İsviçre Schengen Vizesi

2023'te İsviçre Schengen Vizesi Başvuru Süreci 2023

İsviçre Schengen vizesi, hamiline İsviçre’de ve diğer Schengen bölgesine üye ülkelerde 180 günlük bir dönem içerisinde en fazla 90 gün süre ile bulunma hakkı veren bir kısa süreli (C tipi) vize türüdür. İsviçre’ye kısa süreli seyahat etmek isteyen kişilerin gerekli evrakları hazırlayarak İsviçre Schengen vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılan İsviçre Schengen vizesi başvurularında vize başvuru sahiplerine danışmanlık hizmeti veren akredite acente Vizem.net son 5 yılda elde ettiği %98,6 vize onay oranı ile en yüksek onaylanma skoruna sahiptir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsviçre Schengen Ülkesi Midir?

İsviçre Schengen ülkesidir ve 2008 yılının Aralık ayında Schengen bölgesine üye olmuştur.

İsviçre'ye Gitmek için Vize Gerekir Mi?

İsviçre’ye gitmek için uygulanan vize politikaları, kişilerin sahip olduğu pasaport türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İsviçre’ye seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabi tutulmaktadır. İsviçre’ye seyahat etmek isteyen; diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ya da hususi (yeşil) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kişiler ise 180 gün içerisinde 90 gün süreyi aşmayacak seyahatler için vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır.

İsviçre Schengen Vize Türleri Nelerdir?

İsviçre Schengen vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İsviçre turist vizesi
 • İsviçre ticari vize
 • İsviçre aile ziyareti vizesi
 • İsviçre sevgili vizesi
 • İsviçre yaz okulu vizesi
 • İsviçre kültürel ve sportif etkinlik vizesi
 • İsviçre tedavi vizesi
 • İsviçre tır şoförü vizesi
 • İsviçre transit vize

İsviçre Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsviçre Schengen vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: İsviçre Schengen vizesi başvuru sahibine ait, son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 adet boş sayfası olan, Schengen bölgesinden çıkılması planlanan tarihten sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi olan bir pasaport ile birlikte pasportun fotokopisinin ve varsa eski vizelerin ve giriş-çıkış damgalarının fotokopilerinin vize başvurusunda sunulması gerekir.
 • İsviçre Schengen vize başvuru formu: İsviçre Schengen vize başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından Almanca, Fransızca, İtalyanca ya da İngilizce dillerinden birinde doldurulmalı ve vize başvuru dosyası içerisinde ıslak imzalı olarak ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: İsviçre Schengen vizesi başvuru sahibine ait, son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş ve 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluğa sahip 2 adet aynı biyometrik fotoğrafın vize başvurusu için ibraz edilmesi gerekir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi, vize başvuru sahibinin e-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesabı üzerinden alınmalı ve kişinin tüm aile bireylerine dair bilgileri içerir biçimde vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: İsviçre Schengen vizesi başvuru sahibi adına planlanan İsviçre seyahati için alınmış; uçak ile seyahat edecek kişiler için uçak bileti, otobüs ile seyahat edecek kişiler için otobüs bileti ve araba ile seyahat edecek kişiler için arabanın tescil belgesi ile triptik belgesinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler: İsviçre Schengen vizesi başvuru sahibinin seyahat süresince kalacağı yerlere dair detayları içeren otel rezervasyonu gibi konaklama belgelerinin vize başvurusu için sunulması gerekir.
 • Kaza ve seyahat sağlık sigortası: İsviçre Schengen vizesi başvuru sahibi için düzenlenmiş olan, en az 30.000 Euro teminatlı, öngörülen tüm seyahat süresi boyunca geçerliliği olan, tüm Schengen bölgesinde geçerliliği kabul edilen, imzalı, kaşeli ve acil tedavi, sağlık sorunları nedeniyle kişinin ülkesine dönmesi ya da hastaneye yatış gibi durumları kapsayıcı nitelikte bir kaza ve seyahat sağlık sigortası poliçesinin orijinali ve fotokopisi vize başvuru dosyasında sunulması gereken belgeler arasında yer almaktadır.
 • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: İsviçre Schengen vizesi başvuru sahibinin planlanan Schengen seyahatinin ulaşım, yemek ve konaklama gibi kimi masraflarını karşılamaya yetecek düzeyde maddi durumu olduğunu gösterir nitelikte; son 3 aya ait banka hesap dökümü ya da son 3 aya ait maaş bordrosu gibi belgelerin vize başvurusu için ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: İsviçre Schengen vizesi başvuru işlemleri için ödenmesi gereken vize harcı ödemesinin yapılmış olduğunu gösteren dekont vize başvuru dosyası içerisinde gerekli diğer evraklar ile birlikte ibraz edilmelidir.

İsviçre vizesi için istenen belgeler, vizeye başvuruda bulunan kişinin meslek durumuna ve başvuruda bulunulan vize türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İsviçre vizesi i̇çin gerekli evraklar arasında standart evraklar eksiksiz olarak hazırlandıktan sonra vize başvuru sahibinin özel durumlarına bağlı olarak talep edilen İsviçre vize evrakları hazırlanmalıdır.

İsviçre Schengen Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İsviçre Schengen vizesi başvuru formu; vize başvuru sahibi tarafından Almanca, Fransızca, İtalyanca ya da İngilizce dillerinden birinde, mavi ya da siyah renkli tükenmez kalem kullanılarak eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. İsviçre Schengen vizesi başvuru formu içerisinde istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurulmasına dikkat edilmesi gerekir.

İsviçre Schengen vizesi başvuru formu içerisinde talep edilen; vize başvuru sahibine ait kişisel bilgiler, vize başvuru sahibinin medeni durumuna dair bilgiler, pasaport türü bilgileri, planlanan İsviçre seyahati için öngörülen tarihler, İsviçre seyahat planı, varsa Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Bölgesi ya da İsviçre’de yaşayan vize başvuru sahibinin bir yakınına dair bilgiler, ikametgah bilgileri, finansal yeterlilik durumu bilgileri, mesleki durum ile ilişkili bilgiler, başvuruda bulunulan Schengen vizesinin türüne dair bilgiler ve sponsor olacak kişiye dair bilgiler gibi bilgilerin eksiksiz bir biçimde doldurulması gerekmektedir. İsviçre Schengen vize başvuru formu ıslak imzalanmış olarak vize başvuru dosyasında ibraz edilmelidir.

İsviçre Schengen vizesi başvuru formu için örnek bir görsel aşağıda verilmiştir.

İsviçre Schengen Vizesi Başvuru Formu Örneği
İsviçre Schengen Vizesi Başvuru Formu Örneği

İsviçre Schengen Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü Nasıldır?

İsviçre Schengen vizesi için fotoğraf ölçüsü, 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda olmalıdır. İsviçre Schengen vizesi için ibraz edilecek fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması şartı bulunmaktadır.

İsviçre Schengen vize fotoğrafı içerisinde vize başvuru sahibinin yüzü net olarak görünür olmalı ve fotoğrafta rötuş bulunmamalıdır. İsviçre Schengen vizesi için ibraz edilecek fotoğrafın biyometrik standartlara uygun olarak açık renkli bir arka fon ile çekilmiş olması gerekir. İsviçre vize fotoğraf ölçüsü kıstaslarına ve diğer gerekli özelliklere uymayan fotoğraflar vize başvuru işlemleri için kabul edilmemektedir.

İsviçre Schengen vizesi için uygun bir fotoğraf örneği aşağıda verilmektedir.

İsviçre Schenge Vizesi için Uygun Biyometrik Fotoğraf
İsviçre Schenge Vizesi için Uygun Biyometrik Fotoğraf

İsviçre Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsviçre Schengen vize başvuru işlemleri, gerekli vize evrakların hazırlanmasının ardından yetkili aracı kurum ya da akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir. Gerekli evrakları hazırlamış olan İsviçre Schengen vizesi başvuru sahiplerinin ilgili kurumlardan vize işlemleri için randevu almaları gerekmektedir. Randevu tarihinde belirlenen vize merkezine müracaat eden başvuru sahiplerinin; evrakların kontrolü ve teslimi, biyometri işlemlerinin tamamlanması ve vize ücretinin ödenmesi gibi işlemleri yapmaları gerekir. Tüm işlemleri tamamlayan kişilerin İsviçre Schengen vize başvuruları değerlendirme sürecine alınmaktadır.

Vizem.net, İsviçre Schengen vizesi başvuruları için başvuru formu doldurma işleminden vize sorgulama işlemlerine dek tüm süreci kapsayan bir danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsviçre Schengen Vizesi için Randevu Nereden Alınır?

İsviçre Schengen vizesi için randevu alma işlemleri, yetkili aracı kurum TLSContact'ın resmi internet sitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. TLSContact'ın resmi internet sitesi üzerinden vize başvuru sahibine ait kullanıcı hesabı oluşturulması gerekmektedir. İsviçre Schengen vizesi başvuru sahibinin kullanıcı hesabı üzerinden başvuruda bulunulacak İsviçre Schengen vizesi türü seçildikten sonra gerekli bilgiler girilerek vize randevu işlemleri tamamlanabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İsviçre Schengen vizesi başvurularında vize randevusu alma işlemi, vize başvuru sahipleri adına uzman danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

İsviçre Konsolosluğu'ndan Schengen Vize Randevusu Alınır Mı?

İsviçre Konsolosluğundan Schengen vize randevusu almak mümkün değildir.

İsviçre vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin, İsviçre Konsolosluğu yerine yetkili aracı kurumlara müracaat etmeleri gerekmektedir.

İsviçre Schengen Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İsviçre Schengen vizesi ücreti, yetişkin başvuru sahipleri için başvuruda bulunulan vize süresinden bağımsız olarak 80 Euro olarak belirlenmiştir. İsviçre Schengen vizesine başvuruda bulunan 6 yaşın altındaki çocuklar için vize ücretsiz olarak verilmekte, 6 ile 12 yaş arası çocuklar için ise vize ücreti 40 Euro olarak uygulanmaktadır.

İsviçre Schengen vizesi ücretinin ödeme işlemleri, vize başvuru işlemleri sırasında nakit olarak ve Türk lirası cinsi olarak yapılmaktadır. İsviçre vize ücreti ödeme işlemleri Türk lirası dışındaki para birimi ya da kredi kartı ile yapılamamaktadır.

2022 yılı için tüm vize harcı, seyahat sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil İsviçre vizesi başvuru işlemlerinin toplam masrafları ortalama 185 Euro tutmaktadır.

İsviçre Schengen Vize Ücretinden Kimler Muaftır?

İsviçre Schengen vize ücretinden muaf tutulan kişiler aşağıda listelenmektedir.

 • 6 yaşından küçük çocuklar
 • Resmi bir görev nedeniyle seyahat eden diplomatik (siyah) pasaport ya da hizmet (gri) pasaportu hamili kişiler
 • Avrupa Birliği ya da Avrupa Ekonomik Alanı vatandaşı olan birinin aile bireyleri
 • Okul gezisine katılım nedeniyle seyahat eden öğrenciler ya da öğretmenler
 • Bilimsel araştırma yapmak amacıyla seyahat eden araştırmacılar

İsviçre Schengen Vize Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İsviçre Schengen vize takip ve sorgulama işlemi online olarak aracı kurumun vize takip sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak yapılan İsviçre Schengen vize başvuru işlemlerinde vize takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS servisi ve online olarak yapılmaktadır.

İsviçre Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsviçre Schengen vizesi ortalama 15 gün içerisinde çıkmaktadır. İsviçre Schengen vizesi çıkış süresi; ilgili dış temsilciliklerdeki yoğunluk durumu, vize başvurusu değerlendirme sürecinde ek belge talebi olması ya da vize değerlendirme sürecinin resmi tatil günlerine denk gelmesi gibi durumlara bağlı olarak uzayabilmektedir.

İsviçre için Schengen Vizesi Ne Kadar Süreliğine Verilir?

İsviçre için Schengen vizesi en fazla 90 günlüğüne verilmektedir.

İsviçre Schengen Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

İsviçre Schengen vizesi süresi genellikle uzatılamamaktadır; ancak önem taşıyan kişisel sorunlar, zorlayıcı sebepler ya da doğal afetler gibi durumların olduğu ve bu durumların kanıtlandığı takdirde İsviçre Schengen vize süresi uzatılabilmektedir.

İsviçre için Schengen Vize Süresi Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

İsviçre için Schengen vize süresi uzatma işlemi başvuruları, kişinin Schengen bölgesi içerisinde bulunduğu bölgede yer alan ilgili kurumlara yapılmalıdır. İsviçre için Schengen vize süresi uzatma işlemi başvurularının, kişinin sahip olduğu vizenin bitiş süresinden önce yapılması gerekmektedir. İsviçre için Schengen vize süresi uzatma işlemleri yalnızca nadir durumlarda kabul edilmektedir ve başvurular için kanıtlanabilir nedenlerin sunulması gerekir.

İsviçre Schengen Vizesi Ret Nedenleri Nelerdir?

İsviçre Schengen vizesi ret nedenleri aşağıda listelenmektedir.

 • İsviçre Schengen vizesi için talep edilen belgelerin eksik ya da hatalı ibraz edilmiş olması
 • İsviçre Schengen vizesi için kişinin seyahat amacına uygun olmayan vize türüne başvuruda bulunulmuş olması
 • Vize başvuru dosyasında hasarlı belgelere yer verilmiş olması
 • İsviçre Schengen vizesine başvuruda bulunan kişinin sabıka kaydı bulunması
 • İsviçre Schengen vizesi başvuru sahibinin seyahat için yeterli finansal duruma sahip olmaması
 • İsviçre Schengen vizesi başvuru dosyasında geçersiz pasaport sunulmuş olması
 • Vize başvuru sahibinin Schengen vize uygulamaları gerekliliklerini ihlal etmiş olması

İsviçre Schengen Vize Reddine İtiraz Edilebilir Mi?

İsviçre Schengen vize reddine itiraz etmek mümkündür. İsviçre Schengen vize reddine itiraz etmek isteyen kişilerin, ret kararının takip eden 30 gün içerisinde itiraz etme hakları bulunmaktadır. İsviçre Schengen vize reddine itiraz etmek için başvuru sahiplerinin Almanca, Fransızca ya da İtalyanca dillerinden birinde itiraz dilekçesi yazarak ilgili vize birimlerine iletmeleri gerekir. İsviçre Schengen vize reddi işlemleri vize başvuru sahibi tarafından şahsen yapılabilmekle birlikte İsviçre’de yer alan bir vekil tarafından da yapılabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

İsviçre Schengen vizesi hakkında merkezimize en sık iletilen sorulara cevapları ile birlikte aşağıda yer verilmiştir.

İsviçre için Schengen Vizesi Almak Kolay Mıdır?

İsviçre için Schengen vizesi almak, vize başvurusu için gerekli olan belgelerin eksiksiz ve doğru hazırlanması ve vize başvuru sahibinin ilgili dış temsilcilikler tarafından istenen kriterlere uygun olması durumunda kolay olmaktadır.

İsviçre Schengen Vizesi için Aracı Kurum Bilgileri Nedir?

İsviçre Schengen vizesi için aracı kurum TLSContact’tir. Yetkili aracı kurum TLS Contact’in vize başvuru merkezi İstanbul’da; Profilo Alışveriş Merkezi, Gülbahar Mahallesi, Şişli adresinde yer almaktadır.

İsviçre Schengen vizesi başvuru işlemleri ile ilgili sorular için; 0212 370 31 00 telefon numarası ile aracı kurum TLS Contact İsviçre vize başvuru merkezi ile iletişim kurabilmek mümkündür.

Vizem.net, Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılacak İsviçre Schengen vizesi başvuru işlemlerinde vize başvuru sahiplerine danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

İsviçre Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

İsviçre Schengen vizesi ile, yapılacak seyahatin 180 gün içerisinde 90 günü geçmemesi şartı ile, diğer Schengen ülkelerine gidebilmek mümkündür. Schengen bölgesine üye olan diğer ülkeler; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İzlanda, Norveç, Lihtenştayn ve Yunanistan’dır.

Almanya Schengen Vizesi ile İsviçre'ye Gidilir Mi?

Almanya Schengen vizesi ile İsviçre’ye gitmek, iki ülke de Schengen bölgesine üye olduğu için mümkündür.

İsviçre Vatandaşlarının Türkiye'ye Gelmesi için Vize Gerekli Midir?

İsviçre vatandaşlarının Türkiye’ye gelmesi için vize, pasaport türüne göre gerekebilmektedir. Resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi İsviçre vatandaşları, 90 günden kısa süreli Türkiye seyahatleri için vize uygulamasından muaf tutulmaktadır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: