Norveç Aile Birleşimi Vizesi

2022'de Norveç Aile Birleşimi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile birleşimi vizesi, yurt dışında bir ülkede yasal olarak ikamet eden aile yakınının yanına taşınmak isteyenlerin alması gereken vize türüdür.

Norveç aile birleşimi vizesi, uzun süreli Norveç vizesi türlerinden biri olmaktadır ve Norveç vatandaşı ya da Norveç'te geçerli bir oturum izni ile ikamet eden kişilerin eşleri, çocukları, ebeveynleri ve diğer yakın akrabalarına verilmektedir.

Norveç aile birleşimi vizesi hamili, 90 günden uzun süre Norveç'te yaşama ve çalışma hakkına sahip olmaktadır.

Aile birleşimi vizesi başvurularında %93,6 ile 2018-2022 yılları arasında en yüksek vize onay oranını elde eden akredite kuruluş Vizem.net Türkiye'den yapılan Norveç aile birleşimi vizesi başvurularında tüm süreç için danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Norveç Aile Birleşimi Vizesi Kimlere Verilir?

Norveç aile birleşimi vizesi, Norveç'te yasal olarak ikamet eden kişilerin aile üyelerine verilmektedir ve Norveç'te ikamet eden sponsor aile üyesinin vatandaşlık durumuna göre sponsor kişinin hangi aile üyelerinin Norveç aile birleşimi vizesi için başvurabileceği farklılık göstermektedir.

Norveç aile birleşimi vizesi için sponsorların; Norveç ya da İskandinav ülkesi vatandaşı olanlar, AB ya da AEA üyesi ülke vatandaşı olanlar ve AB ya da AEA üyesi ülkeler haricindeki ülkelerin vatandaşı olanlar olarak üç gruba ayrılmaktadır.

Norveç ya da İskandinav ülkesi vatandaşı olan kişilerin aile üyelerinden; eşleri, birlikte yaşadıkları partnerleri, evlenme amacıyla Norveç’e gidecek nişanlıları, 18 yaşın altındaki çocukları, evlatlık çocukları, ebeveynlerinin yanına taşınacak 18- 21 yaş arasında çocukları, 18 yaşından küçük vatandaşlar için ebeveynleri, 18 yaşından büyük vatandaşlar için 60 yaşını geçen ebeveynleri, Norveç vatandaşını dokuz aya kadar ziyaret etmek isteyen ebeveynleri ve tüm kardeşleri aile birleşimi vizesine başvurabilmektedir.

Norveç'te yaşayan AB ya da AEA üyesi ülke vatandaşı kişilerin aile üyelerinden; eşleri, birlikte yaşadıkları partnerleri, evlenme amacıyla Norveç’e gidecek nişanlıları, AB ya da AEA üyesi ülke vatandaşı olan 21 yaşın altındaki çocuklar ve torunları, AB ya da AEA üyesi ülke vatandaşı olan 21 yaşın üstündeki çocuklar ve torunları, Norveç'te doğan ve başka ülkede yaşayan çocukları, AB ya da AEA üyesi ülke vatandaşı olan ebeveynleri ve büyükanne/ büyükbabaları, AB ya da AEA üyesi ülke vatandaşı olup tüm kardeşleri Norveç’te yaşayan çocukları ve AB ya da AEA üyesi ülke vatandaşı fiziksel veya zihinsel engelli çocukları aile birleşimi vizesine başvurabilmektedir.

Norveç'te ikamet eden AB ya da AEA üyesi ülke vatandaşı olmayan üçüncü ülke vatandaşı kişilerin aile üyelerinden; eşleri, birlikte yaşadıkları partnerleri, evlenme amacıyla Norveç’e gidecek nişanlıları, 18 yaşın altındaki çocukları, ebeveynlerinin yanına taşınacak 18- 21 yaş arasında çocukları, evlatlık çocukları, 18 yaşından küçük vatandaşlar için ebeveynleri, 18 yaşından büyük vatandaşlar için 60 yaşını geçen ebeveynleri, Norveç vatandaşını dokuz aya kadar ziyaret etmek isteyen ebeveynleri ve tüm kardeşleri aile birleşimi vizesine başvurabilmektedir.

Norveç Aile Birleşimi Vizesi Şartları Nelerdir?

Norveç aile birleşimi vizesi şartları, Norveç'te ikamet eden sponsorun vatandaşlık durumuna ve başvuru sahibi kişi ile Norveç'te ikamet eden sponsor kişisinin ilişkisine (eşi, çocuğu, ebeveyni vb.) göre farklılık göstermektedir.

Aşağıdaki başlıklarda Norveç aile birleşimi vizesi şartları hakkında detaylı bilgi verilmektedir.

Eşler için Norveç Aile Birleşimi Vize Şartları Nelerdir?

Eşler için Norveç aile birleşimi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Evliliğin Norveç ve Türkiye’de geçerli olması gerekmektedir.
 • Norveç'te beraber yaşayacak olmak gerekmektedir.
 • Evliliğin iki tarafın rızasıyla yapılmış olması gerekmektedir.
 • Evliliğin çıkar evliliği olmaması gerekmektedir.
 • İki tarafın da en az 24 yaşında olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi tarafından Norveç vize başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin geçerli bir pasaporta sahip olunması ve başvuruda sunması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin herhangi bir Schengen ülkesine veya Norveç’e giriş yasağına tabi tutulmamış olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin aile birleşimi yapacağı kişinin son 1 yıl içerisinde Norveç Çalışma ve Refah Örgütü'nden (økonomisk sosialhjelp) herhangi bir sosyal yardım almamış olması ve vergilendirilmeden önce yılda en az 300.988 Norveç kronu kazanıyor olması gerekmektedir.

Çocuklar için Norveç Aile Birleşimi Vize Şartları Nelerdir?

Çocuklar için Norveç aile birleşimi vize şartları, çocuğun yaşına göre farklılık göstermektedir.

18 Yaşından Küçük Çocuklar için Norveç Aile Birleşimi Şartları Nelerdir?

18 yaşından küçük çocuklar için Norveç aile birleşimi şartları aşağıda verilmiştir.

 • Geçerli bir pasaporta sahip olunması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin ayrılmış ebeveynlere sahip olması, ebeveynlerin vekaleti paylaşması ve birinin Norveç’te yaşıyor olması durumunda diğer ebeveynin çocuğun Norveç’te yaşamasına onay verdiğini belirten bir muvafakatname imzalaması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin ebeveynlerinden biri veya her ikisinin Norveç'e taşındıktan sonra başvuru sahibini evlat edinmesi durumunda, evlat edinme işleminin Türkiye'de geçerli olması ve Norveç'teki Çocuk, Gençlik ve Aile İşleri Müdürlüğü tarafından onaylanması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin sponsorunun son 12 ay içerisinde Norveç Çalışma ve Refah Örgütü'nden (økonomisk sosialhjelp) herhangi bir sosyal yardım almamış olması ve vergilendirilmeden önce yılda en az 300.988 Norveç kronu kazanıyor olması gerekmektedir.

18 Yaşından Büyük Çocuklar için Norveç Aile Birleşimi Şartları Nelerdir?

18 yaşından büyük çocuklar için Norveç aile birleşimi şartları aşağıda verilmiştir.

 • Norveç vize başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir.
 • Pasaporta sahip olunması ve başvuruda sunulması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Norveç veya herhangi bir Schengen ülkesine giriş yasağına tabi olmaması gerekmektedir.
 • 18- 21 yaş aralığında olunması, eşe veya partnere sahip olunmaması ve daha önceden birkaç yıllığına Norveç oturma iznine sahip olunmuş olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin ebeveynleri ve tüm kardeşlerinin Norveç’te yaşaması veya yaşamak için başvuruda bulunuyor olması, başvuru sahibinin ebeveynleriyle birlikte yaşaması ve çalışmak veya okumak için evden ayrılmaması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin bakıma ihtiyaç duyan zihinsel veya fiziksel bir hastalığı bulunması gerekmektedir
 • Sponsorun son 12 ay içerisinde Norveç Çalışma ve Refah Örgütü'nden (økonomisk sosialhjelp) herhangi bir sosyal yardım almamış olması ve vergilendirilmeden önce yılda en az 300.988 Norveç kronu kazanması gerekmektedir.
 • Sponsorun yaşadığı ve bakıma ihtiyaç duyan aile üyesinin taşınabileceği bir eve sahip olması gerekmektedir.

Ebeveynler için Norveç Aile Birleşimi Vize Şartları Nelerdir?

Norveç'te ikamet eden 18 yaşından büyük çocuğunun yanına taşınmak isteyen ebeveynler için Norveç aile birleşimi şartları aşağıda verilmiştir.

 • Başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir.
 • Pasaport sunulması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Norveç veya herhangi bir Schengen ülkesine giriş yasağının bulunmaması gerekmektedir.
 • 60 yaşından büyük olunması gerekmektedir.
 • Türkiye’de yaşayan herhangi bir ebeveyn, çocuk, torun veya torun çocuğuna sahip olunmaması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin eşi veya partneri bulunmaması gerekmektedir.
 • Sponsorun son 12 ay içerisinde Norveç Çalışma ve Refah Örgütü'nden (økonomisk sosialhjelp) yardım almamış olması ve 12 ayda vergisiz 300.988 Norveç kronu kazanıyor olması gerekmektedir.
 • Sponsorun yaşadığı ve aile üyesinin taşınabileceği bir eve sahip olması gerekmektedir.

Norveç'te Aile Birleşimi için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç aile birleşimi vizesi başvurusu yapmak için, Norveç Göçmen Bürosu'nun internet sitesi olan https://www.udi.no/en/ adresinden başvuru formunun doldurulması, vize ücretinin ödenmesi ve sonrasında VFS Global üzerinden randevu alınması gerekmektedir.

VFS Global üzerinden Norveç aile birleşimi vize randevusu alındıktan sonra; gerekli belgelerin hazırlanması, randevu günü geldiğinde VFS Global merkezine gidilmesi, biyometri işlemlerinin yapılması ve gerekli evrakların teslim edilmesi gerekmektedir.

Norveç aile birleşimi vizesi başvurusu yapıldıktan sonra başvuru, Göçmenlik Müdürlüğü'ne (UDI) gönderilmektedir ve işlem süresi ortalama 4 ay sürmektedir. Aile birleşimi vizesi karara bağlandıktan sonra başvuru sahibine pasaportu geri gönderilmektedir ve onay durumunda pasaporta damga basılırken; ret durumunda bir ret mektubu teslim edilmektedir.

Norveç Aile Birleşimi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Norveç aile birleşimi vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış pasaport ve pasaportun işlem görmüş tüm sayfalarının fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Norveç aile birleşimi vizesi başvuru formu: UDI üzerinden doldurulmuş formun, imzalı olarak sunulması gerekmektedir.
 • Kapak mektubu: Norveç Göçmen Bürosu (UDI) internet sitesinden başvuru formu doldurulduktan sonra gönderilen mail içeriğinde yer alan kapak mektubunun (ön yazı), başvuru sahibi tarafından ilgili kutucuğa fotoğraf yapıştırdıktan sonra imzalanarak teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Beyaz arka plana sahip bir adet biyometrik fotoğraf sunulması gerekmektedir.
 • UDI kontrol listesi: Başvuruda istenen belgeleri belirten kontrol listesinin çıktısının alınması, evrakların yanına tik atarak doldurulması ve son sayfasının imzalanması gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibinin aile üyelerini ve aile birleşimi yapılacak kişiyle yakınlığını gösteren tam tekmil nüfus kaydının, e- devlet veya nüfus müdürlüğünden alınarak sunulması gerekmektedir.
 • Doğum sertifikası: E- devlet veya nüfus müdürlüğünden alındıktan sonra sunulması gerekmektedir.
 • Sponsora ait pasaport: Başvuru sahibinin aile birleşimi yapacağı kişinin sahip olduğu pasaportun sunulması gerekmektedir.
 • Sponsorun maddi durumunu gösterir belgeler: Aile birleşimi yapılacak kişiye ait araç ruhsatı, ev tapusu, banka hesap özeti, çalışılan yerden alınmış kontrat gibi maddi durumu gösterir belgeler sunularak sponsorun vergilendirilmeden önce yılda en az 300 988 Norveç kronu kazandığının belgelenmesi gerekmektedir.
 • Sponsorun sosyal yardım almadığına dair onay: Sponsorun son 12 ay içerisinde Norveç Çalışma ve Refah Örgütü'nden (økonomisk sosialhjelp) herhangi bir destek almadığına dair belge sunulması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilenler, tüm aile birleşimi vizeleri için sunulması gereken genel evraklar olmaktadır ve başvuru sahibi ile Norveç'te ikamet eden sponsor kişinin ilişkisine (eşi, çocuğu, ebeveyni vb.) göre farklılık göstermektedir.

Aşağıdaki başlıklarda Norveç aile birleşimi belgeleri için detaylı bilgi verilmektedir.

Norveç Aile Birleşimi Vizesi için Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Norveç aile birleşimi vizesi için başvuru formu, https://www.udi.no/en/ adresinden online olarak doldurulmaktadır.

https://www.udi.no/en/ adresinden Norveç aile birleşimi vize başvuru formu doldurulabilmesi için varsa önceden açılmış hesaba giriş yapılması, yoksa yeni bir hesap oluşturulması; daha sonra ‘Want to apply’ seçeneğine tıklanması ve başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülkeyi soran ‘The applicant is a citizen of’ kutusuna ‘Turkey’ seçeneğinin seçilmesi veya ‘Turkey’ yazılması gerekmektedir. Açılan sayfada başvuru yapılacak vize türü sorulmaktadır ve aile birleşimi vizesi için ‘Family immigration’ seçeneğine tıklandıktan ‘The reference person is a citizen of’ sorusuna aile birleşimi yapılacak kişinin uyruğunun yazılması ve aile birleşimi yapılacak kişinin ikamet izni türü seçildikten sonra ‘Go to the application form’ seçeneğine tıklanması gerekmektedir.

Aile birleşimi yapacağı kişi Norveç vatandaşı olan kişiler için ‘The reference person is a citizen of’ kutusuna ‘Norway’ yazıldıktan sonra ekstra olarak Norveç dışında bir AB/AEA ülkesinde birlikte yaşanıp yaşanmadığı sorulmaktadır.

Norveç aile birleşimi vizesi başvuru formunda; başvuru sahibine ait kişisel bilgiler, başvuru sahibinin ikametgah ve iletişim bilgileri, mesleği, medeni durumu ve aile bilgileri, pasaport bilgileri, seyahat planı, seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı, birleşim yapılacak aile üyesine dair bilgiler istenmektedir ve Norveç vize formu doldurulurken Norveççe veya İngilizce dillerinden birinin kullanılması gerekmektedir.

Norveç Aile Vizesi için Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Norveç aile vizesi için nüfus kayıt örneği, e-devlet ya da nüfus müdürlüğünden alınabilmektedir.

E-devlet üzerinden nüfus kayıt örneği almak için, e- devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılması, Nüfus ve Vatandaşlık İşlerinin hizmetleri arasından vize için nüfus kayıt örneği belgesinin seçilmesi ve yazdırılması gerekmektedir.

Norveç Aile Vizesi için Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?
Norveç Aile Vizesi için Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Norveç Aile Birleşimi Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Norveç aile birleşimi vizesi için fotoğrafın, 35 milimetre genişlik ve 45 milimetre uzunluk boyutunda, rötuşsuz, biyometrik özellikli ve beyaz arka planlı olması gerekmektedir.

Norveç aile birleşimi vizesi için fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması, gözlük takılmaması ve dini amaçlar hariç saç aksesuarı içermemesi gerekmektedir.

Norveç Aile Birleşimi Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?
Norveç Aile Birleşimi Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Norveç Aile Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Norveç aile vizesi için randevu, https://visa.vfsglobal.com/tur/en/nor/login üzerinden hesap oluşturularak veya hesabı olanlar için hesaba giriş yapılarak alınabilmektedir.

Norveç aile vizesi başvurusu yapmak için VFS Global hesabına giriş yapıldıktan sonra; ‘’Yeni Rezervasyon Başlat” kısmından başvuru sahibinin ikamet iline göre VFS Global ofisi seçilmesi, aile vizesi türünü seçtikten sonra “Detaylarınız” kısmında istenen kimlik, pasaport ve iletişim bilgilerinin girilmesi ve “Randevu Oluşturma” kısmından uygun tarih ve saati seçerek randevu oluşturulması gerekmektedir.

Norveç Aile Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Norveç aile vizesi ücreti aşağıda tablolanmıştır.

Başvuru türüÜcret
Yetişkinler için (ilk başvuru)10.500 Norveç kronu
Geçici oturma iznine sahip bir sığınmacı ile aile birleşimi yapacak yetişkinler için (ilk başvuru)7.800 Norveç kronu
18 yaş altı çocuklar içinÜcretsiz
Yetişkinler için yenileme (önceki izin süresi dolmadan yapılan başvuru)2.600 Norveç kronu
Yetişkinler için yenileme (önceki izin süresi dolduktan sonra yapılan başvuru)10.500 Norveç kronu
Halihazırda aile göçmenlik iznine sahip yetişkinler için başvuru (evli)2.600 Norveç kronu
Norveçli bir ebeveyni olan kişiler1.100 Norveç kronu
Norveç'te yaşayan çocuğunu en fazla10.500 Norveç kronu
Oturma izni için başvuran AB/AEA vatandaşlarının yakın aile üyeleriÜcretsiz
Eşinin veya birlikte yaşadığı kişinin ölümü üzerine bağımsız olarak ikamet izni başvurusunda bulunanlarÜcretsiz
Evlilikte/birlikte yaşamada istismar sonrasında bağımsız olarak oturma izni başvurusunda bulunanlarÜcretsiz

Norveç Aile Birleşimi Vizesi Kaç Ayda Çıkar?

Norveç aile birleşimi vizesi ortalama 18 ayda çıkmaktadır.

Norveç aile birleşimi vizesi için değerlendirilme yapılırken başvuru sahibi ve aile üyeleri elçilik veya polis istasyonunda mülakata alınmaktadır.

Norveç Aile Birleşimi için Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Norveç aile birleşimi için vize takip işlemi, VFS Global ya da Norveç Göçmen Bürosu (UDI) internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

VFS Global üzerinden Norveç aile birleşimi vize takip işlemi, web sitesinde ilgili alana başvuru esnasında verilen makbuzun üzerinde bulunan referans numarası ve soyadı bilgileri yazıldıktan sonra güvenlik doğrulaması tamamlanarak yapılmaktadır.

Norveç Göçmen Bürosu (UDI) internet sitesi olan https://www.udi.no/en/ üzerinden Norveç vize başvurusu takip edilirken, e-mail adresi ve şifre ile başvuru yapılırken kullanılan hesaba giriş yapılması ve başvuru durumu sorgulama seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir.

Norveç Aile Vizesi Red Nedenleri Nelerdir?

Norveç aile vizesi ret nedenleri arasında; başvuru sahibinin geçmişe yönelik veya güncel bir sabıka kaydına sahip olması, başvuru dosyasında eksik, hasarlı ya da sahte belge sunması, kapak mektubuna sahip olunmaması, seyahat amacının yeterli biçimde açıklanmamış olması veya seyahat planının eksik olması, pasaportun hasarlı olması, seyahat sağlık sigortasının gerekli şartları sağlamaması, doğum veya evlilik belgesi istenmesi durumunda sunulmaması, finansal yeterlilik belgelerinin istenen kriterlere uygun olmaması, konaklama belgelerinin yetersiz olması veya kişinin geçmişte vize ihlalinde bulunmuş olması bulunmaktadır.

Norveç Aile Birleşimi Vizesi Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Norveç aile birleşimi reddine itiraz, konsolosluktan ya da UDI internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Norveç aile vizesi reddine itiraz etmek için; ret kararı geldikten sonraki 3 hafta içerisinde Norveççe veya İngilizce olarak itiraz mektubu yazılması, mektubun imzalanması ve itiraz eksik belge sebebiyle verilmişse eksik belgeyle birlikte ret mektubunda yazan konsolosluk adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Aile Birleşimi Vizesi Almadan Önce Norveç'e Gidilebilir Mi?

Aile birleşimi vizesi almadan, D vizesi alarak Norveç’e gidilebilmektedir.

D tipi vize, Norveç’te eğitim görme, çalışma veya kalıcı olarak ikamet etme amacında olan kişilere verilen kişilere verilen bir vize türüdür ve Norveç D vizesi hamiline 90 günden fazla ikamet hakkı vermektedir.

Evlenmek için Norveç'e Gidilebilir Mi?

Evlenmek için Norveç’e gidilebilmektedir.

Norveç’e giderek evlenmek isteyen kişilerin, oturma izni almasına gerek olmamaktadır; Norveç evlilik vizesi veya vizesiz Norveç’te kalma hakkı bulunan kişiler Norveç’te evlenebilmektedir.

Paylaş: