Norveç Vizesi için Ulaşım Rezervasyonları

Norveç Vizesi İçin Uçak veya Diğer Ulaşım Rezervasyonları

Norveç Krallığı'na yapılacak 90 günden kısa süreli turistik, ticari veya aile ziyareti amaçlı seyahatler için yapılan Norveç Schengen vizesi başvurularında, ulaşım rezervasyonuna ilişkin belgeler sunulması gereken evraklar arasında yer almaktadır.

Norveç'e uçak ile seyahat edecek olmanız durumunda uçak biletlerini ya da uçuş rezervasyonlarına dair belgelerin başvurunuza eklenmesi gerekmektedir. Vize başvuru dosyasına eklenecek uçak biletiniz ya da diğer ulaşım belgelerinizin geçerli ve planlanan seyahat tarihleri ile uyuşuyor olması gerekmektedir.

Norveç Vizesi İçin Ulaşım Rezervasyonu Nasıl Olmalıdır?

Norveç vizesi başvurularında öngörülen otobüs, tren, uçak, araç, feribot gibi ulaşım araçları için rezervasyon yaptırıldığını veya bilet alındığını gösteren belgeler sunulmalıdır. Uçak rezervasyon belgelerinde PNR numarasının bulunması zorunludur. Seyahat planı bir dilekçe ile detaylı olarak açıklanmalıdır; birden çok ülkeye seyahat edilecek ise durum dilekçede açıklanmalı ve ulaşım rezervasyonlarında aktarmalar da görünmelidir.

Norveç’e araba veya motor ile seyahat edecek kişilerin ayrıca araç ruhsatını, yeşil sigorta poliçesini, beynelmilel sürücü belgesini ve araç başkasına ait ise araç sahibinin kullanım hakkını verdiğini gösteren noter vekaletnamesi sunulmalıdır.

Norveç Vizesi İçin Uçak Bileti

Norveç vizesi için sunulacak uçak rezervasyonu ya da biletinin başvuru sahibi ve beraber yolculuk edeceği kişilerin adına düzenlenmiş, seyahat tarihini ve PNR numarasını içerecek şekilde olması gerekmektedir. Uçak bileti rezervasyonları sadece Airline Booking Reference No olacak şekilde kabul edilir.

Uçak Biletinin Diğer Evraklarla Uyumluluğu

Uçak biletinin ve uçuş tarihlerinin Norveç vize başvurusunda sunulan diğer belgeler olan seyahat planı ve konaklama rezervasyonları ile uyumlu olması gerekir.

Norveç vize başvurusunda birbiri ile çelişkili evraklar sunulması, vize sonucunu olumsuz etkileyebilmektedir; bu sebeple Norveç vizesi için konaklama rezervasyonu ve uçak biletinin, seyahat sağlık sigortası tarihleri ile de uyumlu olması istenir.

Norveç Vizesi İçin Ulaşım Planının Diğer Evraklarla Çelişmesi

Norveç vizesi için ulaşım planının başvurunuzda sunulan diğer evraklarla çelişmesi veya sahte veya iptal edilmiş uçak biletlerinin sunulması Norveç vizesinin 12. madde gerekçesi ile reddedilmesine yol açabilir.

Ulaşım planındaki sorunlar sebebi ile Norveç vize reddi alan kişiler, geçerli bir uçak rezervasyonu belgesi ile yeniden başvuru yapabilir.

Vize Başvurusu Yapılırken Ulaşım Biletleri Satın Alınmalı Mıdır?

Vize başvurusu yapılırken vizenin onaylanmaması durumu da göz önüne alınarak, ulaşım biletlerinin satın alınmaması tavsiye ederiz. Başvurular için bilet satın almak yerine rezervasyon yaptırılması veya bilet alınacak ise iptal edilebilir özellikte olmasını tavsiye etmektiz..

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: