Yeni Zelanda Transit Vize

Yeni Zelanda Transit Vize Başvuru ve Takip İşlemleri

Bir yolcunun bir ülkeden başka bir ülkeye giderken Yeni Zelanda havalimanlarından birinde aktarma yaptığında alması gereken vize türüne Yeni Zelanda transit vizesi denilmektedir. Yeni Zelanda transit vizesi, ziyaretçi vize türlerinden biridir ve hamiline 24 saatten kısa transit süresi boyunca ülkeye giriş yapılan araç içerisinde, Yeni Zelanda polisi gözetiminde veya göçmenlik kontrol bölgesinde kalma hakkı vermektedir.

Vizem.net, seyahatlerinde Yeni Zelanda üzerinden aktarma yapacak kişilerin transit vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Yeni Zelanda Transit Vizesi Hangi Durumlarda Gerekir?

Yeni Zelanda transit vizesini; Yeni Zelanda’nın vizeden muaf tuttuğu ülke vatandaşları, transit vizeden muaf tuttuğu ülke vatandaşları, Avustralya’da daimi ikamet edenler ve Avustralya vatandaşları haricindeki, Yeni Zelanda’da üzerinden geçiş yapacak tüm kişilerin alması gerekmektedir.

Kimlerin Yeni Zelanda Transit Vizesi Alması Gerekmez?

Yeni Zelanda’nın vizeden muaf tuttuğu ülke vatandaşlarının, Yeni Zelanda’nın transit vizeden muaf tuttuğu ülke vatandaşlarının ve Avustralya’da daimi ikamet eden kişilerin Yeni Zelanda transit vizesini almalarına gerek yoktur; ancak bu kişilerin Yeni Zelanda Elektronik Seyahat İzni Belgesi olarak bilinen NZeTA almaları gerekmektedir.

Yeni Zelanda üzerinden Avustralya’ya seyahat eden kişilerin de transit vize almalarına gerek yoktur. Avustralya vatandaşları hem Yeni Zelanda için hem transit vizesi hem de NZeTA uygulamasından muaf tutulmaktadır.

Yeni Zelanda'nın Transit Vizeden Muaf Tuttuğu Ülkeler Nelerdir?

Yeni Zelanda; Bahamalar, Bermuda, Bolivya, Kolombiya, Kosta Rika, Ekvador, Mikronezya Federal Devletleri, Endonezya, Kiribati, Nauru, Palau, Panama, Papua Yeni Gine, Paraguay, Peru, Filipinler, Marshall Adaları Cumhuriyeti, Samoa, Solomon Adası, Tayland, Tonga, Tuvalu, Vanuatu ve Venezuela ülkelerini transit vizeden muaf tutmaktadır.

Yeni Zelanda’nın transit vize istemediği ülkeler ile vize istemediği ülkeler aynı değildir; yukarıda sayılan ülkeler yalnızca Yeni Zelanda transit vizesinden muaf tutulmaktadır. Yeni Zelanda vizesinden muaf tutulanlar ve yalnızca transit vizeden muaf tutulan ülkelerin vatandaşları, Yeni Zelanda seyahatleri için NZeTA almalıdır.

Türk Vatandaşları Yeni Zelanda Transit Vizesi Almalı Mı?

Türk vatandaşlarının Yeni Zelanda transit vizesini, Yeni Zelanda üzerinden Avusturya’ya gittiklerinde, Yeni Zelanda’nın vizeden ya da transit vizeden muaf tuttuğu ülkelerden birinde çifte vatandaşlığa sahip olmaları halinde ya da Avustralya’da daimi ikamet izni sahibi olmaları durumunda almalarına gerek yoktur; ancak bu durumlardan herhangi biri içerisinde olmayan Türk vatandaşlarının Yeni Zelanda aktarmalarında transit vize almaları gerekmektedir.

Transit Yeni Zelanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Transit Yeni Zelanda vize başvurusu akredite acenteler ve vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Türkiye’de Yeni Zelanda vize başvuruları için yetkili başvuru merkezi VFS Global’dir. Pandemiden dolayı Yeni Zelanda şu anda vize başvurularını kabul etmemektedir; vize başvuruları Temmuz 2022’den alınacaktır.

Yeni Zelanda’nın çoğu vize türü için vize başvuruları INZ’nin internet sitesi üzerinden gerçekleşmektedir, ancak transit vize başvuruları yalnızca fiziken vize başvuru merkezine giderek yapılabilmektedir. Transit vize başvuruları online olarak yapılamamaktadır; bu sebeple vize başvuru formunun indirilerek doldurulması ve transit vize başvurusu için gerekli diğer belgeler ile birlikte vize başvuru merkezi VFS Global’e mesai saatleri içerisinde şahsen teslim edilmesi ya da posta veya mail yolu ile iletilmesi gerekmektedir.

VFS Global’e vize başvuru evraklarının teslim edilmesi ya da gönderilmesinden sonra vize randevusu alınmalıdır ve randevu gününde vize harcı ile vize servis ücretleri ödenerek transit vize başvurusu tamamlanmalıdır.

Yeni Zelanda Transit Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeni Zelanda transit vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Yeni Zelanda transit vize başvuru formu: Vize başvuru formu doğru bilgilerle ve büyük harflerle eksiksiz doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
  • Vize harcı makbuzu: Vize harcının ödendiğini gösteren makbuz gerekmektedir.
  • Pasaport: 10 yıldan eski olmayan ve en az 2 sayfası boş olan geçerli bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
  • Fotoğraf: Pasaport fotoğrafı boyutunda 2 adet güncel fotoğraf gerekmektedir.
  • Seyahat belgeleri: Başvuru sahibinin seyahat belgelerini sunması gerekmektedir. Seyahat belgeleri, seyahat planına uygun olarak ülkelere kalkış veya varış tarihlerini göstermelidir.
  • Başvuru dilekçesi: Transit vize başvurusu için başvuru sahibi tarafından seyahat amacını belirten ve seyahat planını detaylandıran bir dilekçe hazırlanmalıdır.

Yeni Zelanda Transit Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Yeni Zelanda transit vize başvuru formu eksiksiz olarak, doğru bilgilerle, yazım yanlışı yapmadan ve büyük harfler kullanılarak doldurulmalıdır. Vize başvuru formunda transit vize başvurusunu yapan kişi ya da kişilerin adı, soyadı, pasaporttaki isimleri, cinsiyet, doğum tarihi ve yeri, pasaport numarası, pasaportun verildiği ülke, pasaportun geçerlilik süresi, milliyet, medeni durum, daha önce Yeni Zelanda’nın ziyaret edilip edilmediği, iletişim bilgileri ve seyahat belgeleri gibi bilgiler istenmektedir. Doldurulduktan sonra vize başvuru formuna başvuru sahibinin fotoğrafı eklenmeli ve form imzalanmalıdır.

Yeni Zelanda Transit Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda transit vize randevusu VFS Global’den alınmaktadır; ancak Yeni Zelanda vize başvuruları için yalnızca Ankara VFS Global ofisinden randevu alınması mümkündür ve diğer VFS Global ofislerinden Yeni Zelanda için vize randevusu alınamamaktadır.

VFS Global’den vize randevusu almak için ilk olarak vize türü seçilmeli ve başvuru sahibinin bilgileri girilmelidir. Daha sonra online olarak vize randevusu alındıktan sonra Ankara VFS Global vize merkezine giderek evrak teslimi ve vize harçlarının ödenmesi ile birlikte transit vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Yeni Zelanda Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

Yeni Zelanda transit vize harcı 1.630 Türk lirası ve vize hizmet bedeli 208 Türk lirası olmak üzere; Yeni Zelanda vize ücreti toplam 1.838 liradır.

Yeni Zelanda Transit Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Yeni Zelanda transit vize başvurularının %90’ı 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Yeni Zelanda Transit Vize Ne Kadar Süre için Verilir?

Yeni Zelanda transit vize yalnızca 24 saat için verilmektedir.

Yeni Zelanda Transit Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

Yeni Zelanda transit vize süresi uzatılamamaktadır.

Yeni Zelanda’da 24 saatten uzun süre kalınacağı durumlarda ya da Uluslararası Auckland Havaalanı dışına çıkılacağı hallerde kişilerin seyahat amaçlarına uygun Yeni Zelanda vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Yeni Zelanda Transit Vizesi ile Ne Yapılabilir?

Yeni Zelanda transit vizesi hamiline Auckland Uluslararası Havalimanında transit bölgesinde veya uçak içerisinde, transit süresi boyunca kalma hakkı sağlamaktadır. Yeni Zelanda’da transit yolcu olarak 24 saatten fazla kalınmamakta ve transit bölgesinden çıkılamamaktadır.

Yeni Zelanda'dan Transit Geçişlerde Aşı Zorunluluğu Var Mı?

Yeni Zelanda’dan transit geçişlerde, Yeni Zelanda vatandaşı olan, Yeni Zelanda’da oturumu bulunan ya da Yeni Zelanda’da yaşayan Avustralya vatandaşı olmayan yolcuların onaylanmış aşılardan olması zorunluluğu vardır; gümrükten geçilmemesi durumunda dahi aşı zorunluluğu uygulanmaktadır. 16 yaş ve altındaki yolcuların aşı zorunluluğu bulunmamaktadır.

Yeni Zelanda’da transit geçiş yapacak yolcuların, bir ya da daha fazla doz COVID-19 aşısı olduğunu gösteren, onaylanmış bir sağlık kuruluşundan ya da onay kurumundan elektronik ya da kağıt aşı kartı sunması gerekmektedir. Aşı kartında kişinin, olduğu aşının ve aşının olunan kurumun isminin ve her doz aşının tarihi ile aşılanmanın tamamlanma tarihi bilgileri bulunmalıdır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: