Norveç Aile Birleşimi Vizesi

Norveç Aile Birleşimi Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Norveç aile birleşimi vizesi; Norveç aile birleşimi vizesine başvuran kişinin, Norveç ’te yasal olarak ikamet etmekte olan aile bireyleri ile (eş, çocuk, anne, baba) Norveç sınırları içerisinde kanunlar çerçevesinde ikamet edebilmelerini sağlayan Norveç ulusal (D tipi) vize türüdür.

Norveç aile birleşimi vizesinin ulusal bir vize (D tipi) olması ile Norveç aile birleşimi vizesine sahip olan kişiye Norveç sınırları içerisinde 90 günden fazla kalma hakkı vermektedir.

Norveç aile birleşimi adı altında yapılan oturum izni başvuruları sadece Norveç Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır.

Norveç Aile Birleşimi Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Norveç aile birleşimi vizesi başvuru şartları aşağıda verilmiştir.

Norveç aile birleşimi vizesine başvuruda bulunacak olan kişinin Norveç vatandaşı olan birisi ile en az 2 yıldır evli olması durumunda veya çiftin çocuk beklemesi durumunda kişi Norveç aile birleşimi vizesi kapsamında Norveç’te oturma hakkı elde edebilmektedir.

Norveç aile birleşimi vizesine başvuruda bulunacak olan kişinin ve evli olduğu veya evleneceği Norveç vatandaşı kişinin 24 yaşından büyük olması gerekmektedir.

Norveç’te aile birleşimi vizesi adı altında yanına yerleşme amacıyla gidilen akrabanın veya aile yakınının, Norveç’teki yaşam koşullarını karşılayacak miktarda finansal geliri olması (yıllık en az 264.000 NOK) ve bu durumu resmi belgelerle kanıtlayabilmesi gerekmektedir.

Norveç aile birleşimi vizesine başvuruda bulunacak olan kişinin yeterli düzeyde (mülakatlarda kendini rahatça ifade edebilecek kadar akıcı) Norveççe bilmesi gerekmektedir.

Norveç aile birleşimi vizesine, Norveç’te yaşayan akrabasının – aile yakınının yanına yerleşmek amacıyla başvuruda bulunan kişi, Norveç’te yaşayan yakınının en az 1 yıldır Norveç’te ikamet ettiğini kanıtlamak zorundadır. Gerekli olan ikametgâh kanıtı, geçerli ikamet izni belgesi ile sağlanabilmektedir.

Norveç Aile Birleşimi Vizesi için Gereken Evraklar Nelerdir?

Norveç aile birleşimi vizesi için gereken evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Norveç aile birleşimi vizesine başvuru yapacak kişinin sahip olduğu pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması, yapılan Norveç aile birleşimi vizesi başvurusu tarihinden itibaren 1 yıl geçerli olması, içerisinde en az 2 sayfanın boş olması gerekmektedir.
 • Norveç vize fotoğrafı: Yüz ifadesi net, 35 mm genişlik 45 mm uzunluğunda, arka fonu beyaz, biyometrik standartlara uygun çekilmiş ve kişinin son güncel halini yansıtan 2 adet fotoğrafın, Norveç aile birleşimi vizesi başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Norveç aile birleşimi başvuru formu: Norveç aile birleşimi vizesi başvurusu olan kişinin Norveç aile birleşimi başvuru formunu doğru, eksiksiz ve ıslak imzalı 2 sayfa nüsha olarak doldurup Norveç aile birleşimi vizesi başvuru dosyasının içinde bulundurması gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Norveç aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin Nüfus Müdürlüğünden veya e-devlet`ten aldığı tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğinde anne, baba ve kardeşlere ait tüm kimlik ve adres bilgileri ayrıntılı olarak yer almalıdır. Alınan nüfus kayıt örneğinin mutlaka ıslak imzalı ve mühürlü olması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Norveç aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin yetkili kurumlardan aldığı adli sicil kaydını Norveç aile birleşimi vizesi başvuru dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
 • Norveç aile birleşimi vizesine başvuru yapacak olan kişi ve kişinin evli olduğu Norveç`te yasal olarak ikamet eden eşin evlilik durumuyla ilgili kanıtlayıcı belgeleri Norveç aile birleşimi vizesi başvuru dosyasının içerisinde bulundurulması gerekmektedir.
 • Dilekçe; Norveç aile birleşimi vizesine başvuru yapacak olan kişi ve kişinin evli olduğu Norveç vatandaşı olan eşin arasındaki ilişkinin evlilik öncesi ve sonrasını açıklayan bir dilekçe yazılması gerekmektedir. Norveç vatandaşı olan kişi ile nasıl ve nerede tanışıldığı ve birlikte geçirilen sürenin detaylı olarak açıklanması gerekmektedir.
 • Norveç aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin tam teşekküllü bir sağlık kuruluşundan almış olduğu sağlık raporunu Norveç aile birleşimi vizesi başvuru dosyasının içinde bulundurması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Norveç aile vizesi birleşimi vizesine başvuru yapacak kişinin doldurulmuş ve imzalanmış UDI evrak kontrol listesini Norveç aile birleşimi vizesi başvurusu dosyasının içerisinde bulundurması gerekmektedir.
 • Norveç aile birleşimi vizesine başvuru yapacak olan kişi daha önceden evlilik yapmış ise bu evliliğe dair bilgileri (çocuk olması, eski eşten alınan nafaka vs.) Norveç aile birleşimi vizesi başvuru dosyasında bulundurması gerekmektedir.

Norveç Aile Birleşimi Vizesi için Adli Sicil Kaydı ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Norveç aile birleşimi vizesine başvuru yapmak için gerekli evraklardan biri olan adli sicil kaydı; Adliyelerde bulunan Adli Sicil Müdürlüklerinden, Kaymakamlıklardan, yurt dışında Büyükelçiliklerden ve e-devlet sistemiyle internet üzerinden barkodlu şekilde alınabilmektedir.

Norveç aile birleşimi vizesi için adli sicil kaydı, e-devlet üzerinden İngilizce olarak alınabilmektedir. Norveç aile birleşimi vizesi için adli sicil kaydı belgesinin İngilizce veya Norveççe olması gerekmektedir.

Norveç aile birleşimi vizesine başvuru yapmak için gerekli evraklardan biri olan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve e-devlet sistemiyle internet üzerinden barkodlu şekilde alınabilmektedir.

Norveç Aile Birleşimi Vize Başvuru Ücretleri Nedir?

Norveç aile birleşimi vize başvuru ücreti 80 Euro’dur.

Henüz reşit olmamış yani on sekiz yaşına ulaşmamış çocuklar için Norveç aile birleşim vizesi başvuru ücreti talep edilmemektedir. Norveç aile birleşimi vize başvurusu ücreti Konsolosluk tarafından nakit olarak kabul edilmektedir. Norveç vize ücretleri ek olarak danışmanlık alınması halinde Norveç aile birleşimi vize danışmanlık ücreti 150-270 € arasında değişim göstermektedir.

Norveç aile birleşimi vizesine başvuru sürecinde kişinin yapacağı muhtemel harcama miktarları aşağıda açıklanmaktadır.

 • Norveç aile birleşimi vize başvurusu esnasında evrakların çıktı alınması, fotoğraf çekimleri, belge ulaşım ücretleri de ayrıca masraf olarak değerlendirilmektedir. (Ortalama 30 Euro)
 • Seyahat sağlık sigortası talep edilmesi durumunda karşılaşılabilecek ortalama fiyat bilgisi 190 €`dur. (1 yıllık ücret).
 • Norveç aile birleşimi vizesine başvuru için gerekli evrakların Norveççeye çevrilmesi durumunda noter onaylı yeminli Norveçli tercüman fiyatı çevrilen metnin uzunluğuna bağlı olarak değişerek ortalama 750 Türk Lirası tutmaktadır.

Norveç Aile Birleşimi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç aile birleşimi vize başvurusu adımları aşağıda verilmiştir.

 • Norveç aile birleşimi vizesine başvuruda bulunacak olan kişinin ilk olarak Norveç Büyükelçiliği’nin Norveç aile birleşimi başvurusu için istediği belgeleri derlemesi gerekmektedir.
 • Norveç aile birleşimi vizesine başvuruda bulunacak olan kişinin; Norveç Göçmenlik Müdürlüğünün internet sitesindeki (udi.no) yönergeleri takip etmesi, belgelerini Norveç aile birleşimi vize başvurusuna elektronik olarak eklemesi ve Norveç aile birleşimi vizesi başvuru ücretini online olarak ödemesi gerekmektedir.
 • Norveç aile birleşimi vizesine başvuruda bulunacak olan kişinin Norveç’teki yakınının kendisinden istenen başvuru formunu doldurması gerekmektedir.
 • Norveç aile birleşimi vizesine başvuruda bulunacak olan kişinin mülakata girmek için Norveç Konsolosluğundan randevu alması gerekmektedir. (Norveç Göçmenlik Müdürlüğü kişinin başvurusunu ve aile yakınının başvurusunu inceledikten sonra başvuru sahibine randevu alması gerektiğine dair bir e-posta gönderecektir.)
 • Norveç aile birleşimi vizesine başvuruda bulunacak olan kişi Norveç Konsolosluğuna mülakata geldiği zaman kişinin fotoğrafının çekilip parmak izinin alınması gerekmektedir.
 • Mülakattan sonra yapılan Norveç aile birleşimi vize başvurusu Norveç Göçmenlik Müdürlüğüne gönderilecektir.
 • Norveç aile birleşimi vizesi başvurusu Norveç Göçmenlik Müdürlüğü tarafından kabul görür ise başvuru sahibine Norveç aile birleşimi vizesi 8 hafta içinde teslim edilmektedir.

Yukarıda sıralanan online Norveç aile birleşimi vizesi başvuru adımlarına ek olarak Norveç Konsolosluklarından randevu alınarak şahsen başvuru da yapılabilmektedir.

Tüm Norveç aile birleşimi vize başvurusu aşamalarında vizem.net bünyesinde bulunan uzman vize danışmanları ile iletişime geçilerek Norveç aile birleşimi vize başvuru süreci kolaylıkla sonuçlandırılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Norveç Aile Birleşimi Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Norveç aile birleşimi vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin başvuru sürecinde dikkat etmesi gereken noktalar aşağıda açıklanmaktadır.

Norveç aile birleşimi vizesine başvuruda bulunacak olan kişinin Norveç aile göçü kapsamında birlikte ikamet edeceği kişinin, aile birleşimi gerçekleştirilecek aile üyesine yeterli maddi desteği sağlayabilecek olması gerekmektedir.

Norveç aile birleşimi vizesini alacak kişi Norveç’te evli olduğu eşinin babasının veya annesinin yanında kalacak ise ev sahibinin kimliğinin önlü arkalı fotokopisi ve yaşanılan eve ait bir faturanın Norveç aile birleşimi vizesi başvuru dosyasına konulması gerekmektedir.

Norveç aile birleşimi vizesine başvuruda bulunacak olan kişinin yanında çocukları da başvuruda bulunacak ise Norveç Konsolosluğunda çocukların da mülakata girmesi gerekmektedir.

Norveç aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin; aylık finansal durumunu, gelir ve giderleri Norveç içerisinde karşılayabileceğine dair belgeler, ikamet ettiği yerin kira ya da kendi evi olması gibi belirtilmesi gerekli olan tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde yetkili resmi makamlara ibraz etmesi gerekmektedir.

Norveç aile birleşim vizesi formu, başvuruda bulunacak olan kişi tarafından doğru bilgiler ile doldurulmaz ise başvuruda bulunan kişinin başvurusu ret kararı ile sonuç bulmaktadır.

Norveç Aile Birleşim Vizesi Kaç Ayda Çıkar?

Norveç aile birleşim vize başvurusu ortalama 2 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Norveç aile birleşim vizesi başvurusu ret cevabı alır ve Norveç aile birleşim vizesi başvuru sahibi bu karara itiraz eder ise itirazının Norveç Büyükelçiliğinde değerlendirilme süresi 3 hafta olacaktır.

Norveç aile birleşim vize başvuru sonuçları, UDI resmi internet sitesinden takip edilebilmekte ve başvurana iletilmektedir.

Norveç Aile Birleşim Vizesi ile Sahip Olunabilecek Haklar Nelerdir?

Norveç aile birleşim vizesi ile sahip olunabilecek haklar aşağıda verilmiştir.

 • Norveç aile birleşim vizesine sahip olan kişi, Norveç sınırları içerisinde yerleşim ve oturum hakkı elde etmektedir.
 • Norveç aile birleşim vizesine sahip olan kişi, Norveç sınırları içerisinde devlet okullarından eğitim alabilme hakkına sahiptir.
 • Norveç aile birleşim vizesine sahip olan kişi, Norveç sınırları içerisinde her şehre seyahat edebilmektedir.
 • Norveç aile birleşim vizesine sahip olan kişi, Norveç’te herhangi bir sektörde çalışabilme hakkına sahip olmaktadır.
 • Norveç aile birleşim vizesine sahip olan kişi Schengen bölgesindeki üye ülkelere vizesiz bir şekilde seyahat edebilme hakkına sahip olmaktadır.

Schengen bölgesindeki ülkeler aşağıda sıralanmaktadır.

 • Avusturya
 • Belçika
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Yunanistan
 • Macaristan
 • İzlanda
 • İtalya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Hollanda
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • Lihtenştayn

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: