Norveç Eğitim Sistemi

Norveç Eğitim Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Norveç’in eğitim sistemi dünyada öne çıkan eğitim sistemlerindendir. Norveç eğitim kalitesi bakımından 2015 yılı verilerine göre Avusturya, Danimarka ve Yeni Zelanda’dan sonra dünyanın en iyi dördüncü sistemine sahiptir.

Norveç’te eğitim sistemi 6-16 yaş aralığını kapsamaktadır. Ülkede ilk ve ortaöğretimin tamamlanması zorunludur. Norveç’te ilk ve orta eğitimi tamamlayan herkes ileri eğitim ya da mesleki eğitim için yeterliliğe sahipse mesleki eğitim alma hakkına sahiptir. Yükseköğretim giriş şartlarına göre öğrencilerin yükseköğretim olarak üniversite eğitimi veya kolej dersleri alması mümkündür. Norveç’te yükseköğretim, lisans, yüksek lisans ve doktoradan oluşmaktadır. Yükseköğretim programlarına alternatif olarak ileri mesleki eğitim de alınabilmektedir.

Norveç'in Eğitim Politikası Nasıldır?

Norveç eğitim politikası temelde eşitlik ve kapsayıcılık ilkelerine dayanmaktadır. Norveç’te eğitimde rekabet yoktur, öğrenciler sekizinci sınıfa kadar sınavlarda derecelendirmeye tabi değillerdir. Norveç’te, öğrencilerin topluma uygun ve faydalı bireyler olarak yetişmesi amaçlamaktadır. Sosyalleşmek ve doğal hayatı öğrenmek, eğitim sistemi içerisinde bilgiden daha önemlidir.

Norveç Eğitim Bakanı Kimdir?

Norveç Eğitim Bakanı Kimdir?
Norveç Eğitim Bakanı Kimdir?

Norveç Eğitim Bakanı, 2021 yılında göreve getirilen Tonje Brenna’dır.

Norveç'te Eğitim Zorunlu Mudur?

Evet, Norveç’te eğitim on yıl için zorunludur. Norveç’te 6 yaşında başlayan zorunlu eğitim 16 yaşında son bulur. Zorunlu eğitimini tamamlayan 16-19 yaş aralığındaki kişiler üç yıl yüksek öğrenim ya da mesleki eğitim alma hakkına sahiptir.

Norveç'te Eğitim Sistemi Hangi Seviyelerden Oluşmaktadır?

Norveç’teki eğitim sistemi seviyeleri aşağıda listelenmiştir.

  • Anaokulu: 1-6 yaş aralığındaki çocukların gönüllü olarak katıldığı eğitim seviyesidir.
  • İlkokul (Barneskole): 6-10 yaş aralığını kapsayan eğitim seviyesidir. Norveç’te ilkokul eğitimi üç kademeden oluşur, bu kademeler 7-8, 8-9, 9-10 yaşlarını sınıflandırır.
  • Ortaokul (Ungdomsskole): 10-13 yaş aralığını kapsamaktadır. 10-11, 11-12, 12-13 yaşlarını sınfılandıran üç sınıftan oluşmaktadır.
  • Lise (Videregaende): 13-16 yaş aralığını kapsayan ve üç sınıf derecesinden oluşan eğitim seviyesidir.
  • Üniversite: 16-19 yaş aralığında gönüllü olarak katılım sağlanan üç sınıf derecesine sahip eğitim seviyesidir.

Norveç'te Okul Öncesi Eğitim Sistemi Nasıldır?

Norveç'te Okul Öncesi Eğitim Sistemi Nasıldır?
Norveç'te Okul Öncesi Eğitim Sistemi Nasıldır?

Norveç’te okul öncesi eğitimi zorunlu değildir. Norveç okul öncesi eğitim sistemi, üç yaşından büyük tüm çocuklara günlük üç saat okul öncesi eğitimini ücretsiz sunmaktadır.

Okul öncesi eğitim, ebeveynleri çalışan, işsiz olan, okuyan ya da çocuk izninde olan çocuklara ücretsiz verilmektedir. Günlük üç saatten fazla eğitim almak isteyen üç yaşından büyük çocukların okul öncesi eğitimleri, belediyeler tarafından ailelerinin gelirine göre ücretlendirilir. Norveç okul öncesi eğitim fiyatı en fazla aylık 3.050 Norveç kronudur.

Norveç’te okul öncesi eğitimi çocukların eğlenmeleri, öğrenmeleri ve sosyalleşmelerini önemser ve oyun bazlı eğitim yöntemini kullanılır.

Norveç'te İlkokul Eğitimi Nasıldır?

Norveç'te İlkokul Eğitimi Nasıldır?
Norveç'te İlkokul Eğitimi Nasıldır?

Norveç’te ilkokul eğitimi 6 yaşında başlayan zorunlu bir eğitimdir. Ülkede ilkokul eğitimi ücretsizdir ve katılmak 6 yaşına gelen herkesin hakkı ve zorunluluğudur.

Norveç’te ilkokul eğitimi matematik, Norveç dili, sosyal bilimler, din ve etik bilgisi, sanat, beden eğitimi, İngilizce, doğa bilimi, yemek ve sağlık, müzik ile öğrenci konseyi çalışması derslerinden oluşmaktadır. İngilizce ülkede birinci sınıftan itibaren verilmeye başlanan zorunlu yabancı dildir.

Norveç’teki devlet okullarında ilköğretim, öğrenciler arasında ayrım yapılmaksızın ücretsizdir. Ülkede az sayıda bulunan özel okullarda ise eğitim ücretleri yıllık 100.000 Norveç kronu civarındadır.

Norveç'te Ortaokul Eğitimi Nasıldır?

Norveç'te Ortaokul Eğitimi Nasıldır?
Norveç'te Ortaokul Eğitimi Nasıldır?

Norveç’te ortaokul eğitimi zorunlu ve ücretsiz olan ikinci eğitim basamağıdır. Ülkede ortaokul eğitiminde ilkokulla aynı olarak matematik, Norveç dili, sosyal bilimler, din ve etik bilgisi, sanat, beden eğitimi, İngilizce, doğa bilimleri, yemek ve sağlık, müzik ve öğrenci konseyi çalışması dersleri verilmektedir. Ortaokul, öğrencilerin not almaya başladıkları eğitim seviyesidir.

Norveç devlet ortaokullarında eğitim ücretsizdir ancak ülkede bulunan az sayıda özel okulda ortaöğretim ücretleri yılda 120.000 norveç kronuna ulaşabilmektedir.

Norveç Lise Eğitimi Nasıldır?

Norveç Lise Eğitimi Nasıldır?
Norveç Lise Eğitimi Nasıldır?

Norveç’te lise eğitimi, zorunlu ve ücretsiz olan son eğitim basamağıdır. Lise eğitimi, genel çalışmalarda uzmanlaşma, spor ve beden eğitimi, müzik, dans ve drama olarak üç ana gruptan oluşmaktadır. Norveç’te lise eğitiminde, temel derslerin yanı sıra, binalar ve inşaat, tasarım, sağlık ve sosyal bakım, elektrik elektronik, medya ve iletişim, tarım, balıkçılık ve ormancılık, restoran ve gıda işletmeciliği, servis ve ulaşım gibi alan dersleri de verilmektedir. Öğrencilerin kendi ilgi alanlarına yönelik dersleri seçebilmesine imkan verilir.

Devlet okullarında ücretsiz olarak verilen Norveç lise eğitimi, özel okullarda yıllık 100.000 ile 150.000 Norveç kronu arasında ücretlendirilebilmektedir.

Norveç'in Üniversite Eğitim Sistemi Nasıldır?

Norveç'in Üniversite Eğitim Sistemi Nasıldır?
Norveç'in Üniversite Eğitim Sistemi Nasıldır?

Norveç’te üniversite eğitim sistemi 3 seviyeden oluşmaktadır. Norveç lisans eğitimi 3 sene, yüksek lisans 2 sene ve Norveç doktora eğitimi yine 3 sene sürmektedir. Norveç’te üniversite eğitimi ağustos-aralık ve ocak-haziran olmak üzere iki dönemdir. Norveç tıp eğitimi, diğer eğitimlerden uzun sürebilmektedir.

Norveç’te lisans ve yüksek lisans seviyelerinin tek seviye haline getirildiği bir eğitim modeli de vardır; bu model mimarlık, hukuk, diş hekimliği, işletme bölümlerinde tercih edilmektedir.

Norveç değişim öğrencilerine de kapılarını açan bir ülke olmasının yanında Norveç üniversiteleri genelinde çoğu bölüm İngilizce dilinde eğitim vermektedir.

Norveç'te Eğitim Ücretleri Ne Kadardır?

Norveç eğitim ücretleri konusunda özel, devlet ve uluslararası kurumlar olarak üçe ayrılır. Norveç’te devlet okullarında eğitim ücretsizdir. Özel okullar ve uluslararası okullarda eğitim ücretlidir.

Norveç'te Üniversite Eğitim Ücretleri Ne Kadardır?

Norveç’te eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için devlet üniversitelerinde eğitim genellikle ücretsizdir; öğrencilerin sadece 30-60 dolar civarında bir öğrenci birliği ücreti ödemeleri gerekmektedir. Norveç’te devlet üniversiteleri, Norveç vatandaşları ve AB ile AEA vatandaşları için genellikle ücretsizdir.

Norveç özel üniversiteleri, Norveç vatandaşları dahil tüm öğrenciler için ücretlidir. Norveç eğitim ücretleri olarak uluslararası öğrenciler için erişilebilir düzeydedir. Yıllık eğitim ücretleri 7.000 ile 19.000 euro arasında değişmektedir.

Norveç’te Dil Eğitimi Nasıldır?

Norveç’te ilkokuldan itibaren Norveççe dersi verilmektedir. Yabancı dil dersleri dışında tüm dersler Norveççe’dir.

Norveç’te öğrencilere birinci sınıftan itibaren zorunlu yabancı dil olarak İngilizce dersi verilmektedir. Okulların programları kapsamında ikinci bir yabancı dil tercih edilmesi de mümkün olmaktadır.

Yabancılar için Norveç'te Dil Eğitimi Olanakları Nasıldır?

Yabancılar için Norveç’te dil eğitimi olanakları İngilizce ve Norveççe dilleri için ağırlıklı olarak sunulur. Norveç’in başkenti Oslo, dil okullarının en çok bulunduğu kenttir.

Tromso kentinde yer alan Sami topluluğundan dolayı, şehirde Samice dili de konuşulur ve dil eğitimi verilir.

Norveç’te İngilizce dil eğitimi ücretleri 4.200 ile 8.500 Norveç kronu arasındadır. Ülkede yabancı dil olarak verilen İngilizce ve resmi dil Norveççe’nin yanında coğrafi yakınlıktan kaynaklı İsveççe, Danca ve İzlandaca da konuşulduğu için Norveç’te dil eğitimi Cermen dilleri etkisi altındadır.

Norveç Türkiye Eğitim Sistemi Karşılaştırması Nasıldır?

Norveç’te Türk eğitim sisteminde olduğu gibi bir not sistemi derecelendirme mevcut değildir, Norveç öğrenciler sekizinci sınıftan itibaren not almaya başlar; not sistemi uygulansa da ağırlıklı olarak öğrencilerin pratik yaşama uyum sağlamasına önem verilir. Türkiye’de 12 yıl eğitim zorunluluğu vardır; fakat Norveç’te zorunlu eğitim 10 yıldır.

Norveç'te Eğitim Almak İçin Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Norveç’te eğitim almak için öğrenci vizesi Türkiye’den yapılan Norveç vizesi başvuruları için yetkilendirilen vize başvuru merkezi VFS Global üzerinden alınmaktadır.

Norveç öğrenci vizesine başvurmadan önce pasaport, imzalı başvuru formu, banka dökümü, öğrenim ücreti belgeleri, başvurulan eğitim kurumundan eğitime dair alınan belge Norveççe ya da İngilizce olarak hazırlanmalıdır.

Gerekli evraklar hazırlandıktan sonra Norveç Göçmen Bürosu’nun resmi internet sitesi https://www.udi.no/en/ adresinden Norveç öğrenci vizesi başvurusu için başvuru formu doldurulmalı ve vize ücreti ödenmelidir. Başvurunun ilk aşamaları tamamlandıktan sonra başvuru formu ve evrakları teslim etmek üzere VFS Global’den randevu alınmalıdır. VFS Global’den alınan randevuda 12 yaşından büyük kişiler biyometri bilgilerini verilmeli, başvuru formu ve gerekli evraklar teslim edilmeli ve online ödeme yapılmadıysa vize ücreti ödenmelidir. Norveç öğrenci vizesi randevusundan sonra başvuruların durumları VFS Global’in internet sitesi üzerinden takip edilebilir.

Norveç Eğitim Danışmanlığı Ücreti Ne Kadardır?

Norveç eğitim danışmanlık ücretleri Norveç’te üniversite eğitimi için kayıt yaptırılmak istenen eğitimin türüne göre değişmekte olup 70-160 Euro arasında değişmektedir.

Vizem.net, Norveç'te eğitim alacak kişilerin kayıt, denklik ve vize başvurusu işlemlerinde kapsamlı danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: