İsrail Başkenti Tel Aviv

İsrail Başkenti: Tel Aviv Yaşam ve Gezi Rehberi

İsrail-Akdeniz kıyı şeridinin üzerinde yer alan İsrail başkenti Tel Aviv, 52 km² yüzölçümüne sahiptir ve İsrail’deki en büyük 7. şehirdir. Guş Dan’ın içerisindeki en fazla popülasyona sahip şehir olan Tel Aviv 460.613 kişilik popülasyonu ile İsrail’deki en kalabalık ikinci şehirdir. Şehrin resmi adı Tel Aviv Yafo olsa da genellikle Tel Aviv olarak anılmaktadır.

İsrail başkenti Tel Aviv şehrinde bulunan mimari eserlerden bazıları 1930’lu ve 40’lı yıllardan kalma, Bauhaus okulundan etkilenen uluslararası stil mimarisi tarzında tasarlanmış binalardır. Tel Aviv’de yer alan en önemli yapılar Beyaz Kent ve Shalom Meir Kulesi’dir.

İsrail'in Resmi Başkenti Neresidir?

İsrail’in ekonomi ve teknoloji merkezi Tel Aviv’dir fakat hükümet merkezi Kudüs’te bulunmaktadır. İsrail, başkent olarak Kudüs’ü kabul etse de; Doğu Kudüs’teki varlığı kesin olmadığı için uluslararası alanda, Türkiye’nin de içinde bulunduğu bazı ülkelerce, Kudüs İsrail’in başkenti olarak tanınmamaktadır.

İsrail'in başkenti Kudüs olarak ilan edilmeden önce başkent Tel Aviv olmuştur. Kudüs’ün halen süren tartışmalı statüsü nedeniyle pek çok ülkenin büyükelçiliği Tel Aviv’de yer almaktadır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımamakla birlikte İsrail ve Filistin arasındaki anlaşmazlıklar çözülene kadar Kudüs’ün uluslararası kontrol altına alması gerektiği yönünde görüş beyan etmektedir.

Tel Aviv Nerededir?

Tel Aviv Nerededir?
Tel Aviv Nerededir?

Tel Aviv İsrail ülkesinin içbatısında, İsrail-Akdeniz kıyı şeridinin üzerinde ve İsrail’in en büyük metropoliten alanı olan Guş Dan’ın içerisinde yer almaktadır. Yafa’ya 2,26 km uzaklıkta bulunan Tel Aviv şehri; Givatayim’den 4,25 km, Ramat Gan şehrinden 4,73 km, Bat Yam’dan 5,09 km ve Holon’dan 6,17 km uzaklıktadır.

Tel Aviv Ne Demektir?

Tel Aviv, Theodor Herzl’in Altneuland isimli eserinin İbranice başlığıdır. Antik Yahudi anavatanında rönesans fikrini benimsediğinden dolayı, önerilen onlarca başka ismin arasından, 1910 yılında Tel Aviv ismi seçilmiştir.

Aviv kelimesi İbranice ilkbahar anlamına gelmektedir ve yenilenmeyi sembolize eder; tel kelimesi ise başarılı medeniyet katmanlarının yüzyıllar boyunca üst üste birikmesiyle üretilen yapay bir höyüktür ve antik olanı sembolize eder

Tel Aviv Tarihindeki Önemli Olaylar Nelerdir?

Tel Aviv Tarihindeki Önemli Olaylar Nelerdir?
Tel Aviv Tarihindeki Önemli Olaylar Nelerdir?

Yeniçağın başlarında, şuan Tel Aviv’in bulunduğu bölgedeki tek şehir merkezi surlarla çevrili ve önemli bir liman kenti olan Yafa şehriydi. Arkeolojik bulgular bölgedeki ilk yerleşimlerin milattan önce 7500 yılına kadar uzandığını göstermektedir. Yafa şehrinin en geç milattan önce 1800 yılında kurulduğu tahmin edilmektedir. Tel Aviv, 1515 yılında Osmanlı egemenliği altına girmeden önce birçok farklı medeniyet tarafından yönetilmiştir. 1880’li yıllarda Birinci Aliyah sırasında bölgeye Yahudi göçmenler gelmeye başladığında günümüzde Tel Aviv’in bulunduğu bölgede yeni mahalleler kurulmaya başlanmıştır, ilk olarak 1887 yılında Neve Tzedek kurulmuştur.

11 Nisan 1909 yılında 66 Yahudi ailesinin deniz kabukları kullanarak araziyi parsellemek için tenha ve kumluk alanda buluşması Tel Aviv’in resmi kuruluşu olarak kabul edilmektedir; kurulan kasabanın adı ilk olarak Ahuzat Bayit olarak belirlenmiştir ve 21 Mayıs 1910 tarihinde Tel Aviv adı kabul edilmiştir. Kurulduktan sonra Tel Aviv’in nüfusu hızla artmış olsa da 1917’de Osmanlı makamlarının savaş önlemi olarak Yafa ve Tel Aviv sakinlerini sınır dışı etmesiyle nüfus artışı durmuştur. 1918 yılının sonunda Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesi ve Osmanlı’nın yenilgisiyle İngilizler Filistin’in kontrolünü ele geçirmiş ve Yahudiler Tel Aviv ve Yafa’ya geri dönme hakkı kazanmıştır.

Tel Aviv, Yafa Belediyesinin geri kalanı ile birlikte 1917 yılının sonlarına doğru İngiliz İmparatorluk ordusu tarafından fethedilmiş ve 1948 yılına kadar İngiliz yönetimindeki Filistin’in bir parçası haline gelmiştir. Tel Aviv, 1921 yılında Yafa belediyesinin içinde ilçe statüsü almıştır. İngiliz yönetimi sırasında artan Yahudi göçü sebebiyle Filistin’deki Araplar ve Yahudiler arasında sürtüşme artmış; 1 Mayıs 1921 tarihinde 48 Arap ve 47 Yahudi’nin ölümü ve 146 Yahudi ve 73 Arap’ın yaralanması üzerine birçok Yahudi Yafa’dan Tel Aviv’e gitmiştir. Tel Aviv’in nüfusu 1920’de 2000 iken 1925’te 34 bine yükselmiştir. Tel Aviv ticaret merkezi olarak gelişmeye başlamış ve 1923’te Filistin’de elektriğin bağlandığı ilk şehir olmuştur.

Tel Aviv’e 1934 yılında Yafa’dan ayrı bağımsız belediye statüsü verilmiştir. Beşinci Aliyah döneminde Naziler Almanya’da iktidara geldikten sonra Tel Aviv tarihi boyunca görülen en büyük nüfus artışlarından biri yaşanmıştır. 1937 yılına gelindiğinde Tel Aviv’deki Yahudi nüfusu 150 bine ulaşmıştır. Yahudi ve Arap devletlerine tahsis edilen Tel Aviv ve Yafa komşu şehirlerinde iç savaş çıkmış, birkaç ay süren çatışma sonucu 1948’de Yafa yenilmiş ve Arap nüfusu toplu halde göç etmiştir.

İsrail 14 Mayıs 1948 yılında bağımsızlığını ilan ettiğinde hükümet Aralık 1949’da Kudüs’e taşınana kadar Tel Aviv İsrail hükümetinin geçici hükümet merkezi olmuştur; Kudüs’ün statüsü ile alakalı uluslararası anlaşmalarının bulunması sebebiyle çoğu elçilik Tel Aviv’de kalmıştır. 1948 yılında Tel Aviv ve Yafa sınırları çekişme konusu haline gelmiştir. 4 Ekim 1949 yılında Yafa ve Tel Aviv’in birleşmesi yönünde hükümet oy kullanmış, fakat karar 24 Nisan 1950’ye kadar uygulanmamıştır. 19 Nisan 1950’de tarihi Yafa adını korumak için şehir Tel Aviv-Yafo olarak yeniden adlandırılmıştır.

1970’li yıllarda Tel Aviv kentsel bozulmanın da eşlik ettiği istikrarlı bir nüfus düşüşü dönemine girmiş; fakat 1980’lerin sonlarına doğru bu durum düzelmiştir.

Tel Aviv Ne Zaman Kurulmuştur?

Tel Aviv kuruluş tarihi 1909’dur.

Tel Aviv’in İklimi Nasıldır?

Tel Aviv, Akdeniz iklimine sahiptir. Yıl boyu güneş ışığı alan Tel Aviv’e yağış en çok ekim ve nisan aylarında yağmur olarak düşer. Yaz mevsimi oldukça sıcak ve kurak geçerken kış mevsimi ılıman ve yağışlı geçmektedir.

İsrail Tel Aviv’de Hava Durumu Nasıldır?

Tel Aviv yıllık ortalama sıcaklığı 20,9 derecedir. Tel Aviv’de hava durumu haziran ayından ekim ayına kadar 5 ay süren yaz mevsiminde sıcak ve kuraktır. Tel Aviv’de en sıcak ay olan ağustos ayıdır ve sıcaklık 30,6 dereceyi bulabilmektedir.

Tel Aviv’de ılıman ve yağışlı geçen kış mevsiminde en çok yağış aralık, ocak ve şubat aylarında ağır yağmur yağışları ve fırtınalar olarak düşmektedir. Tel Aviv’de en soğuk geçen ay olan ocak ayında sıcaklık 8 dereceye kadar düşmektedir. Kar yağışı veya çok düşük sıcaklıklar Tel Aviv’de nadiren görülmektedir.

Tel Aviv Nüfusu Kaçtır?

Tel Aviv nüfusu 2018 yılında şehrin resmi websitesinde yayınlanan rakamlara göre 451.520’dir. Tel Aviv, İsrail’in en fazla nüfusa sahip ikinci şehridir.

Tel Aviv'in Yüzölçümü Kaçtır?

Tel Aviv yüzölçümü 52km²’dir. Yüzölçümü bakımından Tel Aviv İsrail’in en büyük 7. şehridir.

Tel Aviv'de Yaşam Nasıldır?

Tel Aviv’de; alım gücünün yüksekliği, sağlık hizmetlerinin erişilebilirliği, çevre kirliliğinin ve trafikte geçen zamanın ortalamanın altında olması şehrin refah seviyesini yükseltmektedir. Şehirde yaşamanın pahalı olması ve gelirin mülkiyet fiyatlarına olan oranının yüksekliği Tel Aviv’deki refah seviyesini olumsuz etkilemektedir.

Tel Aviv’de suç oranı düşük olup güvenlik endeksi yüksektir. Tel Aviv, tüm İsrail vatandaşları için evrensel sağlık hizmeti sağlayan Ulusal Sağlık Sigortası Yasasına tabidir. İsrail’de oturan tüm kişiler seçtikleri bir sağlık bakım kuruluşuna kayıt olma hakkına sahiptir. Özellikle ortalama gelir baz alındığında Tel Aviv’de yaşam oldukça pahalıdır. Kira hariç bir kişinin bir aylık ortalama harcaması yaklaşık 4.000 Yeni İsrail şekelidir.

Tel Aviv'de Eğitim İmkanları Nasıldır?

Tel Aviv eğitim sistemi; öğrencilerde üstün başarıyı teşvik etmeyi, öğrencinin kültür ve sanata olan ilgisini artırmayı, özel ihtiyaçları olan öğrenciler için gereken çözümleri üretmeyi, öğrencileri yükseköğretim sistemlerine ve iş piyasasına adapte etmeyi amaçlamaktadır. Tel Aviv eğitim kurumlarının ana dili İngilizce olan kişilere destek ve özel program seçenekleri sunması Tel Aviv’i uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilen bir şehir haline getirmektedir. Dünya çapında yüksek başarıya sahip olan Tel Aviv Üniversitesi’nde İngilizce eğitim verilen birçok bölüm bulunmakta olup üniversitede okuyan uluslararası öğrenci sayısı her sene artış göstermektedir.

Tel Aviv Üniversitesi'nde Eğitim Nasıldır?

Tel Aviv Üniversitesi'nde Eğitim Nasıldır?
Tel Aviv Üniversitesi'nde Eğitim Nasıldır?

Tel Aviv Üniversitesi, Tel Aviv şehrinin kuzeybatısında yer almaktadır. Tel Aviv Üniversitesi QS Dünya Üniversitesi Sıralamaları’nda 2022 yılında 230. olarak listelenmiştir. Tel Aviv Üniversitesi’nde okuyan 30 bin öğrencinin yaklaşık %6’sı uluslararası öğrencilerdir.

Tel Aviv Üniversitesi bölümleri arasında İngilizce eğitim veren birçok program bulunmakta olup bunlardan bazıları elektrik elektronik mühendisliği, siyaset bilimi, İngilizce öğretmenliği ve tıp okuludur. Tel Aviv Üniversitesi’ne başvuru ücreti 150 dolar olup, lisans eğitim ücretleri okunan bölüme göre 11.300 ile 21.000 dolar arasında değişmektedir. Tel Aviv Üniversitesi yüksek lisans ve lisans öğrencilerine yalnızca eğitim masraflarını karşılayacak değişebilen tutarlarda burs imkanı sunmaktadır.

Tel Aviv'deki En İyi Dil Okulları Nelerdir?

Tel Aviv’de İbranice dil eğitimi veren en iyi okullar aşağıda listelenmiştir.

 • Ulpan Bayit
 • Ulpan Gordon
 • This is Not an Ulpan
 • Tel Aviv University Ulpan
 • Citizen Cafe TLV

İsrail’de İbranice’nin hem günlük hem resmi hayatta kullanılan bir dil olmasından dolayı İsrail dil okulları, genellikle İbranice dil eğitimi üzerine yoğunlaşmaktadır.

Tel Aviv Çalışma Koşulları Nasıldır?

Tel Aviv’de çalışma saatleri genellikle 08.30 ile 18.00 arasındadır ve pazar gününden perşembe günü sonuna kadar mesai yapılır. Tel Aviv’deki çoğu ofis cuma günleri erken saatlerde açıktır fakat günün ilerleyen saatlerinde Şabat’a hazırlık için kapanır. Tel Aviv’de haftalık çalışma saati standart olarak 43 saat olsa da, çoğu kişi fazla mesai yapmaktadır.

Tel Aviv’de çalışan herkesin haftada 36 saatlik izin hakkı bulunmaktadır. Tel Aviv yıllık asgari ücreti ortalama 35.000 Yeni İsrail şekelidir. İsrail’de yılda 9 tane resmi tatil bulunmaktadır ve bunun dışında her çalışan yıllık 1 ile 3 hafta arası ücretli izin hakkına sahiptir.

Tel Aviv'de İş İmkanları Nasıldır?

Tel Aviv’deki önde gelen iş sektörleri; kimyasal işleme, tekstil, teknoloji ve gıda üreticiliği sektörleridir. Çok sayıda girişim şirketi, bilimsel araştırma enstitüsü ve yüksek teknoloji firmalarının merkezi Tel Aviv’de yer almaktadır. 1972 yılında Kiryat Atidim yüksek teknoloji bölgesinin açılmasıyla Tel Aviv dünyanın en önemli yüksek teknoloji merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Tel Aviv, 2021 yılında yayınlanan GFCI listesinde dünyanın en önemli finansal merkezleri arasında 49. olarak sıralanmıştır. Tel Aviv’deki ekonomik faaliyetler gayri safi yurt içi hasılatının %17’sini oluşturmaktadır. İsrail’de tek olan Tel Aviv Menkul Kıymetler Borsası 1990 yılından itibaren rekor seviyelere ulaşmış olup aynı zamanda savaş ve felaketlere karşı dayanıklılığı ve hızlı kalkınması ile bilinmektedir.

2012 yılının Aralık ayında Tel Aviv, yüksek teknoloji alanında yeni bir şirket kurmak için en iyi yerler arasında Silikon Vadisi’nden hemen sonra ikinci olarak listelenmiştir. 2013 yılında 700’den fazla yeni kurulmuş şirkete ev sahipliği yapmasıyla Tel Aviv dünyadaki en yenilikçi üçüncü şehir olarak listelenmiştir.

Tel Aviv Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Tel Aviv’de ulaşım için en çok kullanılan araçlar; otobüs, taksi, tren ve arabadır. Şehir içerisinde en yaygın kullanılan toplu taşıma aracı otobüslerdir ve Tel Aviv Merkez Otogarı şehrin güney kesiminde yer almaktadır. Tel Aviv içerisinde otobüslerle aynı rotayı takip eden birçok taksi bulunmaktadır. Tel Aviv’de taksi ücretleri standartlaştırıldığından dolayı fiyatlar otobüs biletlerinden daha ucuzdur ve yol öncesi sürücüyle pazarlık yapmak mümkündür. Diğer toplu taşıma araçlarının aksine Tel Aviv’deki taksiler cuma ve cumartesi günleri de çalışmaktadır.

Tel Aviv Merkez Tren İstasyonu, Tel Aviv’in ana tren istasyonu ve İsrail’deki en işlek istasyondur. Tel Aviv Merkez Tren İstasyonuna ek olarak şehirde; Tel Aviv Üniversitesi, HaShalom ve Hahagana ve Tel Aviv Mercaz olmak üzere 3 istasyon daha bulunmaktadır. Tel Aviv’de aylık ortalama bir milyondan fazla kişi trenle seyahat etmektedir. Tel Aviv tren istasyonları cumartesi günleri kapalıdır.

Tel Aviv’de en çok kullanılan ana yol, Ayalon Nehri nehir yatağı boyunca kuzeyden güneye uzanan ve şehrin doğu kesiminde yer alan Ayalon otobanıdır. Tel Aviv içerisindeki ana yollardan bazıları; Kaplan Caddesi, Allenby Caddesi, İbn Gabirol Caddesi, Dizengoff Caddesi ve Rothschild Bulvarı’dır. Günde yaklaşık 500 bin araca ev sahipliği yapan Tel Aviv’de trafik sıkışıklığı büyük bir problemdir.

İsrail Tel Aviv'de Yaşam Masrafları Nasıldır?

Tel Aviv’de şehir merkezinde tek odalı kiralık bir ev ortalama 6.000 Yeni İsrail şekeli, şehir merkezinin dışında ise 4.500 Yeni İsrail şekelidir. Tel Aviv’de şehir merkezinde metrekare başına satılık ev fiyatı ortalama 50.000 Yeni İsrail şekeli, merkez dışında bir ev için ise ortalama 35.000 Yeni İsrail şekelidir.

Tel Aviv’de yaşayan bir kişi için internet hariç faturalar 800 Yeni İsrail şekeli civarında tutmaktadır ve toplu taşıma için 230 Yeni İsrail şekeline aylık geçiş bileti alınabilir. Anaokulunda bir çocuğun eğitimi için Tel Aviv’de aylık yaklaşık 4.000 Yeni İsrail şekeli, uluslararası bir okulda bir yıllık eğitim için ise 78.000 Yeni İsrail şekeli gerekmektedir. Tel Aviv, İsrail’de yaşam masraflarının en yüksek olduğu şehirlerden biridir ve bir kişinin aylık ortalama masrafları kira hariç 4.000 Yeni İsrail şekeli civarındadır.

Tel Aviv'de Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Tel Aviv kiralık daire fiyatları, şehir merkezinde tek yatak odalı bir daire için ortalama 6.000 Yeni İsrail şekeli ve şehir merkezinin dışında bir daire için ortalama 4.500 Yeni İsrail şekelidir. 3 yatak odalı kiralık bir daire Tel Aviv’de şehir merkezinde ortalama 10.000 Yeni İsrail şekeli tutarken şehir merkezinin dışında yaklaşık 8.000 Yeni İsrail şekelidir. Satılık Tel Aviv ev fiyatları şehir merkezinde metrekare başına 53.000 Yeni İsrail şekeli iken, şehir merkezinin dışında 35.000 Yeni İsrail şekelidir.

Tel Aviv'in Kültürel Özellikleri Nasıldır?

Tel Aviv hem İsrail’in hem de dünyanın en önemli kültür ve eğlence merkezlerinden biridir. Israil’de yer alan en önemli 35 kültür merkezinden 19’u ve ülkedeki tüm performansların %55’i ile katılımın %75’inin gerçekleştiği en büyük 9 kültür merkezinden 5’i Tel Aviv’de bulunmaktadır. Tel Aviv Gösteri Sanatları Merkezi İsrail Operası’na, şehrin en büyük tiyatrosu Heichal HaTarbut İsrail Filarmoni Orkestrası’na ev sahipliği yapmaktadır. Neve Tzedek’te bulunan Suzanne Dellal Dans ve Tiyatro Merkezi Tel Aviv’de modern ve klasik dans gösterilerinin çoğunun sergilendiği yerdir.

Tel Aviv’deki Yarkon Park, Expo Tel Aviv, Barby Club ve Zappa Club gibi gösteri merkezlerinde uluslararası müzisyenlerin konserleri verilmektedir. Neredeyse her gün verilen klasik müzik ve opera konserleri sayesinde dünyanın önde gelen orkestra şefleri ve solistlerinin çoğu Tel Aviv’de sahne almıştır.

Tel Aviv Cinematheque; sanat filmleri, kısa ve uzun film galaları ve çok çeşitli film festivallerine ev sahipliği yapmaktadır.

İsrail Tel Aviv'de Gezilecek Yerler Nelerdir?

Tel Aviv’de gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Neve Tzedek
 • Tel Aviv Sanat Müzesi
 • Kerem Ha Teimanim Mahallesi
 • HaTachana
 • Antik Yafa Kenti
 • Yafa Limanı
 • Tel Aviv Limanı
 • Büyük Sinagog
 • White City
 • Yemenite Quarter
 • Teder
 • Bialik Evi
 • Florentin
 • Bialik Meydanı
 • HaYarkon Parkı
 • King Albert Meydanı
 • Hilton Tepesi
 • Rothschild Bulvarı
 • Carmel Market

Neve Tzedek Nerededir?

Neve Tzedek Nerededir?
Neve Tzedek Nerededir?

Neve Tzedek, Tel Aviv’in güneybatısında yer alan bir mahalledir. Neve Tzedek antik bir liman kenti olan Jaffa’nın dışında inşa edilen ilk Yahudi mahallesidir. 1990’dan itibaren mahallede bulunan binaların restore edilmesiyle Neve Tzedek Tel Aviv’in işlek yerlerinden biri haline gelmiştir.

Tel Aviv Sanat Müzesi Nerededir?

Tel Aviv Sanat Müzesi Nerededir?
Tel Aviv Sanat Müzesi Nerededir?

Tel Aviv Sanat Müzesi, Tel Aviv 27 Shaul HaMelech Bulvarı’nda yer almaktadır. Tel Aviv Sanat Müzesi İsrail’de ve dünyanın farklı yerlerinde üretilen modern sanat eserlerini sergilemek amacıyla, Tel Aviv’in ilk belediye başkanı Meir Dizengoff tarafından 1932’de kurulmuştur.

Tel Aviv Kerem Ha Teimanim Mahallesi Nerededir?

Tel Aviv Kerem Ha Teimanim Mahallesi Nerededir?
Tel Aviv Kerem Ha Teimanim Mahallesi Nerededir?

Tel Aviv’de yer alan kerem Ha Teimanim Mahallesi’nin kuzey sınırında Akdeniz, güneyinde ise Carmel Market bulunmaktadır. Kerem Ha Teimanim Mahallesi 1906 yılında bölgeye yerleşen Yemenli ve Yahudi göçmenler tarafından kurulmuştur. Geleneksel bir mahalle olan Kerem Ha Teimanim’de Yemen mutfağında uzmanlaşan birçok eski usul restoran bulmak mümkündür. Her ne kadar yıllarca fakir bir mahalle olarak kalmış olsa da Kerem Ha Teimanim günümüzde özellikle yabancı ülke vatandaşları tarafından yatırım amaçlı mülkiyet alımının çok olduğu bir yer haline gelmiştir.

Tel Aviv'de Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Tel Aviv’de yapılacaklar aşağıda listelenmiştir.

 • Delicious Israel’in aşçılık turlarına katılmak
 • Luna Park ve Superland lunaparklarına gitmek
 • The Meimadyon ve Yamit 2000 su parklarına gitmek
 • Heichal HaTarbut ve Tel Aviv Performance Art Center’da İsrail Filarmoni Orkestrası ve the New Israel Opera’dan klasik müzik konserleri dinlemek
 • The Barby ve the Goldstar Zappa’da rock müzik konserlerine katılmak
 • Levontin 7 ve The OzenBar’da bağımsız, alternatif, elektronik ve caz müzik konserlerine gitmek
 • Suzanna Dellal Center’da dans etmek
 • Habima National Theater ve HaCameri Municipal Theater’da tiyatro izlemek
 • Raw Art Gallery, Gordon ve Sommer sanat galerilerini ziyaret etmek
 • Sipur Pashut Kitabevinde alışveriş yapmak
 • Azriely, Dizengoff Center ve Gan Ha’ir alışveriş merkezlerinde alışveriş yapmak
 • Dizengoff Caddesi’nde alışveriş yapmak
 • Dixie restoranında yemek yemek
 • Tel Aviv deniz limanında ve Dizengoff Caddesi’nde içki içmek
 • White Night Festival ve Tel Aviv Fashion Market festivallerine katılmak
 • Tayelet, Gordon ve Frishman sahillerine gitmek

En Meşhur Tel Aviv Sahilleri Nelerdir?

En Meşhur Tel Aviv Sahilleri Nelerdir?
En Meşhur Tel Aviv Sahilleri Nelerdir?

En meşhur Tel Aviv sahilleri aşağıda verilmiştir.

 • Tayelet
 • Banana Sahili
 • Gordon Sahili
 • Frishman Sahili
 • Bograshov Sahili
 • Trumpeldor Sahili
 • Jerusalem Sahili
 • Tel Baruch Sahili
 • Metzitzim Sahili
 • Alma Sahili

Tel Aviv'e Nasıl Gidilir?

Tel Aviv’e otobüs, tren, taksi, uçak ve araba ile ulaşım sağlanabilmektedir. Tel Aviv’e uçakla ulaşmak için Ben Gurion Uluslararası Havalimanı’na gidilmelidir; Tel Aviv’den yaklaşık 15 km uzaklıktaki havalimanından şehre tren, taksi veya servislerle ulaşılmaktadır.

Tel Aviv’e araba ile; Ben Gurion Uluslararası Havalimanı’ndan Kudüs-Tel Aviv otobanıyla, kuzeyden Tel Aviv-Hayfa otobanıyla, Beerşeba’dan ve ülkenin güneydinden 4 ile 20 numaralı otobanlarla ulaşmak mümkündür. Tel Aviv’in güneyinde yer alan Yeni Merkez Otobüs İstasyonu’na gelinerek şehre ulaşım sağlanabilir. İsrail’deki tren servisleri Tel-Aviv’e Hayfa’dan ve Beerşeba’dan ulaşımı mümkün kılmaktadır.

İsrail Tel Aviv Havalimanı Nerededir?

İsrail’in en büyük havalimanı olan Ben Gurion Uluslararası Havalimanı, Tel Aviv’in 20 km güneydoğusunda, Kudüs’ün 45 km kuzeybatısında, Lod şehrinin kuzeyinde yer almaktadır.

Tel Aviv İstanbul Arası Uçakla Kaç Saat Sürer?

İstanbul Tel Aviv uçuş süresi 2 saattir.

İsrail Tel Aviv Uçak Bileti Ne Kadardır?

İstanbul Tel Aviv uçak bileti fiyatları 2022 yılı için ortalama 4.500 Türk lirasıdır. Tel Aviv Antalya uçak bileti fiyatları 2.000 Türk lirası civarındadır. Uçuş tarihine göre değişebilen İzmir Tel Aviv uçak bileti fiyatları ortalama 5.000 Türk lirası tutmaktadır. Ankara Tel Aviv uçak bileti için ortalama ücret 3.500 Türk lirasıdır.

Tel Aviv'de Nerede Kalınır?

Tel Aviv’de, lüks 5 yıldızlı otellerden pansiyonlara kadar pek çok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Tel Aviv’de kısa süreli bir ziyaret için en çok tercih edilen alan, sahil şeridi boyunca sıralanan otel zincirleri ve birçok farklı konaklama imkanı ile, Tel Aviv’in merkezidir. Tel Aviv’in güney bölgesi de konaklama açısından tercih edilebilir ve fiyatlar merkeze göre daha uygundur.

Konaklama ücretini düşürmek isteyen kişiler şehrin içi yerine Tel Aviv’e yakın kasabalarından birinde kalmayı tercih edebilmektedir. En çok tercih edilen yerler; Ramat Gan, Bat Yam, Holon ve Givatayim’dir.

İsrail Tel Aviv Otelleri ve Otel Fiyatları Nasıldır?

Tel Aviv’de 5 yıldızlı oteller gecelik 300 ile 500 dolar arasında 4 yıldızlı oteller ise gecelik 200 ile 300 dolar arasında fiyatlandırma uygulamaktadır. Uygun fiyatlı Tel Aviv otel olanakları gecelik 100 ile 200 dolar arası tutmakta olup, şehirde 100 dolardan aşağı pansiyon odaları bulmak mümkündür. Tel Aviv otel fiyatları şehrin merkezinde ve sahil kesimlerinde daha pahalı olup güney bölgelerinde daha uygundur. Tel Aviv’de en çok tercih edilen otellerden bazıları; Port Hotel Tel Aviv, Embassy Hotel Tel Aviv, Artplus Hotel ve Sea Side Hotel’dir.

Tel Aviv Gece Hayatı Nasıldır?

Tel Aviv Gece Hayatı Nasıldır?
Tel Aviv Gece Hayatı Nasıldır?

Tel Aviv’de gece hayatı, gecenin oldukça geç saatlerinde başlamaktadır. Şehirde yaşayan kişilerin saat 10 gibi evden çıkmasıyla barlar genellikle gece yarısı gibi kalabalık olmaya başlar ve bazı kulüpler gece 2’ye kadar tam olarak dolmaz. Tel Aviv gece kulüpleri çoğunlukla şafağa kadar açık kalmaktadır. İsrail’de resmi içki içme yaşı 18 olsa da çoğu gece kulübü bu yaştaki insanların içeri girmesine izin vermemektedir ve içeri alım yaşı 25’e kadar çıkabilmektedir.

Tel Aviv’de gece hayatının en popüler mekanları; düzenli konserlerin verildiği Rothschild 12, gece müziğiyle bilinen Radio EPGB, haftanın çoğu günü DJ bulunan Kuli Alma ve canlı müzik çalışan Levontin 7’dir.

Tel Aviv'den Ne Alınır?

Tel Aviv’den alınabilecek şeyler aşağıda listelenmiştir.

 • İsrail şarabı
 • Zeytinyağı
 • Judaica hediyelik eşyaları
 • Elmas ve elmas takılar
 • Mücevher
 • Ziynet eşyaları
 • Zeytin ağacından yapılmış oymalar
 • Hurma
 • Seramik eşyalar
 • Bamba, bissli ve çikolata
 • Zahter
 • Kahve

Tel Aviv Hakkında Bilinmesi Gereken Faydalı Bilgiler

İsrail’in başkenti Tel Aviv’e gitmeden önce bilinmesi gereken pratik bilgilere aşağıda yer verilmiştir.

İsrail Tel Aviv Posta Kodu Nedir?

İsrail Tel Aviv posta kodu 6329302’dir.

İstanbul Tel Aviv Saat Farkı Nedir?

Tel Aviv, UTC (Eşgüdümlü Evrensel Zaman)’dan iki saat ileride olan İsrail Standart Saati (İSS) kullanmaktadır. Tel Aviv ile İstanbul arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Türkiye Tel Aviv Büyükelçiliği Nerededir?

İsrail Tel Aviv Türk Konsolosluğu adresi; 202 Hayarkon Caddesi, 6340507, Tel Aviv-Yafo’dur. Türkiye Tel Aviv Büyükelçiliği email adresi embassy.telaviv@mfa.gov.tr ve santral telefon numarası +972 3 741 69 00 dır.

Tel Aviv'den Kudüs'e Nasıl Gidilir?

Tel Aviv Kudüs arası ulaşım yolları tren, otobüs ve taksiden oluşmaktadır. Tel Aviv’den Kudüs’e trenle gitmek bir saatten az sürmektedir. Tel Aviv’de bulunan herhangi bir istasyondan Ben Gurion Havalimanı’na gidip Kudüs’e giden bir trene aktarma yapılarak Tel Aviv’den Kudüs’e ulaşılabilir veya Tel Aviv HaHagana İstasyonu’ndan Kudüs’e direkt giden tren kullanılabilir.

Tel Aviv’den Kudüs’e otobüsle gitmek ortalama bir saat sürmektedir. Tel Aviv’de bulunan Arlozrov Terminali’nden 480 numaralı otobüs hattıyla veya Tel Aviv Merkez Otobüs Terminali’nden 405 numaralı otobüs hattıyla İsrail Kudüs Merkez Otobüs Terminali’ne ulaşılabilir. Tel Aviv’den Kudüs’e taksiyle ulaşım diğer ulaşım yöntemlerine göre daha pahalıdır ve ortalama 300 Yeni İsrail şekeli civarında tutmaktadır.

Tel Aviv Kudüs Arası Kaç Km'dir?

Tel Aviv ve Kudüs arası 54 km’dir.

Tel Aviv Vize İstiyor Mu?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Tel Aviv vize gereksinimi, sahip olunan pasaport türüne göre değişiklik göstermektedir. Umuma mahsus pasaport hamilleri Tel Aviv’e gidebilmek için vizeye tabidir.

Diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport hamilleri, 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla Tel Aviv’e yapacakları seyahatlerde vizeden muaf tutulmaktadır. Ankara İsrail Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü veya İstanbul Başkonsolosluğu’ndan Tel Aviv vizesi başvuruları yapılabilmektedir.

Vizem.net, İsrail'in başkenti Tel Aviv'e gitmek isteyen kişilere vize başvuruları için danışmanlık ve vize takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: