Lüksemburg Kültürü

Lüksemburg Kültürü ve Gelenekleri Nelerdir?

Lüksemburg kültürü, Lüksemburg halkının edebiyat, sanat, müzik, mimari, yemek, din, kıyafet konularında davranışlarını içeren yaşam kültürüne verilen addır.

Lüksemburg kültürünü oluşturan kültürel alanlar aşağıda listelenmiştir.

 • Lüksemburg’un dini kültürü
 • Edebiyat kültürü
 • Yemek kültürü
 • Dans kültürü
 • Kıyafet kültürü
 • Spor kültürü
 • Müzik kültürü
 • Eğlence kültürü
 • Düğün kültürü

Lüksemburg’un Dini Kültürü Nasıldır?

Lüksemburg’un dini kültürünü, %73,2’si Hıristiyanlık dinine inananlardan oluşan Lüksemburg’lular oluşturmaktadır. Lüksemburg halkının büyük çoğunluğunun Hıristiyanlık dinine inanması sebebiyle Lüksemburg’un dini kültürü Hristiyanlık dini doğrultusunda gelişmiştir. Lüksemburg’da kutlanan dini bayramlar Hristiyanlık dini için kutsal olan günlerden oluşmaktadır.

Lüksemburg’da resmi tatil olarak kutlanan dini bayramlar: Noel Bayramı, Paskalya Bayramı, Azizler Günü, Beyaz Pazartesi, Yükseliş Günü ve Hz. Meryem’in Göğe Kabul Günü’dür. Lüksemburg halkı dini bayramlarını kutlama yaparak, kiliselerde ayinler düzenleyerek, yiyecekler paylaşarak ve dua ederek kutlamaktadır.

Lüksemburg Edebiyat ve Sanat Kültürü Nasıldır?

Lüksemburg edebiyat ve sanat kültürü 19. yüzyılda gelişmeye başlamıştır. 19. yüzyıla kadar Lüksemburg edebiyatında yalnızca tiyatro eserleri ortaya konulmuştur. 1829 yılında Antonie Meyer’in günümüzde Lüksemburgca olarak anılan Germen lehçesiyle ilk eserini ortaya koyduğunda Lüksemburg edebiyat kültüründe yeni bir dönem başlamıştır. Antonie Meyer’in başlatmış olduğu Lüksemburgca eser yazma akımından sonra Lüksemburglu birçok yazar ve şair Lüksemburgca dilinde ağırlıklı olarak şiir, öykü ve roman alanlarında eserler vermişlerdir.

Lüksemburg’un en çok bilinen sanatçıları ve edebiyatçıları aşağıda listelenmiştir.

 • Antonie Meyer
 • Edmond de la Fontaine, Dicks mahlasıyla bilinir
 • Michel Lentz
 • Michel Rodange
 • Batty Weber
 • Anise Koltz
 • Jean Portante
 • Guy Rewenig
 • Roger Manderscheid

Lüksemburgca eserler veren yazar ve şairler Lüksemburgca dilinin lehçe statüsünden resmi dil statüsüne geçmesinde oldukça etkili oldukları için 19. yüzyılda Lüksemburgca şiir ve roman yazan yazarlardan Edmond de la Fontaine ulusal şair ilan edilmiştir. 19. yüzyıldan günümüze kadar Lüksemburg edebiyatı için eserler veren yazar ve şairler Lüksemburg kültüründe önemli yer tutmaktadır.

Lüksemburg Yemek Kültürü Nasıldır?

Lüksemburg yemek kültürü tarih boyunca komşu ülkeleri Fransa, Almanya ve Belçika’dan; yakın tarihte ise İtalya ve Portekiz mutfaklarından etkilenmiştir. Lüksemburg yemek kültüründe peynir, balık, hamur işi jambon, karaciğer köftesi, patates püresi, siyah muhallebi ve yeşil fasulye çorbası yaygın olarak tüketilmektedir.

Lüksemburg içecek kültüründe farklı şarap türleri ve bira oldukça popülerdir. Otantik Lüksemburg Şarabı, Lüksemburg’un coğrafi işaretli ürünleri arasında yer almaktadır. Lüksemburg’da birçok bira ve şarap fabrikası bulunduğu için Lüksemburg içki fiyatları uygundur. Lüksemburg’un yemek kültürüyle özdeşleşmiş Lüksemburg yemekleri ise Thüringer, Bouneschlupp, Gromperekichelcher, Eisleker Ham, Kachkeis, Pate, Quetschentaart’dır.

Lüksemburg Halk Dansı Kültürü Nasıldır?

Lüksemburg’un halk dansı kültürü feodal dönemden izler taşıyan geleneksel danslardan oluşmaktadır. Lüksemburg’un geleneksel dansları; Siwesprog ve Chiberlidir.

Siwesprog, kadınları doğurganlığa teşvik etmek amacıya erkekler tarafından yapılan bir dans olarak ortaya çıkmıştır. Daha sonra Siwesprog dansı çiftçiler arasında yaygınlaşarak geleneksel bir halk dansına dönüşmüştür.

Chiberli, Fransa kültüründen Lüksemburg kültürüne geçmiş bir halk dansıdır. Dansın temel figürleri, ileri geri hareket etmektir. İleri geri hareket etmek testere hareketiyle ilişkilendirilmiştir ve dansın ismi testere sözcüğü ile aynı kökenden türemiştir. Chilberli dansı fiziksel olarak zorlayıcı bir dans olduğu için çoğunlukla gençler tarafından yapılan bir danstır.

Lüksemburg kültüründe yer alan ve günümüzde aktif olarak her yıl yapılan Echternach dans alayı Hristiyanlık dininden izler taşıyan geleneksel bir dans alayıdır. Orta Çağ’da ortaya çıkan Echternach dansının temelini dini ayinler oluşturmaktadır ve Echternach dansını genelde Hristiyan hacılar yapmaktadır. Echternach dansının temel figürleri 3 adım ileri atıp 2 adım geri atmaktır. Echternach dans alayı 2010 yılında UNESCO Dünya Mirası Temsili Listesi’ne girmiştir.

Lüksemburg Halkının Giyim Tarzı Nasıldır?

Lüksemburg halkının geleneksel kıyafetleri ağırlıklı olarak kırmızı, beyaz, siyah ve mavi renklerinden oluşmaktadır. Kadınlar için olan geleneksel kıyafetler; uzun etek, yelek ve gömlekten oluşmaktadır. Erkekler için olan geleneksel kıyafetler bol pantolon, gömlek ve yelekten oluşmaktadır. Kadınların geleneksel kıyafetlerinde kırmızı, erkeklerin geleneksel kıyafetlerinde ise mavi renk baskındır.

Lüksemburg halkının giyim tarzına ait örnek bir görsel aşağıda verilmiştir.

Lüksemburg Halkının Giyim Tarzı
Lüksemburg Halkının Giyim Tarzı

Lüksemburg’un Milli Kıyafetleri Nasıldır?

Lüksemburg milli kıyafetlerinde kırmızı, mavi ve beyaz renkleri yoğunluktadır. Lüksemburglu kadınların geleneksel kıyafetleri kırmızı uzun etek, beyaz işlemeli gömlek ve kırmızı yelekten oluşmaktadır. İşleme öğesi olarak çiçek işlemeleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Etek ve eteğinin alt kısımları işlemelidir. Erkeklerin milli kıyafetlerinde mavi renk ve beyaz renk yoğunluktadır. Mavi bol pantolon, mavi uzun yelek, beyaz işlemeli gömlek işlemeli kuşak ve kırmızı çizmelerden oluşmaktadır.

Lüksemburg’un milli kıyafetlerine ait bir görsel aşağıda verilmiştir.

Lüksemburg Milli Kıyafetleri - #1
Lüksemburg Milli Kıyafetleri - #1
Lüksemburg Milli Kıyafetleri - #2
Lüksemburg Milli Kıyafetleri - #2

Lüksemburg Spor Kültürü Nasıldır?

Lüksemburg’un spor kültüründe ön plana çıkan spor dalları; futbol, kriket, rugby, tenis, atletizm ve bisiklet binmedir. Bireysel sporlar ve takım oyunları için Lüksemburg’da birçok spor federasyonu bulunmaktadır. Lüksemburg’da spor faaliyetleri ile ilgili etkinliklerden sorumlu olan kurum Lüksemburg Spor Bakanlığı’dır.

Lüksemburg’un spor alanında en çok bilinen futbol takımları; Fola Esch, Lüksemburg Racing Kulübü, Progres Niederkorn Kulübü ve Jeunesse Esch takımlarıdır. Lüksemburg’da futbol alanında en çok ilgi gören ligler Ulusal Lig ve Lüksemburg Kupası’dır. Lüksemburg’da yaygın olarak yapılan takım oyunlarından bir diğeri Krikettir. Lüksemburg’da en çok takip edilen Kriket kulüpleri; Lüksemburg milli takımı ve Optimist Cricket Kulübü’dür. Kriket sporu Lüksemburg’da çoğunlukla İngiliz ve Hintli göçmenler tarafından oynanan bir oyundur. Lüksemburg’da oynanan popüler takım oyunları arasında yer alan Rugby ise İngiliz kültüründen Lüksemburg spor kültürüne geçmiş bir oyundur. Lüksemburg’daki en popüler Rugby takımları; Rugby Club de Luxembourg, De Renert Walferdange, CSCE Rugby, Rugby Club Terres Rouge ve Rugby Eagles Luxembourg’dur.

Lüksemburg’da birçok sporcu bireysel spor dallarında mücadele etmektedir. Lüksemburg’da en yaygın bireysel spor aktivitesi olan bisiklet sürme aynı zamanda Lüksemburg’un uluslararası yarışmalarda en başarılı olduğu spor dallarındandır. Bisiklet sürme sporunda adını duyurmuş ünlü Lüksemburglu bisiklet atletleri; Charly Gaul, Nicolas Frantz, Andy Schleck, François Faber, Benoît Joachim, Ben Gastauer, Bob Jungels ve Jempy Drucker’dır. Bireysel ve takım oyunlarında adlarını duyurmuş Lüksemburglu sporcular Lüksemburglu önemli insanlar arasında yer almaktadır.

Sporun Lüksemburg Kültüründeki Yeri Nedir?

Sporun Lüksemburg kültüründe yeri büyüktür. Lüksemburg eğitim sisteminde okullarda spor dersleri verilerek Lüksemburgluları spor faliyetlerine teşvik etmek amaçlanmaktadır. Halkın büyük çoğunluğunun toplu ve bireysel spor dallarında lisans sahibi olduğu Lüksemburg’da en popüler spor futboldur. Futbol, Lüksemburg’un her şehrinde yaygın olarak oynanan ve büyük taraftar kitlesi olan bir spordur.

Lüksemburg’da ekstrem sporlar oldukça popülerdir. Dağ bisikleti, paraşütle atlama ve yamaç paraşütü Lüksemburg’da hem yerli halk hem de turistler tarafından sıkça tercih edilen ekstrem sporlardır.

Lüksemburg Müzik Kültürü Nasıldır?

Lüksemburg’da müzik kültürü, klasik müzik ve opera müzikleri üzerine gelişmiştir. Bireysel ve koro sanatçıları tarafından her yıl Lüksemburg’da birçok konser düzenlenmektedir. Eurovision şarkı yarışmasının kurucu üyeleri arasında yer alan Lüksemburg, Eurovision şarkı yarışmasını 5 kez kazanmıştır ve Lüksemburg yarışmaya 4 kez ev sahipliği yapmıştır.

Lüksemburg’da Eğlence Kültürü Nasıldır?

Lüksemburg eğlence kültürünü festivaller, topluca içki içilen buluşmalar oluşturmaktadır. Lüksemburg’da her yıl birçok festival düzenlenmektedir ve düzenlenen festivallerde müzik ve eğlence temel öğeler olarak yer almaktadır.

Lüksemburg Düğün Gelenekleri Nasıldır?

Lüksemburg’a özgü geleneksel düğün gelenekleri mevcuttur. Lüksemburg düğün gelenekleri çoğunlukla gelin ve damada yapılan şakalardan oluşmaktadır. Gelin ve damadın hobilerine göre yakınları farklı ve yaratıcı şakalarla düğünü eğlenceli hale getirmektedir. Lüksemburg’da eğer evlenen kişilerden biri büyük kardeşinden önce evlenirse büyük kardeşine bir keçi hediye eder ve keçi düğün boyunca düğün yapılan mekanda dolaşır. Lüksemburg’da düğün törenleri sona erdikten sonra gelin ve damadın yakınlarıyla içki içme eğlencesi yapılmaktadır.

Lüksemburg Milli Bayramları Nelerdir?

Lüksemburg milli bayramları aşağıda listelenmiştir.

 • Noel Bayramı, 25 Aralık
 • Yılbaşı, 1 Ocak
 • İşçi Bayramı, 1 Mayıs
 • Lüksemburg Milli Günü, 6 Haziran
 • Hz. Meryem’in Göğe Yükseliş Yortusu, 15 Ağustos
 • Azizler Günü, 1 Kasım
 • Paskalya, tarihi her yıl değişiyor
 • Beyaz Pazartesi, tarihi her yıl değişiyor
 • Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi, tarihi her yıl değişiyor

Lüksemburg Festivalleri ve Karnavalları Hangileridir?

Lüksemburg festivaller ve karnavalları aşağıda listelenmiştir.

 • Echternach Alayı
 • Kış Işıkları Festivali
 • Aziz Nikolaos Festivali
 • Lüksemburg Kizomba Festivali
 • Ulusal Gün
 • Liichtmessdag Candlemas Günü
 • Şenlik Ateşi Festivali
 • Lüksemburg Işık Festivali
 • Schuberfouer Şenliği
 • Oktav Pazarı
 • Fuesend Festivali
 • Diekirch Karnavalı Geçit Töreni
 • OMNI Lüksemburg Müzik Festivali
 • Paskalya Pazarı
 • Geenzefest Festivali
 • Pretzel Günü

Lüksemburg’da Yılbaşı Kutlamaları Nasıldır?

Lüksemburg halkı, yılbaşı tatilinde çoğunlukla kayak merkezlerinde tatil ya da evlerinde kutlamalar yapmaktadır. Lüksemburg’da yılbaşı kutlamaları Aziz Nikolaos Festivali ile başlamakta ve Aziz Nikolaos Festivali’nde çocuklara hediyeler dağıtılmaktadır.

Lüksemburg’da yılbaşı kutlamaları için restoranlar, eğlence mekanları ve kayak merkezleri tercih edilmektedir. Yılbaşında Lüksemburg’a seyahat etmeyi planlayan vatandaşların Lüksemburg için vize alması gerekmektedir.

Lüksemburg Kültüründe Ev Dekorasyonu Nasıldır?

Lüksemburg kültüründe ev dekorasyonları İskandinav tarzından izler taşımaktadır. İskandinav ev dekorasyonu tarzı Lüksemburg ev yapılarıyla özdeşleşmiştir. Coğrafi konumu itibariyle Kuzey Avrupa ülkeleri arasında yer alan Lüksemburg’un dekorasyon kültürü Kuzey Avrupa coğrafyasının kültüründen izler taşımaktadır.

Lüksemburg Denince Akla Gelen Kültürel Özellikleri Nelerdir?

Lüksemburg kültürünü oluşturan birçok kültürel özellik vardır. Lüksemburg denince akla gelen kültürel özellikler; Hristiyan Lüksemburglular için önemli bir tören olan Echternach dans alayı, Lüksemburg düğünleri ve Lüksemburg’a özgü yemeklerdir.

Lüksemburg ve Türk Kültürü Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Lüksemburg ve Türk kültürü arasındaki farklılıklar aşağıda listelenmiştir.

Türk müzik ve dans kültürü eğlence ve hareketlilik temelli iken Lüksemburg dans ve müzik kültürü daha sakin ve durağan bir yapıya sahiptir. Türk yemek kültürü Asya ve Kuzey Afrika kıtalarından izler taşıyan baharatlı, et, sebze ve bakliyat temelli bir kültürken Lüksemburg yemek kültürü balık ve hamur işi temelli bir yapıya sahiptir.

En Çok Bilinen Lüksemburg Atasözleri Nelerdir?

Lüksemburg’da en çok bilinen atasözleri aşağıda listelenmiştir.

 • Truth is what women do not tell: Gerçek kadınların söylemedikleridir. Kadınlar yalan söyler.
 • In the eyes of its mother every turkey is a swan: Her hindi annesinin gözünde kuğudur. Herkes kendi yavrusunu güzel bulur.
 • A women who likes to wash will find water: Yıkamayı seven kadın su bulur. İsteyen her şeyi bulabilir.
 • The wife cries before the wedding, the husband after: Karı düğünden önce ağlar, koca düğünden sonra. Kadınlar evlenmeden önce üzülürler erkekler ise evlendiklerinde üzülürler.
 • A women is as old as she wishes to tell you: Bir kadın sana söylemek istediği kadar yaşlıdır. Kadınlara yaşı sorulmaz.

En Çok Bilinen Lüksemburg Deyimler Nelerdir?

Lüksemburg’da en çok bilinen deyimler aşağıda listelenmiştir.

 • Du bas vum Lammes gebas: Lammes tarafından ısırıldınız. Deli gibi davranmayınanlamında kullanılır.
 • Du falschen Hond: Seni samimiyetsiz köpek. İhanete uğradığında kullanılır.
 • Virwetztut: Şekerleme torbası: Ebeveynler çocukları çok fazla şeyi merak edip sorduklarında kullanırlar.
 • Enner aller Klarinet: Bütün klarnetlerin altında. Bir kişi aşağılık bir hareket sergilediğinde kullanılır.
 • Rutsch mer de Bockel erof: Aşağı kaydır. Sinirliyken sinir olunan kişinin gitmesi istendiğinde kullanılır.

Lüksemburg’da Kültürel Tanıtımından Sorumlu Kuruluşlar Nelerdir?

Lüksemburg’da kültürel tanıtımdan sorumlu kuruluşlar aşağıda listelenmiştir.

 • Avrupa Kültür Rotaları Enstitüsü
 • Eurovision Şarkı Yarışması
 • Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi
 • MUDAM
Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: