arkasına imza atmalı ve başvuru formunun tanık kısmını doldurmalıdır.

Yeni Zelanda vatandaşlık başvurusu için gereken adımlar öncelikle kişinin kriterleri kontrol edip Yeni Zelanda vatandaşlığına uygun olup olmadığını kontrol etmesiyle başlamaktadır. Yeni Zelanda vatandaşlığına başvuran kişinin kimliğini kanıtlamak için doğum sertifikası, pasaportu ve seyahat belgelerinin hazırlanması gerekir. İstenen belgeler hazırlandıktan sonra 16 yaşından büyükler için 470.20 Yeni Zelanda doları ve 15 yaşındakiler ve daha küçükler için 235.10 Yeni Zelanda doları ödeme yapılarak vatandaşlığa başvurulabilir.

Yeni Zelanda Vatandaşlık Başvurusu İçin Kimler Tanık Olabilir?

Yeni Zelanda vatandaşlık başvurusu için kişiye tanıklık yapacak kişilerin 16 yaşında ya da daha büyük olması, güncel Yeni Zelanda pasaportu bulunması, Yeni Zelanda vatandaşlığı için başvuran kişiyi en az 1 yıl ya da doğumundan itibaren tanıması, başvuran kişinin akrabası olmaması ve aynı evde yaşamıyor olması gerekmektedir.

Yeni Zelanda Vatandaşlık Başvurusu Nereden Yapılır?

Yeni Zelanda vatandaşlık başvurusunu çevrimiçi olatak RealMe hesabı oluşturularak, fiziki olarak Auckland, Wellington ya da Christchurch’teki ofislerden yapılabilmektedir. Yeni Zelanda vatandaşlık başvurusunu çevrimiçi yapmak isteyen kişi bir RealMe hesabı oluşturmalı, kimlik hakemi edinmeli, fotoğraflarının ve evraklarının dijital kopyalarını hazırlamalı ve vatandaşlık için ödemesi gereken başvuru ücretini kredi ya da hesap kartı ile yapmalıdır. Yeni Zelanda vatandaşlık başvurusunu şahsen yapmak isteyen kişi, öncelikle Auckland, Wellington ya da Christchurch’teki ofislere telefon ile ya da mail ile ulaşarak randevu aldıktan sonra başvuru formunu doldurmalı, bir tanık bulmalı, asıl evraklarını getirmeli, aynı pasaport fotoğrafından iki tane hazırlamlı ve ödemelerini yapmalıdır.

Yeni Zelanda Vatandaşlığı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yeni Zelanda vatandaşlığı için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Başvuru formu: Başvuran kişi formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurmalıdır.
 • Doğum sertifikası: Başvuran kişinin kimliğinin onayı için gerekmektedir.
 • Pasaport: Başvuran kişinin mevcudiyetinin kanıtlanması için gerekmektedir.
 • Fotoğraf: İki adet pasaport fotoğrafı gerekmektedir.
 • Dil yeterlilik kanıtı: Kişinin İngilizce konuşabildiğine dair sağlanması gereken belge olmalıdır

Yeni Zelanda Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Yeni Zelanda Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Yeni Zelanda Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Yeni Zelanda vatandaşlık formu İngilizce dilince bilgisayarda veya elde doldurulabilir. Yeni Zelanda vatandaşlık formunun geçerliliği için hiçbir eksik bırakılmadan doğru bilgiler girilerek doldurulması gerekmektedir. Yeni Zelanda vatandaşlık formunu tamamlamak için başvuran kişinin doğum sertifikasına, güncel pasaportuna, iki adet aynı olan renkli fotoğrafına, 16 yaşından büyük ve Yeni Zelanda pasaportu bulunan bir tanığa sahip olması ve başvuru ücreti olan 470,20 Yeni Zelanda dolarını ödemiş olması gerekmektedir.

Yeni Zelanda vatandaşlık formunu doldururken başvuran kişinin adı soyadı doğum yeri, evlenip evlenmediği, önceden sahip olduğu pasaportlar ile ziyaret ettiği yerlerin bilgileri ve ebeveynlerinin kimlik bilgileri gibi kişisel bilgiler istenmektedir. Yeni Zelanda vatandaşlık formunda İngilizce’nin kişinin anadili olup olmadığı eğer değilse günlük konuşmalarda zorlanıp zorlanmadığı cevaplandırılmalıdır. Yeni Zelanda vatandaşlık formunda kişinin karakteri ile ilgili olarak istenen bilgiler kişinin önceden herhangi bir suçtan ötürü suçlu bulunup bulunmadığı, hapse girip girmediği ve terörizme destek sağlayan hareketi olup olmadığı bilgisi verilmelidir. Yeni Zelanda vatandaşlık formu doldurulurken başvuru yapan kişi bir tercüman tarafından yardım aldıysa tercümanın kişisel bilgileri de eklenmelidir.

Yeni Zelanda Vatandaşlık Başvurusu İçin Fotoğraf Nasıl Olmalı?

Yeni Zelanda Vatandaşlık Başvurusu İçin Fotoğraf Nasıl Olmalı?
Yeni Zelanda Vatandaşlık Başvurusu İçin Fotoğraf Nasıl Olmalı?

Yeni Zelanda vatandaşlık başvurusu için gereken fotoğraf 35mm kalınlığında ve 45 mm yüksekliğinde olmalıdır. Yeni Zelanda vatandaşlık başvurusu çevrimiçi yapılacak ise fotoğraf 900x1200 piksel ile 2250x3000 piksel arasında ve 500 kilobayt ile 3 megabayt arasında olacak bir jpg formatında olmalıdır Yeni Zelanda vatandaşlık başvurusu için gereken fotoğraf portre olmalı, eşit ışıkta gölge en az olacak şekilde çekilmeli, doğal ten rengini göstermeli, kırmızı göz içermemeli, odak sağlanmalı, asıl foto olup düzenleme uygulamaları ile değiştirilmemiş olmalı, özçekim olmamalı, düz renk kıyafet giyilmeli, kameraya bakılmalı, gülümsenmemeli, kişi numaralı gözlük takıyorsa gözler açıkça görülür olmalı, kişi başörtüsü giyiyorsa surat ve saç çizgisi görünür olmalıdır.

Yeni Zelanda Vatandaşlığı Almak İçin Dil Yeterlilik Kanıtı Nasıl Olmalı?

Yeni Zelanda vatandaşlığı almak için dil yeterlilik kanıtı başvuru yapan kişinin İngilizce konuşabildiğini gösteren bir belge olmalıdır. Yeni Zelanda vatandaşlığı almak için dil yeterliliğini gösteren geçerli belgeler okul sertifikası, okul raporu, Uluslararası İngilizce Test Sistemi (IELTS) formu, işveren referans mektubu, akademik rapor veya bir üniversite sertifikasıdır.

Yeni Zelanda Vatandaşlık Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Yeni Zelanda vatandaşlık başvuru ücreti 16 yaşından büyükler için 470,20 Yeni Zelanda doları, 15 yaşındakiler ve daha küçükler için 235,10 Yeni Zelanda dolarıdır.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Zelanda vatandaşlığı ve başvuru şartları ile ilgili bize en sık sorulan sorular yanıtlarıyla birlikte aşağıda verilmiştir.

Yeni Zelanda'dan Vatandaşlık Almak Kolay Mıdır?

Yeni Zelanda’dan vatandaşlık almak gerekli şartlar sağlandığı sürece kolaydır. Yeni Zelanda’dan vatandaşlık almak oturum vizesi aldıktan sonra vatandaşlık almak için gereken sürenin kısa olması nedeniyle pek çok ülkeye göre daha kolaydır.

Yatırım Yoluyla Yeni Zelanda Vatandaşı Olunur Mu?

Yatırım yoluyla Yeni Zelanda vatandaşı olunmaktadır. Yeni Zelanda’ya belirlenen miktarda Yeni Zelanda’ya yatırım yapan kişiler, yatırımcı oturma vizesi aldıktan sonra vatandaşlık alabilmektedir. Yeni Zelanda’da kişi 3 yıl boyunca 10 milyon Yeni Zelanda doları yatırım yapılmasını gerektiren yatırımcı vizesi (Investor 1 Resident Visa) ve 4 yıl boyunca 3 milyon Yeni Zelanda doları yatırım yapılmasını gerektiren yatırımcı vizesi (Investor 2 Resident Visa) olmak üzere iki farklı vize vardır.

Yatırım yoluyla alınan Yeni Zelanda yatırımcı vizesi, 10 milyon Yeni Zelanda doları yatırım yapan ve 3 milyon Yeni Zelanda doları yatırım yapan kişiler için farklı koşullar sunmaktadır. 3 milyon Yeni Zelanda doları yatırım yapan kişiye yatırımcı vizesi için şarta bağlı olarak verilmektedir.

Başvuran kişi, yatırım fonları için şirket açabilir ya da komandit ortaklık kurabilir. Yeni Zelanda vatandaşlığına başvuran kişi, bir şirkette veya komandit ortaklıkta üçüncü bir tarafa borç veremez. Yeni Zelanda’ya yatırım yapmak isteyen kişi Yeni Zelanda yatırımcı vizesi almak için yatırımlarını Yeni Zelanda devlet ofisleri, şirketleri ve bankaları tarafından ihraç ederek tahvil yatırımı yatırımı yapılabilir. Yeni Zelanda’daki şirketlerler, kayıtlı bankalar, risk sermayesi yatırım ve özel sermaye fonlarından hisse alımı yapılabilir.

Yeni Zelanda’da konut geliştirme yaparak ve ticari mülkiyet satın alarak yatırım yapılabilir. Yeni Zelanda’ya yapılan yatırımların belirli kurallar çerçevesinde olması gerekmektedir. Ticari getiri sağlayabilmesi, yatırımın Yeni Zelanda’ya yapılması, yatırımın Yeni Zelanda doları ile yapılması, yatırımın yasal girişimlere ve yönetilen fonlara yapılması, yatırımın kişisel kullanımlar için olmaması gibi kurallar Yeni Zelanda’ya yapılacak yatırımlarda olması gereken özelliklerdir.

Yeni Zelanda Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Yeni Zelanda çifte vatandaşlık vermektedir. Vatandaşı olduğu ülke izin verdiği sürece, kişi aynı anda hem Yeni Zelanda hem de başka bir ülkenin vatandaşı olabilir. Türk vatandaşları da Yeni Zelanda’da çifte vatandaşlık alabilirler.

Yeni Zelanda Vatandaşlığının Avantajları Nelerdir?

Yeni Zelanda vatandaşlığının avantajları aşağıda belirtilmiştir.

 • Yeni Zelanda vatandaşı olanlar, ülkede doğmuş olanlarla aynı ekonomik, sosyal haklardan ve refahtan yararlanabilir.
 • Yeni Zelanda’da devlette çalışmak için olanak sağlar.
 • Avustralya’da yaşayıp, çalışma fırsatı sağlar.
 • Eğitimi için sunulan bursları almaya hak sahibi olur.
 • Yeni Zelanda’yı uluslararası sporlarda temsil edebilir.

Yeni Zelanda Vatandaşlarının Hak ve Yükümlülükleri Nelerdir?

Yeni Zelanda vatandaşlarının hak ve yükümlülükler aşağıda listelenmiştir.

 • Haklar
  • İstenildiği kadar Yeni Zelanda’da yaşamak
  • Yeni Zelanda pasaportu ile seyahat etmek
  • Oy vermek
  • Parlamentoya veya yerel hükümete adaylığını koymak
  • Eğitime tamamiyle erişmek
  • Ekonomik ve toplumsal haklara sahip olmak
  • Yeni Zelanda’yı sporda temsil etmek
 • Yükümlülükler
  • Yeni Zelanda’nın yasalarına uymak ve uymaya teşvik etmek
  • Yeni Zelanda’nın çıkarlarına aykırı bir şekilde davranmamak
  • Seçmen kütüğüne kayıt olmak
  • Vergi ödemek
  • Sorumlu bir Yeni Zelandalı gibi davranmak

  Yeni Zelanda Pasaportu Nasıl Alınır?

  Yeni Zelanda pasaportu, Yeni Zelanda vatandaşları tarafından 199 Yeni Zelanda doları ödenerek alınır. Yeni Zelanda pasaportu çevrimiçi şekilde alınacaksa kişinin, RealMe hesabına, kimlik hakemine, pasaport fotoğrafına, internete bağlanabilen ve kamerası olan bir aygıta, acil durumda temas kurulacak bir adrese, çevrimiçi ödeme yapılacak bir vesileye ve teslimat adresine ihtiyacı olacaktır.

  Yeni Zelanda Pasaportu İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

  Yeni Zelanda pasaportu ile 1 Şubat 2020 tarihinden itibaren vizesi olarak veya vardıktan sonra vize alınarak 184 ülkeye ve bölgeye gidilebilmektedir. Yeni Zelanda pasaportu, vizesiz girebildiği ülke sayısı ile dünyanın en güçlü 8. pasaportu konumundadır.

  </section>
Paylaş: