Lüksemburg Bayrağı ve Milli Marşı

Lüksemburg Bayrağı, Milli Marşı ve Anlamları

Lüksemburg bayrağı, sırasıyla üstte kırmızı, ortada beyaz ve altta açık mavi renklerinden, üç eşit yatay şeritten oluşmaktadır. Lüksemburg bayrağındaki kırmızı renginin, Lüksemburg halkının azim ve cesaretini temsil ettiği düşünülmektedir.

Lüksemburg bayrağı, 1:2 veya 3:5 oranında dikdörtgen formundadır, kırmızı, beyaz ve açık mavi renklerinden oluşmaktadır.

Lüksemburg bayrağının, mavi rengi Hollanda bayrağının aksine parlak bir mavi olarak tanımlanmış olsada tasarımları tamamen aynıdır. Lüksemburg ve Hollanda bayrağının benzerliği, Lüksemburg bayrağını değiştirmek için ulusal bir tartışmaya yol açmıştır.

Lüksemburg Bayrak Ölçüleri Nedir?

Lüksemburg bayrağı 1830 yılında Belçika isyanı sırasında kullanılıp, 12 Haziran 1845 yılında fiilen Lüksemburg bayrağı olarak tanımlanmıştır. Lüksemburg bayrağının fiili kullanım yılı olan 1993’te mavi, kırmızı tonlarında değişiklik yapılmış ve 3:5 bayrak oranına alternatif 1:2 oranı eklenmiştir.

Lüksemburg bayrağının 3:5 oranı 1:2 oranına göre yaygın kullanımda olsada, yetkililer ve vatandaşlar 3:5 oranını veya 1:2 oranını yasal olarak kullanabilmektedir. Lüksemburg bayrağının sık kullanılan 3:5 oranında, bayrağın yatay kenarı 1,7 metre, dikey kenarı 1,0 metredir. Lüksemburg bayrağındaki yatay şeritler, bayrağın dikey kenarının üç eşit parçaya bölünmesinden oluşmaktadır.

Lüksemburg’un Bayrağının Renkleri Nedir?

Lüksemburg bayrağından bulunan renklerin Pantone, Hex Triplet, RGB ve CMYK renk formatlarına göre kodları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

RenklerKırmızıBeyazMavi
Pantone032C000C299C
Hex Triplet#F6343F#FFFFFF#00A2E1
RGB246, 52, 63255, 255, 2550, 162, 225
CMYK0, 0.788, 0.743, 0.0350, 0, 0, 01, 0.28, 0, 0.117

Lüksemburg Arması Nasıldır?

Lüksemburg armasının tarihi Orta Çağ’a dayanıp, Lüksemburg Dükalığı armasından türetilmiştir. 1972 tarihinde kabul edilen Lüksemburg armasında mavi ve beyaz çizgili bir kalkanı destekleyen iki tane taçlı aslan bulunur, kalkanın içinde üçüncü bir kırmızı aslan tasviri yer almaktadır. Lüksemburg armasında kalkanı ve aslanları, kraliyet mantosu ile çevrelenmiş ve kraliyet tacı üstüne yerleştirilmiştir.

Lüksemburg armasının kraliyet versiyonu, devlet versiyonu, küçük ceket arması ve sokak tabelası versiyonu bulunmaktadır.

Lüksemburg Milli Marşı Ne Zaman Yazılmıştır?

Lüksemburg milli marşının sözleri 1859 yılından Michel Lentz tarafından yazılıp, 1864 yılında Jean Antoine Zinnen tarafından bestelenmiştir.

Ons Heemcht’in bestecisi 1863 yılında, yeni kurulan ALM, Allgemeiner Luxemburger Musikverein’in direktörlüğüne atanıp ertesi yıl Ons Heemecht’i güçlü bir vatanseverlik duygusu ile iletmek için bir koro yardımıyla ilk kez söyletmiştir.

Lüksemburg ulusal bayrağı ve ulusal armasından sonra Lüksemburg tarihi simgeleri arasına eklenen Lüksemburg milli marşı Ons Heemecht, 1895 yılında ülkenin marşı olarak kabul edilmiştir.

Lüksemburg Milli Marşı Sözleri Nedir?

Lüksemburg milli marşı türkçe sözleri aşağıda verilmiştir.

Alzette’nin çayırlarında aktığı yerde, Sauer kayaları yıkıyor.
Moselle’nin güzelce gülümsediğini yerde, ona şarap armağan ediyor.
Bu bizim ülkemizdir, uğruna dünya üzerindeki her şeyi riske alabileceğimiz.
Anavatanımız, sevgili evimiz ruhumuzu doldurur.
Anavatanımız, sevgili evimiz ruhumuzu doldurur.
O güçlü ellerinin üstünde, dünya uluslarına liderlik eder.
Müstesnadir yabancı baskınlardan Lüksemburg devleti.
Çocuklar, biz sizden ulaştık özgürlüğün ruhuna.
Parlatın sonsuza dek, bağımsızlık güneşini!
Parlatın sonsuza dek, bağımsızlık güneşini!

Lüksemburg Bayrağının Anlamı Nedir?

Lüksemburg bayrağındaki renkler ve sembollerin, Lüksemburg halkının özünü temsil ettiği düşünülmektedir. Lüksemburg ulusal bayrağında ve armasında kullanılan renkler kırmızı, beyaz ve açık mavidir. Lüksemburg’un bayrağında ve armasında kullanılan renklerden kırmızı canlılık, devrim ve gücü, beyaz Lüksemburg halkının uyumu, huzuru ve masumiyetini, mavi ise karanlığı ve azimi temsil etmektedir.

Lüksemburg Bayrağı İlk Olarak Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

1240 yılında Lüksemburglu Kont Henry, daha sonra modern Büyük dükalığın bayrağının yolunu açan bir arma ve pankart tasarlatmıştır. Günümüzde kullanılan Lüksemburg ulusal bayrağının renkleri ilk 1830 yıllarında Belçika Devrimi sırasında kabul edilip, Kont Henry’in tasarlattığı armadan esinlenilmiştir.

Kral I. William döneminde Lüksemburg, Hollanda bayrağına çok benzeyen ancak farklı renk tonlarında kırmızı, beyaz ve açık mavi bayrağı dalgalandırmıştır.

Lüksemburg bayrağı, 1845 ve 1848 yılları arasında halka açık olarak kullanılmış, 1972 tarihinde sabitlenmiş ve 1993 yılında resmî olarak kabul edilmiştir.

Lüksemburg Bayrağı Resmi Olarak Hangi Tarihte Kabul Edilmiştir?

Lüksemburg’un günümüzdeki ulusal bayrağı ilk 1845 yılında fiili olarak kullanılmaya başlamış ve 1993 yılında resmî olarak kabul edilmiştir.

Lüksemburg Tarihinde Kullanılan Lüksemburg Bayrakları Nasıldı?

Lüksemburg, 15 Mart 1815 kuruluş tarihinden günümüze kadar ulusal Lüksemburg bayrağında değişiklik yapmamıştır. Lüksemburg’da kullanılan üç eşit yatay şerit, sırasıyla kırmızı beyaz ve açık mavi olan bayrağın oranları 3:5 varyantı ve 1:2 varyantı dışında, eşit on yatay şerit sırasıyla beyaz ve açık mavi üzerine krallık taçı takan kırmızı aslan figürü varyantıdır.

Lüksemburg Bayrağına Benzeyen Diğer Ülke Bayrakları Hangileridir?

Lüksemburg bayrağına benzeyen diğer ülkelerin bayrakları aşağıda listelenmiştir.

  • Hollanda: Hollanda bayrağı ile Lüksemburg bayrağı neredeyse aynıdır ancak kırmızı ve mavi renkleri arasında farklılık bulunmaktadır.
  • Fransa: Fransa bayrağı ile Lüksemburg bayrağının şerit yönleri ve mavi ile kırmızı tonları farklıdır ancak Lüksemburg bayrağının Fransa bayrağından esinlendiği düşünülmektedir.
  • Rusya: Rusya bayrağı ile Lüksemburg bayrağının kırmızı ve mavi tonları tamamen farklıdır fakat üç yatay şerit bayrak özelliklerini taşımaktadır. Rusya bayrağının renkleri sırasıyla beyaz, mavi ve kırmızıdır ancak Lüksemburg bayrağının renkleri sırasıyla kırmızı, beyaz ve açık mavidir.
  • Paraguay: Paraguay bayrağının renk sıralanışı ile Lüksemburg bayrağının renk sıralanışı aynıdır ancak tonları farklıdır ve Paraguay bayrağının ortasında, bayrağın arka ve ön yüzüne özel tasarlanmış iki adet yuvarlak arma bulunmaktadır.
  • Hırvatistan: Hırvatistan bayrağı ile Lüksemburg bayrağının renk sıralanışı aynıdır ancak tonları farklıdır ve Hırvatistan bayrağının ortasında kırmızı beyaz askeri arması bulunmaktadır.
  • Sırbistan: Sırbistan bayrağı ile Lüksemburg bayrağının renk tonları ve sıralanışı farklıdır. Sırbistan bayrağının renkleri sırasıyla kırmızı, mavi, beyazdır ve sol tarafında çift başlı Kartal arması bulunmaktadır.
  • Slovakya: Slovakya bayrağı ile Lüksemburg bayrağı renk tonları ile sıralanışı farklıdır ve Slovakya bayrağının sol tarafında Slovak arması bulunmaktadır.
  • Slovenya: Slovenya bayrağı ile Lüksemburg bayrağı renk tonları ile sıralanışı farklıdır ve Slovenya bayrağının sol tarafında ulusal arması bulunmaktadır. Lüksemburg bayrağı ile Slovenya bayrağı renk ve tasarım açısından birbirine benzemektedir.
Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: