İsrail'de Araba Fiyatları

İsrail Araba Fiyatları: 0 KM ve 2. El Araçlar için Tüm Maliyetler

İsrail otomotiv sektöründe otomobil satışları Mart 2022'de 27.794 adet otomobil satılması ile %4,1 oranında artmıştır fakat sene başından itibaren toplam 90.489 adet otomobil satılması ile 2021 senesine göre %9,9 oranında düşmüştür.

İsrail’de her iki yılda bir İsrail Maliye Bakanlığı tarafından çevre politikasının bir gereği olarak otomobiller üzerindeki vergilere düzenleme yapılmaktadır. İsrail’de araba fiyatları yüksek vergi oranlarına bağlı olarak diğer ülkelere göre daha yüksektir. İsrail’de Globes sitesinin istatiklerine göre araba fiyatının yaklaşık %83’üne yeşil vergi olarak geçen satın alma vergisi uygulanmaktadır. İsrail’de ortalama araba fiyatları 91.282 İsrail şekelidir.

İsrail Satılık Araba Fiyatları Nasıldır?

İsrail Satılık Araba Fiyatları Nasıldır?
İsrail Satılık Araba Fiyatları Nasıldır?

İsrail’de satılık araba fiyatları; arabanın markası, modeli ve sıfır ya da ikinci el olması gibi durumlara göre değişiklik göstermektedir. İsrail satılık araba fiyatları ortalama olarak 91.282 İsrail şekelidir. İsrail’de küçük arabalar ortalama olarak 44.721 İsrail şekeli iken, lüks arabalar ortalama 267.333 İsrail şekelidir.

İsrail’de Sıfır Araba Fiyatları Ne Kadardır?

İsrail’de en fazla satılan araçlar için sıfır araba fiyatlarını gösteren tablo aşağıda verilmiştir.

Araba markasıAraba ModeliAraba fiyatı
ToyotaCorolla Sedan 1.6l 97kW Comfort137.507 İsrail şekeli
HyundaiIoniq76.622 İsrail şekeli
KiaPicanto70.101 İsrail şekeli
Hyundaii1051.706 İsrail şekeli
KiaNiro LX80.821 İsrail şekeli
ChevroletCorvette C8235.308 İsrail şekeli
SkodaRapid55.675 İsrail şekeli
Mercedes-BenzGLE-Class194.000 İsrail şekeli
VolkswagenJetta69.800 İsrail şekeli
ChevroletImpala158.990 İsrail şekeli

Türkiye’deki araba fiyatları, İsrail araba fiyatlarından ortalama olarak %30 ile %60 arasında daha uygundur. İsrail’de Toyota Corolla Sedan 137.507 İsrail şekeli iken Türkiye’deki fiyatı 99.607 İsrail şekelidir.

İsrail'de İkinci El Araba Fiyatları Ne Kadardır?

İsrail’de ikinci el araba fiyatlarını gösteren tablo aşağıda verilmiştir.

Araba markasıAraba modeliKilometreAraba fiyatı
Hyundaii1077.00058.000 İsrail şekeli
SkodaRapid81.00056.000 İsrail şekeli
Hyundaii2053.00077.000 İsrail şekeli
ToyotaCorolla94.000107.900 İsrail şekeli
ChevroletImpala73.000115.000 İsrail şekeli
Mercedes-BenzGlc-Class58.000458.600 İsrail şekeli
VolkswagenJetta94.00052.900 İsrail şekeli
Mercedes-BenzGLE84.000320.000 İsrail şekeli
FiatTipo96.00041.000 İsrail şekeli
Mercedes-BenzS-Class73.500589.000 İsrail şekeli

İsrail'de Araba Nereden Satın Alınır?

İsrail’de sıfır araba almak için ülke genelinde hizmet veren otomobil bayileri; ikinci el araba almak için ise ikinci el araba alım satım sitelerinden yararlanılmaktadır.

İsrail'de 2. El Araba Satın Alma Siteleri Nelerdir?

İsrail’de ikinci el araba satın alma siteleri aşağıda listelenmiştir.

  • Budget
  • Carsplace
  • Centro
  • Zvi Cars
  • Rabbi With Answers

İsrail'de Araba Satın Alma Prosedürü Nasıldır?

İsrail’de araba satın alma prosedürü, sıfır ve ikinci el araç alım-satım işlemlerinde değişiklik göstermektedir. İsrail’de sıfır bir araç almak için bir yıldan fazla geçerliliği bulunan pasaport, peşinat gibi araç alımı satımı için gerekli belgeler istenmektedir. İsrail’de araba satın almak isteyen kişinin ehliyetinin olmaması halinde İsrail’de araba satın alabilmek için İsrail Ulaştırma Bakanlığından alınan geçici kimlik numarası, diğer adı ile 89 numara, alınmalıdır. İsrail’de 1 yıl ikamet ettikten sonra araba kullanmaya devam edecek kişilerin İsrail ehliyeti alması gerekmektedir.

İsrail’de araba almak için arabanın ön ödemesi yapılmalı ve bayi tarafından arabanın değerini ve vergi tutarını gösteren belgeler hazırlanmalıdır. İsrail’de araba almak için gerekli bütün evrakları ile 1 yıldan fazla geçerliliği bulunan vizeli pasaport, Kudüs’te Kanfei Nesharim 66 Givat Shaul’daki gümrük ofisine teslim edilmelidir.

İsrail’de alınan arabanın gümrük ambarından alınabilmesi için bütün vergi ödemeleri yapılmalı ve arabanın vergi ödenmeden yurt dışına çıkarılmayacağına veya satılmayacağına dair yetkililere güvence veren banka garantisinin hazırlanması için gerekli evraklar bankaya verilmelidir. İsrail’de alınan arabanın yurtdışına çıkarılmayacağını garantilemek için hazırlanan banka garantisi gümrüğe sunulmalıdır. Araba satın alma işleminin tamamlanması için otomobil satıcısına gümrük sertifikasının kanıtı ve banka garantisi verilmelidir. İsrail’de sıfır araba almak için gerekli bütün işlemlerin tamamlanması halinde araba satın alınabilmektedir.

İsrail’de ikinci el araba satın almak için; iki tarafında da İsrail vatandaşı olması halinde aracın mülkiyeti büyük otomobil bayilerinde ya da postanede devredilebilmektedir. İsrail’de ikinci el aracın devir işlemlerinin gerçekleşebilmesi için aracın ruhsatının ve her iki tarafın İsrail kimlik kartının bulunması gereklidir. İsrail’de ikinci el araba devir işlemi sırasında küçük bir meblağ ödenmektedir.

Arabayı satın alacak kişi İsrailli değilse İsrail’de ikinci el araba satın almak için İsrail vatandaşlığına sahip “ish kesher “ adı verilen bir garantör bulunmalıdır. İsh Kesher adı verilen garantör, İsrail kimlik kartı ile İsrail Ulaştırma Bakanlığında arabayı satın alacak kişiye eşlik etmelidir. İsrail ikinci el araba mülkiyet devir formunda garantörün adı, iletişim bilgileri ve imzası kullanılır. İkinci el araba devir işlemlerinin gerçekleşmesi için; İsrail kimlik kartı, pasaport, aracın ruhsatı ve ehliyetlerin getirilmesi gerekmektedir. İsrail Ulaştırma Bakanlığında devir işlemleri tamamlandıktan sonra postaneye gidilmeli ve araba devredilmelidir.

İsrail'de Araba Kullanma Maliyetleri Nasıldır?

İsrail'de Araba Kullanma Maliyetleri Nasıldır?
İsrail'de Araba Kullanma Maliyetleri Nasıldır?

İsrail’de araba kullanma maliyetleri; vergi, sigorta ve kasko gibi ödemeleri içermektedir. İsrail araç tescil belgesi; ortalama 1.500 İsrail şekeli, en düşük 700 İsrail şekeli ve en yüksek 4600 İsrail şekeli tutmaktadır. İsrail’de yıllık zorunlu araç muayene ücreti 96 İsrail şekelidir. İsrail’de sigorta giderleri; sürücünün kaç yıldır araç sürüş deneyimine sahip olduğuna, kaza tespit tutanağı, sigortalanacak araba ve teminat seviyesi gibi kriterlere göre değişmektedir.

İsrail’de deneyimli bir sürücü için zorunlu sigorta yıllık ortalama 1.300 İsrail şekeli iken üçüncü şahıs sorumluluk sigortası yıllık ortalama 1.500 İsrail şekelidir. İsrail'de tam kapsamlı araç sigortası fiyatı araç türüne göre değişiklik gösterirken yıllık ortalama 2.500 İsrail şekeli tutmaktadır.

İsrail’de Haziran 2022 tarihinden itibaren benzin fiyatları litre başına 7.93 İsrail şekeli iken mazot fiyatları litre başına 7.53 İsrail şekelidir. İsrail’de ortalama olarak aylık 250 İsrail şekeli otopark için harcanmaktadır. Ücretli yollar yaygın olmadığı için İsrail ulaşım masrafları fazla tutmamasına rağmen Kvish 6 ve Carmel tünellerini kullanmak için ekstra bir ulaşım bedeli ödenmektedir.

İsrail Benzin Fiyatları Ne Kadardır?

İsrail benzin fiyatları Haziran 2022 tarihinden itibaren litre başına 7.93 İsrail şekelidir.

İsrail Mazot Fiyatları Ne Kadardır?

İsrail mazot fiyatları Haziran 2022 tarihinden itibaren litre başına 7.53 İsrail şekelidir.

İsrail'de Otomobil Bakım Masrafları Ne Kadardır?

İsrail’de otomobil bakım masrafları; otomobilin ihtiyaçları, ne kadar sıklıkla kullanıldığı gibi faktörlere ve kaza gibi beklenmedik durumlara göre değişiklik göstermektedir. İsrail’de bir aracın frenlerinin 40.000 kilometrede, triger kayışının 80.000 kilometrede, bataryanın her 3 yılda ve lastiklerin ise birkaç yılda değiştirilmesi gerekmektedir. İsrail’de tüm otomobil bakım masrafları ortalama yıllık 1.760 İsrail şekeli tutmaktadır.

İsrail'de Sigorta ve Araç Vergi Giderleri Ne Kadardır?

İsrail’de sigorta ve araç vergi giderler, sürücünün deneyimli olmasına, sigortalanacak arabanın modeline ve teminat seviyesine bağlı olarak değiştirmektedir. İsrail’de deneyimli bir sürücü için zorunlu sigorta yıllık ortalama 1300 İsrail şekelidir. İsrail üçüncü şahıs sorumluluk sigortası opsiyoneldir ve yıllık ortalama 1500 İsrail şekeli tutmaktadır. İsrail’de opsiyonel olan tam kapsamlı sigortanın fiyatı değişiklik göstermekte olup yıllık ortalama 2500 İsrail şekelidir. İsrail araç tescil belgesinin ortalama fiyatı yıllık 1500 İsrail şekeli tutarken en düşük fiyatı 700 İsrail şekeli ve en yüksek fiyatı 4600 İsrail şekelidir.

İsrail’de arabanın alım fiyatı ile arabanın ne kadara satılabileceği arasındaki fark arabanın amortismanını vermektedir ve İsrail’de genellikle her yıl ortalam %10 olarak ölçülmektedir. İsrail’de 60.000 İsrail şekeline alınan ve 5 yıl kullanılan bir arabanın amortismanı toplamda 24.600 İsrail şekelidir. İsrail’de otopark maliyeti ortalama olarak yıllık 3000 İsrail şekeli tutmaktadır. İsrail’de Kvish 6 ve Carmel tünelleri gibi ücretli yollar araç giderlerine ekstra bir maliyet eklemektedir.

Sık Sorulan Sorular

İsrail’de araba satın almak ve araba kullanmakla ilgili bilinmesi gerekenler aşağıda verilmiştir.

Türk Ehliyeti İsrail'de Geçerli Midir?

İsrail’de Türk ehliyeti geçerlidir. İsrail’de geçerli bir sürücü belgesi bulunmadan araç kullanmak yasaktır. İsrail Ulaştırma Bakanlığı, en az 5 yıllık ehliyeti olduğu varsayılarak geçerli yabancı bir sürücü belgesi sahibine İsrail’e girdikten sonra 12 ay boyunca İsrail içinde araç kullanmasına izin vermektedir. İsrail’de 1 yıldan fazla süre kalmayı planlayan ya da sık sık İsrail’e giriş çıkış yapan bir yabancı ülke vatandaşının, İsrail içinde araç kullanabilmesi için yabancı ehliyet belgesinin değiştirilmesi gerekmektedir. Göçmenler, geçici olarak İsrail’de ikamet edenler ya da yabancı işçiler İsrail’de 1 yıl boyunca yabancı ya da uluslararası ehliyet ile araç kullanmaya devam edebilmektedir fakat 1 yıl sonunda yerel İsrail ehliyeti almaları gerekmektedir.

İsrail'de Ehliyet Nasıl Alınır?

İsrail’de ehliyet almak için ehliyet tipine karar verildikten sonra telefondan başvuru ve sağlık beyanı yapılmalıdır. İsrail’de ehliyet almak için kimlik belgesi ya da pasaport veya 16 yaşından küçükler için ebeveynleri ile birlikte İsrail Ulaştırma Bakanlığı adına yetkili bir optometrist optisyen tarafından göz testi yapılmalı ve ehliyet için ödemesiz fotoğraf çıkartılmalıdır.

İsrail’de ehliyet alabilmek için çoktan seçmeli 30 sorulu teorik sürücü testi geçilmelidir. İsrail ehliyet kursuna kayıt yapıldıktan sonra en az 28 ders olacak şekilde direksiyon dersleri alınmalı ve direksiyon derslerinin tamamlanması halinde direksiyon sınavına başvurulmalıdır.

İsrail ehliyet sınavı ücreti postanede ya da online olarak ödenmelidir. İsrail’de ğitmene direksiyon dersi uygulama ücreti olarak ortalama 229 İsrail şekeli ödenmelidir. Ehliyet sınavı ücretinin ödendiğine dair fiş ve İsrail kimlik kartı ya da pasaport ile birlikte sınav yerine gidilmelidir. İsrail’de ehliyet sınavı geçildikten sonra İsrail ehliyeti alınabilmektedir.

İsrail'de Trafik Akış Yönü Nedir?

İsrail’in trafik akış yönü, diğer Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da olduğu gibi yolun sağ tarafındadır.

İsrail'de Araba Kiralama Fiyatları Nasıldır?

İsrail’de araba kiralama fiyatları; arabanın kiralanacağı güne, arabaya ve şehirlere göre değişmektedir. İsrail araç kiralama fiyatı haftalık ortalama 1.651 İsrail şekelidir. Tel Aviv’de haftalık araç kiralama fiyatı ortalama 1.764 İsrail şekeli iken Kudüs için haftalık araç kiralama fiyatı ortalama 1.758 İsrail şekelidir.

İsrail'in Kendi Araba Markası Var Mıdır?

İsrail’in kendi araba markası vardır. İsrail’in sahip olduğu ilk araba üreticisi Autocars, 1957 yılında kurulmuştur. İsrail’in ilk araba üreticisi Autocars kendi araba markasını oluşturup adını Sabra koymuştur. İsrail araba üreticisi Autocars’ın İngiliz araba üreticisi Reliant’tan esinlenilerek yapılan Sabra Sport adında bir spor arabaları bulunmaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: