Norveç Oturum İzni

Norveç Oturum İzni Nasıl Alınır?

Norveç oturum izni, kişinin Norveç’te kalıcı veya geçici olarak ikamet etmesine olanak sağlayan Norveç izin türüdür. Norveç’te daimi ikamet isteyen kişiler ilk önce Norveç’e hangi amaçla gideceğini belirlemelidir. Norveç’e gidecek kişiler belirlemiş olduğu izin türüne (eğitim, çalışma, aile birleşimi vs.) göre daha sonradan oturum izni başvurusunda bulunabilmektedir.

Norveç’te çalışmak ve daimi ikamet etmek isteyen kişiler ilk önce Norveç çalışma izni başvurusunda bulunması gerekir. Daha sonra Norveç oturum izni başvurusunda bulunabilmektedir.

Norveç’te eğitim almak isteyen kişiler, üniversitelerden davet almış ise Norveç eğitim izni başvurusunda bulunabilirler. Norveç eğitim izni alan kişiler daha sonra Norveç oturum izni başvurusunda bulunabilmektedir.

Norveç’te Oturma İzni Almayı Gerektiren Süreçler Nelerdir?

Norveç’te oturma izni alınması gereken süreçler aşağıda listelenmiştir.

 • Norveç’e aile birleşimi kapsamında gelecek kişiler için oturma izni
 • Norveç’e çalışma amacıyla gelen kişiler için oturma izni
 • Norveç’e turist olarak gelecek kişiler için oturma izni
 • Norveç vatandaşlığı alacak kişiler için oturma izni
 • Norveç’e iltica alacak kişiler için oturma izni
 • Norveç’te eğitim alacak kişiler için oturma izni
 • Norveç kültürünü ve dilini, Norveçli bir ailenin yanında kalarak alacak kişiler için oturma izni
 • Norveç’te tıbbi tedavi görecek kişiler için oturma izni.

Norveç Eğitim Görmek için Oturma İzni Nasıl Alınır?

Norveç’te eğitim alarak Norveç oturma izni alınabilmektedir. Norveç’te bir okulda veya üniversitede okumak isteyen kişiler, Norveç’te alınabilecek eğitim durumu belirlendikten sonra Norveç oturma izni başvurusu yapabilmektedir.

Norveç’te alınabilecek eğitim seçenekleri aşağıda listelenmiştir:

 • Norveç’te lisans eğitimi
 • Norveç’te ortaokul eğitimi
 • Norveç’te halk okulu veya dini eğitim
 • Norveç’te staj eğitimi
 • Norveç’te araştırma eğitimi

Norveç Lisans Eğitimi için Oturum İzni Nasıl Alınır?

Norveç lisans eğitimi programına kabul edilen öğrenciler, Norveç oturma izni başvurusunda bulunabilirler. Norveç’te lisans eğitimi ve oturum izni almak isteyen kişiler belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Norveç lisans eğitimi programı için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Norveç lisans eğitimi başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir.
 • Norveç’te bir üniversite veya üniversite kolejine kabul edilmiş olmak gerekmektedir.
 • Norveç’te bir üniversite veya üniversite kolejinden davet mektubu almış olmak gerekmektedir.
 • Norveç’te tam zamanlı eğitim veren bir üniversitede öğrenci olmak gerekmektedir.
 • Norveç’te kalınacak süre boyunca, Norveç’te olabilecek tüm masrafların karşılanabileceğine dair kanıt sunulması gerekmektedir.
 • Norveç’te öğrenci olunacak süre boyunca yaşanacak bir ev tutulması veya otel, pansiyon ve yurtta yaşanması gerekmektedir.

Norveç Yüksek Lisans Eğitimi için Oturum İzni Nasıl Alınır?

Norveç’te yüksek lisans eğitimi alacak kişiler oturum izni başvurusunda bulunabilirler. Norveç’te lisans eğitimi için Norveç’e gidilmesi halinde oturum izni başvuruları VFS Global aracılığı ile yapılabilmektedir.

Norveç oturum izni başvurusunda bulunmak için gerekli adımlar aşağıda listelenmiştir.

 1. Norveç oturum izni evrakları hazırlanır.
 2. UDI resmi sitesi üzerinden izin Norveç başvuru portalına lisans eğitimi izni kaydettirilir.
 3. VFS Global vize merkezlerine randevu alınır.
 4. Norveç oturum izni için hazırlanan belgeler randevu gününde VFS Global vize merkezlerinde bulunan yetkili kişilere biyometri ile birlikte verilir.
 5. Norveç oturum izni vize ücreti ödenir.
 6. Norveç oturum izni başvuru sonucu beklenir.

Norveç’te Dil Okulu için Oturma İzni Nasıl Alınır?

Norveç’te dil okuluna gitmek için oturma izni alınamamaktadır.

Norveç’te İş Bulmak için Oturma İzni Nasıl Alınır?

Norveç’te iş bulmak için oturma izni alınabilir fakat bunun için öncelikle çalışma iznine ihtiyaç duyulmaktadır. Norveç’te bulunan bir işverenden iş teklifi alınması durumunda Norveç çalışma izni başvurusu yapılabilir. Norveç’te, vasıflı işçi kategorisinde olan kişiler için belirli koşulların sağlanması halinde iş araması için çalışma izni verilmektedir. Norveç çalışma izni hamilleri daha sonra kendilerini UDI resmi sitesinden Norveç başvuru portalına Norveç çalışma izni alındığına dair kanıt ile birlikte kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Norveç çalışma izni hamilleri, kendilerini Norveç başvuru portalına kaydettirmesi halinde Norveç oturma izni başvurusunda bulunabilirler.

Norveç insani yaşam standartları açısından “The economist intelligence unit” tarafından yapılan araştırmalara göre 2019 yılı için Dünyada 71 ülke arasından 4. sırada yer almaktadır. Norveç İş Olanakları ve istihdam parametrelerini her yıl istikrarlı olarak arttırmaktadır. Norveç ekonomisi genel olarak çağdaş üretim ve Kuzey Denizinden çıkarılan petrolden oluşmaktadır.

Norveç’te Staj için Oturma İzni Nasıl Alınır?

Norveç’te bulunan bir şirketten veya bir kuruluştan stajyerlik teklifi alınması halinde Norveç oturum izni alınabilmektedir. Norveç’te stajyerlik teklifi alan kişi yapacağı çalışmalarda kendi eğitimi ve mesleğiyle alakalı işleri yapmak zorundadır. Norveç staj izni hamilleri, kendilerini UDI resmi sitesi üzerinden Norveç başvuru portalına kaydettirdikten sonra Norveç oturma izni başvurusunda bulunabilirler.

Norveç Hükümeti, Norveç’te staj yapacak kişilere normal şartlarda en fazla 6 ay izin vermektedir ancak bazı durumlarda izin 12 aya kadar uzatılabilmektedir.

Norveç staj için oturma izni hamilleri, oturma izinleri bittiği takdirde oturma izinlerini tekrardan yenileyemezler. Norveç staj hamilleri, eğitimleri bittiğinde daimi oturma izni başvurusunda bulunabilirler.

Norveç’te İş Kurmak için Oturma İzni Nasıl Alınır?

Norveç’te iş kurarak oturma izni almak mümkündür. Norveç’te iş kuracak kişilerin belirli şartları yerine getirmesi halinde 1 yıla kadar oturma izni alınabilmektedir. Norveç’te iş kuracak kişilere, her seferinde 1 yıla kadar oturma izni alma ve 3 yıldan sonra daimi ikamet için oturma izni başvurusu bulunma hakkı verilmektedir.

Norveç’te iş kurarak oturma izni almak için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Norveç’te iş kurarak oturma izni almak için, Norveç’te tanınan ve kabul edilen bir eğitim programından mezun olunmalıdır.
 • Norveç’te iş kurarak oturma izni almak için; en az 3 yıllık meslek eğitimi alınmış ve çalışmalar, stajlar ve eğitimler doğrultusunda kendini geliştirmiş olmak gerekmektedir.
 • Norveç’te iş kurarak oturma izni almak için uzun vadeli ticari işler gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
 • Norveç’te şirket kurarak oturma izni almak için; Norveç’te şirket kurmuş kişiler kendi şirketlerini kurmaları, kurulan şirketin limited şirket olmaması ve işi kuran kişinin yalnızca bu işte çalışması gerekmektedir.

Norveç’te Ev Alarak Oturma İzni Nasıl Alınır?

Norveç’te ev alarak oturma izni alınmamaktadır.

Norveç’te Evlilik Yaparak Oturma İzni Nasıl Alınır?

Norveç’te evlilik yaparak oturma izni alınabilmektedir.

Norveç’te evlilik yaparak oturum izni almak için, Norveç’te evlilik yapacak kişinin eşi ve kendisinin 24 yaşından büyük olması, evliliğin yasal ve geçerli olması ve evlilik gerçekleştikten sonra Norveç’te beraber yaşanması gerekmektedir.

Norveç’te evlilik yaparak oturma izni almak için; Norveç’te yaşayan partnerin, eşinin Norveç’te Yaşam şartlarını karşılayabilmesi gerekmektedir. Norveç’te yaşayan partner, vergi öncesi yılda en az 264.264 kron (yaklaşık 28.800 ABD doları) kazanmıyorsa ve partnerinin yaşaması için uygun bir eve sahip değilse, eşi için oturma izni alamamaktadır.

Norveç’te Uzun Süreli Oturum İzni Başvurusu için Şartlar Nelerdir?

Norveç Hükümeti, Norveç’te 90 günden daha uzun süre ikamet edecek kişiler için Norveç oturum iznini oluşturmuştur. Norveç oturum izni alacak kişiler belirli şartları yerine getirmesi halinde Norveç oturum izni başvurusunda bulunabilirler.

Norveç oturum izni başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Norveç’te oturma izni başvurusunda bulunacak kişilerin, Norveç oturma izni öncesinde aile birleşimi izni, çalışma izni, vatandaşlık izni, ziyaret ve tatil izni, eğitim izni, au pair izni, göçmenlik izni gibi başka bir izin almış olması gerekmektedir.
 • Norveç’e gidecek olacak kişilerin adli sicil kaydı bulunmaması gerekmektedir.
 • Norveç’e gidecek kişilerin finansal olarak yeterliliğe sahip olması gerekmektedir.
 • Norveç’e gidecek kişilerin, seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir.

Norveç’te Uzun Süreli Oturum İzni Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Norveç’te uzun süreli oturma izni almak için öncelikle Norveç’te 3 yıl yaşanmış olması ve bunu kanıtlayacak belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Norveç uzun süreli oturma izni alındıktan sonra orada süresiz olarak yaşanabilir, çalışabilir ve ikamet kartı her iki yılda bir yenilenebilir.

Norveç’te uzun süreli oturum izni almak için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Norveç oturma izni başvurusunda bulunmak için; sahip olunan pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması ve pul veya vize bulunduran diğer tüm sayfaların kopyalarının sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Norveç oturma izni başvurusunda bulunmak için, 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta, arka planı beyaz, son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğrafın başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Norveç kalınacak yer kanıtı: Norveç oturma izni başvurusunda bulunmak için, Norveç’te yaşayacak bir yerin olduğuna dair kanıt sunulması gerekmektedir.
 • Kontrol listesi: Norveç oturma izni başvurusunda bulunmak için, UDI’ın doldurulmuş ve imzalanmış kontrol listesinin sunulması gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Norveç oturma izni başvurusunda bulunmak için, son 6 aylık banka hesap özeti ve maaş bordroları gibi belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Norveç oturma izni başvurusunda bulunmak için, kişinin adli sicil kaydına dair belge sunması gerekmektedir.
 • Norveç sağlık sigortası: Norveç oturma izni başvurusunda bulunmak için, tüm Schengen ülkelerinde geçerli sağlık sigortasının yaptırılması gerekmektedir.

Norveç’te Oturma İzni Alarak Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler Hangileridir?

Norveç Schengen Bölgesine üye ülkelerinden birisidir. Schengen’e üye ülkelerde bulunan kişiler, Schengen ülkeleri arasında vizesiz seyahat edebilmektedir.

Norveç oturma izni alarak vizesi gidilebilecek ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Almanya
 • Yunanistan
 • Macaristan
 • İzlanda
 • İtalya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Hollanda
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre

Norveç Oturma İzni Alındıktan Sonra Re-Entry Visa Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç’te oturma izni aldıktan sonra, ülkeden çıkış yapılması durumunda yeniden giriş vizesi (re-entry visa) alınması gerekmemektedir.

AB / AEA vatandaşlarının Norveç’i ziyaret etmek için vizeye ihtiyacı yoktur ve üç aya kadar vizesiz Norveç’te kalabilirler. AB vatandaşları, Norveç’ten ayrıldıktan re-entry vize alabilmektedir. AB vatandaşlarının, Norveç’e yeniden girmeden önce ülkeyi terk ettiklerini belgeleyebilmesi gerekmektedir.

Paylaş: