Fransa Vize Türleri

Giriş Sayısına Göre Multi, Çift ve Tek Girişli Fransa Vize Türleri

Fransa vize türleri giriş sayısına göre multi (çok girişli), çift girişli ve tek girişli olmak üzere 3 türe ayrılmaktadır. Fransa tek girişli vize ile Schengen bölgesine yalnızca bir kez girilebilmektedir ve Fransa tek girişli vize, etiketinde “giriş sayısı” başlığı altında “1” ile belirtilir. Çift veya çok girişli vize türleri, iki veya daha fazla girişe izin verir. Fransa çok girişli vize, etiketinde “giriş sayısı” başlığı altında “02” veya “MULT” ile belirtilmektedir.

Türkiye'nin vize onay oranı en yüksek akredite acentesi Vizem.net, multi, çift ya da tek girişli tüm Fransa vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Giriş Sayısına Göre Fransa Vize Çeşitleri Nelerdir?

Giriş sayısına göre Fransa vize türleri aşağıda verilmiştir.

 • Tek girişli Fransa vizesi: Fransa tek girişli vize, bir Schengen vizesi olup Schengen ülkesi olan Fransa’da geçerli olan kısa süreli vize kategorisindedir. Fransa tek girişli vize, hamiline tek giriş yapmak şartıyla Fransa’da en fazla 90 gün bulunma imkanı sağlamaktadır.
 • Çift girişli Fransa vizesi: Fransa çift girişli vize, sahibi olan yolcuya Fransa’ya ve tüm Schengen ülkelerine vize süresi boyunca çıkış yaptıktan sonra 2. kez giriş yapma hakkı tanıyan vize türüdür. Fransa çift girişli vize, bir tür Schengen vizesidir ve Fransa’ya seyahat eden yolcunun Schengen bölgesinden çıkıp tekrar Schengen bölgesi ülkelerinden birine giriş yapmasına olanak sağlamaktadır.
 • Çok girişli Fransa vizesi: Fransa çok girişli vizesi; sahibine, istediği şekilde Fransa’ya ve Schengen Bölgesine girip çıkma izni vermektedir. Fransa mult vize, vize sahibine Schengen üyesi ülke ile Schengen üyesi olmayan ülke arasında seyahat ettiği günden başlayarak ilgili ülkede vize süresi boyunca maksimum 90 gün konaklama hakkı tanımaktadır.

Fransa Tek Girişli Vizeye Hangi Durumlarda Başvuru Yapılmalıdır?

Fransa tek girişli vizeye, Fransa’ya düzenleyecekleri maksimum 90 günlük kısa süreli seyahatlerde ülkeye sadece bir kez giriş çıkış yapacak olan kişiler başvurmalıdır. Fransa tek girişli vizesi, Fransa’ya turizm, iş veya aile ziyareti amaçlı gidecek kişiler için uygundur.

Tek Girişli Fransa Vizesi Hangi Amaçla Verilir?

Fransa tek girişli vize alınacak ziyaret amaçları aşağıda listelenmiştir.

 • Turistik amaçla Fransa ziyareti
 • Kısa süreli akraba ve arkadaş ziyareti
 • İş amaçlı seyahat
 • Konferans ve seminer katılımı
 • Medikal amaçla Fransa ziyareti
 • Kültürel veya sportif amaçla Fransa ziyareti

Çift Girişli Fransa Vizesi için Hangi Durumlarda Başvuru Yapılmalıdır?

Fransa çift girişli vizeye, vize süresi boyunca Schengen bölgesine 2 kez giriş yapmayı planlayan yolcular başvuru yapmalıdır.

Çift Girişli Fransa Vizesi Hangi Amaçla Verilir?

Fransa çift girişli (multi) vize alınacak ziyaret amaçları aşağıda sıralanmıştır.

 • Seyahat boyunca Schengen bölgesinden çıkıp tekrar Fransa’ya giriş yapılacak turistik gezi veya iş seyahatleri
 • Fransa’da uzun aralıklarla birkaç oturumda gerçekleşecek kültürel faaliyetler ve konferanslar
 • Fransa’ya uzun aralıklarla birkaç kez düzenlenecek aile veya arkadaş ziyaretler

Fransa Multi Vize Hangi Durumlarda Gereklidir?

Fransa çok girişli vizesine, Fransa’ya ve Schengen ülkelerine uzun periyotlar ve belirli aralıklarla Schengen ülkesi olmayan ülkelerden giriş çıkış yapacak kişiler başvuru yapmalıdır.

Çok Girişli Fransa Vizesi Hangi Amaçla Verilir?

Fransa çok girişli vizesi ziyaret amaçları aşağıda listelenmiştir.

 • Belirli aralıklarla Fransa ve Schengen bölgesine iş seyahatleri
 • Sıklıkla Fransa ve Schengen bölgesi ve Schengen bölgesi dışı ülkelere turistik seyahatler
 • Fransa ve Schengen bölgesi ülkelerine belirli aralıklarla aile, arkadaş ve bağlantı ziyaretleri
 • Schengen bölgesi ve Schengen bölgesi olmayan ülkeler arasında etkinlik ve konferanslar

Fransa Multi Vize Ne Kadar Süre için Verilir?

Fransa multi vize süreleri aşağıda listelenmiştir.

 • 1 yıllık Fransa multi vize: Fransa 1 yıllık çok girişli vize, başvuran kişinin son iki yıl içinde üç vize almış ve yasal olarak kullanmış olması şartıyla alınabilir. Fransa 1 yıllık multi vize, başvuran kişinin önceki vizelerin, Fransa ve Schengen Bölgesine yapılan seyahatlerin kanıtlarını göstermesini gerektirir. Fransa 1 yıllık çok girişli vizesi, vize süresi içinde 90 günden fazla kalmadığı sürece vize sahibine Fransa ve Schengen Bölgesi’ne istediği kadar giriş hakkı verir.
 • 3 yıllık Fransa multi vize: Fransa 3 yıllık çok girişli vize, önceki iki yıl içinde 1 yıl geçerli çok girişli vize almış ve yasal olarak kullanmış olan başvuru sahiplerine verilir. Fransa 3 yıllık çok girişli vize, sahibine üç yıllık süre içinde Fransa ve Schengen Bölgesine dilediği kadar girme hakkı verir. Fransa 3 yıllık çok girişli vize sahibi giriş yaptığı Schengen Bölgesi ülkesinde vize süresi boyunca 90 gün kalabilir.
 • 5 yıllık Fransa multi vize: Fransa 5 yıllık çok girişli vize, önceki üç yıl içinde en az iki yıl geçerli çok girişli vize almış ve yasal olarak kullanmış kişilere verilir. Fransa 5 yıllık multi vize, 180 günlük bir süre içinde 90 günden fazla olmamak şartıyla Schengen ülkesinde kalma kuralı ihlal edilmediği sürece, beş yıl boyunca Fransa ve Schengen ülkelerine sınırsız giriş hakkı sağlar.

Fransa multi vize ilk başvuruda genellikle 1 yıl için verilirken daha sonraki başvurularda daha uzun süreyle verilmektedir.

Fransa Çok Girişli 5 Yıllık Vize Nasıl Alınır?

Fransa 5 yıllık çok girişli vize alma kuralları aşağıda sıralanmıştır:

 • Fransa 5 yıllık çok girişli vize başvuru sahibi, sonraki yıllarda Schengen Alanına birden çok kez girmesi için bir nedeni olmalıdır.
 • Fransa 5 yıllık çok girişli vize başvuru sahibi, temiz bir vize geçmişine sahip olmalıdır, yani hiçbir zaman Schengen Bölgesi’nde vizenin geçerliliğini aşmamış veya yasa dışı çalışmamış olmalıdır.
 • Fransa 5 yıllık çok girişli vize başvuru sahibi, temiz bir sabıka kaydına sahip olmalıdır.
 • Fransa 5 yıllık çok girişli vize başvuru sahibi, başvurulan çok girişli vize kapsamında Schengen Bölgesine ilk seyahati için seyahat sigortası ibraz etmelidir

Giriş Sayısına Göre Fransa Schengen Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Fransa Schengen vize ücreti giriş sayısına göre farklılık göstermemektedir.

Fransa Schengen vize ücreti tek, çift ve çok girişli olması fark etmeksizin 80 euro olarak bilinmektedir. 6-12 yaş arası çocuklar için Fransa vize ücreti 40 euro olurken 6 yaşından küçükler için ücretsiz olarak bilinmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: