Norveç Dijital Göçebe Vizesi

Norveç Dijital Göçebe (Freelancer) Vize Rehberi

Norveç dijital göçebe vizesi, kişiye kendi ülkesinin dışında bir ülkede yasal olarak uzaktan çalışma hakkı tanıyan vize türüdür. Norveç'te yaşarken uzaktan çalışan kişilerin, Norveç'te çalışan diğer tüm yabancılar gibi oturum izni almaları gerekmektedir. Dijital nomadlar genellikle turist vizesi gibi kısa süreli vize türleri ile seyahat etmektedir, ancak kısa süreli vize ile çalışmak Norveç göç yasası kapsamında yasaktır ve uzaktan çalışma faaliyetinde de bu durumun değişmemektedir.

Norveç, uzaktan çalışan dijital göçebeler için özel bir oturum izni türü öngörmemektedir. Aile birleşimi oturma izni, kalıcı oturma izni ya da uzaktan çalışmanın başvuru sahibi olanlar, Norveç'teki işinin bir parçası olduğu durumlarda Norveç çalışma izni ile Norveç'te yaşayabilir ve uzaktan çalışabilir. Norveç’in Svalbard bölgesi için özel olarak dijital göçebe vizesi başvurusunda bulunabilmektedir.

Vizem.net olarak, Svalbard dijital göçebe vizesi de dahil olmak üzere Türkiye'den yapılan tüm Norveç vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktayız.

Kimler Norveç Dijital Göçmen Vizesi Alabilir?

Norveç dijital göçmen vizesi alabilen kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Programcılar
 • Geliştiriciler
 • Sosyal medya pazarlama temsilcileri
 • Müşteri destek temsilcileri
 • Online dil eğitmenleri
 • SEO yazarları

Yukarıda listelenen meslekler dijital göçebeler tarafından icra edilen popüler mesleklerdir ve sayılanlar haricinde bir mesleğe sahip olup uzaktan çalışan kişiler de Norveç dijital göçmen vizesine başvurabilir.

Norveç'te Uzaktan Çalışmak İçin Hangi Durumlarda Oturum İzni Alınabilir?

Norveç’te uzaktan çalışmak için kişinin kendisine bu hakkı veren oturma iznine sahip olması gerekmektedir. Norveç'te uzaktan çalışabilmek için belirli bir oturma izni yoktur. Kişinin Norveç’te kaldığı süre boyunca uzaktan çalışması için aile göçü için oturma izni, daimi oturma izni, uzaktan çalışmanın kişinin işinin bir parçası olduğu iş için verilen oturma izni gibi kendisine uzaktan çalışma hakkı veren bir oturma iznine sahip olması gerekir.

Norveç Dijital Göçebe Oturma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç dijital göçebe oturma izni başvurusu için Norveç Göçmen Bürosu'nun internet sitesi https://www.udi.no/en/ adresinden yapılır. Başvuru için ilk olarak gerekli vize evrakları hazırlanmalı ve online olarak vize başvuru formu doldurulmalıdır.

Başvuru formunun doldurulmasının ardından vize ücreti ödenmeli, aracı kurum başvuru merkezinden randevu alınmalı, randevuda biyometri bilgileri verilmeli ve gerekli evraklar teslim edilmelidir. Tüm başvuru adımları tamamlandıktan sonra oturma izni başvurusu değerlendirmeye alınacaktır

Başvurunun durumu SMS veya mail ile ya da internet sitesi üzerinden takip edilebilir.

Dijital Göçmenlerin Norveç Oturum İzni İçin Sunması Gereken Belgeler Nelerdir?

Dijital göçmenlerin Norveç oturum izni için sunması gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Başvuru sahibine ait güncel bir pasaport ile bu pasaportta yer alan tüm sayfalarının fotokopilerinin ibraz edilmesi gerekir.
 • Vize başvuru formu: Online başvuru portalı üzerinden doldurulması gereken vize başvuru formu, başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir biçimde ve doğru bilgiler kullanılarak doldurulduktan sonra imzalanmış bir şekilde sunulmalıdır.
 • İmza formu: Vize başvuru sahiplerinin Norveç dijital göçebe vizesi başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra mail adreslerine iletilen imza formunu çıktı alarak sunmaları gerekir.
 • Vize harcı dekontu: Norveç dijital göçebe vizesi başvuru işlemlerinin tamamlanması için ödenmiş olması gereken vize harcının ödenmiş olduğunu gösteren dekont belgesinin sunulması gerekir.
 • Biyometrik fotoğraf: Beyaz bir arka plan ile ve güncel bir tarihte biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş 1 adet pasaport fotoğrafı gerekir.
 • Konaklama kanıtı: Norveç dijital göçebe vizesi başvuru sahibinin söz konusu Norveç seyahati süresince konaklayacağı yerlere dair bilgileri içeren otel rezervasyonu ya da kira sözleşmesi gibi belgelerin ibraz edilmesi gerekir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Norveç dijital göçebe vizesi başvuru sahibinin planlanan Norveç seyahatinin çeşitli masraflarını karşılamaya yetecek kadar maddi durumu olduğunu gösterir nitelikte; banka hesap dökümü ya da maaş bordrosu gibi belgelerin sunulması gerekir.
 • UDI kontrol listesi: Norveç dijital göçebe vizesi başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gereken tüm belgelerin sunulduğunu gösteren UDI kontrol listesi, doldurulmuş ve imzalanmış olarak vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Vekaletname formu: Norveç vizesi başvuru işlemlerinin başvuru sahibi yerine farklı biri tarafından yapılacağı durumlarda, bu kişiye yetki verildiğini gösteren vekaletname formunun vize başvuru dosyası içerisine sunulması gerekir.

Vize türüne göre Norveç oturum izni için sunulması gereken belgelerde farklılık olabilmektedir. Dijital göçebelerin Norveç'e yerleşmek için başvuracakları oturum izni türüne göre ek belgeler sunmaları gerekebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Norveç dijital göçmen vizesi ile ilgii danışmanlarımıza en sık sorulan sorulan soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Norveç Dijital Göçmen Oturum İzni Ücreti Ne Kadardır?

Norveç dijital göçmen oturum izni başvuru ücreti; aile birleşimi oturum iznine başvuracak dijital göçmenler için 10.500 Norveç kronu, çalışma iznine başvuracak dijital göçmenler için ise 6.300 Norveç kronudur.

Dijital Göçmenler İçin Norveç Oturum Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Dijital göçmenler için Norveç oturum vizesinin çıkış süresi başvurulan oturum vizesi türüne göre farklılık göstermektedir. Norveç oturum vizesi başvuruları çalışma vizesi başvuruları için ortalama 7-8 ay içerisinde, aile birleşimi vizesi başvuruları ise ortalama 18 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Norveç Dijital Göçmen Oturum İzni Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Norveç dijital göçmen oturum izninin geçerlilik süresi iş sözleşmesi, öğrenim süresi ve Göçmenlik Müdürlüğünün kararı gibi maddelere bağlı olarak 1 ile 3 yıl arasındadır.

Dijital Göçmenler Oturum İzni Olmadan Norveç'te Çalışabilir Mi?

Evet, dijital göçmenler oturum izni olmadan Norveç’te çalışabilir. Dijital göçmenler oturum izni ya da vize almaksızın Norveç'e bağlı takımadalardan oluşan Svalbard'a yerleşebilir ve burada çalışabilir.

Dijital Göçmen Olarak Svalbard'a Nasıl Yerleşilebilir?

Dijital göçmen olarak Svalbard’a yerleşmek için vize alınması gerekmemektedir.

Svalbard'a Norveç üzerinden ulaşılabilmektedir. Norveç'e seyahat etmek için vize alması gereken kişilerin kısa süreli Schengen Norveç vizesine ya da başka bir Schengen ülkesinden alınmış Schengen vizesine sahip olmaları gerekmektedir. Norveç Svalbard, Norveç'e bağlı takım adadır.

Dijital Göçebe Olarak Svalbard'da Yaşamak İçin Şartlar Nelerdir?

Dijital göçebe olarak Svalbard’da yaşamak için şartlar arasında; kişinin Svalbard’da geçimini sağlayabilmek için yeterli düzeyde finansal birikimi olması ve Svalbard’a gelmeden önce konaklama ve çalışma durumunu ayarlamış olması gibi şartlar bulunmaktadır.

Norveç Haricinde Freelancer Vizesi Veren Ülkeler Hangileridir?

Norveç haricinde freelancer vizesi veren ülkeler aşağıda listelenmektedir.

 • Almanya serbest vize
 • Hırvatistan uzaktan çalışma vizesi
 • Gürcistan serbest vizesi
 • Estonya uzaktan çalışma vizesi
 • Çek Cumhuriyeti serbest meslek vizesi
 • Portekiz serbest vizesi
 • Romanya dijital göçebe vizesi
 • Malta uzaktan çalışma vizesi
 • İzlanda uzaktan çalışma vizesi
 • Macaristan dijital göçebe vizesi

Almanya, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Portekiz ve Macaristan freelancer vizesi veren Schengen ülkeleri arasındadır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: