İsrail Ev Fiyatları

2023'te İsrail’de Ev Kiraları ve Satılık Ev Fiyatları

İsrail’de emlak piyasası ülkenin ve dünyanın içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik durumlar çerçevesinde hareketlilik göstermektedir. Dünyayı sarsan Koronavirüs salgınından sonra emlak piyasasındaki değişim İsrail’i de büyük ölçüde etkilemiştir. İsrail’in önemli kentleri olan Tel Aviv ve Kudüs’te emlak piyasası 2019 ve 2021 yılları arasında yapılan işlem bazında ortalama %45 oranında büyüme elde etmiştir.

İsrail’in en pahalı yerleşim alanı başkent Tel Aviv’dir. Tel Aviv’de, ev sahiplerinin kendi oturdukları evlerin fiyatlarının ortalama 1.100.000 ABD doları olduğu belirtilmektedir. İsrail’de en ucuz konutların bulunduğu şehir ise ortalama 330.000 ABD doları ile Beer Sheva kentidir.

Genel olarak İsrail geçtiğimiz son 10 yılda konut piyasasında yaklaşık olarak %80 ile %118 arasında fiyat artışı kaydetmiştir. İsrail’de, özellikle 2017 yılından bu yana inşaat sektöründeki talep azlığı, ev fiyatlarının artmasına neden olmaktadır. İsrail’de inşaat sektöründeki durgunluğun yanı sıra, hükümetin uyguladığı para politikası ve vatandaşların emlak sahibi olmayı en güvenli yatırım şekli olarak düşünmeleri İsrail konut fiyatlarındaki patlamada önemli bir etken olarak gösterilebilmektedir. İsrail’de vatandaşların yatırım aracı olarak ev almayı öncelikli olarak tercih etmemeleri için hükümet tarafından 3 ve daha fazla ev sahibi olan vatandaşların ek vergi ödeme zorunluluğu getirilmiştir.

İsrail'de Ev Kiraları Ne Kadardır?

İsrail'de Ev Kiraları Ne Kadardır?
İsrail'de Ev Kiraları Ne Kadardır?

İsrail ev kiraları ortalama olarak aşağıdaki tabloda verilmiştir.

İsrail Ev KiralarıAylık Kira
Şehir merkezinde 1 yatak odalı daire4.175 Yeni İsrail şekeli
Şehir merkezinden uzak 1 yatak odalı daire3.360 Yeni İsrail şekeli
Şehir merkezinde 3 yatak odalı daire6.715 Yeni İsrail şekeli
Şehir merkezinden uzak 3 yatak odalı daire5.050 Yeni İsrail şekeli

Özellikle 2017 yılından sonra İsrail’de kiralık dairelerin fiyatları hızlı bir şekilde artmıştır. İsrail’de kira fiyatlarının ve ev fiyatlarının hızla artmasının en önemli nedenlerinden birinin hammadde sıkıntısı olduğu bilinmektedir. İnşaat sektöründeki sıkıntı, ev fiyatlarına da dolaylı olarak yansımıştır. İsrail’de kira gelir vergisi artan faizlere ve diğer vergilere oranla oldukça düşük kalmaktadır; buna karşılık vatandaşlar da evlerini kiraya vererek gelir elde etmek istemektedir.

İsrail’de Maliye Bakanlığının satın alma vergilerini yükseltmesi ile ev kiralama eğilimi artış göstermiştir ve İsrail’de artan kiracı talebi doğrultusunda İsrail kiralık ev fiyatlarında hızlı bir yükseliş başlamıştır.

Tel Aviv Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Tel Aviv kiralık ev fiyatları, evlerin oda sayısına ve konumuna göre değişkenlik göstermektedir. Şehir merkezinde 1 odalı dairenin ortalama kira fiyatı 5.960 Yeni İsrail şekeli iken, 3 odalı dairelerin ortalama kira fiyatı ise 10.195 Yeni İsrail şekeli civarındadır. Tel Aviv’de şehir merkezinin dışında 1 odalı dairelerin ortalama kira fiyatı 4.530 Yeni İsrail şekeli iken, 3 odalı bir dairenin ortalama kira fiyatı ise 8.100 Yeni İsrail şekelidir.

Tel Aviv kiralık daire fiyatlarının artmasındaki nedenlerden en önemlisi Koronavirüs salgını olarak gösterilebilir. İsrail Tel Aviv’de ev fiyatları, hükümetin izlediği ekonomi politikası doğrultusunda vatandaşların evlerini yatırım aracı olarak yüksek miktarlardan kiraya vermek istemesi nedeniyle artmaktadır.

Kudüs’tw Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Kudüs kiralık ev fiyatları evin konumuna ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Kudüs’te ev kiralarının artmasının nedenlerinden biri oldukça gözde ve kalabalık bir şehir olmasıdır.

Kudüs’teşehir merkezinde 1 odalı bir dairenin ortalama fiyatı 4.100,00 Yeni İsrail şekeli iken, şehir merkezinde olan 3 odalı bir dairenin fiyatı ise 6.550 Yeni İsrail şekelidir. Kudüs şehir merkezinin dışında 1 odalı dairenin ortalama kira fiyatı 3.400 Yeni İsrail şekeli, 3 odalı bir evin yaklaşık olarak kira fiyatı ise 5.000 Yeni İsrail şekelidir.

İsrail Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

İsrail Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?
İsrail Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

İsrail satılık ev fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

İsrail Satılık EvlerEv Fiyatları (Metrekare başına)
Şehir merkezinde daire26.000 Yeni İsrail şekeli
Şehir merkezinden uzak daire21.000 Yeni İsrail şekeli

İsrail’de satılık ev fiyatları oda sayısına ve konumuna göre değişiklik göstermektedir. İsrail’de ev fiyatlarının en yüksek olduğu şehir 2021 itibariyle Tel Aviv’dir. Tel Aviv’den sonra Ramat Gan şehrinde bulunmaktadır. Fiyat yüksekliği açısından İsrail’de 3. sırada olan kent ise Kfar Saba’dır. İsrail’de konut fiyatı olarak en düşük fiyatlı şehir ise Beer Shava’dır.

İsrail şehirlerinde konut fiyatlarının yüksek olmasının sebebi sahip olduğu ekonomik ve tarımsal avantajlardır. Ramat Gan, dünyanın en büyük elmas değişim borsasına sahiptir ve Tel Aviv bölgesinde bulunup, Tel Aviv şehrinin doğusunda kalmaktadır. Ramat Gan kenti ekonomik açıdan üst düzey avantajlara sahiptir; bu yüzden iş olanakları sebebiyle yerleşim yeri olarak tercih edilmektedir. Tarım ticareti açısından da oldukça gelişmiş olaran Ramat Gan, bu sebepten de yerleşim yeri olarak tercih edilmektedir. Kfar Saba ise bulunduğu merkezi konum ve şehir yapısı itibariyle tercih edilen şehirlerden birisidir.

Tel Aviv Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Tel Aviv satılık ev fiyatları, evlerin şehir içerisindeki konumuna ve büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. İsrail’in Tel Aviv kentinde bulunan konutların fiyatları pahalılık açısından ülkenin diğer kentine kıyaslanınca en üst sırada yer almaktadır. Tel Aviv şehrinde satılık ev fiyatları ülkedeki gelişmekte olan turizm faktörü, artan ekonomik faaliyetler ve finans anlamında birçok kuruluşun merkezine ev sahipliği yapması nedeniyle yüksektir. Tel Aviv ev fiyatları hem bulunduğu konum itibariyle hem de tam bir metropol olması nedeniyle diğer şehirlere göre daha pahalıdır.

Tel Aviv’de şehir merkezinde bulunan dairelerin metrekare başına ortalama fiyatı 52.000 Yeni İsrail şekeli iken, şehir merkezinden uzak bir evin metrekare başına fiyatı ise 35.000 Yeni İsrail şekelidir.

Kudüs’te Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Kudüs satılık ev fiyatları, diğer İsrail şehirlerine göre pahalı sayılmaktadır. Kudüs’te şehir merkezinde ortalama bir daire satın almak isteyenlerin bu ev için ayırmaları gereken bütçe her metrekare için ortalama 39.000 Yeni İsrail şekelidir. İsrail’in Kudüs kentine şehir merkezine uzak olan evler için satış fiyatı ise her metrekare için yaklaşık olarak 23.000 Yeni İsrail şekelidir.

Kudüs’te ev fiyatlarının yüksek olmasının nedenlerinden biri Kudüs’ün tüm dinler için kutsal bir şehir olarak bilinmesidir. Manevi açıdan önemli bir şehir olan Kudüs’e olan ilgi oldukça fazladır. Kudüs’te çalışma imkanlarının fazla olması da satılık evlere talebi arttırmakta ve ev fiyatlarının artmasına yol açmaktadır. Kudüs’te birçok kişi ev satın alarak yatırım yapmaktadır.

İsrail Emlak Siteleri Nelerdir?

İsrail emlak siteleri aşağıda listelenmiştir.

  • iHomes
  • Adi Ben Simon
  • Sunset Real Estate
  • Lagur
  • Zoomap
  • Nadlan
  • Pingola
  • Winwin

İsrail Evleri ve Mimarisi Nasıldır?

İsrail Evleri ve Mimarisi Nasıldır?
İsrail Evleri ve Mimarisi Nasıldır?

İsrail evleri ve mimarisi, İsrail’in sıcak bir iklimde yer alması nedeniyle iklimin etkilerine karşı dirençli olarak tasarlanmıştır. İsrail mimarisi farklı dinlerden ve kültürlerden etkilenmiştir. İsrail mimarisi bolca İslami medreseler, Bizans kiliseleri, Arap kemerleri ve minareleri, yüksek camlı gökdelenler, Rus Ortodoks soğan kubbeleri gibi çeşitli dinlerden ve kubbelerden izler barınmaktadır.

İsrail mimarisi Batı’nın mimarisini kendi iklim ve çevre koşullarına uyarlayarak yeniden yaratma çabasına girmiştir ve evlerini de ona göre uyarlamıştır; aynı zamanda kendi dini geçmişine göre özgün yapılarını da korumak istemişlerdir.

İsrail’de evler genellikle sık sık ve yan yanadır. Her evde pencere olmasına dikkat edilmiştir. İsrail’de klasik ve sahil bölgelerindeki evlere baktığımızda pencere ve balkon detayları göze çarpmaktadır. İsrail’in metropol kentlerinde evler yer yer gökdelen şeklindedir; bunun sebeplerinden biri bu kentlerin oldukça kalabalık olmasıdır. Metropol kentlerde evler daha çok batı tarzında klasik ve minimal döşenmiştir.

Yabancılar İsrail'de Ev Satın Alabilir Mi?

Yabancılar İsrail’de ev satın alabilmektedir. İsrail’de ev satın alabilmek için yabancı ülke vatandaşlarının uymaları gereken prosedürler ve ödemeleri gereken vergiler bulunmaktadır. İsrail’de ev satın almak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının 5 milyon Yeni İsrail şekeline kadar %5, 5 milyon Yeni İsrail şekelinden daha yüksek fiyatlı evler için ise %10 vergi ödemeleri gerekmektedir.

İsrail'de Ev Satın Alma Prosedürü Nasıldır?

İsrail’de ev satın almak isteyenler ilk olarak mülkün varlığını tespit etmek için tapu dairesinden tapu almalı ve ilgili mülkün inşaat hakkı olup olmadığını Belediye üzerinden kontrol ettirmelidir. Her türlü yasal şartlar sağlandıktan sonra taraflar arasında bir satış sözleşmesi imzalanmalıdır. Mülkün satıldığına dair imzalanan sözleşme; tarafların adını, mülkün fiyatını, işlemin ne olduğunu tanımlayan maddeleri ayrıntılı bir şekilde içermelidir. Eğer sözleşme temel maddelerden eksik ve anlaşılmaz olursa geçersiz sayılır.

Vergilerin ödenebilmesi için satış sözleşmesi ilgili vergi makamlarına iletilmelidir. Mülkün vergisi ödendikten sonra ve gerekli vergi işlemleri yapıldıktan sonra gerekli belgelerin tapu ve kadastro dairesine iletilmesi gerekmektedir. Mülkün ilk ödemesi anlaşma imzalanırken ödenmelidir. İlk ödemeler genellikle %20 ile %50 oranındadır. İsrail’de tapu değişikliği ancak mülkün tüm fiyatı ödendikten sonra mümkün olabilmektedir.

Ev Satın Alarak İsrail Oturum İzni Alınabilir Mi?

Hayır, ev satın alarak İsrail’de oturum izni alınamamaktadır.

İsrail gayrimenkul yatırımlarında altın vize uygulaması içerisinde yer almamaktadır. İsrail’de yalnızca ABD vatandaşlarına yatırımcı vizesi alma imkanı verilmesine rağmen alınan gayrimenkuller yatırım olarak kabul edilmemektedir. ABD vatandaşlarının İsrail yatırımcı vizesi alabilmesi için iş kurması gerekmektedir; iş kuran ABD vatandaşları İsrail oturma izni sahibi olabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: