Yeni Zelanda Aile Ziyareti Vizesi

Yeni Zelanda Aile Ziyareti Vizesi Başvuru İşlemleri

Yeni Zelanda aile ziyareti vizesi kısa süreli vize türlerinden biri olup, sahibine 18 aylık bir süre içinde 9 aya kadar turist olarak ülkede bulunma hakkı vermektedir. Ebeveyn, büyükanne ve büyükbaba ziyaretçi vizesi sahipleri aynı vizeyle Yeni Zelanda'daki ailelerini birden çok kez ziyaret edebilmektedir. Yeni Zelanda vatandaşları ile ikamet izni sahiplerinin ebeveynleri ve büyük ebeveynlerine bir seferde 6 aya kadar, 3 yılda maksimum toplam 18 ay kalış süresi izni verilmektedir.

Yeni Zelanda aile ziyareti vizesi sahiplerine arkadaşlarını ve ailesini ziyaret etme, Yeni Zelanda'yı keşfetme, amatör sporların veya macera aktivitelerinin keyfini çıkarma, 3 aya kadar eğitim alma imkanları sunmaktadır.

Türkiye'den yapılan vize başvurularında en yüksek onay oranına sahip akredite acente Vizem.net, Yeni Zelanda'da yaşayan aile, akraba ya da arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen kişilerin vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Aile ve Arkadaş Ziyareti için Yeni Zelanda Vize Şartları Nelerdir?

Aile ve arkadaş ziyaretleri için Yeni Zelanda vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Kimlik kanıtları sağlanmalıdır.
 • Sağlık raporları alınmalıdır ve kişi sağlıklı olduğunu kanıtlamalıdır.
 • Yeni Zelanda vatandaşlarına zarar verilmemesi adına iyi niyetli olunduğunun kanıtı sunulmalıdır.
 • Vizenin gerektirdiği koşulları karşılamaya niyetli olunmalıdır.
 • Aile üyeleri, eşler ve bakmakla yükümlü olunan çocuklar da Yeni Zelanda vize başvuru şartlarına uygun özelliklerde olmalıdır.
 • Yeni Zelanda’da geçinmek için yeterli miktarda kaynak ya da sponsorun bulunması şarttır.
 • Yeni Zelanda’dan geri dönüş biletine veya geri dönüş için yeterli miktara sahip olunması gerekmektedir.
 • Vize başvurusu esnasında Yeni Zelanda'da alınacak herhangi bir sağlık hizmeti veya tıbbi yardımın masraflarının başvuru sahibi tarafından karşılanacağı beyan edilmelidir.

Yeni Zelanda Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda aile ve akraba ziyareti vizesi Türkiye'deki yetkili başvuru merkezi VFS Global veya akredite acenteler aracılığı ile fiziken ya da online olarak alınabilmektedir. COVID-19 pandemi kısıtlamaları nedeniyle Yeni Zelanda hükümeti şu anda vize başvurusu kabul etmemektedir. Yeni Zelanda aile ziyareti vizesine Temmuz 2022 öncesinde başvuru yapılması mümkün değildir, ancak Yeni Zelanda hükümeti Temmuz 2022 itibariyle başvuruları kabul etmeye başlayacağını duyurmuştur.

Yeni Zelanda aile ziyareti vizesi online başvuru için, https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa sitesinden ziyaret, tatil, ya da ziyaretçi vize türünden uygun olanı seçildikten sonra açılan sayfada başvuru butonuna tıklanması gerekmekte ve sayfa https://apply.immigration.govt.nz adresine yönlendirmektedir; açılan sayfada RealMe hesabı oluşturularak başvuru yapılabilmektedir.

Yeni Zelanda aile vizesi başvurusu için kredi kartı ya da banka kartı, pasaport, fotoğraf ve başvuru için gerekli destekleyici belgelerin hazır olması gerekmektedir ve hesap oluşturma aşamasından sonra gerekli bilgiler ve evrakların yüklenmesi ile online başvuru aşaması tamamlanmalıdır. Yeni Zelanda aile ziyareti için online başvuru yapıldıktan sonra pasaportun aslı ve başvurunun sunulması için VFS Global'den randevu alınması gerekmektedir ve başvuru merkezine vize servis ücretinin ödenmesinden sonra başvuru tamamlanmış olmaktadır. Online yapılan Yeni Zelanda aile ziyareti vizesi başvurularında vize harcı, başvuru esnasında online ödendiği için başvuru merkezinde ödenmemekte ve bu aşamada başvuru merkezinden sadece vize servis ücreti talep edilmektedir.

Yeni Zelanda aile ziyareti vizesi için online başvuru ekranı görseli aşağıda verilmiştir.

Yeni Zelanda Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?
Yeni Zelanda Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda aile ziyareti vizesi başvurusu online olarak yapılmayacaksa başvuru formu indirilerek doldurulmalı ve başvuru için gerekli diğer evraklar hazırlanarak mesai saatleri içerisinde vize başvuru merkezi VFS Global'in ofislerine şahsen teslim edilmeli ya da posta veya mail yoluyla gönderilmelidir.

Yeni Zelanda aile ziyareti vizesi için başvuru evrakları teslim edildikten ya da posta ile gönderildikten sonra yetkili başvuru merkezinden randevu alınmalı, randevu esnasında vize harcı ve vize servis ücreti ödenmesi işlemlerinden sonra başvuru tamamlanmaktadır.

Aile Ziyareti için Gerekli Yeni Zelanda Vize Belgeleri Nelerdir?

Aile ziyareti için gerekli Yeni Zelanda vize belgeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yeni Zelanda aile ziyareti başvuru formu: Eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Geçerli bir pasaport gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 6 aydan daha kısa süre önce çekilmiş, 35 x 45 mm ebatlarında çevrimiçi başvuru için 1 adet, kağıt form için 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Yeni Zelanda vizesi için fotoğraflar orjinal ve renkli olmalıdır.
 • Sağlık raporu: Yeni Zelanda’da 12 aydan fazla kalınması durumunda, göğüs röntgeni, tıbbi muayene veya her ikisini birden yaptırmak gerekebilmektedir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Yeni Zelanda’da kalınan süre boyunca geçimin sağlanabileceğine dair banka hesap özetleri gibi belgeler ya da sponsorluk üstlenen kişi veya kişilerin olduğu ispat edilmelidir.
 • Geri dönüleceğine dair kanıt :Yeni Zelanda’dan ayrılma aşamasında rezervasyonu yapılmış bir dönüş bileti sahibi olmak ve sonraki seyahatin sponsoru olunacağını taahhüt etmek gerekmektedir.
 • Seyahat rezervasyonları: Yeni Zelanda’ya gerçekleştirilecek seyahat için tarih bilgilerini içeren gidiş-dönüş tarihli seyahat rezervasyonları veya bileti başvuruya eklenmelidir.
 • İyi niyetli (bona fida) olunduğuna dair kanıt: 17 yaşından büyük kişiler Yeni Zelanda'da 24 aydan fazla kalmak için vatandaşı olunan herhangi bir ülkeden sabıka kaydı veya polis sertifikası almalıdır.
 • Vize harcı: Vize ücretinin ödendiği ibraz edilmelidir.

Yeni Zelanda vatandaşları ile ikamet izni sahiplerinin ebeveynleri ve büyük ebeveynleri tarafından yapılacak başvurularda ziyaret edilecek kişilerin isimleri, iletişim adresleri, telefon numaraları ve Yeni Zelanda vizesi veya vatandaşlık statüleri kanıt olarak sunulmalıdır. Yeni Zelanda'da yaşayan çocuk ya da torunlardan alınmış sponsor mektubu da Yeni Zelanda vize evrakları dahilinde ibraz edilmelidir.

Yeni Zelanda Akraba Ziyareti Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalı?

Yeni Zelanda akraba ziyareti vizesi başvuru formu, İngilizce dilinde, el ile büyük harflerle veya bilgisayarda yazılarak ve eksiksiz gerçeğe uygun bilgiler kullanılarak doldurulması gerekmektedir. Yeni Zelanda akraba ziyareti vizesi başvuru formunda, kişisel detaylar başlığı altında, isim, soyisim, doğum tarihi ve yeri, cinsiyet, pasaport, fotoğraf, medeni hal ile ilgili açıklamalar talep edilmektedir. İletişim adresleri, telefon numaraları, akraba ya da aile üyelerinin kişisel iletişim bilgileri, eş ve çocuklara ait bilgiler Yeni Zelanda akraba ziyareti vizesi başvuru formunda ayrı ayrı detaylı şekilde istenmektedir. Yeni Zelanda’da kalış süresine bağlı olarak sağlık sertifikası, göğüs röntgeni gibi belgeler talep edilmektedir.

Karakter başlığı altında başvuru sahibinin trafik cezaları ya da herhangi bir hukuki cezaya çarptırılıp çarptırılmadığı, terör örgütleri ile bağlantılı olma durumu, insan haklarına karşı suç işleme durumu gibi sabıka ve sicil bilgilerinin yer aldığı bilgiler doğru şekilde doldurulmalıdır. Yeni Zelanda akraba ziyareti başvuru formunda sonraki sütun vize türüne dair bilgileri, ülkeye giriş- çıkış tarihlerini, seyahat amacının detayları ile ilgili verilmesi gereken bilgileri içermektedir; ekonomik duruma, konaklamada finansal desteğin ya da sponsorun olup olmamasına bağlı olarak doldurulacak sütun sonraki aşamada yer almaktadır.

Yeni Zelanda vize başvuru formu doğru, eksiksiz ve gerçeğe uygun bir şekilde doldurulduğuna dair başvuru sahibi, aile üyeleri varsa sponsorlar tarafından imzalı ve tarihli bir şekilde onaylanmalıdır; formun imza kısmından sonra başvuru sahibinin başvuru ücretini ödediğine dair olan kısım detaylı bir şekilde doldurulmalıdır.

Yeni Zelanda Aile Ziyareti Vizesi için Sağlık Raporu Gerekir Mi?

Yeni Zelanda vatandaşları ile ikamet izni sahiplerinin ebeveynleri ve büyük ebeveynleri tarafından yapılacak başvurularda 12 aydan fazla Yeni Zelanda'da bulunma hakkı verildiği için sağlık raporu ve üç aydan eski olmayan göğüs röntgeni sertifikası sunulması gerekmektedir.

Aile ziyareti yapmak isteyen ebeveyn ve büyük ebeveynlerin Yeni Zelanda vizesi için sağlık raporu başvuru sırasında sunulması gerekli olan belgeler arasındadır.

Yeni Zelanda Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda aile ve arkadaş ziyareti vize randevusu yetkili aracı kurumun resmi internet sitesi üzerinden e-mail adresi ve belirlenecek şifre ile kişisel hesap oluşturularak alınabilmektedir.

Yeni Zelanda için sadece VFS Global Ankara ofisinden randevu talep edilebilmekte ve Yeni Zelanda vize randevusu için hesap oluşturulduktan sonra randevu detaylarının bulunduğu sayfa üzerinden randevu alınmaktadır.

Yeni Zelanda Aile Ziyareti Vize Fiyatları Ne Kadar?

Yeni Zelanda aile ziyareti vizesi için online başvuru yapılması durumunda vize harcı 35 NZD, fiziken başvuru yapılması durumunda ise vize harcı 360 liradır. Yeni Zelanda vize harcına ek olarak tüm başvurular için aracı kurum hizmet bedeli ödenmesi gerekmektedir.

Yeni Zelanda aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize başvuru masrafları 2022 yılında; tüm vize harcı, aracı kurum hizmet bedeli, seyahat sağlık sigortası, ulaşım rezervasyonları, yeminli tercüme, noter işlemleri ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 145 dolar tutmaktadır.

Yeni Zelanda Akraba Ziyareti Vizesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yeni Zelanda akraba ziyareti vizesi sorgulama işlemi, başvuru online yapılmışsa başvurunun yapıldığı RealMe hesabı ile başvuru yapılan siteden takip edilebilmekte ya da VFS Global üzerinden vize başvurusu yapıldığında verilen makbuzun üzerinde yazılı referans numarası ile sorgulama yapılabilmektedir.

Online kanalların kullanılmadığı fiziken yapılan Yeni Zelanda ziyaret vizesi başvurularında RealMe hesabı oluşturulmadığı için sadece VFS Global üzerinden sorgulama yapılması mümkündür.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Yeni Zelanda vize başvurularında vize takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS servisi ile ve online olarak yapılabilmektedir.

Yeni Zelanda Aile Ziyareti Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Yeni Zelanda aile ziyareti vizesi için yapılan başvuruların %90'ı, 20 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Akraba Ziyareti için Yeni Zelanda Vizesi Kaç Aylık Verilir?

Akraba ziyareti için Yeni Zelanda vizesi, Yeni Zelanda vatandaşları ile ikamet izni sahiplerinin ebeveynleri ve büyük ebeveynlerine 3 yıl içerisinde 18 aya kadar, diğer kişilere ise 18 ay içerisinde 9 aya kadar ülkede bulunma hakkı sağlayacak şekilde verilmektedir.

Yeni Zelanda'nın Ziyaretçilere Uyguladığı COVID-19 Tedbirleri Nelerdir?

Yeni Zelanda'nın Ziyaretçilere Uyguladığı COVID-19 Tedbirleri Nelerdir?
Yeni Zelanda'nın Ziyaretçilere Uyguladığı COVID-19 Tedbirleri Nelerdir?

Yeni Zelanda Yolcu Beyannamesi, seyahat bilgileri ve COVID-19 sağlıkla ilgili bilgileri toplayan çevrimiçi bir sistemdir.

COVID- 19 önlemleri kapsamında Yeni Zelanda Hükümeti tarafından talep edilen yolcu beyannamesi 31 Mart 2022 tarihinden itibaren Yeni Zelanda'ya girişlerde sunulması gereken belgeler arasından kaldırılmıştır.

Yeni Zelanda Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

Yeni Zelanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi, sahibine sadece Yeni Zelanda'da 9 aya kadar bulunma ve 3 aydan kısa süreli eğitimlere katılma hakkı sağlamakta, çalışma ya da oturma hakkı vermemektedir.

Yeni Zelanda'da aile üyesi olanların oturma ve çalışma izni için Yeni Zelanda aile birleşimi vizesi başvurusu yapma hakkı bulunmaktadır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: