İsrail Bayrağı ve Milli Marşı

İsrail Bayrağı, Ulusal Marşı ve Anlamları

İsrail, Batı Asya'da bulunan bağımsız bir ülkedir. İsrail bağımsız bir ülke olarak bayrak, milli marş ve arma gibi ulusal sembollere sahiptir. İsrail’in bayrağı, kuruluşundan beş ay sonra 28 Ekim 1948'de kabul edilmiştir. İsrail amblemi her iki tarafında İsrail yazılı bir zeytin dalı ile çevrili bir tapınak ve yedi kollu şamdanı tasvir etmektedir. 19. yüzyıldan kalma bir Yahudi şiiri olan Hatikvah, İngilizcede umut anlamına gelmekte ve İsrail'in milli marşı olarak kabul edilmektedir.

İsrail Devleti'nin Ulusal Sembolleri Nelerdir?

İsrail Devleti’nin ulusal sembolleri aşağıda listelenmiştir.

  • Ulusal bayrak: Beyaz bir arka plana ve ortada mavi bir Davut Yıldızı ile iki yatay mavi çizgiye sahiptir.
  • Ulusal amblem: İsrail'in amblemi, ortasında bir menora, menoranın her iki yanında iki zeytin dalı ve alt kısmında İbranice İsrail etiketi bulunan bir rozettir.
  • Ulusal marş: Hatikvah, İsrail'in milli marşıdır.
  • Ulusal renkler: İsrail’in ulusal renkleri mavi ve beyazdır.
  • Ulusal kuş: İbibik, İsrail’de ulusal kuştur.
  • Ulusal çiçek: İsrail’in ulusal çiçeği, İspanyol karanfil çiçeği olarak da bilinen anemone coronariadır.
  • Ulusal ağaç: İsrail’in sembolü olan ulusal ağaç zeytindir.
  • Ulusal köpek cinsi: Kenan köpeği, İsrail’in ulusal köpek cinsidir.

İsrail Bayrağı Nasıldır?

İsrail Bayrağı Nasıldır?
İsrail Bayrağı Nasıldır?

İsrail bayrağı, iki yatay mavi çizgi arasında, beyaz bir arka plan üzerinde mavi bir heksagramı göstermektedir. İsrail bayrağındaki mavi renk, koyu gök mavisi olarak tanımlansa da bazen neredeyse lacivert kadar koyu olan saf mavi tonundan saf camgöbeği ve gölgelerine doğru yaklaşık %75 oranına kadar değişen tonlarda bulunabilmektedir.

İsrail Bayrak Ölçüleri Nedir?

İsrail bayrak mevzuatına göre, bayrak ölçüleri 160 × 220 cm ve resmi oranlar ise 8:11 olarak belirtilmiştir. İsrail bayrağı ölçüleri varyantları, başta 2:3 ortak olmak üzere çok çeşitli oranlarda bulunmaktadır.

İsrail Devleti Bayrağı Renkleri Nelerdir?

İsrail Devleti bayrağının mavi ve beyaz olmak üzere 2 ana rengi bulunmaktadır.

İsrail bayrak rengi kodlarını gösteren tablo aşağıda verilmiştir.

RenkRALHexRGBPantoneCMYK
Mavi5015005EB80, 94, 184300100, 56, 0, 3
BeyazNAFFFFFF255, 255, 255NA0, 0, 0, 0

İsrail Bayrağı Anlamı Nedir?

İsrail bayrağındaki iki renk olan mavi ve beyaz, sırasıyla Tanrı'nın yüceliğini, sertliğini, görkemini, saflığını ve tanrının ciddiyetini ve ilahi iyiliğini temsil etmektedir. Mavi çizgiler, geleneksel Yahudi dua şalı olan bir tallit üzerindeki çizgileri simgelemektedir.

İsrail Bayrağında Yıldızın Anlamı Nedir?

İsrail bayrağında bulunan Davut Yıldızı, Yahudi halkının ve Yahudiliğin yaygın olarak kabul edilen bir sembolüdür. Magen David veya Davut'un Kalkanı olarak da tanınan Davut Yıldızı İsrail bayrağı sembolü olarak kullanıldıktan sonra Yahudi sanatında sıkça görülmeye başlanmıştır.

İsrail Bayrağını Kim Çizmiştir?

İsrail bayrağı Litvanya-Yahudi işadamı, önde gelen erken Siyonist ve Siyonist Örgütün ikinci başkanı olan David Wolffsohn tarafından 1891'de Siyonist hareket için tasarlanmıştır. Wolffsohn’un katkısıyla mevcut mavi ve beyaz bayrağın üzerine İsrail’in simgesi olan namaz kılarken sarılan Talith üzerine David'in Kalkanı boyanmış, mavi ve beyaz İsrail bayrağı ortaya çıkmıştır.

İsrail Bayrağı Ne Zaman Kabul Edilmiştir?

İsrail’de 1897’da Siyonist hareket tarafından kullanılan İsrail Devleti'nin bayrağı kuruluşundan beş ay sonra resmi olarak 28 Ekim 1948'de kabul edilmiştir.

İsrail Tarihinde Kullanılan Diğer Bayraklar Nelerdir?

İsrail tarihi boyunca siyasi ve sosyal durumlara göre birçok bayrak kullanılmıştır.

1919-1921 yılları arasında İsrail’de Birinci Judeans Alayı tarafından kullanılan bayrakta mavi, beyaz renkler hakim olmakla birlikte yedi kollu şamdan da yer almaktadır.

1919-1921 Yılları Arasında İsrail Bayrağı
1919-1921 Yılları Arasında İsrail Bayrağı

1933-1934 yılları arasında kullanılan Kaptan Arye Lyova Grevnov gemisinin Hofiya Shipping Company’e ait İbranice bayrağında beyaz, mavi, sarı ve kırmızı renkler hakimdir.

1933-1934 Yılları Arasında İsrail Bayrağı
1933-1934 Yılları Arasında İsrail Bayrağı

Mürekkep Bayrağı, 1948 Arap- İsrail Savaşı sırasında Umm Rashrash'ın yakalanması münasebetiyle Mart 1949'da kaldırılan el yapımı bir İsrail bayrağıdır.

1949 Yılında Kullanılan İsrail Bayrağı
1949 Yılında Kullanılan İsrail Bayrağı

1958-2007 yılları arasında kullanılan İsrail koruyucu güvenlik birimi olan Knesset Guard'ın eski bayrağında bir kale ve Knesset’in amblemi bulunmaktadır; bayrakta beyaz, sarı ve kırmızı renkler kullanılmıştır.

1958-2007 Yılları Arasında İsrail Bayrağı
1958-2007 Yılları Arasında İsrail Bayrağı

İsrail günümüzdeki bayrak tasarımına ulaşana değin tarihi boyunca birçok farklı bayrak kullanmıştır. 14 Ekim 1948'de, dünyanın dört bir yanından Siyonist temsilcilerin onayı ile İsrail tarihi yapısını şekillendirmede aktif rolü bulunan Siyonist Örgüt'ün bayrağı İsrail Devleti'nin resmi bayrağı olarak kabul edilmiştir.

Kıbrıs Bayrağı ve İsrail Bayrağı Arasındaki İlişki Nedir?

Kıbrıs bayrağı ve İsrail bayrağı arasındaki ilişki bir rivayete dayanmaktadır. KKTC bayrağının Necmettin Erbakan tarafından tasarlandığı ve üst çizginin Nil'i, alttakinin Fırat'ı, yıldız ve hilalin ise Türkiye var oldukça Nil ve Fırat arasının Siyonistlerin olmayacağı anlamına geldiği düşünülmektedir.

İsrail ve Kıbrıs bayrağı anlamı konusundaki teori, İsrail bayrağındaki iki mavi çizginin Nil ve Fırat nehirlerini temsil ettiğini ve İsrail'in sonunda aradaki tüm toprakları ele geçirme isteğini sembolize ettiğini iddia etmektedir. İsrail ve Kıbrıs bayrağı anlamları konusundaki teoriler sadece rivayet mahiyetinde kalmakta ve herhangi bir resmi bilgiyle doğrulanmamaktadır.

İsrail'in Ulusal Arması Nasıldır?

İsrail'in Ulusal Arması Nasıldır?
İsrail'in Ulusal Arması Nasıldır?

İsrail ulusal arması olarak kullanılan amblem, her iki tarafında İsrail yazılı bir zeytin dalı ile çevrili bir tapınak menorasını tasvir etmektedir. İsrail Devleti, 1948'de düzenlenen bir tasarım yarışmasından sonra ulusal sembolü benimsemiştir. İsrail amblemi tasarımı resmi olarak 10 Şubat 1949'da kabul edilmiştir. İsrail amblemi, Birinci Yahudi-Roma Savaşı sırasında Romalılar tarafından ele geçirilen bir menoraya yani yedi kollu şamdana dayanmaktadır.

İsrail Ambleminin Anlamı Nedir?

İsrail ambleminde kullanılan görüntü,Titus Kemeri'ndeki menora tasvirine dayanmaktadır. İsrail menorası, Kudüs'teki antik tapınakta kullanılmış ve eski zamanlardan beri Yahudiliğin sembolü olmuştur. Yeşaya 60'ta yazılanlara göre İsrail menorası evrensel aydınlanmayı sembolize etmektedir. İsrail amblemi aynı zamanda İncil peygamberi Zekeriya'nın, her iki yanında birer tane olmak üzere iki zeytin ağacıyla çevrili bir menora gördüğünü anlattığı bölüm 4'ün vizyonuna da dayandırılabilmektedir.

İsrail'in Milli Marşı Nedir?

İsrail’in milli marşı Hatikvah, 19. yüzyıldan kalma bir Yahudi şiiridir. İsrail’in milli marşının temasını oluşturan romantik kompozisyon Yahudilerin 2.000 yıllık İsrail topraklarına geri dönme, özgür ve egemen bir ulus olarak toprakları geri kazanma umudunu yansıtmaktadır.

İsrail marşının sözleri, 1877'de Romanya'nın Yaş kentinde bir Yahudi alimin konuğu olduğu sırada Yahudi şair Naftali Herz İmber tarafından yazılan bir şiirden uyarlanmıştır. 1887 yılında, Rishon LeZion sakini olan ve müzikal bir geçmişe sahip olan Samuel veya Shmuel Cohen, şiiri Romanya'dan bildiği bir melodiyi kullanarak ve bir şarkıya dönüştürerek seslendirmiştir. 1948'de İsrail Devleti kurulduğunda, Hatikvah gayri resmi olarak milli marş ilan edilmiştir.

İsrail Milli Marşı Sözleri Nasıldır?

İsrail milli marşı sözleri aşağıda verilmiştir.

Yüreğinde, içinde olduğu sürece,

Bir Yahudinin ruhu hala hasret çekiyor,

Ve ileriye, doğunun uçlarına doğru, bir göz hala Sion'a bakıyor

Umudumuz henüz tükenmedi.

İki bin yıllık umudumuz,

Yurdumuzda,

Siyon diyarında ve Kudüs'te hür bir millet olmak.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: