Lüksemburg İçecekleri

En Ünlü Lüksemburg İçecekleri ve İçki Fiyatları

Lüksemburg, alkollü içeceklerin tüketimi konusunda birincilik bayrağını taşıyan bir ülkedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan istatistiklere göre, Lüksemburg yılda dünya ortalamasının iki katı kadar alkol tüketmektedir. Lüksemburg’da en çok tüketilen alkollü içecekler ise şarap ve biradır. Lüksemburg’da sıklıkla tüketilen bu içecekler zamanla dünyaca ünlü hale gelmiştir. Lüksemburg nüfusunun büyük bir çoğunluğu alkolsüz içeceklere de oldukça ilgi duymaktadır. İstatistiklere göre, Lüksemburg’da kahve tüketimi de bir hayli yaygındır.

Lüksemburg’da İçki Kültürü Nasıl Gelişmiştir?

Lüksemburg, Avrupa ülkeleri arasında alkol tüketiminin en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Lüksemburg’da içki kültürünün tarihçesine bakıldığında, biranın oldukça eski zamanlardan beri tüketilen bir içecek olduğu görülmektedir.

Lüksemburg, 1300 yılına kadar dayanan eski bir bira geleneğine sahiptir. 1950’li yıllarda ise Lüksemburg, 12 adet yerel bira tüketmeye başlamıştır; bunlardan birkaçı dünyaca ünlü olan bira markalarıdır. Alkol oranının fazlalığı ile bilinen yerel Lüksemburg biraları, çok hızlı sarhoş edebilmektedir.

2000’li yılların başından bu yana, eski bira fabrikalarının tekrar üretime başlamasıyla Lüksemburg, ünlü bira fabrikalarına da ev sahipliği yapan bir ülke haline gelmiştir.

Lüksemburg, gece hayatı konusunda da oldukça ilgi çekici bir kültüre sahiptir. Lüksemburg’da bulunan barlarda sıklıkla karışık kokteyllerle, alkol oranı oldukça yüksek biralarla, Moselle Vadisi şaraplarıyla ve Lüksemburg mutfağını tanıtan küçük atıştırmalık tabaklarıyla karşılaşmak mümkündür.

Lüksemburg’un en ünlü gece mekanları şehrin ara sokaklarında olan mekanlardır.

Lüksemburg İçki Fiyatları Nasıldır?

Lüksemburg içki fiyatları aşağıda listelenmiştir.

 • Heineken bira fiyatı, 330 ml. 1,03 EURO
 • Kaptan Morgan Baharatlı Rom, 700 ml. 9,99 EURO
 • Gordon’s Londra Cin 700 ml. 9,95 EUR
 • Johnnie Walker viski fiyatı, 700 ml 11,39 EUR
 • Votka Smirnoff fiyatı, 700 ml 8,90 EUR

Alkollü içecek kültürüyle bilinen Lüksemburg, dünyaca ünlü bazı alkollere de sahiptir. Özellikle bira ve şarap konusunda yıllardır üretimde olan Lüksemburg markaları hala dünyaca tercih edilen markalar arasındadır.

En Ünlü Lüksemburg İçkileri Nelerdir?

Lüksemburg içecekleri, turistler tarafından oldukça tercih edilen dünyaca ünlü içeceklerdir. Şaraplardan likörlere Lüksemburg, alkollü ve alkolsüz içecekler konusunda nam salmış bir ülkedir. En ünlü Lüksemburg içkileri arasında biralar ve Moselle şarapları bulunmaktadır.

Lüksemburg’da en çok tüketilen içecekler aşağıda listelenmiştir.

 • Moselle şarapları: Devasa bir üzüm bağında yetişen üzümlerle yapılan Moselle şarabı, Lüksemburg’da en çok tercih edilen şarap olmasının yanında, Roma döneminden beri üretilen tek şaraptır.
 • Likörler: Likörler, Lüksemburg halkının kültürel mirasına girmiş içeceklerdir. Lüksemburg’da en çok tüketilen likör, erik likörü olsa da pek çok ayrı meyvenin likörü yapılmaktadır. Likörler genelde festivallerde tüketilen içecekler olsa da dünya çapında nam salmış ünlü markaların likörleri, Lüksemburg halkı tarafından evde tüketilmek için de çok sık tercih edilmektedir.
 • Lüksemburg birası: Çok eski yıllardan beri üretilen Lüksemburg birası, ülkedeki barlarda en çok tüketilen alkollü içecektir. Onlarca bira fabrikası bulunan Lüksemburg, dünyaya da birçok bira markasını kazandırmıştır.
 • Elma suyu: Alkol tercih etmeyen kişilerin Lüksemburg’da mutlaka denemesi gereken en iyi alkolsüz içecek elma suyudur. Bazen farklı meyve türleriyle de karıştırılarak yapılan elma suyu, Lüksemburg’un sembolleri haline gelen içeceklerdendir.

Lüksemburg, içecek kültürünün yanı sıra köklü bir yemek kültürüne de sahiptir. Alman ve Bulgar mutfağından da esintiler taşıyan Lüksemburg yemekleri, oldukça çeşitli ve dünyaca ünlüdür.

Lüksemburg Şarabı Nedir, Nasıl Üretilir?

Lüksemburg şarabı, yerli halkın ve turistlerin en çok tükettiği alkollü içeceklerden biridir. Moselle Nehri yakınlarında 1.300 hektarlık bir bağda üretilen Lüksemburg üzüm şarabı, dünyaca ünlü bir hale gelmiştir. Lüksemburg şaraplarının üçte ikisi yerel halk tarafından tüketilirken geri kalan kısmı çoğunlukla Almanya ve Fransa’ya ihraç edilmektedir.

Lüksemburg’un en ünlü şarabı Moselle şarabı olsa da birçok farklı çeşit de tüketilmektedir. Lüksemburg’un şarap tarihçesinin Roma dönemine kadar dayanmasına rağmen halk, günümüzde de bu kültürü yaşatmaktadır.

Lüksemburg Birası Nedir, Nasıl Üretilir?

Lüksemburg halkının barlarda en çok tükettiği alkol biradır. Lüksemburg birasının da şarap gibi köklü bir tarihçesi vardır. Lüksemburg’da 1300 yılına kadar dayanan bira üretimi, dünyaya oldukça ünlü bira markalar kazandırmıştır. Lüksemburg birasının en önemli özelliği ise alkol oranının fazlalığıdır.

1950’li yıllarda artan bira fabrikaları, Lüksemburg’un en ünlü biralarını yapmayı başarmış ve günümüze kadar bu başarıyı korumuştur.

Eaux-De-Vie Nedir, Nasıl Üretilir?

Eaux-De-Vie, Lüksemburg’un en eski alkollü içecekleri arasındadır. Genelde yemeğe eşlik etmesi için tüketilen bu alkol, diğer ülkelerin yanı sıra Lüksemburg’da hala oldukça popülerdir. Ağır bir alkol olmasına rağmen Eaux-De-Vie, çeşitli meyvelerden üretildiği için içimi kolaydır. Lüksemburg’da en çok tüketilen çeşidi ise erikli olanıdır.

Eaux-De-Vie’nin en önemli özelliği içildiğinde meyve tadının alınabiliyor olmasıdır, bu nedenle Lüksemburg’da Eaux-De-Vie üretimi için en iyi meyve bahçeleri kullanılmaktadır. Banilya ve baharat gibi notalarla da süslenen Lüksemburg Eaux-De-Vie’si, turistlerin en çok ilgi duyduğu içeceklerdendir.

Lüksemburg Elma Suyu Nedir, Nasıl Üretilir?

Lüksemburg elma suyu, alkol tercih etmeyen insanlar için Lüksemburg’da tüketilebilecek en iyi içecektir. Alkolsüz elma şarabı olarak da bilinen elma suyu, elmadan veya elmayla birlikte birkaç meyveden üretilen alkolsüz bir içecektir. Lüksemburg’da oldukça sık tüketilen Lüksemburg elma suyu, turistlerin ilgisini de oldukça çekmektedir.

Köklü bir kültüre sahip olan elma suyu, Lüksemburg’un köylerinde üretilmektedir. Lüksemburg’da sadece elma suyu üreterek kazanç sağlayan bazı köyler bulunmaktadır. En doğal yetiştirilmiş elma ağaçlarından toplanan elmalarla üretilen Lüksemburg elma suyu, meyve aromasını en yoğun hissedildiği alkolsüz içecektir.

En Popüler Lüksemburg Kahveleri Hangileridir?

En popüler Lüksemburg kahveleri arasında dünyada de oldukça fazla tüketilen kahvelerin bulunduğu gözlemlenebilmektedir. Lüksemburg’un kendine özgü bir kahve çeşidi bulunmamaktadır.

Lüksemburg’un en popüler kahveleri aşağıda listelenmiştir.

 • Espresso
 • Cha phe Trung
 • Affogato
 • Kaffeost
 • Flat white

En Popüler Lüksemburg Çayları Hangileridir?

En popüler Lüksemburg çayları arasında, Avrupa genelinde çok tüketilen çaylar bulunmaktadır.

Lüksemburgun en popüler çayları aşağıda listelenmiştir.

 • Orange Pekoe
 • Earl Grey
 • Sencha
 • Bitki çayları
 • Chamomile

Lüksemburg’da Alkol Yasaları Nasıldır?

Lüksemburg’da alkol yasalarına göre asgari alkol tüketme yaşı 16’dır. Lüksemburg’da kamuoyunda aşırı sarhoşluktan kaynaklı düzensiz ve saldırgan hareketler yapmak tutuklanmaya veya ağır para cezasına neden olabilecek bir suçtur.

Lüksemburg’daki İçecek Festivalleri Hangileridir?

Lüksemburg’daki içecek festivalleri aşağıda listelenmiştir.

 • Şarap Tadımı / Şarap Festivali
 • Schueberfouer
 • Draikinneksdag
 • Octave Market

Lüksemburg, birçok festivale ev sahipliği yapan bir ülkedir. Lüksemburg’da festivallerin çoğunda çeşitli alkollü ve alkolsüz içecekler tüketilse de bazı festivaller sadece içecekler üzerinedir. Lüksemburg’daki içecek festivallerine katılmak isteyen kişiler, gerekli vizelerini Lüksemburg VFS Global aracılığıyla alabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: