Norveç Yüksek Lisans

Norveç Yüksek Lisans Şartları ve 2023 Eğitim Ücretleri

Norveç’te yüksek lisans eğitimine başvuran adaylar en az 3 yıllık bir lisans derecesi veya eşdeğerine sahip olmalıdır. Yüksek lisansa başvuran kişilerin başvurulan programla ilgili bir konuda minimum 1-1/2 yıllık tam zamanlı çalışmalara eşdeğer dersleri alması gerekmektedir.

Norveç’in yabancı öğrenciler tarafından tercih edilme sebepleri öğrencinin sosyal ve ekonomik geçmişine bakılmaksızın herkese açık, yüksek kaliteli bir eğitim olanağı sunması, yüksek teknolojik hizmetler, modern tesisler ve ekipman imkanına sahip olmasıdır. Norveç'in öğrenmeye elverişli atmosferi, profesör ve öğrenciler arasındaki yakın ilişki ve Norveç’in temiz doğası Norveç’te okumanın avantajlarıdır.

Vizem.net, lisans eğitimini bitiren Norveç'te yüksek lisans eğitiminden yararlanmak isteyen öğrencilere denklik işlemleri için ve vize başvuru sürecinde danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Norveç'te Yüksek Lisans için En İyi Üniversiteler Hangileridir?

Yüksek lisans için en iyi Norveç üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Oslo Üniversitesi
 • Bergen Üniversitesi
 • Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
 • Tromsø Üniversitesi
 • Stavanger Üniversitesi
 • Nord Üniversitesi
 • Agder Üniversitesi
 • Güneydoğu Norveç Üniversitesi

2022 yılında Norveç üniversiteleri kapsamında Oslo Üniversitesi dünya sıralamasında 119, Bergen Üniversitesi 201 ve Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 401. sırada yer almaktadır.

En Popüler Norveç Master Programları Nelerdir?

Norveç’te en popüler master programları petrol mühendisliği, dijital medya, performans sanatları, veri bilimi ve çevre biliminin yanı sıra Norveç psikoloji yüksek lisans

Norveç hukuk yüksek lisans ve Norveç mimarlık yüksek lisans alanları da öğrenciler tarafından tercih edilen yüksek lisans programlarıdır.

Norveç'in Yüksek Lisans Eğitim Sistemi Nasıldır?

Norveç’in misafirperverliği ve lisansüstü derslerin İngilizce olarak sunulması sayesinde, Norveç'te yüksek lisans eğitimi popüler bir seçenektir. Norveç’te yüksek lisans programları çeşitli konularda verilirken tamamlanması genellikle iki yıl sürmekte olup yüksek lisans eğitimi; lisans programları gibi çeşitli konferans, seminer ve atölye çalışması yoluyla verilmektedir. Norveç’te yüksek lisans derecesini tamamlamak için bağımsız olarak araştırılmış bir tez sunulması gerekmektedir.

Norveç'te lisansüstü bir kursa kabul edilmek için lisans derecesinin tamamlanması gerekmektedir. Norveç’te birçok üniversite lisans düzeyinde seçilen yüksek lisans programıyla ilgili bir konunun incelenmesini talep edebilir.

Norveç Yüksek Lisans Ücretleri Nasıldır?

Norveç’te devlet kurumlarında yüksek lisans da dahil her eğitim kademesinde eğitime ücretsiz erişilebilmektedir.

Norveç’te özel ve uluslararası eğitim kurumları belirli miktarlarda eğitim ücreti istemektedir. Özel üniversiteler için Norveç yüksek lisans fiyatları yılda 9.000- 19.000 euro arasındadır.

Norveç'te Ücretsiz Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Norveç’te devlet üniversitelerinde ücretsiz yüksek lisans eğitimi olanağı verilirken özel okullarda yüksek lisans eğitimi almak isteyen kişilerin burs programlarına başvurmaları gerekmektedir.

Yabancı Öğrenciler için Norveç Yüksek Lisans Burs İmkanları Nelerdir?

Yabancı öğrenciler için Norveç yüksek lisans bursu imkanları aşağıda listelenmiştir.

 • Jacobs Vakfı Araştırma Bursları: Çocuk ve genç gelişimi üzerine araştırma yapan öğrencilere 3 yıl süreyle verilmektedir.
 • UICC Teknik Bursları: Tıp ve halk sağlığı konularında inceleme yürütecek Amerika vatandaşları hariç araştırma görevlilerine maksimum 8 haftalık süreyle 5.800 dolar verilmektedir.
 • CYD Yüksek Lisans Tezi Bursu: Siber Savunma ile ilgili konularda çalışacak kişilere 6 ay süreliğine verilmektedir.
 • Royal Society Uluslararası Değişim Programı: Doğa bilimleri konusunda araştırmalarda bulunacak öğrencilere 3 ay ya da 1- 2 yıllığına verilmektedir.
 • Canon Vakfı Araştırma Bursları: Herhangi bir araştırma alanında incelemeler yürütecek öğrencilere en az 3 ay en çok 1 yıllığına verilmektedir.
 • Ritchie-Jennings Memorial Burs Programı: Muhasebe, işletme ve finans alanlarında araştırmalar yürütecek kişilere 1 yıllığına verilmektedir.
 • IWMF Howard G. Buffett Fonu: Gazetecilik alanında çalışmaları teşvik etmek ve dünyanın her yerindeki haber medyasında kadınların rolünü geliştirmek için toplam 4 milyon dolarlık bağış imkanı vermektedir.
 • Evrimsel Biyolojide Doktora Sonrası Araştırma Görevlisi Bursu: Evrimsel ekoloji alanında çalışmalar yürütecek araştırmacılara 2 yıllığına verilmektedir.
 • Dr. Edouard Delcroix Ödülü: Okyanuslar ve insan sağlığı arasındaki bağlantılar üzerinde çalışan araştırmacıya veya araştırma ekibine verilen 40.000 euro değerinde uluslararası bir bilimsel ödüldür.
 • Mühendislik Uluslararası Burs Ödülü: Tam zamanlı birinci yıl çalışmalarına kabul edilen mühendislik alanlarında faaliyet gösteren öğrencilere 10.000 dolar değerinde verilen burstur.

Norveç'te Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

Norveç’te yüksek lisans öğrenimi görmek isteyen öğrenciler Norveç yüksek lisans kabul şartları gereği en az 3 yıllık bir lisans derecesine veya eşdeğerine sahip olmalıdır. Başvuru sahibinin derecesi, Norveç yüksek lisans şartları dahilinde başvurulan programla ilgili bir konuda minimum 1-1/2 yıllık tam zamanlı çalışmalara eşit dersleri içermelidir.

Norveç’te yüksek lisans eğitim dilinin İngilizce olduğu kurslar için tüm başvuru sahiplerinin, dil becerilerini kurumların belirlediği şartlara göre belgelemeleri gerekmektedir. Eğitim dilinin Norveççe olduğu kurslar için, Norveç dilinde yeterlilik belgesi gereklidir.

Norveç Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç’te yüksek lisans yapmak istenen üniversitesinin çevrimiçi portalına girilerek başvuru formu doldurulmalı başvuru esnasında gerekli belgeler olan pasaport, transkript, özgeçmiş, İngilizce yeterlilik belgesi, motivasyon mektubu ve tavsiye mektubu eklenmelidir. Norveç yüksek lisans başvuru tarihleri üniversitelere göre değiştiği için son başvuru tarihleri kontrol edilmelidir.

Norveç'te Master Yapmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Norveç’te master yapmak için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Diploma : Başvuru sahibinin mezun olduğu uluslararası kabul görmüş bir yükseköğretim kurumundan aldığı diploma gereklidir.
 • Transkript : Başvuru sahibinin derecesine bağlı olacak şekilde her dönem için tamamlanan derslerin ve notların transkriptleri gereklidir.
 • İngilizce yeterlilik kanıtı : Başvuru sahibinin İngilizce yeterlilik düzeyini gösteren belge eklenmelidir.
 • Pasaport : Başvuru sahibinin pasaportu ve kişisel bilgilerinin ve fotoğrafının bulunduğu sayfanın bir kopyası gereklidir.
 • Norveç öğrenci vizesi: Norveç’te master yapmak isteyen kişilerin Norveç konsolosluğundan alacağı Norveç öğrenci vizesi gereklidir.

Norveç'te Master Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Norveç’in master programlarının çoğunun ücretsiz olması, İngilizcenin yaygın bir şekilde Norveç’te konuşulması, Norveç’in sahip olduğu doğa manzaraları Norveç’te master yapmanın avantajları arasında yer almaktadır.

Norveç’te yaşam maliyeti yüksek olduğu için birçok öğrenci eğitimleri sırasında yarı zamanlı bir işe girmek zorunda kaldığından dolayı Norveç’te master yapmak dezavantajlı olabilmektedir.

Norveç'te Yüksek Lisans Yaparken Çalışılabilir Mi?

Evet, Norveç’te yüksek lisans yapan öğrencilerin çalışma imkanı bulunmaktadır.

Norveç’te yüksek lisans yaparken Norveç öğrenci çalışma izni alan öğrenciler tatil zamanlarında tam zamanlı ve uzaktan çalışma da dahil olmak üzere haftada 20 saate kadar yarı zamanlı çalışma iznine sahip olabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: