Norveç İş Arama Vizesi

Norveç İş Arama Vizesi

Norveç iş arama vizesi, Norveç Krallığı'nda iş aramak için üniversite, lise veya mesleki eğitimini Norveç Krallığı'nda tamamlamış öğrenci oturma izni hamilleri, kendi özsermayesi ile Norveç Krallığı'nda araştırma yapan araştırmacı oturum izni hamilleri ya da Norveç Krallığı'nda bir üniversitede veya araştırma enstitüsünde araştırmacı olarak istihdam edilen çalışma izni hamillerinin mevcut oturum izinlerinin süresi dolmadan önce başvurabilecekleri vizedir.

Norveç iş arama vizesi en fazla 1 yıl için verilen bir Norveç ulusal vize türüdür.

Norveç İş Arama Vizesi Başvuru Şartları

Norveç iş arama vizesi için kişilerin Norveç'te vasıflı işçi olarak iş araması şartı bulunur; iş kolu olarak dini liderlik veya öğretmenlik kabul edilmez. Başvuru sahiplerinin aşağıdaki üç kategoriden birine uyması halinde başvuru yapmaları mümkündür.

İlk olarak, üniversite koleji veya üniversite öğrencisi, meslek yüksekokulu öğrencisi veya lise öğrencisi olarak oturma iznine sahip olan ve oturma izni sona ermeden iş arama amaçlı oturma iznine en az 1 ay içerisinde başvuran kişiler, Norveç eğitim vizesi ile eğitimlerini Norveç’te tamamladıklarını veya eğitim tamamlanmadıysa tüm kredilerin tamamladığı veya tezin teslim edildiğini ispatlayarak başvuru yapabilmektedir.

İkinci olarak, Norveç araştırmacı vizesi ile araştırmacı olarak kendi özsermayesi oturma izni sahibi kişiler, izin süresi dolmadan başvuruda bulunarak iş arama vizesi alabilir.

Son olarak, bir üniversitede, üniversite kolejinde veya araştırma enstitüsünde araştırmacı olmak için Norveç'te bir işverenin yanında vasıflı işçi olarak, Norveç nitelikli işçi vizesi ile oturma izni almış kişiler bu izinlerinin süresi dolmadan vizeye başvurabilir.

Başvuru sahiplerinin Norveç'te kalmayı düşündüğü süre boyunca geçimini sağlayacak kadar paraya sahip olması gereklidir; ayda en az 23.224 NOK, yani yılda 278.693 NOK sahibi olunmalıdır. Belirtilen miktar kişinin kendi parası olmalı ve bir banka hesabında bulunmalıdır; ayrıca iş ararken bir işte çalışılıyorsa bu işten elde edilen gelir de tutara dahil edilebilir.

İş arama vizesine başvuracak kişiler için bazı eğitim ve yeterlilik kriterleri de belirlenmiştir. Norveç’te karşılığı olan lise düzeyinde en az üç yıllık bir mesleki eğitim programının veya bir üniversiteden veya üniversite kolejinde bir eğitim veya derecenin tamamlanması şartı aranırken; kurslar ve mesleki deneyimler ile edinilen mesleki eğitim düzeyindeki yetkinliğe sahip olunması da yeterlidir. Yetkinliğin sertifikalar veya önceki işverenlerden alınan belgeler ile ispatlanması mümkündür ancak bu süreçlerin başvuruları oldukça zor sonuçlanır ve genellikle reddedilebilmektedir.

Norveç İş Arama Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç iş arama vizesi başvurusunda, bulunmak için aşağıdaki aşamaları takip edebilirsiniz.

 • https://www.udi.no/en/ websitesinden vize formu doldurun ve vize ücret ödemesini yapın.
 • İş arama vizesi evraklarını eksiksiz hazırlayın.
 • Vize başvuru merkezinden online randevu alın.
 • UDI evrak listesi ile gerekli tüm evrakları randevu tarihinde beyan edin.
 • Biyometri işlemlerini tamamlayın.
 • Vize aracı kuruma 21 euro servis bedelini ödeyin.

Norveç İş Arama Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Norveç iş arama vizesi için hazırlamanız gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaportunuzun ilk sayfası ve dolu sayfalarının fotokopisi
 • Norveç vize başvuru formu
 • Başvuru sahibince imzalı UDI kapak mektubu
 • Biyometrik vize fotoğrafı
 • Konaklama planları
 • Maddi yeterliliği gösteren kanıtlar
 • Son 6 aylık banka hesap özetleri
 • Başvuru sahibinin eğitim ve çalışma geçmişi belgeleri
 • UDI gerekli evrak listesi
 • Vize ücreti dekontu

İş arama vizesi için gerekli evrakların tam ve açıklamalı olarak listesi, Norveç vizesi başvuru evrakları sayfasında bulabilirsiniz.

Norveç İş Arama Vizesi İçin Eğitim Belgeleri

Norveç iş arama vizesi için sunulabileceğiniz eğitim belgeleri aşağıda verilmiştir.

 • Bir üniversite veya üniversite kolejinde eğitim alındı ise diploma veya eğitimin tamamlandığını gösteren diğer belgeler
 • Lise seviyesinde mesleki eğitim programı tamamlandı ise diploma ve eğitimin süresini, seviyesini ve içeriğini gösteren transkript
 • Eğitim henüz tamamlanmadı ise eğitimin süresini, seviyesini ve içeriğini gösteren belgeler

Üniversite koleji veya üniversite öğrencisi, meslek yüksekokulu öğrencisi veya lise öğrencisi olarak oturma izni sahibi olan kişiler, eğitimlerini Norveç'te tamamladıklarını veya Norveç'te eğitimi tamamlamak için gerekli olan tüm sınavlara girdiklerini ya da projeleri teslim ettiklerini gösteren belgeleri sunmalıdır.

Norveç İş Arama Vizesi İçin Çalışma Belgeleri

Norveç iş arama vizesi için çalışma belgeleri olarak, önceki işverenlerinizden alınan ve çalışma süresini, alınan eğitimlerin bilgilerini, yapılan görevlendirmeleri ve kişinin sahip olduğu nitelikleri içeren detaylı yazılı evrakları sunmalısınız.

Norveç İş Arama Vizesi İçin Maddi Yeterlilik Kanıtı

Norveç iş arama vizesi için maddi yeterlilik kanıtı olarak aylık 23.224 NOK tutarında, yani yıllık 278.693 NOK miktarında paraya sahip olunması gerekir. Sahip olunan miktar, bir Norveç bankasında bulunan hesabın dökümleri veya saatlik ücreti, haftalık çalışma süresini ve sözleşme süresini belirten iş sözleşmesini sunulması ile kanıtlanabilir.

Sık Sorulan Sorular

Danışmanlarımıza Norveç’te iş arama vizesi ile ilgili sık sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Norveç İş Arama Vizesi İçin Randevu Nereden Alınır?

Norveç iş arama vizesi için, Türkiye'den yapılan Norveç vize başvuruları için yetkili olan VFS Global vize başvuru merkezinden alabilirsiniz. Ankara, İstanbul, Antalya ya da İzmir'de bulunan VFS Global ofisleri için vize randevuları, VFS Global'in internet sitesinden online olarak ayarlanır.

Norveç İş Arama Vizesi Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Norveç iş arama vizesi takip işlemleri kapsamında vize başvurunuzun hangi aşamada olduğunu, VFS Global internet sitesi üzerinden ya da UDI Başvuru Portalı'ndan mevcut hesaba giriş yapılarak izleyebilirsiniz.

Vizem.net akredite acentesinin danışmanlık hizmeti ile yaptığınız vize başvuruları için Norveç vizesi sorgulama ve takip işlemleri, online olarak, ve 09:00-18:30 saatleri arasında telefon ile ve 5 aşamalı SMS servisi ile yapabilirsiniz.

Norveç İş Arama Vizesi Sahiplerinin Hak ve Sorumlulukları Nelerdir?

Norveç iş arama vizesi sahibiyseniz sahip olduğunuz hak ve sorumluluklar aşağıda verilmiştir.

 • Başvuru sahipleri Norveç'te kendi işinin sahibi olamaz veya kendi işini yönetemez.
 • Nitelikli işçi olarak iş ararken, nitelikli işçi olunmasını gerektirmeyen işler de dahil olmak üzere tam zamanlı veya yarı zamanlı çalışılması mümkündür.
 • En fazla bir yıl süreyle oturma izni alınabilmektedir.
 • Oturma iznine sahip olunan süre, daha sonra kalıcı oturma izni başvurusu için gerekli süre kapsamında sayılmaz.
 • Başvuru sahibinin aile üyeleri zaten göçmenlik izni ile Norveç'te yaşıyor ise izin yenilemek için başvuru yapabilmektedir; aynı anda yapılan başvurular aynı anda sonuçlanmaktadır.
Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: