İsrail Ankara Büyükelçiliği

Ankara İsrail Büyükelçiliği | Embassy of Israel Ankara

Büyükelçilik statüsünde hizmet vermekte olan Ankara İsrail Büyükelçiliği, Türkiye’de bulunan en yetkili İsrail dış temsilciliği kurumudur. İsrail devletini Türkiye’de resmi olarak temsil etmekte olan İsrail Ankara Büyükelçiliğinin ana görevi; iki ülke arasındaki ekonomik, siyasi ve toplumsal ilişkilerin sürdürülmesi ve geliştirilmesi konusunda çalışmaktadır. İsrail’in Ankara Büyükelçiliği bünyesinde bulunan İsrail Konsolosluğu departmanı ise İsrail’i ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize ve oturum işlemlerini yönetmekte ve bunun yanı sıra Türkiye’de ikamet eden veya ziyaretçi durumunda bulunan İsrail vatandaşlarına yönelik hizmetler sunmaktadır.

İsrail Ankara Büyükelçisi Kimdir?

2018 yılında yaşanan siyasi gerilim nedeniyle İsrail büyükelçisi Türkiye’den ayrıldığı için günümüzde İsrail’in Ankara’da bir büyükelçisi bulunmamaktadır. Büyükelçilik görevini maslahatgüzar olarak Irit Lillian yürütmektedir.

İsrail Büyükelçiliği Adres ve İletişim Bilgileri Nedir?

İsrail Konsolosluğu Ankara adresi; Koç Kuleleri, A-1 Blok, Söğütözü, Çankaya’dır. İsrail Konsolosluğu yaklaşık 20 sene boyunca Gaziosmanpaşa’da hizmet verdikten sonra 2019 yılında şu anki adresi olan Söğütözü semtine taşınmıştır.

İsrail Büyükelçiliği iletişim bilgileri aşağıdaki başlıklarda paylaşılmıştır.

İsrail Büyükelçiliği Ankara Telefon Numarası Nedir?

İsrail Büyükelçiliği Ankara telefon numarası; 0312 459 7500’dır.

İsrail Büyükelçiliği Mail Adresi Nedir?

İsrail Büyükelçiliği mail adresi; info@ankara.mfa.gov.il’dir.

İsrail Ankara Konsolosluğu Resmi Sitesi Nedir?

İsrail Ankara Konsolosluğu resmi sitesi; https://embassies.gov.il/ankara/Pages/default.aspx’tir.

İsrail Konsolosluğu Ankara'da Nerededir?

İsrail Konsolosluğu Ankara'da Nerededir?
İsrail Konsolosluğu Ankara'da Nerededir?

İsrail Konsolosluğu, Çankaya’nın Söğütözü semtinde bulunmakta ve Söğütözü metro durağının yaklaşık 500 metre yakınında yer almaktadır. İsrail Konsolosluğunun 600 metre yakınında Medicana Ankara Hastanesi, 700 metre yakınında T.C. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi ve yaklaşık 1500 metre yakınında ise Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali (AŞTİ) bulunmaktadır.

İsrail Konsolosluğu Esenboğa Havalimanı’na yaklaşık 33 kilometre, Kızılay Meydanı’na 5 kilometre, Anıtkabir’e ise 4 kilometre uzaklıktadır. İsrail Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yaklaşık 3 kilometre uzağında yer almaktadır.

Ankara İsrail Konsolosluğuna Nasıl Gidilir?

Ankara İsrail Konsolosluğu, M2 metrosunun Söğütözü istasyonunun yaklaşık 500 metre uzağında olduğu için, konsolosluğa en kolay ulaşım yolu olarak metro tercih edilmektedir. Şehir içi otobüsleri ile Konsolosluğa ulaşmak isteyenlerin 159, 339, 548 ve 577 hatlarını kullanarak Başyazıcıoğlu Cami durağında inmeleri gerekmektedir. Konsolosluğun yakınlarında ayrıca Armada, Ak Parti Genel Merkezi ve Ankara Ticaret Odası otobüs durakları da bulunmaktadır.

Ankara İsrail Konsolosluğuna araç kullanarak ulaşmak isteyenler ise Konsolosluğun yer aldığı Koç Kuleleri’ne Dumlupınar Bulvarı yolunu takip ederek ulaşabilmektedir. Konsolosluğun ayrıca AŞTİ’ye 1500 metre yakınlıkta olması sebebiyle şehir dışından Ankara’ya otobüsle gelenlerin kolaylıkla Konsolosluk binasına ulaşabilmeleri mümkündür.

İsrail Konsolosluğu Ankara Çalışma Saatleri Nasıldır?

İsrail Konsolosluğu hafta içi her gün 10.00-13.00 saatleri arasında çalışmaktadır.

Ankara İsrail Büyükelçiliğinin Tatil Günleri Nedir?

2022 yılı Ankara İsrail Büyükelçiliği tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • 15 Nisan: Pesah/Hamursuz Bayramı (yarım gün tatil)
 • 21-22 Nisan: Pesah/Hamursuz Bayramı (yarım gün tatil)
 • 23 Nisan: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 2-3-4 Mayıs: Ramazan Bayramı
 • 5 Mayıs: Yom Ha'atzmaut
 • 19 Mayıs: Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
 • 5-6 Haziran: Şavuot
 • 8 Temmuz: Kurban Bayramı arefesi (yarım gün tatil)
 • 9-10 Temmuz: Kurban Bayramı
 • 15 Temmuz: Demokrasi ve Millî Birlik Günü
 • 30 Ağustos: Zafer Bayramı
 • 26-27 Eylül: Roş Aşana
 • 4 Ekim: Yom Kippur (yarım gün tatil)
 • 5 Ekim: Yom Kippur
 • 10-11 Ekim: Sukot
 • 17-18 Ekim: Sukot
 • 28 Ekim: Cumhuriyet Bayramı

İsrail Türkiye Büyükelçiliği Görev ve Yetkileri Nelerdir?

İsrail Türkiye Büyükelçiliğinin en temel görevi iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve toplumsal ilişkilerin geliştirilmesini sağlamak ve İsrail devletini Türkiye’de resmi olarak temsil etmektir. Büyükelçilik kurumunun yönetim faaliyetleri ülkenin Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı tarafından atanan bir büyükelçi tarafından yürütülmektedir. Türkiye ve İsrail arasında yaşanan siyasi gerilimler nedeniyle 2018 yılından beri Türkiye’de İsrail Büyükelçisi bulunmamaktadır.

İsrail Türkiye Büyükelçiliğinin bir alt departmanı olan İsrail Konsolosluğu, İsrail’i ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize konusunda hizmet vermekte ve ayrıca Türkiye’de ikamet etmekte olan İsrail vatandaşlarına farklı konularda destek sağlamaktadır. Türkiye’de bulunan İsrail vatandaşlarına İsrail Konsolosluğu tarafından verilen hizmetler arasında noter işlemleri, vatandaşlık hizmetleri, doğum belgesi düzenleme, adli sicil kaydı ve askerlik işlemleri, nüfus kaydı, pasaport işlemleri, seyahat belgesi düzenleme ve evcil hayvan seyahati gibi pek çok farklı hizmet yer almaktadır.

İsrail Ankara Büyükelçiliğinde Verilen Hizmetler Nelerdir?

İsrail Ankara Büyükelçiliğinde verilen hizmetler aşağıda listelenmiştir.

 • Askerlik hizmetleri
 • Pasaport işlemleri
 • Vize hizmetleri
 • Nüfus kaydı işlemleri
 • Noterlik hizmetleri
 • Adli sicil kaydı işlemleri

İsrail Büyükelçiliği Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsrail vize başvuruları, Ankara İsrail Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü aracılığıyla yapılmaktadır. Ankara İsrail Büyükelçiliğinin vize başvuruları için herhangi bir aracı kurum ile anlaşması bulunmadığı için İsrail vizesi Ankara’dan İsrail Büyükelçiliğine doğrudan başvurularak alınabilmektedir.

Ankara İsrail Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümü 12 Haziran - 15 Temmuz 2022 tarihleri arasında hizmet vermeyeceği için bu tarihlerde tüm konsolosluk hizmetleri yalnızca İstanbul İsrail Başkonsolosluğu tarafından yürütülecektir.

İsrail vizesi başvurusu için gerekli tüm evrakların hazırlanmasının ardından ilgili İsrail dış temsilciliğinden randevu alınması gerekmekte ve randevu günü gerekli evraklar ile birlikte dış temsilciliğe gidilerek vize başvurusu tamamlanmaktadır. İsrail vize başvurusu için dış temsilciliğe giriş yapmadan önce havaalanı güvenlik kontrolü uygulamasından geçilmekte ve başvuru için gelenlerin büyük çanta ve elektronik eşya getirmemesi istenmektedir.

İsrail vize başvuruları için online, posta veya kargo yoluyla başvuru kabul edilmemektedir; ancak şahsen başvuru yapılması zorunlu olmadığı için başvuru sahibi tarafından yetkilendirilmiş bir kişinin dış temsilcilikte işlemleri tamamlaması mümkündür.

İsrail’e eğitim amacıyla gidecek öğrenciler dışındaki Türk vatandaşlarının vize başvurularından herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Gerekli evrakların eksiksiz bir biçimde teslim edilmesi ve konsolosluk görevlileri tarafından yapılan kısa süreli bir mülakatın ardından vize başvurusu tamamlanmaktadır. Vize başvuruları genellikle 7-10 gün arasında sonuçlanmakta ve onaylanan vizeler pasaporta işlenmektedir.

İsrail Büyükelçiliğinden Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İsrail Büyükelçiliğinden vize randevusu consular1@ankara.mfa.gov.il adresine mail atılması ile alınabilmektedir. Vize işlemleri hafta içi her gün 10.00-13.00 saatleri arasında yapılmaktadır.

Ankara İsrail Konsolosluğundan Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Ankara İsrail Konsolosluğu vize takip işlemleri, pazartesi ile perşembe günleri arasında 15.30-16.30 saatleri, cuma günü ise 11.30-13.00 saatleri arasında Konsolosluğa ait 0312 459 7502 telefon numarası aranarak yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İsrail vizesi başvurularında vize takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS servisi ile ve online olarak yapılabilmektedir.

Ankara İsrail Büyükelçiliği Dışındaki İsrail Konsoloslukları Nelerdir?

Ankara İsrail Büyükelçiliği dışında Türkiye’de hizmet veren diğer İsrail temsilciliği ise İsrail İstanbul Başkonsolosluğudur.

Ankara İsrail Büyükelçiliğine ait Konsolosluk birimi 12 Haziran - 15 Temmuz 2022 tarihleri arasında geçici bir süreliğine hizmet vermeyi durduracaktır; bu tarihler arasında hizmet almak isteyenlerin işlemlerini İsrail İstanbul Başkonsolosluğu aracılığıyla yürütmeleri gerekmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: