Norveç Yatırımcı Vizesi

Norveç Yatırımcı Vizesi 2023 Koşulları

Norveç yatırımcı vizesi, Norveç'te şirket kuran ve işleten kişiler ile bu kişilerin eş ve çocuklarına verilen uzun süreli D tipi bir Norveç vizesi türüdür. Norveç yatırımcı vizesi hamiline Norveç'te çalışma ve yaşama hakkı sağlamaktadır. Norveç yatırımcı vizesinin, Norveç'te şirketi olan ya da yabancı bir ülkede şirketi olup Norveç'te iş yapan kişilere verilen bir tür Norveç çalışma vizesi olduğu söylenebilir.

Norveç’te iş kurmak, ülkenin iyi durumdaki ekonomisi ve birçok sektörün gelişmiş olması nedeniyle oldukça avantajlıdır. Norveç’te en gelişmiş sektörler arasında; yakıt sektörü, denizcilik ve deniz ürünleri sektörü ve petrol sektörü yer almaktadır. Norveç’in diğer Avrupa ülkelerine ve dünya ülkelerine kıyasla yüksek yaşam kalitesine sahip olması, yabancı ülke vatandaşlarının Norveç’e göç etme ve burada iş kurmak istemesine neden olmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılan vize başvurularında danışmanlık hizmeti veren Vizem.net, Norveç'e yerleşmek ve iş kurmak isteyen kişilere Norveç yatırımcı vizesi başvuru süreçleri için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Norveç Yatırımcı Vize Şartları

Norveç yatırımcı vize şartları; başvuru sahibine ait şirketin hangi ülkede kurulmuş olduğuna bağlı olarak farklılık göstermektedir. Norveç'te kurulmuş şirketi olan kişiler için yatırımcı vizesi şartları ile yabancı bir ülkede kurulmuş olup Norveç'te iş yapan kişiler için yatırımcı vizesi şartları birbiri ile aynı değildir.

Norveç'te Şirketi Olanlar İçin Norveç Yatırımcı Vize Koşulları

Norveç’te şirketi olanlar için Norveç yatırımcı vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru harcının ödenmiş olması
 • Başvuru sahiplerinin; mesleki bir eğitim tamamlamış olması, bir üniversite eğitimi almış olması ya da uzun süreli bir iş hayatı tecrübesinin etkisi ile söz konusu iş için özel niteliklere sahip olması
 • Kişinin Norveç’te yaşamasının sahip olduğu şirketin kurulması ve devam edebilmesi için gerekli olması
 • Şirketinin başvuru sahibinin şahsına ait olması
 • Şirket faaliyetleri alanında başvuru sahibinin vasıflı işçi olarak nitelendirilebiliyor olması
 • Şirketinin yıllık olarak en az 278.693 Norveç Kronu tutarında kar elde etmesi
 • Şirketinin faaliyet gösterdiği alan için kamu makamlarından izin gerektiği durumlarda bu iznin alınması ya da yetkili makamlardan söz konusu iznin alınacağına dair onay alınması

Yabancı Ülkede Şirketi Olanlar İçin Norveç Yatırımcı Vize Koşulları

Yabancı ülkede şirketi olanlar için Norveç yatırımcı vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru harcının ödenmiş olması
 • Norveç yatırımcı vizesi başvuru sahiplerinin; mesleki bir eğitim almış olması, bir üniversite eğitimini tamamlamış olması ya da uzun süreli bir iş hayatı tecrübesinin etkisi ile söz konusu iş için özel niteliklere sahip olması
 • Başvuru sahibinin yurt dışında faaliyet gösteren bir şirketin sahibi olması
 • Şirketinin başvuru sahibinin şahsına ait olması
 • Vize başvuru sahibinin Norveç’te ticari faaliyetler sürdürebilmek için bir sözleşme imzalamış olması
 • Şirketin Norveç’te iş faaliyetleri sürdürebilmek için kayıtlı bir adresi olması
 • Norveç’teki spesifik bir girişim için iş teklifi yapılmış olması
 • Norveç yatırımcı vizesi başvuru sahibinin kazancının Norveç’teki standartlardan düşük olmaması
 • Başvuru sahibinin sahip olduğu niteliklerin vasıflı işçi olarak söz konusu meslekte çalışabilmek için uygun olması
 • Tanıma veya yetkilendirme gerektiren bir meslekte görev alacak olan başvuru sahiplerinin yetkili kurumlardan onay almış olması

Sık Sorulan Sorular

Norveç yatırımcı vizesi ile ilgii danışmanlarımıza sık sorulan sorulan soruların yanıtlarına aşağıda cevap verdik.

Norveç Yatırımcı Oturma İzni Nasıl Alınır?

Norveç yatırımcı oturma izni almak isteyen kişilerin öncelikle başvuru için gerekli evrakları eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekir. Başvuru işlemleri için gerekli evrakları eksiksiz bir biçimde hazırlayan kişilerin, Norveç Göçmen Bürosu'nun resmi internet sitesi https://www.udi.no/en/ adresinden online başvuru formu doldurmaları ve vize ücretini ödemeleri gerekir.

Norveç yatırımcı oturma izni başvurusu için online sistem üzerinden gerekli işlemleri tamamlayan kişiler aracı kurum VFS Global üzerinden vize randevusu almalıdır. VFS Global’in vize başvuru merkezinde yapılacak olan vize randevusunda; biyometri bilgilerinin verilmesi ve gerekli evrakların yetkili kişilere teslimi işlemlerinin yapılması ile başvuru işlemleri tamamlanmaktadır. Norveç yatırımcı vizesi başvuru işlemlerini tamamlayan kişilerin başvuruları Norveç Göçmen Bürosu tarafından değerlendirme sürecine alınmakta ve karar verildiğinde başvuru sahibine bilgi verilmektedir.

Norveç Yatırımcı Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Norveç yatırımcı vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış, Norveç yatırımcı vizesi damgasının uygulanabilmesi için en az 2 adet boş sayfası bulunan ve planlanan Norveç seyahatinin ardından en az 3 ay daha geçerlilik süresi olan bir pasaport ile bu pasaporta ait tüm sayfaların fotokopilerinin sunulması gerekir.
 • Norveç yatırımcı vizesi başvuru formu: Vize başvuru sahibi tarafından online sistem üzerinden doldurulması gereken Norveç yatırımcı vizesi başvuru formu, doldurulduktan sonra çıktısı alınarak imzalı bir biçimde ibraz edilmelidir.
 • İmza formu: Norveç yatırımcı vizesi başvuru formunun online olarak doldurulmasının ardından başvuru sahiplerine mail yolu ile iletilen imza formu belgesinin çıktısı alınarak ibraz edilmesi gerekir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş, beyaz renkli arka fona sahip, rötuşsuz, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluğa sahip ve başvuru sahibinin yüzünün net bir biçimde göründüğü 1 adet biyometrik fotoğraf gerekir.
 • Eğitim belgeleri: Norveç yatırımcı vizesi başvuru sahibinin eğitim bilgilerini içeren diploma, sertifika veya transkript gibi belgelerin ibraz edilmesi gerekir.
 • Çalışma geçmişine dair belgeler: Norveç yatırımcı vizesi başvuru sahibinin çalışma geçmişine ve önceki işlerine dair belgelerin sunulması gerekir.
 • Özgeçmiş: Başvuru sahibinin geçmiş iş tecrübelerine dair bilgileri içeren özgeçmiş belgesi sunulmalıdır.
 • UDI kontrol listesi: Norveç yatırımcı vizesi için gerekli evrakların eksiksiz bir biçimde ibraz edildiğini gösteren UDI kontrol listesi doldurulmuş ve imzalanmış olarak başvuru dosyasına eklenmelidir.

Yukarıda listelenmiş olan Norveç yatırımcı vizesi için gerekli evraklar hem Norveç'te kurulmuş şirketi olan kişiler hem de yabancı bir ülkede kurulmuş şirketi olup Norveç'te iş yapan kişiler için Norveç yatırımcı vizesi başvurularında talep edilen standart belgelerdir. Norveç'te kurulmuş şirketi olan başvuru sahipleri ile yabancı bir ülkede kurulmuş olup Norveç'te iş yapan başvuru sahiplerinden talep edilen ek belgeler arasında farklılıklar bulunmaktadır ve ve aşağıda yer alan başlıklarda her iki durum için de talep edilen ek belgeler belirtilecektir.

Norveç'te Şirketi Olan Kişiler İçin Norveç Yatırımcı Vizesi Evrakları Nelerdir?

Norveç’te şirketi olan kişiler için Norveç yatırımcı vizesi evrakları aşağıda listelenmektedir.

 • Şirketin satış potansiyeli ve başvuru sahibinin şirketteki rolü gibi bilgilerini içeren detaylı bir açıklama
 • Şirketin konumu ve ismi
 • Gerekli olduğu durumlarda şirket için kamu kuruluşlarından alınmış izin belgesi
 • Norveç’te faaliyet gösteren şirketinin yeni kurulmuş olduğu durumlarda şirket bütçesini gösteren evraklar
 • Şirketin yeni kurulmamış olduğu durumlarda işletmenin son 12 aya ait gelir ve giderlerini gösteren banka hesap dökümü ve banka hesap özeti belgeleri

Yabancı Ülkede Şirketi Olan Kişiler İçin Norveç Yatırımcı Vizesi Evrakları Nelerdir?

Yabancı ülkede şirketi olan kişiler için Norveç yatırımcı vizesi evrakları aşağıda listelenmektedir.

 • Norveç yatırımcı vizesi başvuru sahibi ve Norveçli bir müşteri arasında imzalanmış iş sözleşmesi
 • Norveç yatırımcı vizesi başvuru sahibinin yurt dışında faaliyet gösteren bir şirketin sahibi olduğunu gösteren evraklar

Norveç Yatırımcı Oturma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Norveç yatırımcı oturma izni ortalama 7 ay içerisinde çıkar.

Norveç Yatırımcı Oturum İzni Ne Kadar Süreyle Verilir?

Norveç yatırımcı vizesinin verilme süresi, vize başvuru sahibine ait şirketin hangi ülkede kurulmuş olduğuna bağlı olarak farklılık göstermektedir. Norveç'te kurulmuş şirketi olan başvuru sahipleri için Norveç yatırımcı vizesi ilk olarak 1 yıl için ve yabancı bir ülkede kurulmuş şirketi olup Norveç'te iş yapan başvuru sahipleri için Norveç yatırımcı vizesi ilk olarak 2 yıl için verilmektedir.

Norveç Yatırımcı Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

Evet, Norveç yatırımcı süresi uzatılabilir. Hem şirketleri uluslararası olarak faaliyet gösteren kişiler için hem de şirketleri yurt dışında faaliyet gösteren kişiler için Norveç yatırımcı vizesi 6 yıla kadar uzatılabilmektedir; ancak bu süreden sonra kişilerin tekrardan yatırımcı oturma iznine başvurabilmek için 2 yıl süre ile farklı bir yabancı ülkede yaşamaları gerekir.

Norveç Yatırımcı Oturma İzni Hamillerinin Hak ve Yükümlülükleri Nelerdir?

Norveç yatırımcı oturma izni hamillerinin hak ve yükümlülükleri; kişinin şirketinin Norveç’te ya da farklı bir yabancı ülkede faaliyet göstermesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Norveç’te şirketi olan kişiler için Norveç yatırımcı oturma izni hak ve yükümlülükleri arasında; oturma iznini bir kerede 1 yıllığına alabilme hakkı, 3 yıl sonra kalıcı Norveç oturma iznine başvuruda bulunma hakkı ve aile bireylerinin Norveç aile birleşimi için başvuruda bulunma hakkı yer almaktadır.

Yabancı ülkede şirketi olan kişiler için Norveç yatırımcı oturma izni hak ve yükümlülükleri arasında; başvuru işlemlerinde belirtilenden farklı bir iş faaliyeti yapılacağı durumlarda yeni bir oturma izni başvurusunda bulunma gerekliliği, kişinin sahip olduğu işin nitelikleri arasında yer almadığı durumlarda uzaktan çalışma hakkı olmaması, oturma iznini bir kerede 2 yıllığına alabilme hakkı, güncel oturma izni ile ülkede geçirilen sürenin kalıcı oturum izni başvuruları için dikkate alınmaması ve kişinin Norveç’te sürdüreceği iş faaliyetlerinin 6 aydan uzun süreceği durumlarda aile bireylerinin Norveç’e gidebilmek için başvuruda bulunma hakkı bulunmaktadır.

Yatırımcı Vizesi İle Norveç'e Yerleşilebilir Mi?

Evet, yatırımcı vizesi ile Norveç’e yerleşilebilir. Yabancı ülke vatandaşlarının Norveç'e yerleşmek için geçerli bir oturum izni almaları gerekmektedir.

Norveç için oturma izni alarak Norveç’e yerleşme yollarından biri Norveç'te şirket kurmak veya Norveç'te iş yapmaktır. Norveç’e yerleşmek isteyen yabancı ülke vatandaşları, Norveç yatırımcı vizesi ile ülkeye yerleşebilir.

Yatırımcı Vizesi İçin Norveç'te Nasıl Şirket Kurulur?

Yatırımcı vizesi ile Norveç’te şirket kurmak isteyen kişilerin öncelikle şirketlerini Bronnøysund Register Center üzerinden kayıt ettirmeleri gerekir. Norveç’te şirket kaydı için ilgili internet sitesi üzerinden "Coordinated Register Notification" formunun doldurulması gerekir.

Yatırımcı vizesi ile Norveç'te şirket kurmak isteyen kişilerin Norveç'te ticari faaliyetler sürdürebilmek için Norveç kimlik numarası ve iş adresi almaları gerekir. Norveç kimlik numarası başvuruları şirket kaydının yapıldığı internet sitesi üzerinden gerçekleştirilir. Norveç kimlik numarası kişilere Norveç’te ticari faaliyet sürdürmenin yanında aynı zamanda kamusal hizmetlerden yararlanma hakkı da vermektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: