İsveç Vizesi için Pasaport Özellikleri

İsveç Vizesi için Pasaport Süresi ve Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

İsveç vize başvurusunda sunulacak pasaportun öngörülen asgari geçerlilik süresi şartı ile diğer şartları sağlaması gerekmektedir; şartları sağlamayan pasaportlar geçersiz kabul edilmekte ve geçersiz pasaport ile yapılan başvurular iade edilmektedir.

İsveç vize başvuru işlemlerine, vize şartlarını karşılayan bir pasaport bulunmuyorsa başvuru sahibinin yetkili makamdan pasaport alması ya da yenilemesi ve tüm İsveç vize başvurusu için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra vize işlemlerine başlaması gerekmektedir.

İsveç vize işlemleri için: 0850 241 1868

İsveç Vize Başvurusu için Gerekli Pasaport Özellikleri Nasıldır?

İsveç vize başvurusu; son 10 yılda alınmış, en az 2 boş sayfa içeren ve planlanan İsveç seyahatinin bitiminden sonraki 3 ay için geçerliliği bulunan pasaporta sahip olmayı gerektirmektedir.

Pasaport yıpranmamış olmalı eksik veya yırtık sayfası olmamalıdır.

Pasaportun düzenlenme tarihinden sonra evlenme veya boşanma gib soyadının değiştiği durumlarda pasaport yenilenerek başvuru yapılmalıdır.

İsveç Vizesi Türkiye'den Yabancı Ülke Pasaportu İle Alınabilir Mi?

İsveç vizesi Türkiye’den yabancı ülke pasaportuyla alınabilmektedir.

Türkiye'de yasal olarak ikamet etmekte olan yabancılar, kendi ülkelerinden veya dış temsilciliklerinden aldıkları geçerli pasaporta sahip olmaları halinde ve Türkiye'de yasal olarak ikamet ettiklerini gösteren en az 6 ay daha geçerliliği olan oturum kartları ile Türkiye'den İsveç vize başvurusu yapabilmektedir.

İsveç Vize Başvurusunda Pasaport Nasıl Sunulmalıdır?

İsveç vize başvurusunda pasaportun nasıl sunulması gerektiği, vize türüne göre farklılık göstermektedir.

Kısa süreli İsveç vize başvurularında pasaportun aslının ve fotokopisinin diğer gerekli evraklar ve başvuru formu ile birlikte randevu esnasında yetkili vize başvuru merkezi olan VFS Global'e teslim edilmesi gerekirken; uzun süreli vize başvurularında İsveç İstanbul Başkonsolosluğu'nda kağıt üzerinden verilebilmekte ya da migrationsverket.se adresinden online olarak teslim edilebilmektedir.

Online İsveç vize başvurusu yapılması durumunda pasaportun fotokopisinin taranarak sisteme yüklenmesi gerekirken; elden başvuru yapılması durumunda İsveç İstanbul Başkonsolosluğu'na fiziken randevu esnasında pasaport teslim edilebilmektedir.

Uzun süreli İsveç vizesi başvurularında pasaport aslının teslim edilmesine gerek olmadığından, başvurunun onaylanması durumunda pazartesi, salı, çarşamba, perşembe günleri 9:00- 10:00 arasında pasaport ile konsolosluğa gidilerek vize sonucu öğrenilebilmekte ve gerekli işlemler yapılabilmektedir.

İsveç Vizesi için Pasaport Fotokopisi Nasıl Olmalıdır?

İsveç vizesi için pasaport fotokopisinin; kişisel bilgileri, geçerlilik süresini, verildiği ülkeyi,

imzayı ve varsa menşe ülke dışındaki ülkelerde yaşama izninin olduğu sayfayı gösterecek şekilde olması gerekmektedir.

İsveç vizesi için pasaport fotokopisi sunulurken, kimlik sayfasındaki tarama ile okunabilen kodun tamamının, pasaportun en üstündeki ve en altındaki rakam ve karakterlerin açıkça görülmemesi halinde fotokopi geçerli olmamaktadır ve yenisi talep edilmektedir.

İsveç vizesi için pasaport fotokopisi örneği aşağıda verilmiştir.

İsveç Vizesi için Pasaport Fotokopisi Nasıl Olmalıdır?
İsveç Vizesi için Pasaport Fotokopisi Nasıl Olmalıdır?

İsveç Vize İşlemleri için Verilen Pasaport Ne Zaman Geri Alınabilir?

Kısa süreli İsveç vize işlemleri için VFS Global'e verilen pasaport, vize başvurusu sonuçlandığında başvuru yapılan ofisten pasaport teslim saatleri içinde geri alınabilmektedir;

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: