İsviçre Turist Vizesi

İsviçre Turist Vizesi Başvuru Süreci 2023

İsviçre turist vizesi; tatil, gezi gibi turistik faaliyetler amacı ile İsviçre’ye seyahat etmek isteyen kişilere İsviçre ve diğer Schengen ülkelerinde giriş hakkı veren vize türüdür. İsviçre turist vizesi, hamiline 180 gün içerisinde en fazla 90 güne kadar İsviçre’de kalma hakkı tanımaktadır. İsviçre’ye turist olarak gitmek, turist vizesine başvurduktan ve onay aldıktan sonra mümkündür.

Vizem.net, İsviçre vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum iznine sahip yabancı ülke vatandaşları için danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite kuruluştur. 2017-2022 yılları arasında 574 İsviçre vizesi başvurusunda 566 onay oranı ile başvuru onay oranı en yüksek akredite acente vizemnet olmuştur.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

İsviçre Turistik Vize İstiyor Mu?

İsviçre turistik vize, pasaport türüne göre istemektedir. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İsviçre’ye yapacakları turistik amaçlı seyahatler için İsviçre turistik vizesine tabidir.

Diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaport sahipleri, 180 gün içerisinde en fazla 90 gün sürecek turistik amaçlı seyahatlerinde İsviçre turistik vizesinden muaftır.

İsviçre Turist Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre turist vizesi, vize başvurusu için gerekli olan belgelerin toplanması ve aracı kuruma teslim edilmesi ile alınmaktadır.

İsviçre turist vizesi için gerekli belgelerin teslim edilmesi için öncelikle aracı kurumdan randevu alınması gerekmektedir. İsviçre turistik vize başvurusu, randevu aldıktan sonra randevu saatinde aracı kurumun ofisine gidilerek evraklar teslim edilerek, biyometri işlemleri yapılarak ve vize ücreti ödenerek tamamlanmaktadır.

İsviçre Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsviçre turist vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport : Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış ve İsviçre seyahatinin bitiminden itibaren 3 ay daha geçerliliği olmalıdır. İçerisinde en az iki adet boş sayfa bulunmalıdır.
 • İsviçre turist vizesi başvuru formu : Eksiksiz doldurulmalı ve başvuran kişi tarafından şahsen imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm’ye 45 mm boyutlarında olmalıdır. 2 adet teslim edilmesi gereken biyometrik fotoğrafın 6 aydan eski olmaması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı olmalıdır. Seyahat süresini kapsamalıdır. İmzalı ve kaşeli olarak teslim edilmelidir.
 • Ulaşım belgeleri: Uçak ile yolculuk yapılacaksa gidiş-dönüş uçak bileti, araba ile yolculuk yapılacaksa arabanın seyahat belgesi ve tescil belgesi sunulmalıdır.
 • Otel rezervasyonu: Giriş ve çıkış tarihlerini gösteren rezervasyon belgesi olmalıdır.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği: Bütün aileyi kapsamalıdır.
 • Finansal durumu gösteren belgeler : Son 3 aya ait banka hesap cüzdanı dökümü ve başvuran kişi çalışıyorsa son 3 aylık maaş bordrosu hazırlanmalıdır.
 • İsviçre turist vizesi harcı: Vize türüne göre ödenmeli ve dekontu sunulmalıdır.

İsviçre turist vizesi için gerekli belgeler, eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanmalıdır. İsviçre turist vizesine başvuru yapan kişinin yaşı ve mesleki durumuna göre gerekli belgeler değişiklik göstermektedir.

İsviçre Schengen Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İsviçre Schengen vizesi başvuru formu, vize başvurusu randevusundan önce eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. İsviçre Schengen vizesi başvuru formunda başvuran kişinin adı soyadı, doğum tarihi, mesleği, adresi, e-mail adresi, kimlik numarası gibi kişisel bilgilerin yanı sıra seyahat amacı, kaç girişli vize istediği, ilk girişi hangi ülkeye yapacağı gibi bilgiler de içermelidir.

İsviçre Schengen vizesi başvuru formuna yazılan bilgilerin doğru olmasına dikkat edilmelidir. İsviçre Schengen vizesi başvuru formu İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca dillerinde siyah veya mavi tükenmez kalem kullanılarak yazılmalıdır.

İsviçre vize başvuru form örneği aşağıdaki görselde verilmiştir.

İsviçre Turist Vizesi Başvuru Formu Örneği
İsviçre Turist Vizesi Başvuru Formu Örneği

İsviçre Turistik Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İsviçre turistik vize talep dilekçesi, başvuru yapan kişi tarafından şahsen yazılmalıdır. İsviçre vize talep dilekçesi Almanca, İtalyanca, Fransızca veya İngilizce dillerinde İsviçre dış temsilciliğine hitaben yazılmalıdır.

İsviçre turist vize talep dilekçesinde başvuru yapan kişinin kişisel bilgileri, seyahatin amacı, ulaşım ve konaklama bilgileri, İsviçre seyahati sırasında yapılacak etkinliklere dair bilgiler, finansal kaynak bilgileri yazılmış olmalıdır.

İsviçre Turist Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

İsviçre turistik vizesi için fotoğraf, 35 mm genişliğinde 45 mm uzunluğunda olmalıdır. İsviçre turistik vize fotoğrafında arka plan beyaz olmalı ve fotoğraf çekilen kişi gözlük takmamalıdır. İsviçre vize fotoğrafı en fazla 6 ay önce çekilmiş olmalıdır.

İsviçre vize fotoğraf örneği aşağıda verilmiştir.

İsviçre Turist Vizesi için Vize Fotoğraf Örneği
İsviçre Turist Vizesi için Vize Fotoğraf Örneği

İsviçre'ye Turist Vizesi ile Gitmek için Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

İsviçre’ye turist vizesi ile gitmek için hesapta İsviçre’de kalınacak her gün için 100 CHF veya 92,34 Euro olması gerekmektedir. İsviçre’ye seyahat edecek kişinin öğrenci olması durumunda İsviçre’de kaldığı her gün için hesabında 30 CHF veya 27,70 Euro bulunmalıdır.

İsviçre Turist Vizesi için Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

İsviçre turist vizesi için sağlık sigortası, Schengen bölgesinde geçerli ve en az 30.000 Euro teminatlı bir sigorta olmalıdır. İsviçre turist vizesi sağlık sigortası, İsviçre’de oluşabilecek herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle acil tıbbi müdahale, acil hastane tedavisi ve geri dönüş sürecinde ortaya çıkacak harcamaları kapsamalıdır.

Tüm Schengen bölgesinde geçerli olması gereken İsviçre seyahat sağlık sigortası, İsviçre’de kalınacak her günü kapsamalıdır. İsviçre turistik vize için seyahat sağlık sigortası poliçesi, imzalı ve kaşeli olmalıdır.

İsviçre Turistik Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İsviçre turistik vize başvurusu, TLSContact vize başvuru merkezine yapılmaktadır. TLSContact, İsviçre vizesi başvuruları için yetkili aracı kurumdur.

Son 5 yıl içerisinde Schengen vizesi almış olan kişilerin yalnızca İsviçre vizesi için gerekli evrakları hazırlayarak Vizem.net merkez ofisine göndermesi başvuru için yeterlidir. Son 5 yılda Schengen vizesi almış olan kişilerin başvuru için vize randevusuna gitmelerine gerek yoktur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İsviçre için Turistik Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İsviçre için turistik vize randevusu, TLSContact vize merkezinin resmi internet sitesi üzerinden alınmaktadır. İsviçre turistik vize randevusu için öncelikle TLSContact web sitesine üye olmak gerekmektedir.

Üyelik işleminin tamamlanmasının ardından web sitesinden İstanbul veya Ankara olarak verilen vize merkezlerinden biri seçilmelidir. İkamet iline göre bölge ayrımı bulunmamaktadır. Ardından seyahat amacını belirten iş, turistik veya eğitim gibi seçeneklerden turistik gezi işaretlenmelidir.

Turistik geziler için yapılan İsviçre vize randevu alma işlemi, randevu saatini seçilmesi ile tamamlanmaktadır. İsviçre turist vizesi için randevu 08:30-16:30 saatleri arasında alınmaktadır.

İsviçre Turistik Vize Ücreti Ne Kadardır?

İsviçre turistik vize harç ücreti, vize süresinden bağımsız bir şekilde 80 eurodur. 6-12 yaşından küçük çocuklar için ise İsviçre turistik vize ücreti, 40 Euro’dur. 6 yaşından küçük çocuklar için yapılan İsviçre turistik vize başvurularında vize ücreti ödenmemektedir. İsviçre turistik vize ücreti başvuru sırasında TL cinsinden ve nakit olarak yapılmaktadır. İsviçre turist vizesi ücreti kredi kartıyla ve başka bir para birimi ile ödenmemektedir.

İsviçre turist vizesi başvurusunda vize harcı, seyahat sağlık sigortası, gerekli olması halinde yeminli tercüman ve danışmanlık ücretinin toplamı 2022 yılı için ortalama 190 eurodur.

İsviçre Turist Vizesi Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İsviçre turist vizesi takip ve sorgulama işlemi, yetkili aracı kurumun resmi web sitesi üzerinden online olarak yapılmaktadır. İsviçre turist vizesi başvurularında yetkili aracı kurum TLS Contact’dir.

Vizem.net ile yapılan İsviçre turist vizesi başvurularında İsviçre vize takip işlemi 5 aşamalı SMS sistemi ile yapılmaktadır. İsviçre vizesi takip ve sorgulama işlemi online olarak da yapılmaktadır.

İsviçre Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsviçre turist vizesi, ortalama 15 günde çıkmaktadır. İsviçre turist vize başvurusunun sonuçlanma süresi, İsviçre Konsolosluğunun yoğunluğu, vize değerlendirme süresinin resmi tatillere denk gelmesine ve başvuru yapan kişiden ek belgeler istenmesine bağlı olarak daha uzun sürebilmektedir.

İsviçre Turist Vizesi Almak Zor Mudur?

İsviçre turist vizesi, vize başvurusu için istenen, gerekli evrakların eksiksiz şekilde hazırlanması ve doğru bilgileri içermesi ile başvuru yapan kişinin vize için gerekli kriterleri karşılaması durumunda kolaylıkla alınmaktadır.

İsviçre Turist Vizesi Kaç Aylık Verilir?

İsviçre turist vizesi en fazla 3 aylık verilmektedir. İsviçre vizesi alan kişiler 180 gün içerisinde en fazla 90 gün İsviçre’de kalabilmektedir.

İsviçre Turistik Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

İsviçre turistik vize süresi, genellikle uzatılmamaktadır. Ancak insani nedenler, mücbir sebepler (savaş, deprem, olumsuz hava koşulları gibi), önemli kişisel nedenler, Schengen bölgesine geç giriş gibi istisnai durumlarda vize süresinin uzatılması talep edilebilmektedir.

İsviçre turist vizesinin uzatma işlemi, İsviçre’deki göçmenlik makamlarına vize bitiş tarihinden en az 1 hafta önceden yapılmalıdır. İsviçre turistik vize uzatma başvurusu, pasaport, gelir belgesi, başvuru formu, seyahat sağlık sigortası, biyometrik fotoğraf ve vize uzatmaya neden olan durumları açıklayan ve kanıtlayan belgelerin göçmenlik ofisine sunulmasıyla uzatılmaktadır.

İsviçre Turist Vizesi ile Gezilebilecek Yerler Nerelerdir?

İsviçre turist vizesi ile gezilebilecek popüler yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Zytglogge (Saat Kulesi)
 • Bern Katedrali
 • Bundeshaus
 • Parco Civico
 • Lugano Gölü
 • Fraumünster Kilisesi
 • Grossmünster Kilisesi
 • Aziz Beatus Mağarası
 • Matterhorn Dağı
 • Ruinaulta- Büyük İsveç Kanyonu
 • İsviçre Ulusal Parkı
 • Jet’dEau
 • İletişim Müzesi
 • Einsteinhaus

Turistik gezi amacıyla gidilebilecek İsviçre gezilecek yerler içerisinde doğal park, göl, dağ gibi yerlerin yanı sıra katedral, müze ve tarihi binalar bulunmaktadır.

Cenevre'ye Gitmek için Hangi Vize Gerekir?

Cenevre’ye gitmek için İsviçre turist vizesi almak gerekmektedir. İsviçre turist vizesi, yetkili aracı kurum olan TLSContact vize merkezine başvuru yapılarak alınmaktadır. İsviçre turist vizesi başvurusu için TLSContact aracı kurumunun web sitesinden online randevu alınması gerekmektedir.

Vize için gerekli evrakların randevu saatinde vize merkezine teslim edilmesinin ardından Cenevre vize işlemleri tamamlanmaktadır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: