Norveç'e Gidilmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Norveç'e Gidilmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Norveç, kuzey Avrupa’da bulunan bir İskandinav ülkesidir. İskandinav Yarımadasını, İsveç ve Finlandiya ile paylaşmaktadır. Norveç’in kıyı şeridi, sarp kayalıklar arasındaki deniz girişleri olan fiyortları ile ünlüdür. Ülkenin dağları gibi fiyortlar da buzullar tarafından oyulmuştur. Norveç’in nüfusu 5.391.369 kişidir. Komşu ülkeleri İsveç, Finlandiya ve Rusya olan Norveç’in başkenti Oslo’dur. Norveç ya da resmî adıyla Norveç Krallığı anayasal monarşi ile yönetilmektedir.

Norveç Krallığı İle İlgili Dikkat Çeken 10 Bilgi Nedir?

Norveç Krallığı ile ilgili dikkat çeken 10 bilgi aşağıda listelenmiştir.

 • Dünyanın en uzun kara yolu tüneli olan Laerdal Tüneli, Norveç’tedir.
 • Norveç Krallığı’nın başkenti Oslo’da, her yıl Nobel Barış Ödülleri, ödülü kazanan kişilere verilmektedir.
 • Dünyanın en uzak adası Bouvet Adası, Norveç’e aittir.
 • Norveç’in şehri Kirkenes, Finlandiya’nın doğusunda yer almaktadır.
 • Norveç’te cehennem anlamına gelen “Hell “adında bir kasaba vardır.
 • Norveçli heyet, 1980’lerde somon suşisini Japonya’ya tanıtmıştır; suşi Japonya’da icat edilmesine rağmen, somon suşi Norveç’e ait bir buluştur.
 • Norveç Krallığı’nda yaşayan kişilerin gelirleri ve mal varlıkları, kamu kayıtlarında yer alır ve 2013’ten bu yana herkes tarafından bu verilere ulaşılabilir; ancak kişiye ait verilerin kimler tarafından incelendiği görülebilmektedir.
 • Modern ve antik kayak Norveç Krallığı’nın keşfidir.
 • Norveç Denizi’nde Jan Mayen Adası’nda aktif bir yanardağ bulunmaktadır.
 • Norveç Kraliyet Ordusu’nun bir albayı ve maskotu olan Şövalye III. Nils Olav, İskoçya’nın Edinburgh şehrinde yaşayan bir kral penguendir.

Norveç Nerededir?

Norveç’in dünya haritasındaki konumu aşağıdaki haritada gösterilmektedir.

Norveç Nerededir?
Norveç Nerededir?

Norveç Avrupa kıtasının kuzeyinde yer almaktadır. İsveç, Finlandiya ve Rusya ile sınır komşusudur. Ülkenin batıda Norveç Denizi dolayısı ile Atlas Okyanusu’na kıyısı vardır. Norveç’in kıyı şeridi, sarp kayalıklar arasındaki deniz girişleri olan fiyortları ile ünlüdür. Fiyortlar, ülkenin dağları gibi buzullar tarafından oyulmuştur. Norveç, İskandinav Yarımadasındaki anakaraya ek olarak, Svalbard ada zincirine ve Antarktika’daki üç adaya da sahiptir.

Norveç Avrupa’nın en dağlık ülkelerinden biridir. Norveç’in ortalama yüksekliği 460 metredir ve anakaranın yüzde 32’si ağaç sınırının üzerindedir. Norveç, doğuda İsveç ile 1.619 kilometre, Finlandiya ile 727 kilometre ve Rusya ile 196 kilometre kara sınırına sahiptir. Kuzey, batı ve güneyde Norveç, Barents Denizi, Norveç Denizi, Kuzey Denizi ve Skagerrak ile sınırlanmıştır.

Norveç Hangi Kıtadadır?

Norveç, Kuzey Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Norveç doğu tarafında İsveç, Finlandiya ve Rusya ile sınır komşusudur ve batı tarafında Kuzey Atlantik Okyanusu’na bakan geniş bir kıyı şeridi vardır.

Norveç, bulunduğu konum itibariyle Avrupa kıtasında yer almakta ve Avrupa’da yer alan ülkelerin kuzeyinde bulunmaktadır.

Norveç'in Koordinatları Nedir?

Norveç, 57°58’ ve 77°11’ kuzey enlemleri ile 4°39’ ve 31°10’ doğu boylamları arasında yer almaktadır.

Norveç'in Komşu Ülkeleri Nelerdir?

Norveç’in komşuları Finlandiya, İsveç ve Rusya’dır. Norveç’in doğusunda İsveç ile uzun bir sınırı vardır; kuzeydoğu sınırlarında Finlandiya ve Rusya ülkeleri bulunmaktadır. Norveç’in güneyde Skagerrak Boğazı’nın karşısında Danimarka ve Birleşik Krallık ülkeleri yer almaktadır.

Norveç Krallığı'nın Sınırları ve Sınır Uzunlukları Nedir?

Norveç Krallığı’nın toplam kara sınırı uzunluğu, 2.515 km ve kıyı uzunluğu ise 25.148 km’dir. Norveç Krallığı’nın İsveç ile sınırı 1.630 km, Finlandiya ile sınırı 736 km, Rusya ile sınırı 195,7 km’dir.

Norveç Yüzölçümü Nedir?

Norveç’in toplam alanı 385.207 kilometrekaredir ve kasım 2020 verilerine göre Norveç 5.385.300 nüfusa sahiptir. Yüzölçümüne göre Norveç dünyanın en büyük 69. ülkesidir.

Norveç Krallığı Siyasi Haritası Nasıldır?

Norveç Krallığı idari yapılanması iki düzeyden oluşmaktadır; ilk düzey fylker adı verilen bölgeler, ikinci düzey ise kommuner ismi verilen şehirler bulunur. Norveç Krallığı’nda idari yapılanmanın birinci seviyesinde fylker adı verilen toplamda 11 bölge ve yönetimin ikinci seviyesinde ise kommuner olarak isimlendirilen toplamda 356 şehir vardır.

Norveç Krallığı’nın başkenti Oslo, hem fylker hem kommuner kategorisinde yer almaktadır. Norveç Krallığı’nın en büyük ikinci kenti olan Bergen, kommuner merkezlerinden biri olup, Vestland bölgesine dahildir. Norveç Krallığı’nın popüler kommuner şehirlerinden biri olan Alesund, fylker sisteminde Møre og Romsdal bölgesine dahildir. Norveç Krallığı’nda Tromso kommuner şehri, toplamda 11 fylker arasından Troms og Finnmark’ta yer almaktadır. Norveç’in ortasında Viking Krallığının Şehri olarak bilinen Trondheim ise kommuner sistemdeki şehirlerinden biri olarak, flyker sisteminde Trøndelag bölgesine aittir.

Norveç Krallığı’na bağlı topraklar olan Svalbard Takımadası ve Jan Mayen Adası, bağımsızlık ilan etmemiş olsalar da fylker sistemine dahil değildir.

Norveç siyasi haritası aşağıda verilmiştir.

Norveç Krallığı Siyasi Haritası Nasıldır?
Norveç Krallığı Siyasi Haritası Nasıldır?

Norveç Başkenti Neresidir?

Norveç Başkenti Neresidir?
Norveç Başkenti Neresidir?

Norveç’in başkenti Oslo’dur. Ülkenin en büyük şehri olan Oslo 454 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Yaklaşık 475.000 nüfusa sahip olan Oslo İskandinavya’nın dördüncü büyük şehridir. Balıkçılık, turizm ve ticaretin geliştiği şehre her yıl 5 milyondan fazla turist gelmektedir. Şehir ekonomik ve kültürel bir merkez üssüdür. Norveç’teki birçok önemli kurum Oslo’da bulunmaktadır. Bunlar arasında Norveç hükümeti ve parlamentosu, Oslo Üniversitesi ve Norveç futbol takımının stadyumu olan Ullevål Stadyumu yer almaktadır. Kentte ayrıca birçok müze, tiyatro ve konser salonu bulunmaktadır. Şehir içi ulaşım çok gelişmiştir ve toplu taşıma kullanımı yaygındır. Oslo, İskandinav başkentlerinin en eskisidir ve tarihi, Oslo fiyortunun girişinde ilk yerleşimlerin kurulduğu zamana kadar 1000 yıl öncesine dayanmaktadır. Oslo’nun en ünlü yerlerinden biri Akershus Kalesi’dir. İlk olarak 1290’li yıllarda inşa edilmiştir.

Oslo, 1624’teki yangında tahrip olmuştur ve kale, Norveç Kralı IV. Christian’ın emriyle Akershus Kalesi’ne daha yakın bir yerde yeniden inşa edilmiştir. Kral, yeni şehre daha sonra Christiania adını vermiştir. 1925 yılında şehrin adı tekrar Oslo olarak değiştirilmiştir. Oslo, Norveç ticaret, bankacılık, sanayi ve deniz taşımacılığının merkezidir. Oslo Limanı, ülkenin en büyük ve aynı zamanda en işlek limanıdır. Önde gelen endüstriler, tüketim mallarının üretimi ile elektroteknik ve grafik endüstrileridir. Oslo bünyesinde dünyaca ünlü birçok üniversiteyi barındırmaktadır ve bu üniversitelerin eğitim kaliteleri çok yüksektir. Aynı zamanda dil öğrenmek isteyenler için çok sayıda Oslo’da dil okulları bulunmaktadır.

Norveç'in En Büyük Şehirleri Nelerdir?

Norveç’in en büyük şehirleri aşağıda listelenmiştir.

 • Oslo
 • Bergen
 • Trondheim
 • Stavanger
 • Drammen
 • Fredrikstad
 • Kristiansand
 • Sandnes
 • Asker
 • Tromso

Norveç Krallığı’na ait, nüfusuna göre sıralanan yukarıdaki Norveç şehirleri, ülkenin popüler ve turistik şehirler arasında yer almaktadır.

Norveç'in Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

Norveç, İskandinav yarımadasının batı ve kuzey kesiminde yer almaktadır. Norveç’in toplam yüzölçümü 385.179 km² olup, bunun %94,95’i karadır.

Norveç’in en yüksek noktası Galdhopiggen Dağı’dır ve bu dağ 2.569 m’dir. Norveç’in %32’si ağaç sınırının üzerinde yer alır ve Norveç Coğrafya bakımından Avrupa’nın en dağlık ülkelerinden biridir. Norveç’te 150.000’den fazla göl vardır. En uzun nehir olan Glomma 604 km ve en büyük göl Mjosa 352 km²’dir. Norveç coğrafyası ve iklimi nedeniyle neredeyse diğer tüm Avrupa Ülkelerinden daha fazla sayıda farklı habitata sahiptir. Son buzul çağında, Norveç neredeyse tamamen kalın bir buz tabakasıyla kaplı olan Norveç, buzulların eriyip vadileri doldurması ile ünlü fiyortlara sahip olmuştur.

Norveç Fiziki Haritası Nasıldır?

Norveç fiziki haritasında görülebileceği gibi, Norveç dünyanın en eski kayalarından meydana gelen ve daha çok dağlık arazilerden oluşan bir ülkedir. Norveç’in toplam alanının sadece beşte biri, deniz seviyesinin üzerinde olmak üzere, 150 metrenin aşağısındadır. Norveç’in ortalama yüksekliği 500 metredir.

Norveç fiziki haritası aşağıda verilmiştir.

Norveç Fiziki Haritası Nasıldır?
Norveç Fiziki Haritası Nasıldır?

Norveç İklimi Nasıldır?

Norveç’in güney ve batı kısımları, doğu ve kuzey kısımlarından daha fazla yağış alır ve daha ılıman kış geçirir. Norveç’te en güneşli hava güney kıyısı boyuncadır. Norveç’in yüksek enlemi nedeniyle, gün ışığında büyük mevsimsel farklılıklar vardır. Mayıs ayının sonundan Temmuz ayının sonlarına kadar, Kuzey Kutup Dairesinin kuzeyindeki bölgelerde güneş hiçbir zaman ufkun altına tamamen inmez ve ülkenin geri kalanı 20 saate kadar gün ışığı yaşar. Tersine, Kasım ayının sonundan Ocak ayının sonuna kadar, kuzeyde güneş hiçbir zaman ufkun üzerine çıkmaz ve ülkenin geri kalanında gün ışığı saatleri çok kısadır.

Norveç iklimi, dünyanın başka yerlerindeki benzer enlemlerdeki bölgelere kıyasla son derece ılımandır. Gulf Stream doğrudan Atlantik kıyılarının kuzey bölgelerinden geçerek kışın bölgeyi sürekli olarak ısıtır. Chan dağının doğusundaki Norveç İklimi, Oslo gibi daha çok karasal bir iklime sahiptir. Dağ sıraları subarktik ve tundra iklimlerine sahiptir. Ayrıca Bergen gibi Atlantik’e maruz kalan bölgelerde daha sık yağışlar gözlenmektedir. Oppland ilçesindeki Skjåk, yılda 278 milimetre yağış ile en kurak yerlerden biridir. Mjøsa’nın bazı kısımları da dahil olmak üzere güneydoğu Norveç’in bazı kısımları nemli karasal iklime, güney ve batı kıyıları ve ayrıca Bodø’nun kuzeyindeki kıyılar okyanus iklimine sahipken, daha kuzeydeki Kuzey Cape’e kadar olan dış kıyılar nemli bir karasal iklime sahiptir.

Güneyde, daha yüksek rakımlarda daha iç kesimlerde ve ayrıca Kuzey Norveç’in çoğunda, subarktik iklim hakimdir. Norveç’in büyük bölümleri dağlar ve yüksek rakımlı platolarla kaplıdır ve arazinin yaklaşık üçte biri ağaç sınırının üzerindedir ve bu nedenle tundra/alpin/kutup ikliminin etkileri görülmektedir.

Norveç Nüfusu Ne Kadardır?

Norveç’in şu anki nüfusu, Worldometer’ın en son Birleşmiş Milletler verilerine göre 5.464.450 kişidir. Norveç nüfusu, toplam dünya nüfusunun %0.07’sine eşittir. Norveç, nüfusa göre ülkeler listesinde 119. sırada yer almaktadır. Norveç’te nüfus yoğunluğu km² başına 15’tir.

2018 yılında yayınlanan en son DSÖ verilerine göre Norveç’te ortalama ömür erkekler için 80, kadınlar için 84 yıl olup ortalama 82 yıldır. Norveç nüfusu yıllar için genel olarak artış gösterme eğilimindedir.

Norveç Nüfusunun Demografik Yapısı Nasıldır?

Norveç nüfusunun World Population Review’a göre istatistik olarak, istikrarlı bir yıllık artışı vardır, ancak 65 yaş üstü insanların yüzdesi yüksektir. Norveç’te her 48 dakikada bir doğum, hem 63 dakikada bir ölüm gerçekleşmektedir.

Norveç nüfusu istatistikleri 2018 yılı Factbook verilerine göre, Norveç nüfusunun %18’ini 0-14 yaş grubu, %41’ini 25-54 yaş grubu ve %16,71’ini 65 yaşın üzerindekiler oluşturmaktadır.

Norveç’in etnik yapısı, %83,2 Norveçlilerden, %8,3 diğer Avrupalılardan ve %8,5 ise diğer azınlıklardan oluşmaktadır. Norveçli nüfusun içerisinde yaklaşık 60.000 nüfusunda Sami halkı bulunmaktadır.

Norveç’te dini inanç dağılımı ağırlıklı olarak Lutheryan Hristiyanlarından oluşmaktadır; Norveç nüfusu %71,5 Evanjelik Lutheryanlarından, %2,8 Roma Katoliklerden ve %3,9 ise Hristiyanlığın farklı mezheplerinden meydana gelmektedir. Norveç nüfusunun %2,9’u Müslümandır; %2’si farklı dinlere inanmakta ve %16,8’i ise herhangi bir dine inanmamaktadır.

Norveç'te Konuşulan Diller Nelerdir?

Norveç’te resmi diller dışında konuşulan yabancı diller ve konuşan kişi sayılarının listesi aşağıda verilmiştir.

 • Norveç’te Sırp-Hırvatça, 12.250 kişi tarafından konuşulmaktadır.
 • Norveç’te Arapça, 11.489 kişi tarafından konuşulmaktadır.
 • Norveç’te İngilizce, 11.130 kişi tarafından konuşulmaktadır.
 • Norveç’te Somalice, 10.904 kişi tarafından konuşulmaktadır.
 • Norveç’te Kürtçe, 7.100 kişi tarafından konuşulmaktadır.
 • Norveç’te Tigrinya, 5.552 kişi tarafından konuşulmaktadır.
 • Norveç’te Dari, 5.212 kişi tarafından konuşulmaktadır.
 • Norveç’te Rusça, 5.062 kişi tarafından konuşulmaktadır.
 • Norveç’te Farsça, 4.929 kişi tarafından konuşulmaktadır.
 • Norveç’te Arnavutça, 4.535 kişi tarafından konuşulmaktadır.

Norveç Krallığı Resmi Dili Nedir?

Norveç Krallığı’nın Norveççe ve Sami dili olmak üzere iki resmi dili vardır. Norveç Krallığı’nda en çok konuşulan dil Norveççe olup, en çok konuşulan ikinci dil ise İngilizce’dir.

Norveç'te Hangi Dinlere İnanılır?

Norveç, dini özgürlük açısından ve çoğu dinin temsil edilmesi sebebi ile laik bir ülkedir. Norveç’te 1845 yılına kadar Hristiyanlık harici dinlere inanmak yasak görülmekteydi.

Norveç din açısından çeşitlilik bulunan bir ülkedir. 2019’da yapılan nüfus sayımına göre Norveç’in %68,7’si Norveç Evanjelik Lüteryen Kilisesi’ne ait olan Luteryan Hristiyanlığı dinine mensup olmuştur. Katolik Kilisesi, %3,1 ile bir sonraki en büyük Hristiyan kilisesidir. Norveç’te herhangi bir dine bağlı olmayanlar nüfusun% 18,3’ünü oluşturmaktadır. Norveç’te nüfusun % 3,4’nün dini islamdır.

Norveç Tarihindeki Önemli Olaylar Nelerdir?

Norveç tarihindeki önemli olaylar aşağıda listelenmiştir.

 • Tahminen 800 ile 1050 yılları arasında Viking çağında, İskandinavyalılar başka toprakları keşfe çıkmış ve bazı Norveçliler İskoçya ve Grönland gibi ülkelere yerleşmiştir.
 • Tahminen 900 yılında, Norveç topraklarını birleştirerek tek bir krallık haline gelmiştir.
 • 1030 yılında, Hristiyanlık benimsenmiştir.
 • 1536 yılında Norveç, Danimarka’nın boyunduruğu altına girmiştir.
 • 1814-1905 arasında, Norveç ile İsveç birleşmiştir.
 • 1905 yılında Norveç Parlamentosu, İsveç’ten bağımsızlığını ilan etmiş; Norveç halkı, referandum ile kararı uygun bulmuştur.
 • Norveç, İsveç ve Danimarka 1914 yılında Birinci Dünya Savaşı’nda tarafsız kalma kararı vermiştir.
 • 1920 yılında Norveç, Milletler Cemiyeti’ne katılmıştır.
 • Norveç, 1929 yılında dünyadaki ekonomik bunalımdan etkilenmiştir. 1929 yılında Norveç para birimi kronun değeri düşmüş, işsizlik artmış ve işsizlik 1939 yılı İkinci Dünya Savaşı’na kadar sürmüştür.
 • Norveç, İkinci Dünya Savaşı yıllarında, 1939’da tarafsızlığını ilan etmiş, ancak tarafsızlığını sürdürmesi giderek zorlamıştır. Norveç’i Alman birlikleri 1940 yılında önemli limanlarına saldırarak işgal etmiş, Norveç Kraliyet ailesi ve hükümeti haziranda Britanya’ya kaçmıştır; ancak sürgünde olan hükümet Londra’da tekrar kurulmuş veVidkun Quisling Nazilerle işbirliği yaparak kendiniNorveç’in hükümet başkanı ilan etmiştir.
 • Norveç’teki Alman birlikleri,1945 yılı Mayıs ayında teslim olmuş, Haziranda Kral Norveç’e geri dönmüş ve Quisling vatana ihanetten dolayı idam edilmiştir. Norveç, Birleşmiş Milletler kurucu üyesi olmuştur.
 • Norveç, 1949’da NATO’ya katıldı.
 • Norveç, 1959’da Avrupa Serbest Ticaret Birliği’nin (EFTA) kurucu üyelerinden biri oldu.
 • Norveçli seçmenler, 1972 yılında İşçi Partisi’nin Avrupa Ekonomik Topluluğu’na üyelik konusundaki teklifi, %6’lık fark ile reddedilmiş ve hükümet istifa etmiştir.
 • Norveç, Avrupa Ekonomik Topluluğu ile serbest ticaret anlaşmasını 1973 yılında imzalamıştır.
 • Norveçli Kral V. Olaf, 1991 yılında vefat etmiş, oğlu V. Harald yerine geçmiştir.
 • 2007 yılının Şubat ayında Norveç parlamentosu, bir sonraki seçimlerden sonra çift meclisli sistem feshedilmek üzere, anayasayı değiştirmiştir.
 • Norveç modern tarihinin en kötü katliamı, 2011 yılında, aşırı sağcı olan Anders Behring Breivik’in toplu silahlı ve bombalı saldırısı nedeniyle olmuştur. Norveçli mahkeme, 2012 yılında, toplu cinayet işleyen Anders Behring Breivik’in akıl sağlığını yerinde bularak, onu 21 yıl hapse mahkum etmiştir.
 • Norveçlilerin dörtte üçünün desteklediği Luteryan Kilisesi, 2016 yılında yeni bir ayin benimseyerek eşcinsel çiftlerin kilisede düğün yapmasına izin vermiştir.

Norveç'in Sembolleri Nelerdir?

Norveç’in sembolleri, bağımsız bir ülke olduğu için bayrak, milli marş ve arma gibi ulusal sembollerdir. Norveç Kraliyet Ordusu’nda albay rütbesine sahip olan kral penguen Şövalye Nils Olav, İskoçya’nın Edinburgh şehrinde yaşasa da Norveç Krallığı’nın ulusal sembollerinden biridir. Norveç Krallığı’nı simgeleyen ulusal yemek, fårikål adı verilen koyun eti ve kaspuska yemeğidir.

Norveç'in Bayrağı Nasıldır?

Norveç’in bayrağı, kırmızı zemin üzerinde, etrafı beyaz çizgilerle süslenmiş koyu mavi renklerden oluşan yatay İskandinav haçından meydana gelmiştir; haçın dikey kısmı Danimarka bayrağına benzer şekilde bayrağın gönder tarafındadır.

Norveç Krallığı tarafından 1899 yılında kabul edilen Norveç bayrağı üzerinde ve diğer İskandinav bayraklarında da bulunan haç, Hristiyanlığı temsil etmektedir. Norveç bayrağında yer alan zemindeki kırmızı renk ile Danimarka, mavi renk ile de Norveç’in özerkliğini kabul eden İsveç hanedanlığı simgelenmiştir.

Norveç bayrağı aşağıdaki görseldedir.

Norveç'in Bayrağı Nasıldır?
Norveç'in Bayrağı Nasıldır?

Norveç Krallığı'nın Siyasi Yapısı Nasıldır?

Norveç, dünyanın en gelişmiş demokrasilerinden ve adalet devletlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Yürütme gücü, Norveç Başbakanı tarafından yönetilen ve kabine olan Danıştay tarafından kullanılır. Yasama yetkisi hem hükümete hem de çok partili bir sistem içinde seçilen yasama organı Storting’e verilmiştir. Yargı, yürütme ve yasama organından bağımsızdır.

Kral Harald V Devlet başkanıdır ve başbakan hükümetin başıdır. 814 anayasası Kral’a önemli yürütme yetkileri vermiş olsa da, bu yetkiler her zaman Kral adına Devlet Konseyi tarafından kullanılır. Kral ayrıca Norveç Kilisesi’nin Yüksek Koruyucusu, Norveç kraliyet Düzeni Aziz Olav’ın Üstadı ve sembolik olarak Norveç silahlı kuvvetlerinin Yüksek Komutanı’dır. Norveç politika açısından parlamenter, temsili demokratik bir anayasal monarşi çerçevesinde gerçekleşir. Devlet Konseyi, kral tarafından atanan bir Başbakan ve onun konseyinden oluşur. Devlet Konseyi, Storting olarak bilinen Norveç yasama organının güvenine sahip olmalıdır. Uygulamada hükümdar, Storting’de çoğunluğa sahip olan bir parlamento bloğunun liderinden bir hükümet kurmasını istemektedir. Hiçbir parti veya koalisyonda net çoğunluk sağlanamayan seçimlerden sonra, hükümeti kurma olasılığı en yüksek olan partinin lideri Başbakan olarak atanır. 2013 yılından beri devlet yönetimini Erna Solberg hükümeti sürdürmektedir. Storting’in şu anda 169 üyesi bulunmaktadır. Üyeler, temsil sistemine göre 4 yıllık bir süre için 19 ilden halk oylaması ile seçilmektedir.

Norveç anayasası 1’de 112’ye kadar numaralı maddelerden oluşmaktadır. Anayasa maddeleri 1-2: Hükûmetin Yapısı ve Din (Om Statsformen og Religionen) 3-48: Yürütme Erki, kral ve kraliyet Ailesi olmak üzere beş grupta toplanmıştır.

Norveç'in Dahil Olduğu Uluslararası Anlaşmalar Nelerdir?

Norveç’in dahil olduğu uluslararası anlaşmaların listesi aşağıda verilmiştir.

 • Paris Anlaşması (EEA)
 • Schengen Anlaşması
 • Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması (GATT)
 • Svalbard Anlaşması
 • Mısır’da Kapitülasyonların Kaldırılmasına İlişkin Büyük Britanya ve Norveç Arasında Anlaşma
 • Mısır’daki Kapitülasyonların Kaldırılmasına İlişkin Montrö Sözleşmesi
 • Kadınlara Yönelik Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi
 • Kuzey Atlantik Antlaşması
 • Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi

Norveç Avrupa Birliği Ülkesi midir?

Norveç Avrupa Birliği ülkesi değildir; ancak 1992’de imzalanan ve 1994 yılında oluşturulan Avrupa Ekonomik Alanı’nın üyesidir ve bu kuruma üye olan ülkeler AB üyeleri gibi özgürce ticaret yapabilmektedir.

Norveç Bir Schengen Ülkesi midir?

Norveç Schengen anlaşmasını 19 Aralık 1996’da imzalamıştır. Anlaşmanın Amsterdam Antlaşması ile AB hukukuna dahil edilmesinin ardından 18 Mayıs 1999’da birincisinin yerini alan ikinci bir anlaşma imzalanmıştır. Norveç, anlaşmanın uygulanmasına 25 Mart 2001 tarihinde başlamıştır. Norveç AB üyesi olmasa da, 18 Mayıs 1999’da AB ile imzaladıkları Ortaklık Anlaşması temelinde Schengen müktesebatını tam olarak uygulamaktadır. 1 Aralık 2000’de AB Konseyi, Schengen müktesebatının İskandinav Pasaport Birliği’ne ait beş ülkenin tamamında yürürlüğe girmesi gerektiğine karar vermiştir. AB üyesi olmayan Norveç, Schengen ile ilgili çalışmalara, AB Konseyi çalışma gruplarına paralel olarak toplanan karma komiteler aracılığıyla katılmaktadırlar. Toplantılarına AB üye devletlerinin hükümetleri, komisyon ve üçüncü ülke hükümetlerinin temsilcileri katılmaktadır.

Norveç NATO Üyesi midir?

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün kurucu üyesi olan Norveç, 4 Nisan 1949’da Washington’da Kuzey Atlantik Antlaşması’nın imzalanmasından bu yana NATO’nun aktif bir katılımcısı olmuştur. İskandinav bölgesinin stratejik değeri arttıkça, NATO’nun İskandinav müttefikleri Danimarka ve Norveç’e olan ilgisi de artmıştır. Bu artan ilgi, çoğunlukla, Danimarka ve Norveç’in düşük askeri harcama düzeylerinin, silahlı kuvvetlerinin azalan boyutlarının ve yeteneklerinin eleştirilmesinde kendini göstermiştir. NATO, genellikle resmi Batılı tutumlara karşıt olarak, yumuşama ve daha fazla silah kontrolü adına siyasi faaliyetlerden rahatsız olmuştur. Bütün bunlar, Nordik NATO ile ittifakın geri kalanı arasında bazen gergin bir ilişkiye yol açmıştır.

Norveç Ordusu Nasıldır?

Norveç Silahlı Kuvvetleri, sivil çalışanlar da dahil olmak üzere yaklaşık 25.000 personele sahiptir. Norveç’te zorunlu askerlik 6 ile 12 ay arasında değişmektedir. 2013’te Norveç, Avrupa ve NATO’da hem kadınları hem de erkekleri askere alan ilk ülke olmuştur. Silahlı Kuvvetler, Norveç Savunma Bakanlığına bağlıdır. Norveç ordusunun; Norveç Ordusu, Norveç Kraliyet Donanması, Norveç Kraliyet Hava Kuvvetleri, Norveç Siber Savunma Kuvvetleri ve Ulusal Muhafızlar kolları bulunmaktadır. 2020 itibariyle, Norveç’teki askeri harcamalar yaklaşık olarak 67 milyar Norveç kronudur.

Norveç Ekonomisi Nasıldır?

Norveç, herhangi bir ulusun kişi başına düşen en büyük sermaye rezervine sahip, parasal değer açısından dünyanın en zengin ikinci ülkesidir. Norveç’te yaşam standardı dünyanın en yüksekleri arasındadır. Foreign Policy dergisi, 2009 için Başarısız Devletler Endeksi’nde Norveç’i dünyanın en iyi işleyen ve istikrarlı ülkesi olarak değerlendirerek en son sırada göstermiştir.

Norveç’te halk sağlığı hizmetleri ücretsizdir ve ebeveynlere 46 gün ücretli ebeveyn izni verilmektedir. Doğal kaynaklardan elde edilen devlet gelirinde, petrol üretiminden önemli bir katkısı vardır. Norveç’te işsizlik oranı %4.8’dir ve 15-74 yaş arasındaki nüfusun %68’i istihdam edilmektedir. Norveç’teki saatlik üretkenlik seviyeleri ve ortalama saatlik ücretler, dünyanın en yüksekleri arasındadır. Devlet, stratejik petrol sektörü (Statoil), hidroelektrik enerji üretimi (Statkraft), alüminyum üretimi (Norsk Hydro), en büyük Norveç bankası (DNB) ve telekomünikasyon sağlayıcısı (Telenor) gibi kilit sanayi sektörlerinde büyük mülkiyet pozisyonlarına sahiptir.

Norveç; petrol, hidroelektrik, balık, ormanlar ve mineraller dahil olmak üzere doğal kaynaklarla zengin bir şekilde donatılmıştır. Norveç Ekonomi açısından karma ekonomiye örnek gösterilmektedir. 1960’larda büyük petrol ve doğal gaz rezervleri keşfedilmiş ve bu da ekonomide bir patlamaya yol açmıştır. Norveç, nüfusun büyüklüğüne kıyasla büyük miktarda doğal kaynağa sahip olarak kısmen dünyadaki en yüksek yaşam standartlarından birini elde etmiştir. 2011 yılında Norveç ekonomisi gelirlerinin %28’i petrol endüstrisinden elde edilmiştir.

Norveç’in en büyük ihracatı, çoğunlukla Birleşik Krallık’a olup ihraç edilen ürünler arasında ham petrol (29,6 Milyar USD), petrol gazı (23 Milyar USD), filetosuz taze balık (6,82 Milyar USD), rafine petrol (6,11 Milyar USD) ve ham alüminyum (2,93 Milyar USD) bulunmaktadır. Norveç’in en çok ithal ettiği ürünler ise arabalar (5,5 Milyar USD), rafine Petrol (2,76 Milyar USD), yayın ekipmanı (1,81 Milyar USD), petrol gazı (1,72 Milyar USD) ham petroldur (1,64 Milyar USD) ve bu ürünler çoğunlukla İsveç, Almanya, Çin, Danimarka ve Amerika Birleşik Devletleri’nden ithal edilmektedir.

Norveç Kişi Başına Milli Gelir Ne Kadardır?

180 ülke arasında Türkiye’nin 9 bin 311 Dolar ile 67. sırada yer aldığı kişi başına düşen milli gelir listesinde, Norveç 81.807 Dolar ile üçüncü sırada yer almaktadır. Norveç’in reel büyüme hızı %1,4’tür. Norveç’te asgari maaş 2021 itibariyle saat başına 167 NOK(yaklaşık 19.50 USD) olarak hesaplanmaktadır.

Norveç Para Birimi Nedir?

Norveç Para Birimi Nedir?
Norveç Para Birimi Nedir?

Kron (kod: NOK), Norveç’in ve bağımlı bölgelerinin para birimidir.

Norveç GSYIH Ne Kadardır?

Norveç’te GSYİH 403,3 milyar USD’dir. Norveçliler, Avrupa ülkeleri arasında ikinci en yüksek GSYİH’ye ve dünyadaki altıncı en yüksek GSYİH’ye sahiptir.

Norveç Krallığı'nda Asgari Ücret Ne Kadardır?

Norveç Krallığı’nda asgari ücret sektörden sektöre değişmektedir.

Norveç Krallığı’nın ortak bir asgari ücret uygulaması yerine, farklı sektörler için farklı minimum ücret uygulamaları mevcuttur; söz konusu sektörler arasında inşaat, denizcilik inşaat endüstrisi, tarım ve bahçecilik, temizlik, balık işleme endüstrisi, elektrikçilik (offshore dışında), kara yolu ile yük taşımacılığı, tur otobüsleriyle yolcu taşımacılığı, otel, restoran ve yemek hizmeti bulunmaktadır.

2022 yılında belirlenen, Norveç'te asgari ücret temizlik şirketleri için 18 yaşından büyükler için saatlik olarak 196,04 Norveç kronu, 18 yaş altı için saatlik 146,27 Norveç kronudur.

Norveç’te inşaat sektöründe kalifiye çalışanlar için saatlik asgari ücret 220 Norveç kronu, 1 yıllık deneyimi olan niteliksiz işçiler için 206,50 Norveç kronu, 18 yaş altı işçi için 132,90 Norveç kronudur.

Norveç’te elektrik sektöründeki kalifiye işçilerin saatlik asgari ücreti 225,15 Norveç kronu, diğerleri için saatlik minimum ücret 196,47 Norveç kronu, ek olarak çalışılan çift vardiya için saat başına asgari ücret 38,28 Norveç kronu, üç vardiya için ise 67,47 Norveç kronudur.

Norveç’te balık işleme endüstrisi için saatlik asgari ücret, nitelikli işçiler için 205,55 Norveç kronu, üretim işçileri için 193,55 Norveç kronu, 18 yaş altı için 164,44 Norveç kronu, ek olarak çalışılan çift vardiya için 41,11 Norveç kronu, üç vardiya için ise 51,39 Norveç kronudur.

Norveç’te tarım ve bahçecilik işleri için saatlik asgari ücret, 18 yaş altı tatil ve hasat dönemi işçilik yapanlar için 109,40 Norveç kronu, 18 yaş üzeri ve 12 haftalık sözleşmeli işçiler için 129,40 Norveç kronu, 18 yaş üzeri ve 12-24 hafta aralığında sözleşme yapanlar için 134,90 Norveç kronu, 18 yaş üzeri ve 24 haftadan fazla süre için sözleşmeli çalışanlara ise 149,30 Norveç kronudur. Norveç’te kalıcı olarak tarım ve bahçecilikte çalışanlar için saat başına asgari ücret 149,30 Norveç kronu, 18 yaş altı için ise 118,90 Norveç kronudur.

Norveç’te otel, restoran ve yemek hizmeti sektörlerinde saat başına asgari ücret; 16 yaş için 114,08 Norveç kronu, 17 yaşındakiler için 123,58 Norveç kronu, 18 yaşındakiler için 137,84 Norveç kronu, 18 yaş üzerinde olup 4 aylık deneyimi olanlar için veya 20 yaş üzerindekiler için asgari ücret 175,47 Norveç kronudur.

Norveç’te denizcilik inşaat sektöründe saat başına asgari ücret, nitelikli işçiler için 189,39 Norveç kronu, yarı nitelikli işçiler için 180,87 Norveç kronu, niteliksiz işçiler için 172,44 Norveç kronudur.

Norveç’in tur otobüsleriyle yolcu taşımacılığı için belirlediği saatlik asgari ücret 174,12 Norveç kronudur.

Norveç'te İşsizlik Oranı Nedir?

Norveç’te işsizlik oranı World Bank verilerine göre, 2021 yılı için %4,99’dur ve 2020 senesinden 2021’e kadar %0,57 oranında artmıştır.

Norveç Eğitim Sistemi Nasıldır?

Norveç’te okula devam, 6 yaşından 16 yaşına kadar 10 yıl boyunca zorunludur. Üç yıllık lise eğitiminin ardından öğrenciler, üniversite eğitimi için sınavlara girebilirler.

Norveç’te yüksek öğrenim; yedi üniversite, beş özel kolej, 25 üniversite koleji ve bir dizi özel kolej tarafından sunulmaktadır. Eğitim, Lisans (3 yıl), Yüksek Lisans (2 yıl) ve Doktora (3 yıl) derecelerini içeren Bologna Sürecini takip etmektedir. Norveç’te eğitim, milliyetten bağımsız olarak neredeyse ücretsizdir. Akademik yıl, Ağustos-Aralık ve Ocak-Haziran olmak üzere iki yarıyıldan oluşur. Eğitimin nihai sorumluluğu Norveç Eğitim ve Araştırma Bakanlığına aittir. Norveç üniversiteleri dünya standartlarındadır. 5 milyonun biraz üzerinde nüfusa sahip küçük bir ülke olan Norveç, dünya üniversite sıralamalarında saygın bir konumdadır.

Norveç’in en iyi üniversitesi genellikle dünyanın en iyi 100 kurumu arasında yer alan Oslo Üniversitesi’dir, ardından Bergen Üniversitesi ve Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (NTNU) gelmektedir. Uluslararası öğrencilerin eğitimlerine Norveç’te devam edebilmeleri için, Norveç’te eğitim vizesi almaları gerekmektedir.

En İyi Norveç Krallığı Üniversiteleri Nelerdir?

En İyi Norveç Krallığı üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Oslo Üniversitesi
 • Bergen Üniversitesi
 • Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
 • Tromsø Üniversitesi
 • Stavanger Üniversitesi
 • Nord Üniversitesi
 • Agder Üniversitesi
 • Güneydoğu Norveç Üniversitesi

World University Rankings 2022’ye göre Norveç üniversiteleri arasından; Oslo Üniversitesi 119. sırada, Bergen Üniversitesi 201 ile 250 aralığında, Tromsø Üniversitesi 351 ile 400 aralığında, Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 401 ile 500 aralığında, Stavanger Üniversitesi ise 401 ile 500 aralığında yer almaktadır. Norveç üniversitelerinin QS World Rankings’in Haziran ayında yayınlanmış 2023 listesindeki dünya sıralamalarına göre; Oslo Üniversitesi 101. sırada, Bergen Üniversitesi 207. sırada, Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 352. sırada ve Tromsø Üniversitesi 454. sırada yer almaktadır.

Norveç Sağlık Sistemi Nasıldır?

Norveç sağlık sistemi, devlet sağlık sistemi ve sağlık sigortasının ağırlıklı olarak yer bulduğu, özel sağlık sigortasının neredeyse çok az yerinin olduğu bir sistemdir. Norveç’te neredeyse herkes devlet sağlık sisteminde tedavi olmakta, ancak bekleme zamanını düşürmek isteyen kişiler özel sağlık sigortasına başvurmaktadır. Norveç’te özel ve devlet sağlık sisteminin kalitesi eşittir.

Norveç sağlık sistemi, Numbeo Sağlık İndeksi 2022’ye göre, dünya sıralamasında 9. sırada, Avrupa sıralamasında ise 4. sırada yer almaktadır.

Norveç’te sağlık hizmeti sağlayan devlet hastaneleri ve özel klinikler bulunmaktadır. Norveç’te devlet hastaneleri, Sağlık ve Bakım Hizmeti Bakanlığı tarafından denetlenen 4 Bölgesel Sağlık Makamı (RHA) tarafından işletilmektedir. Norveç hükümeti halkına yaş, ırk, cinsiyet, gelir ve ikamet yeri ayrımı gözetmeden sağlık hizmeti sağlamakla yükümlüdür; sağlık hizmeti Norveç’te yaşayan tüm kişiler için evrensel bir gerekliliktir. Norveç’te temel sağlık ve sosyal bakım, belediyelerin sorumluluğundadır.

Norveç’te sağlık hizmeti ücretsiz değildir, ancak 16 yaşında ve daha küçük olanlara, hamile ve emziren kadınlara sağlık hizmeti ücretsizdir. Norveç Krallığı’nda sağlık sistemi için herkes, yıllık ortalama 222 dolar ödemek durumundadır; ödeme yapanlara bir tür muafiyet kartı verilir ve harcama yapmalarına gerek olmaz.

Norveçlilerin devlet sistemi, Ulusal Sağlık Planı (NIS) ile sağlık hizmeti içerisinde; acil servis tedvisini ve taşımacılığını, hamilelik ve doğum masraflarını, 16 yaşın altındaki çocuklara tıbbi tedavi masraflarını, iş ile ilgili yaralanmaların tıbbi tedavi ücretlerini, doktor randevuları ve reçeteyle verilmiş ilaçlar gibi genel sağlık masraflarını, gerekliyse yurt dışında tedaviyi ve rehabilitasyonu, 18 yaşına kadar olan çocukların ve öncelikli diğer grupların (kronik hastalıkları olan kişiler, kronik akıl sağlığı olan kişiler ve huzurevindeki hastalar gibi) diş bakımı ve sağlığını, 19-20 yaşındaki kişilerin diş bakımını (kısmi olarak), çocuklar için diş telini (kısmi olarak) ve 18 yaş altı çocukların psikolojik sağlık hizmetlerini kapsamaktadır.

Norveç'in Kültürel Özellikleri Nasıldır?

Norveç kültürü, ülkenin tarihi ve coğrafyası ile yakından bağlantılıdır. Bugüne kadar sürdürülen eşsiz Norveç çiftlik kültürü, yalnızca kıt kaynaklar ve sert bir iklimden değil, aynı zamanda eski mülkiyet yasalarından da kaynaklanmıştır.

19. yüzyılda, Norveç dilinde ve medyasında hala görülebilen güçlü bir romantik milliyetçi hareketi beraberinde getirmiştir. 19. yüzyılda, edebiyat, sanat ve müzik alanlarında bağımsız bir kimlik elde etme çabaları devam ederken, Norveç kültürü ulusal bir kimlik kazanmıştır. Bu durum, gösteri sanatlarına, sergilere, kültürel projelere ve sanat eserlerine yönelik devlet desteğinin bir sonucu olarak bugün de devam etmektedir.

Norveç Edebiyatı Nasıldır?

Norveç edebiyatı, Norveç’te veya Norveç halkı tarafından yazılmış, edebi yazılı metinlerin bütünüdür. Norveç edebiyat tarihi, 9. ve 10. yüzyıllarda, Bragi Boddason ve Eyvindr Skáldaspillir gibi şairlerin pagan Eddaik şiirleri ve skaldik eserler başlamaktadır. Norveç,1000 yılı civarında Hristiyanlığın yayılmasıyla birlikte, Orta Çağ Avrupasındaki öğrenim, azizlerin hayat öykülerini inceleyen biyografiler ve tarih yazımı ile tanışmıştır. Norveç’te,12. yüzyılın sonları ve 13. yüzyılın başlarında, sözlü aktarılan yerel gelenekler ve İzlanda’nın da etkisiyle, edebiyat üretiminin gelişmeye başlamıştır; dönemin temel eserleri arasında Historia Norwegie, Thidreks saga ve Konungs skuggsjá isimli çalışmalar bulunmaktadır.

Norveç edebiyatının 14. yüzyıldan 19. yüzyıla dek, 400 yıllık karanlık çağ içerisinde olduğu düşünmüştür; bu dönemde Peder Claussøn Friis ve Ludvig Holberg gibi yazarlar edebiyata katkıda bulunmuştur. Norveç’te başlayan milliyetçilikle birlikte, 19. yüzyıl başlarındaki bağımsızlık mücadelesi sonucunda yeni bir edebiyat dönemi başlamış; milliyetçi romantizmi simgeleyen Dört Büyükler ismiyle bilinen Norveçli yazarlar Henrik Ibsen, Bjørnstjerne Bjørnson, Alexander Kielland, and Jonas Lie ortaya çıkmıştır.

Norveç edebiyatına 19. yüzyıl sonlarında, Knut Hamsun gibi isimlerle modernist edebiyat tanıtılmıştır. 20. yüzyılda Norveç edebiyatı, Norveç’in İsveç ile birliğinden kurtulmasıyla ve Dört Büyükler ve Amalie Skram’ın da vefatıyla, yeni bir döneme başlamıştır; 20.yüzyılda üç Norveçli yazar Bjørnstjerne Bjørnson, Knut Hamsun ve Sigrid Undset Nobel ödülünü kazanmıştır. Norveç edebiyatı, İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde (1945-1965), Almanların gözaltında kalan kişilerin belgesel niteliğinde eserleriyle, Norveçlilerin işgale direnişleriyle şekillenmektedir. 1960 ve 1970’lerin Norveç edebiyatında, diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, radikal ve siyasetle ilişkili yeni nesil yazarlar yükselmiş, sosyal açıdan devrimci edebiyatın gelişimi görülmüştür; bu açıdan 1970’li yıllarda yazarlar ve entelektüeller siyasileşmiş ve güçlenmiştir. Norveç edebiyatında 1980’li yıllara dek siyasi farkındalık ve sosyal gerçekçilik döneme hakim olsa da 1980'lerde 1970’li yılların edebiyatına tepki olarak sosyal gerçekçiliğin ötesinde bireysel ve idealist eserler ortaya çıkmış, 1980’ler fantazi on yılı olarak anılmıştır. Norveç edebiyatında 2000’li yıllara dek toplumsal gerçekçilik söz konusudur.

Norveç edebiyatının en ünlü yazar ve eserleri arasında bir Knut Hamsun’un “Açlık” isimli eseri, Jostein Gaarder’in “Sofie’nin Dünyası” adlı felsefe tarihi hakkındaki yapıtı, Henrik Ibsen’in “Nora Bir Bebek Evi” ve “Peer Gynt” gibi tiyatro oyunları, Jo Nesbø’nun Harry Hole serisi ve “Hamamböcekleri” adlı kitabı, Per Petterson’ın “At Çalmaya Gidiyoruz” gibi eserleri bulunmaktadır.

Norveçli En Ünlü 5 Yazar Kimdir?

Norveç edebiyatının tarihi, Bragi Boddason ve Eyvindr Skáldaspillir gibi şairlerle, 9 ve 10. yüzyılların pagan Eddaik şiirleri ve skaldik ayeti ile başlar. Norveç edebiyatı, 1000 yılı civarında Hıristiyanlığın gelişiyle Avrupa Ortaçağ öğrenimi ile tanışmıştır.

 • Henrik Ibsen
 • Jo Nesbø
 • Jon Fosse
 • Peder Claussøn Friis
 • Ludvig Holberg

Norveç Müzik Kültürü Nasıldır?

Norveç müzik kültürünün arkeolojik kazılar sonucunda erken dönem müziği ile lur gibi müzik aletleriyle başladığı anlaşılmıştır. Norveç’te Viking ve Orta Çağ sagaları müzik aktivitelerini anlatmaktadır. Norveç, 19. yüzyılın sonlarında kentleşmeye ve sanayileşmeye yol açan ekonomik büyüme yaşamış ve yükselen yaşam standartları sayesinde şehirlerde daha çok müzik yapılmış, opera performansları ve senfoni konserleri artmıştır. Norveçli 19. yüzyıl bestecileri ve sanatçıları, Avrupa geleneklerini Norveç müziğinin tonlarıyla birleştirmişlerdir.

Norveç folk müziği kaynakları, 1840 öncesinde kısıtlıdır. Norveç folk müziğinin Hristiyan etkisi olduğuna inanılsa da Norveç folk müziği ile mit ve masalların da bağlantısı vardır. Norveç’te günümüzde folk müziği ve geleneksel enstrümanlar eklektik kullanımları vardır; genç sanatçıların folk müziğe ilgisi artmış, enstrümantal müziğe yönelim çoğalmış, aynı zamanda geleneksel tarzda şarkı söylemeyi öğrenmeye başlamışlardır. Norveç’te geleneksel folk müziği ile metal bir araya getiren Gåte Lumsk gibi gruplar ortaya çıkmıştır; Mari Boine ise folk rock türü şarkılar söylemektedir.

Norveç klasik müziğinin 1600’lü yıllarda Oslo, Bergen ve Trondheim şehirlerinde kendi müzisyenleri vardır, 18. yüzyılın başlarında ise dans ve oda müziği birleşmiş ve bu anlamda en ünlü besteciler arasında Georg von Bertouch, Johan Daniel Berlin and Johan Henrik Berlin gibi ortaya çıkmıştır.

Norveç, diğer Avrupa ülkeleri gibi, klasik müzikte romantik milliyetçilik akımının etkisinde kalmıştır ve etkisi 20. yüzyılda bile etkisini göstermektedir; İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde ise Alman ve Nordik geçmişin ideallerinden kurtularak daha çok Amerikalıların, Fransızların ve Britanya’nın etkisinde kalmıştır.

Norveç 21. yüzyılda kendine özgü popüler ve çağdaş müzik çeşitlerini geliştirmiş; blues ve jazz sanatçılarıyla büyük ilerleme sağlamış, aynı zamanda country, dansband müziği, elektronik, hip hop, pop rock, heavy metal gibi birçok müzik türünde önemli eserler vermiştir. Norveç, black metal türünde müzikleriyle bilinmektedir. Norveç’te Bathory, Venom ve Mercyful Fate gibi gruplarla gelişen black metal müzik, günümüzde Emperor, Immortal, Mayhem, Darkthrone, Burzum ve Dimmu Borgir isimler ünlüdür.

Norveçli En Ünlü 5 Şarkıcı Kimdir?

Norveç, müzik endüstrisinde çok gelişmiş bir ülkedir. Norveç günümüze kadar 3 Eurovision birinciliği almıştır. Norveç’in Eurovision’daki üç zaferi 1985’te Bobbysocks, 1995’te Secret Garden ve 2009’da Alexander Rybak tarafından kazanılmıştır. Norveç ayrıca eski Bobbysocks üyesi Elisabeth Andreassen ile 1996 yarışmasında ikinci olmuştur.Alexander Rybak’in Eurovision birinciliği ile birlikte Norveç Müziği ve Şarkıları tüm dünya tarafından dinlenmeye başlamıştır.

Norveçli önemli beş şarkıcı aşağıda verilmiştir.

 • Kygo
 • Sigrid Raabe
 • Morten Harket
 • Lene Nystrøm
 • Aurora

Norveç Sinema Kültürü Nasıldır?

Norveç, ilk kez 1907 yılında Bir Balıkçının Yaşamındaki Tehlikeler anlamına gelen Fiskerlivets farer isimli kısa bir film ile sinema sektörüne giriş yapmış, 1911’de ise Halfman Nobel Roede tarafından ilk uzun metrajlı film üretilmiştir. Norveçli oyun yazarı Henrik Ibsen’in torunu Trancred Ibsen 1931’de büyük vaftiz anlamına gelen Den store barnedåpen isimli ilk uzun metrajlı sesli filmi çekmiştir, sonrasında Ibsen Hollywood’u model alarak geleneksel melodram filmleri üretmiş ve 1930’larda ise ulusal film endüstrisine egemen hale gelmiştir. Norveçli Leif Sinding, 1930’lu yıllar döneminin bir başka önemli film yönetmenidir.

Norveç yapımı en güzel filmler arasında 2010 yapımı Trollhunter (Trolljegeren), 2015 yapımı Norveç’in ilk afet hakkındaki filmi The Wave (Bølgen), 2018 yapımı olan ve The Wave isimli filmin devamı olan The Quake (Skjelvet) filmi, 2016 yapımı The King’s Choice bulunmaktadır.

Norveç Yapımı En İyi 5 Film Nelerdir?

Norveç film endüstrisi, ödüllü filmleri, oyuncuları ve yönetmenleriyle zengin bir endüstridir. Norveç’te yerli olarak üretilen ilk film, 1907 yılında üretilen kalma, Fiskerlivets Farer (Balıkçılık hayatının tehlikeleri) adında kısa bir filmdi. Norveç Sineması ilk uzun metrajlı filmini 1911’de üretmiştir.

Norveç sinemasında yer alan Norveçli beş önemli film aşağıda verilmiştir.

 • Kitchen Stories (2003)
 • Trollhunter (2011)
 • Welcome to Norway (2016)
 • The King’s Choice (2017)
 • The Last King (2016)

Norveç Mimari Yapısı Nasıldır?

Geniş ormanlara sahip Norveç, uzun zamandır ahşaptan inşa etme geleneğine sahiptir. Norveç’teki en ilginç yeni binalarının çoğu ahşaptan yapılmıştır. Norveç’in yaklaşık 1000 yıl önce Hıristiyanlığı kabul etmesiyle birlikte kiliseler inşa edilmiştir. Sognefjord’un içindeki Urnes Stave Kilisesi, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Ahşap mimarinin bir başka dikkate değer örneği de, rıhtım boyunca uzanan bir dizi uzun, dar ahşap yapıdan oluşan ve Dünya Kültür Mirası alanları listesinde yer alan Bergen Bryggen Rıhtımındaki binalardır.

Norveç’te 17. yüzyılda, Danimarka monarşisi altında Kongsberg ve Røros gibi şehirler ve köyler kurulmuştur. Kongsberg şehrinin Barok tarzında inşa edilmiş kilisesi vardır. Røros’ta inşa edilen geleneksel ahşap binalar ise günümüze kadar ulaşmıştır. 20. yüzyılın başında, Norveç’teki Ålesund şehri, Fransa’nın stillerinden etkilenerek Art Nouveau tarzında yeniden inşa edilmiştir. İşlevselciliğin egemen olduğu 1930’lar, Norveç mimarisi için güçlü bir dönem olmuştur. Norveçli mimarlar ancak 20. yüzyılın sonlarından itibaren uluslararası üne kavuşmuştur. Norveç’teki en çarpıcı modern binalardan biri, Stein Halvorson ve Christian Sundby tarafından tasarlanan Kárášjohka’daki Sámi Parlamentosu’dur. Ahşaptan yapılmış münazara odası, göçebe Sámi halkı tarafından kullanılan geleneksel çadır olan lavvo’nun soyut bir versiyonudur.

Norveç Mutfağı Nasıldır?

Geleneksel biçimindeki Norveç mutfağı, büyük ölçüde Norveç’te ve dağlarında, vahşi doğasında ve kıyılarında hazır bulunan ham maddelere dayanmaktadır. Norveç yemekleri av eti ve balığa daha fazla odaklanması ile kıta mutfağından birçok açıdan farklıdır. Norveç’te geleneksel yemeklerin çoğu, uzun kış mevsimleri nedeniyle gerekli olan korunmuş malzemelerin kullanılmasının sonucudur. Norveç’in mutfak gelenekleri, somon, ringa balığı, alabalık, morina balığı, peynirler, süt ürünleri ve ekmeklerle dengelenen diğer deniz ürünleri ile denizcilik ve çiftçilik geleneklerinin etkisini göstermektedir.

Modern Norveç mutfağı, geleneksel yemeklerine hala yer vermesine rağmen, küreselleşmeden etkilenmiştir. Norveç’te makarna, pizza, taco ve benzeri yiyecekler köfte ve morina balığı kadar yaygın Norveç Yemekleri arasında bulunmaktadır. Temel Norveç kahvaltısı ekmek, kahverengi peynir ve sütten oluşmaktadır. Çoğu Norveçli için, paketlenmiş öğle yemeği genellikle matpakke olarak bilinen çok sandviçlerden oluşmaktadır. Kafeteryalarda genellikle salata barları, sıcak yemekler ve yoğurt, skyr ve kvarg gibi süt ürünleri bulunur. Norveçliler genellikle akşam yemeğini öğleden sonra 3-5 civarında yerler. Norveç’te akşam yemeği günün en önemli öğünüdür ve tipik olarak patates gibi karbonhidrat açısından zengin besinler ve et veya balık gibi protein açısından zengin besinler içerir. Norveçliler genellikle akşamları yatmadan önce çok küçük bir öğün yerler. Bu, kahvaltıda hazırlananlara benzer yiyeceklerden oluşabilir.

Norveçlilerin Yaşam Tarzı Nasıldır?

Norveçlilerin Yaşam Tarzı Nasıldır?
Norveçlilerin Yaşam Tarzı Nasıldır?

Norveçlilerin yaşam tarzı çoğu yönden modern olsa da gelenekselliğini sürdürmektedir. Norveç’te hikaye anlatıcılığı ve halk hikayelerinde troller öne çıkan roldedir. Norveç festivallerinde, özellikle de Anayasa günü anlamına gelen Grunnlovsdagen adındaki milli bayramda folk kostümleri giyilmekte ve folk şarkıları söylenmektedir. Norveç’in Sankhansaften, Olsok, Jul gibi diğer popüler festivallerde ve yöreden yöreye değişse de geleneksel olarak yedi tür kek bulunan aile ziyafetleri verilir.

Norveç’in halk kıyafetleri bunad adında, kadınlar için çift mekikle dokunmuş yün etekler veya elbiselerden ve beraberinde eşarp ve ceketlerden oluşmaktadır; erkekler için bunad ise rengarenk işlenmiş üç parçalı takımlardan meydana gelmektedir.

Norveç’in doğal manzarası, Norveç’in geleneklerini ve tarihini şekillendirmiştir. Norveçlilerin birçoğunun hayatında açıkhava aktiviteleri önemli bir yer kaplamaktadır. Norveç mutfağına içinde bulundukları coğrafyanın etkisi, somon veya morina gibi balık yemeklerinin popüler olmasıyla da görülebilmektedir.

Kuzey Norveç’te Sami etnik ırkına mensup kişilerin kendine özgü kültürü sürmektedir; birçoğu yabani ren geyiklerinin çobanları olarak bilinmekte ve kendilerine özgü milli kıyafetlerini kullanmaktadır. Norveç’te Sami halkının büyük çoğunluğu günümüzde modernleşmiş olsa da halen geleneksel göçebelik yaşamını sürdüren küçük bir azınlık mevcuttur.

Norveç'te Suç Oranları Nasıldır?

Norveç seyahat etmek için çok güvenli bir ülkedir. Norveç’te suç oranları düşüktür ve karşılaşılabilecek en olası suçlar küçük hırsızlık ve araba hırsızlığıdır. Yine de, özellikle yaz aylarında büyük şehirlerde ve kasabalarda artan bir sorun olduğundan yankesicilere karşı dikkatli olmakta fayda vardır.

Norveç’te son yıllarda suçta önemli bir düşüş yaşanmıştır. Norveç Suç Oranları, 2015-2016 arasında yüzde 4,3’lük bir düşüş ve 2014’e göre yüzde 9,6’ya varan bir düşüş olmuştur. Norveç’in suç oranı Türkiye’dekinden çok daha düşüktür. Türkiye’de TÜİK’in Kasım 2020’de yayınladığı verilere göre, 2019’da ceza infaz kurumlarına 281 bin 605 kişi girmiştir.

Norveç Krallığı'nda Yaşam Koşulları Nasıldır?

Norveç en yüksek yaşam standartlarına sahip yer olarak bilinir ve zengin ekonomisi bunun en önemli nedenlerinden biridir. Norveç ekonomisi son derece verimli ve istikrarlı bir yapıya sahiptir ve bu durum daha uzun yıllar boyunca en zengin ülkelerden biri olmasına yardımcı olan petrol ve gaz ihracatı tarafından desteklenmektedir. Norveç’in bu kadar zengin olmasının bir diğer önemli nedeni de petroldür. Norveç,1970’lerden sonra petrol ihracatından da önemli meblağlar elde etmiştir. Aynı zamanda en büyük deniz ürünleri, hidroelektrik, kereste, mineral, doğal gaz ve tatlı su rezervlerinden birine sahiptir.

Dünyadaki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Norveç son derece düşük işsizlik oranlarına sahiptir ve işsizlik oranlarının düşüklüğü Norveç Yaşam Koşulları açısından olumlu bir özelliktir. Norveç’te, Norveçlilere ücretsiz sağlık hizmeti sağlanmaktadır. Norveç’te yoksulluk oranı son derece düşük ve ücret oranı yüksektir. Fakir ve zengin arasındaki fark önemli ölçüde azdır.

Norveç’in ekonomik yapısının Norveç toplumunun yapısı ve şekli üzerinde de bir etkisi vardır. Gençler, büyükanne, büyükbabalarından ve ebeveynlerinden çok daha fazla seyahat etme ve barlarda ve restoranlarda çok daha fazla para ve zaman harcama eğilimindedir.

Norveçliler yüksek ücret oranlarına sahip oldukları için satın alma güçleri de yüksektir. Ortalama olarak Amerikalılardan daha fazla servet kazanmakta ve yaşam standartlarının yanı sıra gelişmiş eğitim sistemleri, farklı sosyal güvenlik sistemi ve evrensel sağlık hizmetleri ile uluslararası alanda tanınmaktadırlar.

Norveç’in bazı kesimleri, özellikle kuzey kasabaları ve şehirleri ve ayrıca iç kesimler olmak üzere yoğun kar yağışı ile kışın çok soğuktur. Yağmur batıda, özellikle Bergen, Haugesund ve Stavanger’de yaygındır. Bununla birlikte, bu bölgede yaşamanın bir avantajı, Norveç’in, ülkedeki diğer bölgelere kıyasla sıcaklıkların tüm yıl boyunca oldukça ılıman olmasıdır.

Norveç’te trafik sakin olduğundan ve çoğu sürücü disiplinli ve yasalara uyduğundan, araba kullanmak genellikle kolaydır. Norveç’te kış mevsiminin uzun yaşanması ve birçok yol aylarca buz veya sert karla kaplı olmasına rağmen, trafik büyük ölçüde kesintisiz olarak işlemektedir.

Norveç'te Gezilecek Yerler Nelerdir?

Norveç’te gezilecek yerlerin listesi aşağıda verilmiştir.

 • Sognefjord
 • Minber Kayası (Minberler)
 • Lofoten Adaları
 • Bryggen Hansa İskelesi, Bergen
 • Tromsø’nun Arktik Müzeleri
 • Vigeland Heykel Parkı, Oslo
 • Akershus Kalesi, Oslo
 • Lillehammer
 • Manzaralı Demiryolu Güzergahları
 • Atlantik Okyanusu Yolu
 • Jotunheimen

Norveç’te en popüler 3 destinasyon; Sognejford, Minber Kayası ve Lofoten Adalarıdır. Norveç’in fiyortlarının en büyüğü olan Sognefjord, Norveç gezilecek yerler listesinin başında bulunmaktadır. Sognejford, en geniş haliyle, Fiyortların Kralı (Norveçliler tarafından bilinme şekli) neredeyse beş kilometredir ve uçurum duvarları 1,307 metreye kadar ulaşarak nefes kesici bir manzara oluşturur.

Minber Kayası, Stavanger yakınlarında bulunmaktadır. Feribot ve otobüs gezintileri ile gidilerek, 600 metreden daha yüksek olan Lysefjord’a bakan düz tepeli uçuruma ulaşmak için iki saatlik bir yokuş yukarı yürüyüş gerektirir.

Lofoten Adaları; Lofoten Savaş Anıtı Müzesi (Lofoten Krigsminnemuseum) ve yerel yaşamı tasvir eden buz heykelleri sergileyen Magic Ice Lofoten ile ünlü bir turist destinasyonudur.

Norveç'in Neyi Meşhurdur?

Norveç’in meşhur özellikleri aşağıda listelenmiştir.

 • Norveç, gece yarısı güneşi görülen ülkelerden biridir; aylarca güneşin doğuşu görülmezken, yılın diğer yarısında tam tersi olur. Norveç’in bazı yerlerinde güneş tüm gün batmaz.
 • Norveç çok fazla fiyortları olmasıyla ünlüdür. Sognefjorden, Norveç’te bulunan en derin fiyortlardan biridir.
 • Norveç’in Laerdal Tüneli, dünyadaki en uzun kara yolu tünelidir.
 • Norveç, başkenti Oslo şehriyle ünlüdür. Norveç Kraliyet Ailesi eko-bilinçli, mimarisiyle ve tarihi müzeleriyle ünlü Oslo şehrinde yaşamaktadır.
 • Trolltunga uçurumu, Norveç’in meşhur gidilecek yerlerinden biridir; adını trolün diline benzemesinden almaktadır.
 • Norveç, somon balığını ihraç etmesiyle ve bolca somon tüketmesiyle ünlüdür.
 • Norveç, eylül ayından mart ayına dek kuzey ışıklarının görülmesiyle ünlüdür.
 • Norveç Svalbard, kutup hayvanları ile ünlüdür.
 • Norveç, tartışmalı bir konu olan balina avcılığı ile meşhurdur.
 • Norveç, Jan Mayen Adası’nda bulunan Beerenberg aktif yanardağı ile meşhurdur.
 • Norveç, Viking tarihi ile ünlüdür.

Norveç'e Gitmeden Önce Bilinmesi Gereken Pratik Bilgiler Nelerdir?

Norveç'e seyahat edeceklerin bilmesi gereken faydalı bilgiler aşağıdaki başlıklarda verilmiştir.

Norveç Zaman Dilimi Nedir?

Norveç’te standart saat Orta Avrupa Saatidir (UTC+01:00). Norveç diğer Avrupa ülkeleri ile aynı zaman diliminde bulunmaktadır. Norveç’in en batı noktası 4°30’D boylamdadır, yani ortalama güneş saati ile resmi saat arasında 42 dakikalık fark, Norveç’in en doğu noktası ise 31°10’D boylamındadır, yani ortalama güneş saati ile resmi saat arasındaki fark 64 dakikadır. Bu noktalar arasındaki fark 26°41’ veya 1 saat 46 dakikadır. 15° Doğu meridyeni ülkenin kuzey kesiminde Norveç’i, kuzeyden Vesterålen ve Lofoten adalarını, ardından Vestfjorden ve son olarak da Salten ve Saltfjellet’i geçerek toplam yaklaşık 320 km’lik bir mesafeye sahiptir. Norveç’teki nüfusun büyük çoğunluğu 15°D boylamının batısında yaşamaktadır.

Norveç ve Türkiye Arasındaki Zaman Farkı Nedir?

Norveç ve Türkiye arası saat farkı 1 saattir. Oslo’nun saati Türkiye saatinden 1 saat geridedir. Kış mevsimlerinde, Norveç’teki yaz saati uygulamasından dolayı zaman farkı 2 saat olmaktadır. Saat dilimindeki farklılık nedeniyle, iletişimi etkileyecek dil ve kültürel yönelim farklılıkları ortaya çıkabilir. Saat dilimi farklılıkları hizmetlerin müşterilere ve çalışanlara ulaşma hızını etkileyebilir. Norveç ve Türkiye arasındaki saat farkı; yüzyüze toplantılar, seyahat için çok daha fazla planlama ve zaman gerektirir.

Norveç Telefon ve Ülke Kodu Nedir?

Norveç için uluslararası arama öneki ve ülke kodu +47 veya 0047’dir. Türkiye’den bir Norveç numarasını aramak için, 8 haneli telefon numarasından önce ülke kodunun çevrilmesi gerekmektedir.

Norveç Plakası Nedir?

Sivil araçlar için tüm Norveç plakalarında iki harften oluşan bir ön ek ve ardından bir sayı dizisi bulunur. Askeri plakaların sadece numaraları vardır. Çoğu aracın 10000 ile 99999 arasında beş haneli kayıt numaraları vardır. Geçici plakaların 100 ile 999 arasında üç haneli kayıt numaraları vardır. Sıradan araç plakaları, ilk kayıt için coğrafi konuma dayalı bir ön eke sahiptir. G, I, O ve Q harfleri, diğer harf veya sayılarla benzerlikleri nedeniyle kullanılmaz. (Sadece, gaz otobüsleri gibi CNG’li araçlarda “GA” kullanılır.) Sadece Norveççe’ye özgü Æ, Ø ve Å harfleri de plakalarda bulunmamaktadır. 2020 itibariyle, yaklaşık 2.81 milyon araç Norveç’e kayıtlıdır.

Norveç İnternet Uzantısı Nedir?

.no, Norveç için internet ülke kodu üst düzey alan adıdır (ccTLD). Alan adı kaydı olan Norid’in merkezi Trondheim’dadır, devlete bağlı Uninett’e aittir ve Norveç Posta ve Telekomünikasyon Kurumu’nun denetimi altında faaliyet göstermektedir. 10 Mayıs 2013 itibariyle 583.962 kayıtlı .no-domain bulunmaktadır. Norveç’te bulunan ve Brønnøysund Kayıt Merkezine kayıt yaptıran kuruluşların her biri 100 alan adıyla sınırlıdır. Yalnızca Norveç’te yerel bir varlığı olan ve Brønnøysund Kayıt Merkezi’nde kaydı olan kuruluşların .no altında alan kaydettirmesine izin verilir. Spesifik olarak, Tüzel Kişiler için Merkezi Koordinasyon Kaydına kayıtlı olmaları ve dolayısıyla bir organizasyon numarasına sahip olmaları, Norveç’te bir posta adreslerine sahip olmaları ve Norid’in talebi üzerine Norveç’teki faaliyetlerini fiilen belgeleyebilmeleri gerekir.

Uluslararası Norveç Kısaltması Nedir?

Uluslararası Norveç kısaltması NO’dur.

Norveç'e Benzer Diğer Ülkeler Hangileridir?

Norveç’e mimari, kültürel, ekonomik, sosyal yapı, coğrafya, nüfus ve politika yönünden benzer olan ülkelerin listesi aşağıda verilmiştir.

 • İsveç: 1905’te bağımsızlığını ilan edene kadar yaklaşık 100 yıl boyunca birleşik bir ülkedir. İsveç daha az dağlık olmasına rağmen ülkeler benzer coğrafyaya sahiptir. Her iki ülke de benzer eşitlikçi yasalara ve cömert refah yardımlarına sahip anayasal monarşilerdir.
 • Danimarka: 1814’e kadar birleşik bir ülkedir ve Danca uzun yıllar Norveç’te resmi dil olarak konuşulmuştur. Her iki dil de aynı alfabeyi kullanır. Bununla birlikte, Danimarka’nın coğrafyası Norveç’ten oldukça farklıdır çünkü Danimarka düzlüktür, çok daha fazla tarım arazisine sahiptir ve daha ılıman bir iklime sahiptir. Yine de, her iki ülkenin de çok fazla kıyı şeridi vardır.
 • İzlanda: Norveç ile demografisi neredeyse aynıdır. Her iki ülke de çok fazla enerji kullanmakta ve bunu üretmek için öncelikle hidroelektrik kullanılmaktadır. Hem İzlanda hem Norveç dağlık bir ülkedir ve çok fazla kıyı şeridine sahiptirler. İzlanda’nın bir hükümdarı olmamasına rağmen, yasama organları tek meclislidir ve hükümetlerinin benzer yasaları vardır.
 • Finlandiya: Finlandiya, Norveç’e benzer bir yaşam standardına sahiptir. Ayrıca benzer iklimlere sahiptirler ve baskın ürün arpa olmak üzere hemen hemen aynı tarım ürünlerini yetiştirirler. Ancak Finlandiya daha az dağlıktır. Ayrıca dili, bu listedeki diğer ülkelerin aksine, Norveççe ile aynı dil ailesinde değildir.
 • Hollanda: Norveç ve Hollanda cömert refah sistemlerine sahip anayasal monarşilerdir. Her ikisinin de yaşam standartları yüksektir.

Norveç'e Gitmek için Vize Gerekir Mi?

Norveç'e gitmek için umuma mahsus pasaport hamillerinin vize alması gerekmektedir; ancak diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Norveç’e yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Norveç vizesi başvurularının Türkiye’den yapılması durumunda, yetkilendirilmiş aracı kurum VFS Global’dir; bu sebeple Norveç vize başvurusunun da VFS Global ya da akredite acenteler üzerinden yapılması gerekmektedir.

Norveç vizesi başvuru ve takip işlemlerinde danışmanlık hizmeti sunan Vizem.net Türkiye'den yapılan Norveç vizesi başvurularında en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Türkiye'de Norveç Krallığı Konsolosluğu Nerededir?

Türkiye’de Norveç Krallığı Konsolosluğu, Ankara, İstanbul, Antalya, Alanya ve İskenderun şehirlerinde bulunmaktadır. Norveç Büyükelçiliği Ankara’da, Norveç Krallığı’nın fahri konsolosluk statüsünde hizmet veren dış temsilcilikleri ise İstanbul, Antalya, Alanya ve İskenderun’da bulunmaktadır.

Norveç Ankara Büyükelçiliğinin adresi; Yukarı Dikmen Mahallesi, Turan Güneş Bulvarı, No: 106, Yıldız Kule İş Merkezi, Kat: 12, 06450 Çankaya/Ankara’dır. Norveç Krallığı Büyükelçiliğine, +90 (312) 408 48 00 Türkiye numarasından ve +47 23 95 60 00 Norveç numarasından ulaşılmaktadır. Norveç Ankara Büyükelçiliğinin mail adresi emb.ankara@mfa.no’dur.

Norveç Krallığı'nda Türk Konsolosluğu Nerededir?

Norveç Krallığı’nda Türk Konsolosluğu, Oslo’dadır. Norveç Türk Konsolosluğunun adresi; Halvdan Svartes Gate 5, 0268, Oslo, Norveç’tir. Büyükelçilik posta adresi ise PO Box 4045AMB, 0244, Oslo, Norveç’tir.

Norveç Krallığı’nın Oslo şehrinde yer alan Türk Konsolosluğuna email ile ulaşmak için embassy.oslo@mfa.gov.tr adresi kullanılabilmektedir; Oslo’daki Türk Konsolosluğunun telefon numarası ise +47 2212 8750’dir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: