Yeni Zelanda Vizesi için Pasaport Özellikleri

Yeni Zelanda Vizesi için Pasaport Özellikleri

Yeni Zelanda vizesi almak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken vize başvuru şartlarının en başında geçerli bir pasaporta sahip olunması gelmektedir.

Yeni Zelanda tarafından öngörülen pasaport geçerlilik şartlarını sağlamayan kişilerin vize başvuruları kabul edilmemektedir.

Yeni Zelanda vize başvurusu için: 0850 241 1868

Yeni Zelanda Vizesi için Pasaport Nasıl Olmalıdır?

Yeni Zelanda pasaportunun planlı dönüş tarihinden 3 ay daha geçerli olması gerekir. Başvuruda sunulacak pasaportun kırışmış sayfası olmamalı, suya mağruz kalmamış olması gerekir. Delinmiş veya hasar görmüş pasaportlar Yeni Zelanda vizeleri için kabul edilmemektedir.

Pasaportun Yeni Zelanda içerisinde büyükelçiliği veya konsolosluğu olan bir ülke tarafından verilmesi durumunda ise planlı dönüş tarihinden 1 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır.

Yeni Zelanda Vize Başvurusu Hangi Pasaport Türleri İle Yapılabilir?

Yeni Zelanda vize başvurularında hem diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahipleri hem de umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri herhangi bir pasaport türü sınırlaması olmaksızın Yeni Zelanda vize başvurusunda bulunabilmektedirler.

Yabancı Pasaport İle Yeni Zelanda Vizesi için Başvuru Nasıl Yapılır?

Türkiye'de yasal olarak ikamet etmekte olan yabancıların kendi ülkelerinden veya dış temsilciliklerinden aldıkları geçerli pasaportları ve Türkiye Cumhuriyeti oturum izinleri ile Türkiye'den Yeni Zelanda vizesi için başvuru yapmaları gerekmektedir.

Biri Türk vatandaşlığı olmak üzere çifte vatandaşlığa sahip olan kişilerin Yeni Zelanda vizesine Türk pasaportu ile başvuru yapmaları mümkündür.

Türkiye'de yasal olarak ikamet eden kişilerden farklı ülkelerin çifte vatandaşlığına sahip olanlar, yabancı ülke pasaportları ve oturum izinleri ile Yeni Zelanda için Türkiye'den vize başvurusu yapabilmektedirler.

Yeni Zelanda Vize İşlemleri için Pasaportun Teslim Edilmesi Gerekir Mi?

Yeni Zelanda vize işlemleri için pasaportun teslim edilmesi vize türüne göre farklılık göstermektedir.

Yeni Zelanda’ya ait bazı vize türleri için online yapılan başvurularda pasaportun taratılarak sisteme yüklenmesi yeterli gelirken, kağıt üzerinde vize merkezinde yapılan başvurularda ise pasaportun ibraz edilmesi gerekmektedir. Yeni Zelanda vize işlemleri için online yapılan başvurularda yetkili makamın gerekli görmesi durumunda pasaportun aslının vize başvuru merkezine teslim edilmesi talep edilebilmektedir.

Yeni Zelanda vizesi online başvurularında başvuru sırasında pasaportun bir kopyasının sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Yeni Zelanda vize başvurusu gerçekleştirildikten sonra pasaport gönderilmesinin gerekip gerekmediği başvuru sahibine bildirilmektedir.

Yeni Zelanda öğrenci, ziyaretçi veya geçici çalışma vizesi için yapılan başvurularda pasaportun aslını değil, yalnızca yüksek kaliteli bir taranmış belge olarak ibraz etmek yeterlidir.

Yeni Zelanda vizesi başvurularında görevli olan göçmenlik memuru duruma göre başvuru için gerekli olduğunu düşünürse fiziksel bir pasaport talep edebilmektedir.

Yeni Zelanda Vizesi için Pasaport Ne Zaman Teslim Edilmelidir?

Yeni Zelanda vizesi için fiziken yapılan başvurularda pasaport teslimi randevu esnasında gerçekleştirilirken, online yapılan başvurularda ise yetkili makamın pasaportun teslim edilmesini istemesi durumunda 20 gün içerisinde yetkili vize başvuru merkezine götürülmesi veya posta yoluyla gönderilmesi gerekmektedir.

Yeni Zelanda Vizesi için Pasaport Nereye Teslim Edilmelidir?

Yeni Zelanda vize başvurularında yetkili vize başvuru merkezi VFS Global’dir ve pasaportun Ankara'da bulunan VFS Global ofisine teslim edilmesi gerekmektedir. Diğer illerdeki VFS ofisleri Yeni Zelanda vize başvurularını kabul etmemektedir.

Pasaport Değişikliği Durumunda Yeni Zelanda Vizesi Nasıl Transfer Edilir?

Yeni Zelanda vize başvurusunda kullanılan pasaportun aynısını kullanmayan kişiler seyahate çıkmadan önce vizelerini yeni pasaporta aktarmak için başvuruda bulunmalıdırlar.

Pasaport değişikliği durumunda Yeni Zelanda vizesini transfer etmek için Göçmenlik Bürosu'na başvuru yapılması gerekmektedir. Yeni Zelanda vizesi başvuru sahibinin bilgileri daha önce başvurulan pasaportla bağlantılı olduğundan pasaport değişikliği olması halinde bilgiler eşleşmezse seyahatin gecikmesi muhtemeldir.

Pasaport değişikliği durumunda Yeni Zelanda vize etiketinin transferini talep etmek için gerekli belgeler arasında başvuru sahibinin eski pasaportu veya onaylı bir kopyası, yeni pasaport, vize transferi veya teyidi için tamamlanmış bir başvuru (INZ 1023) ve işlem ücretinin ödendiğini gösteren belge yer almaktadır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: