İsrail Sağlık Sistemi

İsrail Sağlık Sistemi: İsrail Hastaneleri ve Sağlık Hizmetleri

İsrail sağlık sistemi ve sağlık sigortası, vatandaşları için en yüksek kalitede hizmet sunan ve düşük masraflı olan bir sistemdir. İsrail'de devlet ve özel sağlık sigortası arasındaki fark, hizmet kalitesi açısından değil özel sağlık sigortasında internet ve televizyon erişimi veya daha iyi yemek hizmeti gibi daha fazla imkan sunulmasıdır. İsrail’de sağlık hizmeti sunan kurumlar olan devlet hastaneleri, özel hastaneler ve yerel kliniklerde hizmet kalitesi eşittir, sadece özel hastanelerde verilen imkanlar daha geniş kapsamlıdır. İsrail’de sağlık hizmetleri Sağlık Bakanlığı eliyle düzenlenmekte ve yürütülmektedir.

CEOWorld Magazine sitesinin istatistiklerine göre İsrail, 2022 yılında dünyadaki en iyi sağlık sistemi sıralamasında 21. sırada yer almaktadır.

İsrail Devleti Sağlık Bakanı Kimdir?

İsrail Devleti Sağlık Bakanı Nitzan Horowitz’dir. Nitzan Horowitz İsrail Sağlık Bakanlığı görevine 2021 yılında getirilmiştir.

İsrail'in Sağlık Politikası Nasıldır?

İsrail’in sağlık politikası ve sağlık sigortası hukuku ile İsrail vatandaşlarına ve kalıcı oturum sahiplerine evrensel sağlık güvencesi sunmaktadır. İsrail halkı ve oturum sahipleri dört farklı kar amacı gütmeyen ve zorunlu olarak hastane, temel bakım, özel sağlık, zihinsel sağlık, kadın-doğum, ilaç reçetesi verme hizmetlerini içeren sağlık planından birini seçer ve bu plandan yararlanır.

İsrail zorunlu sigorta sistemi ise ulusal gelir vergileri ve sağlık vergisi ile finanse edilmektedir. İlaç reçetelendirilmesi ve uzman doktor randevularında sağlık sigortasına ek ücret ödemek gerekebilmektedir. İsrail vatandaşları, çoğunlukla ilaç alabilmek için gönüllü sağlık sigortası yaptırmakta veya sağlık hizmetlerine daha hızlı erişim sağlanan ve daha fazla seçenek sunan kapsamlı sigortaları tercih edebilmektedir.

İsrail'in Sağlık İstatistikleri Nasıldır?

İsrail sağlık istatistikleri, OECD 2022 yılı verilerine göre aşağıda listelenmiştir.

  • İsrail’de her 1.000 kişiye, 3,3 doktor düşmektedir.
  • İsrail’de her 1.000 kişiye, 5,1 hemşire düşmektedir.
  • İsrail'de her 1.000 kişiye, 2,9 hastane yatağı düşmektedir.
  • İsrail’de kişi başına sağlık gideri yıllık 3.057 ABD dolarıdır.
  • İsrail’de sağlık harcamalarının %13,4’ünü eczane harcamaları oluşturmaktadır.
  • İsrail’de 15 yaşından büyük nüfusun obezite oranı %50,9’dur.
  • İsrail’de 100.000 kişide 182 kişi kanser sebebiyle hayatını kaybetmektedir.
  • İsrail’de her 1.000 doğumda bebek ölüm sayısı 2,5’tir.

İsrail'de Sağlık Sistemi Yapılanması Nasıldır?

İsrail'de Sağlık Sistemi Yapılanması Nasıldır?
İsrail'de Sağlık Sistemi Yapılanması Nasıldır?

İsrail’de sağlık sistemi yapılanması, evrensel sağlık güvencesi ve sosyal sağlık sigortasına katılım zorunluluğu üzerine inşa edilmiştir. İsrail’in tüm vatandaşları temel sağlık hakkına sahiptir. İsrail sağlık sistemi, sağlık hizmeti sunan devlet hastaneleri, özel hastaneler ve yerel klinik kurumları üzerine kurulmuş ve devlet ve özel sağlık sigortaları olarak da ikiye ayrılmaktadır.

İsrail kamu sağlık sistemi, 1995 Ulusal Sağlık Sigortası Hukukuna tabi olup tüm İsrail vatandaşlarının Kupat Holim adıyla bilinen (Hasta Fonları) dört resmi sağlık sigortası organizasyonlarından birine katılmasını zorunlu kılmaktadır. İsrail’de Kupat Holim kurumları (Clalit, Leumit, Maccabi, Meuhedet) kar amacı gütmeyen organizasyonlardır ve İsrail vatandaşlarının veya oturum sahiplerinin üye olmayı reddetmesi yasaktır. İsrail devlet sigortaları her hizmeti karşılamadığından, İsrailliler ek sağlık sigortası da yaptırabilmektedir.

İsraillilerin bir başka sağlık sigortasını arttırma yöntemi, özel sağlık sigortası satın alarak olur ve bu bağlamda hastane içerisinde internet ve televizyon erişimine ulaşabilmekte veya daha iyi yemek hizmeti alabilmektedirler.

İsrail'de Sağlık Hizmeti Sunan Kurumlar Nelerdir?

İsrail’de sağlık hizmeti sunan kurumlar, devlet hastaneleri, özel hastaneler ve yerel kliniklerdir.

İsrail devlet hastaneleri, temel sağlık hizmetleri bakımından, Kupot Holim resmi devlet organizasyonları uzmanlık ve ayakta tedavileri kendi kliniklerinde sunmaktadır. İsrail yerel kliniklerinin bazıları Sağlık Bakanlığı ile beraber doğum öncesi ve bebek sağlık hizmetleri sunmaktadır.

İsrail özel hastaneleri ve klinikleri, ülkenin birçok yerinde hizmet vermektedir. Özel hastaneler kamu ile eşit kalitede hizmet sunsa da, özel hastanelerin hasta bakımı imkanları daha üstündür. İsrail özel hastanelerinde, örneğin özel odalar otel odaları gibi tasarlanmış olup internet ve televizyon erişimi, restoran kalitesinde yemek hizmeti ve gece kalacak ziyaretçiler için ek yatak hizmetleri sağlanmaktadır.

İsrail'de Devlet Hastanesi Sayısı Kaçtır?

İsrail’de devlet hastanesi sayısı 172’dir.

İsrail'de Özel Hastane Sayısı Kaçtır?

İsrail’de özel hastane sayısı 182’dir.

İsrail Hastaneleri Nasıldır?

İsrail Hastaneleri Nasıldır?
İsrail Hastaneleri Nasıldır?

İsrail hastaneleri, dünyadaki teknolojik olarak en gelişmiş, en yüksek kalitede hizmet veren hastanelerdir. İsrail’deki hastaneler, modern olanaklarla donatılmış olup, yüksek kalite tıbbi teknoloji kullanmaktadır. İsrail’deki sağlık personelleri iyi eğitilmiştir ve sağlık hizmetleri hızlı ve etkili olarak sunulmaktadır. İsrail’in en büyük hastanesi Sheba Tıp Merkezi, Newsweek dergisinde, dünyadaki en iyi on hastaneden biri olarak gösterilmiştir.

Tel Aviv'deki En İyi Hastaneler Hangileridir?

Tel Aviv’deki en iyi hastaneler aşağıda listelenmiştir.

  • Tel-Aviv Sourasky Tıp Merkezi
  • Assuta Tıp Merkezi

İsrail Devleti'nde Sağlık Hizmetleri Ücretli Midir?

İsrail Devleti’nde sağlık hizmetleri ücretsizdir ve her İsrail vatandaşı ülkenin Clalit, Leumit, Maccabi veya Meuhedet adındaki dört resmi sağlık organizasyonundan birine dahil olmak durumundadır; bunlar kar amacı gütmeyen kurumlar olup hiçbir İsrail vatandaşı veya oturum sahibi yasal olarak katılmayı reddedemez.

İsrail’de devlet sağlık sisteminin karşıladığı hizmetlerden bazıları; tıbbi tanı ve tedavi, cerrahi müdahaleler, hastane yatışı, nakiller, acil yardım, hastaneye ulaşım, doğum ile ilgili işlem ve tedaviler, fizyoterapi, psikiyatri hizmetleri, bazı ilaçların temini gibi sıralanabilmektedir.

Yabancılar İsrail Sağlık Sisteminden Nasıl Faydalanır?

Yabancılar İsrail sağlık sisteminden yararlanabilmek için, kendi ülkesinden ayrılmadan önce sağlık sigortası yaptırmalıdır ve sağlık hizmetleri için ücret ödemelidir.

Türkiye Sağlık Sigortaları İsrail'de Geçerli Midir?

Türkiye sağlık sigortaları poliçede özellikle belirtilmediği müddetçe İsrail’de geçerli değildir; bu nedenle İsrail’e gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahat sağlık sigortası yaptırmalıdır.

Vizem.net sigorta birimi tarafından en uygun fiyat garantisi ile İsrail vizesi için sağlık sigortası tam kapsamlı olarak yapılmaktadır.

İsrail’de Sağlık Turizmi Nasıldır?

İsrail’de Sağlık Turizmi Nasıldır?
İsrail’de Sağlık Turizmi Nasıldır?

İsrail sağlık turizmi popülerdir ve 2016 yılı verilerine göre 15.000 yabancı uyruklu kişinin tıbbi prosedürler için İsrail’e gelmesi ile 40 milyon dolar gelir elde edilmiştir. İsrail’e sağlık amacıyla çoğunlukla Rusya’dan gelen turistler, 2010 itibariyle, yıllık 30.000 kişiye ulaşmıştır. İsrail, 2020 yılında Sağlık Turizmi Endeksi’nde 8. sırada yer almaktadır.

İsrail’e sağlık amacıyla gelen turistler, kendi ülkelerinde bulunmayan koşullar sağlandığından ve daha yüksek kalitede ancak daha ucuz tedaviye ulaşılabildiğinden İsrail’i tercih etmektedir. İsrail’e birçok turist tedavi için Lut Gölü’nün (Ölü Deniz) dünyaca ünlü terapi tesisine gelmektedir.

Tedavi Olmak için İsrail'e Nasıl Gidilir?

Tedavi olmak için İsrail’e gidecek Türk vatandaşları umuma mahsus pasaport hamili ise vizeye tabidir; diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, İsrail’e yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Ankara İsrail Büyükelçiliği ya da İstanbul İsrail Başkonsolosluğu’ndan randevu alınarak İsrail vize başvurusu yapılabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: