Yeni Zelanda Vize Başvuru Formu

Yeni Zelanda Vize Başvuru Formu Doldurma Rehberi 2023

Yeni Zelanda vize başvuru formu, kısa ya da uzun süreli tüm Yeni Zelanda vize başvurularında doldurulup sunulması zorunlu olan bir evraktır.

Yeni Zelanda vize başvuru formu başvuru sahibinin kişisel bilgilerinin ve seyahat amacına ilişkin detayların verildiği bir belgedir. Vize başvuru formu, Yeni Zelanda vize evrakları arasında en önemli belgelerden olduğundan, eksiksiz bir şekilde doğru bilgiler ile doldurulmalıdır.

Başvurulan vize türüne göre değişmekle birlikte bazı Yeni Zelanda vize türleri için çevrimiçi olarak, bazı vize türleri için kağıt üzerinde, bazı vize türleri için ise hem çevrimiçi hem de kağıt üzerinden doldurulabildiği belirtilmelidir.

Yeni Zelanda vize danışmanlık hizmetleri: 0850 241 1868

Yeni Zelanda Vize Formu Elle Nasıl Doldurulur?

Yeni Zelanda vize başvuru formunun https://www.immigration.govt.nz adresinden vize türü ve başvuru yapılacak ülke seçildikten sonra indirilerek elde doldurulabilmektedir.

Başvuru formunun İngilizce dilinde, eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir. El yazısıyla doldurulan formların mavi veya siyah tükenmez kalemle, büyük harflerle ve okunaklı olarak doldurulması önemlidir.

Vize başvuru formu, başvuru sahibi tarafından ya da başvuru sahibi reşit değilse her iki ebeveyni veya vasisi tarafından imzalanmalıdır.

Yeni Zelanda Vize Başvuru Formu Örneği

Yeni Zelanda vize başvuru formu örneği aşağıda verilmiştir.

Yeni Zelanda Vize Başvuru Formu Örneği
Yeni Zelanda Vize Başvuru Formu Örneği

Yeni Zelanda Online Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Yeni Zelanda çevrimiçi vize formu https://apply.immigration.govt.nz adresinde daha önceden bir hesap açıldıysa mevcut hesap üzerinden ya da yeni bir hesap oluşturulduktan sonra, hesaba giriş yapılarak doldurulabilmektedir.

Hesaba giriş yaptıktan sonra sırasıyla “My visas” ile “Apply for visa” kısmına tıklanarak anket ve vize türü seçimi yapılır ve “Start my application” butonuna basılarak açılan sayfada başvuru tek kişi için yapılacaksa tabloda “Primary applicant” yazan alandaki “Continue” butonuna tıklanması gereklidir.

Birden fazla kişi için başvuru yapılacak ise aynı sayfadan "Add another applicant" seçilerek kişi eklemesi yapılabilmektedir. “Continue” butonu tıklanıp form açıldığında, başvuru sahibinin pasaport bilgilerine ve kişisel durumuna uygun olarak formun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gerekir.

Yeni Zelanda Online Vize Formuna Hangi Bilgilerin Girilmesi Gerekir?

Yeni Zelanda online vize başvuru formu; kişisel bilgiler, önceki seyahat geçmişi, pasaport ve doğum bilgileri, diğer vatandaşlıklara dair bilgiler, iletişim bilgileri ve ilişkiler olmak üzere 6 ana başlıktan oluşmaktadır.

Kişiden ilk olarak birinci başlıkta kimlik bilgileri istenir; kişi tek bir ismi olup olmadığına ve daha önceden herhangi başka bir isim kullanıp kullanmadığına dair seçeneklerden doğru cevapları işaretlemelidir.

İkinci başlıkta kişiden önceki Yeni Zelanda seyahatlerine ve göçmenlik durumuna dair bilgiler istenmektedir. Kişi daha önceden Yeni Zelanda’da ya da Avustralya’da yaşayıp yaşamadığını ve Yeni Zelanda vize başvurusunu yaptığı ülkeye dair bilgileri girmelidir.

Yeni Zelanda Online Vize Formuna Hangi Bilgilerin Girilmesi Gerekir?
Yeni Zelanda Online Vize Formuna Hangi Bilgilerin Girilmesi Gerekir?

Vize başvuru formunun üçüncü başlığında, kişiden pasaport ve doğum bilgileri istenir. Başvuruyu yapan birey pasaport numarasını, milliyetini, pasaportun veriliş ve bitiş tarihiyle birlikte cinsiyetini, doğum tarihini, doğduğu ülkeyi ve şehri girmelidir.

Yeni Zelanda Online Vize Formuna Hangi Bilgilerin Girilmesi Gerekir 2
Yeni Zelanda Online Vize Formuna Hangi Bilgilerin Girilmesi Gerekir 2

Dördüncü başlıkta kişiden istenen bilgiler arasında, kişinin başka vatandaşlığı olup olmadığı bilgisi bulunur. Beşinci başlıkta ise başvuruyu yapan kişiye ulaşabilmek adına bireyin sahip e-posta, telefon numarası ve ev adresi gibi iletişim bilgileri istenmektedir.

Yeni Zelanda Online Vize Formuna Hangi Bilgilerin Girilmesi Gerekir 3
Yeni Zelanda Online Vize Formuna Hangi Bilgilerin Girilmesi Gerekir 3

Yeni Zelanda Vize Başvuru Formuna Fotoğraf Eklenir Mi?

Evet, Yeni Zelanda vize başvuru formuna fotoğraf eklenir.

Elle doldurulan vize başvuru formunun, arka yüzünde bulunan ilgili bölümüne başvuru sahibinin adı ve soyadının yazılı olduğu 2 adet fotoğraf eklenmesi gerekmektedir. Belirli kurallara uygun olarak çekilmesi gereken Yeni Zelanda vize fotoğrafı forma yapıştırılmalı ve zımba veya ataş ile eklenmemelidir.

Fotoğraf eklenecek olan Yeni Zelanda vize başvuru formu sayfası aşağıda yer almaktadır.

Yeni Zelanda Vize Başvuru Formuna Fotoğraf Eklenir Mi?
Yeni Zelanda Vize Başvuru Formuna Fotoğraf Eklenir Mi?
Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: