Norveç Vize Başvuru Formu

Norveç Vize Başvuru Formu Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Norveç vize başvuru formu; Norveç’e gitmek üzere vize başvuru yapacak kişilerin kendilerine ve seyahatlerine dair bilgilerini içeren bir formdur. Vize başvuru formu, çoğu ülke için olduğu gibi Norveç vize başvurularında da sunulması gereken zorunlu ve önemli bir evraktır. Norveç vize başvuru formunun eksiksiz, doğru ve diğer vize evrakları ile çelişmeyecek bilgilerle doldurulması vizenin olumlu sonuçlanması için oldukça önemlidir.

Vizem.net Türkiye’nin 2017-2022 yılları arasında en yüksek onay oranlı akredite kuruluşu olarak vize danışmanlık hizmeti kapsamında, Norveç vizesi başvuruları için vize formunun başvuru sahibi adına uzman danışmanlar tarafından doldurulması hizmeti vermektedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Norveç Vize Formu Nereden Doldurulur?

Norveç vize başvuru formu https://www.udi.no/en/ adresinden online olarak doldurulmaktadır. Başvuru sahibinin daha önceden https://www.udi.no/en/ adresi üzerinden açılmış bir hesabı yok ise hesap oluşturmalı, mevcut bir hesabı var ise o hesap ile giriş yapılmalıdır.

Norveç vize başvuru formunu doldurmak için ilgili websitesine giriş yapıldığında seçeneklerden “Want to apply” seçilmelidir.

Norveç Vize Formu Nereden Doldurulur?
Norveç Vize Formu Nereden Doldurulur?

Ardından açılan sayfada başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülkenin seçilmesi gerekmektedir.

Norveç Vize Formu Nereden Doldurulur? 2
Norveç Vize Formu Nereden Doldurulur? 2

Ülke seçildikten sonra gelen aşamada, başvuru sahibinin hangi amaçla Norveç’e gitmek istediği seçilerek devam edilir.

Norveç Vize Formu Nereden Doldurulur? 3
Norveç Vize Formu Nereden Doldurulur? 3
Norveç Vize Formu Nereden Doldurulur? 4
Norveç Vize Formu Nereden Doldurulur? 4

Başvuru sahibi başvuru türünü seçtikten sonra açılan sayfada alt vize türünü seçerek gitme amacını netleştirmelidir; daha sonrasında “How to apply” butonuna basılmalıdır ve çıkan ekranda tekrar vatandaşlık seçilmelidir.

Norveç Vize Formu Nereden Doldurulur? 5
Norveç Vize Formu Nereden Doldurulur? 5

Vatandaşlık seçildikten sonra son olarak “Go to application form” butonuna basılmalı ve açılan sayfada yönlendirmeler takip edilerek vize başvuru formu doldurulmalıdır.

Norveç Vize Formu Nereden Doldurulur? 6
Norveç Vize Formu Nereden Doldurulur? 6

Norveç Vize Başvurusu için UDI Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Norveç vize başvurusu için UDI hesabı, başvuru sahibinin mail adresiyle oluşturulmaktadır. Yeni hesap oluşturma sayfasında mail adresi eklendikten bir süre sonra, mail adresine bir kod gelmektedir ve gelen kod sayfaya yazılarak hesap aktive edilir. Daha sonra başvuru sahibi isim bilgisini girmeli ve şifre oluşturmalıdır.

UDI hesabı oluşturmak için internet sitesi ekran görüntüsü aşağıdadır.

Norveç Vize Başvurusu için UDI Hesabı Nasıl Oluşturulur?
Norveç Vize Başvurusu için UDI Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Norveç Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Norveç vize başvuru formu, websitesi için hesap oluşturulduktan sonra vize türünün seçilmesi ile başlayarak yapılan yönlendirmeler takip edilerek oluşturulur. Norveç vize başvuru formu 11 ana başlıktan oluşmaktadır. Başlıklar sırasıyla; başvuru sahibi hakkında temel bilgiler, vatandaşlık bilgisi, iletişim ve adres bilgileri, hangi mesleğe mensup olduğu, başvuru sahibinin medeni durumu ve ailesi, pasaport ve kimlik bilgileri, seyahat planı, davet durumu, seyahat masrafları, hangi ülkeden başvurulduğu ve gerekli belgeler şeklindedir.

Başvuru formunun hakkında kısmında başvuru sahibi kişinin ad soyad bilgisi, doğum yeri ve tarihi bilgileri ve T.C kimlik numarası ile hemen sonrasında vatandaşı olduğu ve yaşadığı ülkenin belirtilmesi istenmektedir. İletişim ve adres bilgisinde kişinin güncel adresi bildirilmelidir. Başvuru sahibi bir işte çalışıyor ise, kısaca iş tanımını ve çalışmakta olduiğu şirketin bilgilerini girmelidir, öğrenci ise okuduğu okulun bilgilerini girmesi gerekmektedir. Daha sonrasında güncel medeni hal bilgisi verilmelidir. Pasaport ve kimlik başlığı altında ise daha önce vize için parmak izi verilip verilmediği ve kimlik belgesine dair başlıca bilgiler istenmektedir. Seyahat planı başlığında, ziyaret edilecek ülkeleri seçerek seyahat amacı verilmelidir, kaç kez giriş çıkış yapılacağı ve planlanan seyahatin tarihleri istenmektedir. Norveç'ten herhangi bir davet alınmış ise davetin kimin tarafından gönderildiği ve davetiye gönderenin bazı bilgileri istenmektedir. Seyahat masraflarını kimin karşılayacağı sorulmaktadır ve bu aşamada seyahatin nasıl finanse edileceği ile sponsorluk durumu söz konusu ise sponsorun ad soyad bilgisi istenmektedir. Başvuru hangi ülkeden gerçekleştirilecek ise o ülke seçilmeli ve hemen ardından talep edilen belgeler eklenerek başvuru tamamlanmaktadır.

Vize başvuru formunun başlangıç ekran görseli aşağıda verilmiştir.

Norveç Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Norveç Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Norveç Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 2
Norveç Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 2
Norveç Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 3
Norveç Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 3

Norveç Vize Başvuru Formu Türkçe Doldurulabilir Mi?

Hayır, Norveç vize başvuru formu Türkçe doldurulamamaktadır; form yalnızca İngilizce ve Norveççe doldurulabilmektedir.

Norveç vize başvurularında online başvuru formu, Vizem.net danışmanları tarafından başvuru sahibi adına İngilizce dilinde doldurulmaktadır.

Norveç Vize Formu Elle Doldurulabilir Mi?

Hayır, Norveç vize formu elle doldurulamamaktadır. Türkiye’den yapılan her Norveç vizesi başvurusunda başvuru formunun https://www.udi.no/en/ internet adresi üzerinden online olarak doldurulması gerekmektedir.

Norveç Vize Formuna Fotoğraf Eklenir Mi?

Hayır, Norveç vize formuna fotoğraf eklenmez. Fotoğraf; vize başvuru formuna değil, başvuru formu tamamlanıp vize ücretinin ödenmesinin ardından başvuru sahibinin mail adresine gönderilen ön yazının ilgili kısmına yapıştırılmalıdır. Eklenecek fotoğraf yapıştırıcı ile yapıştırılmalı, iğne veya zımba ile sabitlenmemelidir.

Norveç vizesi için ön yazıya eklenecek fotoğrafın, belirlenen kriterleri sağlaması gereklidir. 6 aydan eski olmayan, beyaz arka fon ile ve nötr bir ifade ile çekilmiş bir adet fotoğraf kullanılmalıdır. Norveç vize fotoğraf ölçüsü 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda olmalıdır.

Norveç Vize Başvuru Formu Doldurulduktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Norveç vize başvuru formu doldurulduktan sonra vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Daha sonrasında başvuru sahibinin mail adresine; ön yazı, başvuru formunun kopyası ve ödeme dekontu gönderilmektedir. Başvuru sahibi, mail adresine gönderilen belgelerin çıktısını almalı ve ön yazıyı imzalayıp alakalı bölüme kendi fotoğrafını yapıştırmalıdır.

Norveç Vizesi için Başvuru Formu Nereye Teslim Edilir?

Norveç vizesi için başvuru formu VFS Global’e teslim edilmektedir.

Türkiye’den yapılan Norveç vize başvuruları için yetkilendirilmiş aracı kurum VFS Global’e, başvuru formu ile birlikte başvuru sahibinin mail adresine iletilen evraklar ve diğer Norveç vizesi için gerekli evraklar da teslim edilmelidir.

Paylaş: