Lüksemburg Suç Oranları

Lüksemburg Suç Oranı Nasıldır?

Suç oranı, belirli bir bölgede polis ve jandarmalar tarafından kaydedilen suç ve kabahat sayısı ile söz konusu bölgenin nüfus oranıyla hesaplanarak bulunan istatistiki bir veridir.

Lüksemburg’da yaşanan şuç oranlarının bilinmesi halinde Lüksemburg’da yaşamak veya seyahat etme sürecini sağlıklı ve güvenli bir şekilde devam ettirmek mümkündür. Seyahat etmek veya Lüksemburg’da yaşamak isteyen insanların olası durumları bilebilmesi adına yol gösterir.

Lüksemburg’da Suç Oranı Kaçtır?

Lüksemburg’da suç oranı yaşanan kasıtlı adam öldürmeler, aile içi şiddetler, kişiler arası şiddetler, çeteler ve silahlı gruplar arası şiddet kaynaklı öldürmeler suç oranlarını etkilemektedir. Bireyler veya küçük gruplar arasında yaşanan şiddetlerde genellikle daha az cinayet işlenirken, silahlı çatışmalarda cinayet rakamları yüz kişinin üzerine çıkabilmektedir.

Lüksemburg suç oranı 2013- 2014 arası %291,43 artarak 0.72, 2014- 2015 arası %22,29 artarak 0.88, 2015- 2016 arası %2,15 düşerek 0.86, 2016- 2017 arası ise %60,85 düşerek 0.34 olmuştur.

Lüksemburg’da İşlenen Cinayetle İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

Lüksemburg’da cinayetle ilgili suçlar ve oranları, 2001 yılında 100.000 kişi başına 2 iken, 2012 yılında 100,000 kişi başına 0 olmuştur.

Lüksemburg’da cinayetle ilgili suçlar ve oranları, 2017’de 100.000 kişi başına 0,3’tür.

Lüksemburg’da İşlenen Cinsel Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

Lüksemburg’da işlenen cinsel suçlar ve suç oranları 2013 yılında 100,000 kişi başına 16,3 vaka olarak ölçülürken, 2014 yılında ise 100,000 kişi başına 13,1 vaka ölçülmüştür. Lüksemburg’da 2014 yılında 2013 yılına oranla %19,55 oranında cinsel suç gerileme değişimi görülmüştür.

Lüksemburg’da İşlenen Adam Kaçırmaya İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

Lüksemburg’da işlenen adam kaçırmayla ilgili suçlar ve suç oranları 2009 - 2018 yılları arasında çeşitli dalganmalar göstermekle birlikte 2018’de kaydedilen verilere göre 100.000 kişi başına 6 oranı elde edilmiştir.

Lüksemburg’da İşlenen Soygun ve Gaspla İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

Lüksemburg’da işlenen soygun ve gaspla ilgili suçlar ve suç oranları 2016 yılında 100.000 kişi başına 79,2 vaka sayısı gösterirken, 2017 yılında ise 100.000 kişi başına 76,2 vaka sayısına düşerek % 3,20’lik bir değişim yaşamıştır.

Lüksemburg’da İşlenen Hırsızlıkla İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

Lüksemburg’da işlenen hırsızlıkla ilgili suçlar ve suç oranları 2016 yılında bir önceki yıla göre %17 azalmıştır.

Lüksemburg’da İşlenen Dolandırıcılık, Aldatma ve İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

Lüksemburg’da işlenen dolandırıcılık, aldatma ve ilgili suçlar ve suç oranları için kişilerin ve şirketlerin böyle bir olay yaşandığı zaman itibarlarını zedelememek adına gerekli suç duyurularında bulunmadıkları görülmüştür. Lüksemburg’da yapılan anket sonucuda, ankete katılanların %43’nün ülkelerinde bugüne kadar en az bir defa dolandırıldıkları ve aldatıldıkları ortaya çıkmıştır.

Lüksemburg’da İşlenen Kontrollü Uyuşturucu Kullanımıyla İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

Lüksemburg’da işlenen kontrollü uyuşturucu kullanımıyla ilgili yapılan araştırmalar sonucu esrarın ülkede en çok kullanılan uyuşturucu çeşidi olduğu saptanmıştır. Esrar, uyuşturucu ele geçirme operasyonlarında ele geçirilen uyuşturucuların %75,1’ini kapsamaktadır. Uyuşturucu kullanımı en çok gençler arasında yaygındır. Kokain pazarı Lüksemburg genelinde genişlemekte ve suç oranının artmasına sebebiyet vermektedir. Kokain pazarındaki suç şebekelerinin artmasıyla beraber Lüksemburg kenevir ekimini, satışını ve tüketimini yasallaştırmayı planlamaktadır.

Lüksemburg’da işlenen kontrollü uyuşturucu kullanımıyla ilgili suçlarda ele geçirilen uyuşturucu maddeler 2015 senesinde 190 kilogram iken 2018 senesinde 347 kilograma yükselmiştir.

Lüksemburg’da İşlenen Silah ve Patlayıcıyla İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

Lüksemburg’da işlenen silah ve patlayıcıyla ilgili suçlar ve suç oranları; silah satın almak, bulundurmak veya kullanmak isteyen herkesin Lüksemburg Adalet Bakanı tarafından şahsen alınmış bir izne sahip olması gerekmektedir. İzin başvurusunda bulunmanın en yaygın nedenleri avcılık, eğlence amaçlı atış silah toplamadır. Eğlence amaçlı gibi sebeplerden verilmezken, aynı zamanda özel izne tabi tutulduğu için silah sahibi çok vatandaş yoktur ve suç oranları azdır.

Lüksemburg Polisi Görevleri Nelerdir?

Lüksemburg polisi görevleri aşağıda listelenmiştir.

 • Suçları araştırmak, tespit etmek ve delil toplamak.
 • Tespit edilen suçların gerekli makamlara bildirilmesini sağlamak.
 • Suçun faillerini aramak, yakalamak ve yetkili merciilere ulaştırmak.
 • El konulması öngörülen eşyaların aramak, bulmak, el koymak ve yetkili mercilere ulaştırmak.
 • Yetkili makamlarca emredilen soruşturma ve soruşturma işlemlerini yürütmek.
 • Görevlerinin raporlarını ve bu vesileyle elde edilen bilgileri yetkili makamlara iletmek.
 • Parmak izlerini toplamak, saklamak ve gerektiğinde kullanmak.
 • Parmak izi dosyalarını, genetik ve tedavi dosyalarını ve hükümlülere ilişkin belgeleri muhafaza etmek ve güncellemek.

Lüksemburg Sokakları Güvenli Midir?

Evet, Lüksemburg sokakları güvenlidir. Lüksemburg Amerikan Birleşik Devletleri’ne benzer altyapı, hizmetler ve olanaklara sahip, güvenli ve modern bir ülkedir.

Genel suç oranı Amerika Birleşik Devletleri suç oranının altındadır. Lüksemburg’da yaşam güvenli olmakla birlikte çoğu suç hırsızlıktır.

Lüksemburg’da Suç Oranı En Yüksek (Tehlikeli) Şehirler Hangileridir?

Suç endeksi, ülkelerin suç oranları bakımından aldıkları puanlardır. Güvenlik endeksi ise önlenen olayların oranlarıdır.

Lüksemburg’da suç oranı en yüksek şehirler aşağıda sırasıyla verişmiştir.

 • Abrigado Centre ve çevresi
 • Rue De Hollerich
 • Rue De Bonnevoie

Lüksemburg’da Suç Oranı En Düşük (Güvenli) Şehirler Hangileridir?

Lüksemburg’da suç oranı en düşük şehirler sırasıyla aşağıda listelenmiştir.

 • Limpertsberg
 • Howald
 • Strassen
 • Merl
 • Belair

Lüksemburg’da Turistlere Karşı Suç Oranı Nedir?

Lüksemburg’da turistlere karşı suç oranı düşüktür, yaygın değildir. Noel zamanları gerekli önlemler alması gerektiği tavsiye edilmektedir. Yankesiciler ise genellikle otobüs ve tren istasyonlarında genellikle Lüksemburg Garı’nda bulunmaktadır.

Yakın çevreyle beraber olunması, çantaların görünür yerlerde tutulması ve değeri yüksek eşyaları çok fazla sergilenmemesi gerekmektedir. Özellikle Findel bölgesinde ki otel lobilerinde hırsızlık ve yankesicilik olduğu belirtiliyor. Lüksemburg turist vizesi ile yapılan gezilerde herhangi bir hırsızlığa maruz kalınırsa 24 saat içinde en yakın polise bildirilmesi gerekiyor.

Lüksemburg Suç Oranı Dünya ve Avrupa Karşılaştırması Nasıldır?

Lüksemburg’da suç oranı Dünya ve Avrupa’ya bakıldığında 2018 yılında Lüksemburg suç oranı 20 iken, İngiltere’de 55,84’tür. 2018 yılında Lüksemburg suç oranı İngiltere’nin 3’te 1’i kadardır.

Türkiye ile karşılaştırıldığında ise Türkiye’de gündüz yalnız başına yolda yürümek %75,87 oranında güvenliyken, Lüksemburg’da gündüz yalnız yürümek %79,96 oranında güvenlidir.

Türkiye’de gece yalnız yürümek %51,09 oranında güvenliyken Lüksemburg’a bakıldığında bu oran %53,57’yi bulmaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: