Norveç Vize İhlali

2023'te Norveç Vize İhlali ve Yaptırımları

Vize geçerlilik veya kalış süresi bittikten sonra Norveç topraklarında kalmaya devam etmeniz durumunda Norveç vize ihlali, yapmış olursunuz. Norveç topraklarında vize ihlali yapıp kendi rızanız ile ülkeden ayrılıyorsanız kesin olarak bir yaptırım uygulanmasa da vize ihlalinin Norveç sınırları içinde tespit edilmesi halinde birtakım yaptırımlar uygulanmaktadır.

Norveç Vize İhlalinin Cezaları Nelerdir?

Norveç vize ihlali cezaları aşağıda listelenmiştir.

  • Sınır dışı edilme: UDI'den bir veya daha fazla yıl süreyle Norveç'ten sınır dışı edildiğini belirten bir karar alınır ve giriş yasağı sona erene kadar Norveç'e geri dönülemez.
  • Giriş reddi: Norveç'e girişin reddedilmesi veya Norveç makamları tarafından Norveç'ten ayrılmak gerektiğinin bildirilmesidir. Geçici bir yasak olup kişi daha sonra Norveç’e dönebilmektedir.
  • Deport edilme: Kişi, polis tarafından Norveç dışına çıkarılır. Polisin Norveç’in dışına kadar eşlik etmesi durumunda sınır dışı edilmenin masrafları karşılanmalıdır, aksi takdirde oturma izni alınamaz.

Hangi Durumlarda Norveç'ten Sınır Dışı Edilirim?

Norveç’ten Norveç kanunlarına aykırı bir suç işlenmesi ve Norveç toplum güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturulmanız durumlarında sınır dışı edilebilirsiniz.

Norveç’ten sınır dışı edilen kişiler giriş yasağına tabi tutulur ve yasak yürürlükte olduğu sürece Norveç’te kalmaları mümkün değildir. Norveç’ten sınır dışı edilen kişilere verilen giriş yasağı 2,5,10 yıllık veya kalıcı olarak düzenlenebilmektedir.

Norveç’e giriş yasağı Norveç’te kalınıyorsa Norveç’ten ayrılma tarihinden itibaren, Norveç dışında ikamet ediliyorsa kararda belirtilen tarihten itibaren hesaplanır.

Norveç Göçmenlik Müdürlüğü Tarafından Sınır Dışı Kararı Verilmesi

Norveç Göçmenlik Müdürlüğü tarafından sınır dışı edilme ve giriş yasağı süresinin kararı verilirken işlenen suçun ne kadar ciddi olduğu ve kararın kişinin hayatını ne ölçüde etkileyeceği göz önünde bulundurulur.

Norveç’te kalıcı ikamet izni ile 5 yıldan fazla kalınmış olması, Norveç’te 10 yıldan fazla yaşanmış olması, Norveç’te eş veya çocuk sahibi olmak gibi durumlara göre UDI, sınır dışı kararı verilmemesi veya daha kısa bir giriş yasağı verilmesi durumlarını geğerlendirebilir.

Norveç’ten sınır dışı edilme kararına uymayarak kendi rızası ile Norveç topraklarını terk etmeyen yabancılar deport edilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Norveç vize ihlali ile ilgili merkezimize sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Sınır Dışı Edildim Norveç'e Tekrar Girebilir Miyim?

Sınır dışı edildiyseniz giriş yasağı sona erdiğinde Norveç'e geri dönebilirsiniz.

Giriş yasağı sona ermeden önce Norveç'e geri dönmek istemeniz halinde giriş yasağının kaldırılması için başvuruda bulunmanız gerekir.

Hangi Durumlarda Norveç'ten Deport Edilebilirim?

Norveç'te yasal ikametgahı olmayan veya UDI'den sınır dışı edilme kararı aldıysanız polis tarafından Norveç’ten deport edilebilirsiniz.

Bazı durumlarda Ulusal Polis Göçmenlik Servisi, Norveç'teki bir yerel polis bölgesi ile işbirliği içinde, deport edilmeden sorumlu olmaktadır.

Polis tarafından Norveç’ten deport edilen kişilerin Norveç'e dönmek için öncelikle deport edilme masraflarını ödemeleri gerekir. Norveç’ten deport edilme masraflarının ne kadar tuttuğu ve bu borcun nasıl ödeneceği ,Ulusal Polis Göçmenlik Dairesi'ne +47 22 34 24 00 numarasından ulaşılarak veya pu-regnskap@politiet.no mail adresi kullanılarak öğrenilebilmektedir.

Deport Edilme ve Sınır Dışı Edilme Arasındaki Farklar Nedir?

Deport edilme, sınır dışı edilmeye göre daha ağır bir yaptırımdır. Sınır dışı kararı verilen kişilere bu karar bildirilir ve Norveç topraklarından kendi rızası ile ayrılması talep edilir. Deport edilen kişiler polis gücü kullanılarak Norveç topraklarından çıkarılmaktadır.

Norveç’ten deport edilen kişilere hem giriş yasağı hem de para cezası uygulanırken sınır dışı edilen kişilere sadece para cezası uygulanmaktadır.

Hangi Durumlarda Norveç'e Girişim Reddedilir?

Yabancıların Norveç’e girişinin reddedildiği durumlar aşağıda verilmiştir.

  • Pasaportun veya vizeye tabi olunması halinde vizenin olmaması
  • Başka bir Schengen ülkesinden sınır dışı edilmiş olmak
  • Norveç’e gitme sebebinin kanıtlanamaması
  • Norveç'teki konaklamayı ve dönüş yolculuğunu finanse edecek yeterli paranın olmaması
  • Bir suçtan hüküm giymiş veya suç işleme olasılığı yüksek olmak
  • Daha önce polis tarafından ülkeden deport edilip Norveç makamlarına borçlu olmak

Norveç'e Girişin Reddedilmesi Durumuna İtiraz Edilebilir Mi?

Norveç’e girişin reddedilmesi durumunda ret verilmesinden sonraki üç hafta içinde polise yazılı bir itirazda bulunmak mümkündür. Norveç’e girişin reddedilmesi durumuna yapılan itirazı polis değerlendirip kararı değiştirir veya davayı UDI’ye gönderir.

Norveç'in Yasadışı Göçmenlere Uyguladığı Yaptırımlar Nelerdir?

Norveç’te yasa dışı göçmenler, tespit edilmeleri halinde deport edilmektedir ancak yasa dışı göçmenler tarafından yetkili makamlara durum bildirilirse bu kişilerin kendi ülkelerine dönüşü için Norveç Krallığı gerekli her türlü desteği sağlayarak güvenli şekilde ülkelerine dönmelerine fırsat tanır.

Yasadışı Göçmenlerin Ülkelerine Dönmeleri İçin Norveç Krallığı Tarafından Verilen Destekler Nelerdir?

Norveç’te iltica veya başka bir ikamet başvurusu reddedilen kişiler, sığınma başvurusu ile ilgili bir karar bekleyen kişiler ve yasal ikametgahı olmayıp daha önce UDI'ye kayıtlı olmayan kişiler ülkelerine geri dönmek için başvuru yapabilmektedir. Yasa dışı göçmenlerin ülkelerine dönmeleri için Norveç Krallığı tarafından geri dönüş uçak bileti, sağlık kontrolleri ve gerekli aşılar, pasaport ve seyahat belgelerinin alınmasına yardımcı olunması, yolculuk planlaması ve mali hibe destekleri sağlanmaktadır.

Yasa dışı göçmenler Norveç’ten ayrılma tarihinden önce ülkeyi terk ederlerse 15.000 NOK ve ayrılma tarihinden sonra terk ederlerse 5.000 NOK finansal destek almaktadır.

Norveç'te Vize İhlali Yaptım Tekrar Vize Alabilir Miyim?

Norveç’te vize ihlali yapıp hakkınızda sınır dışı veya deport kararı verildiyse 2 ila 5 yıla kadar giriş yasağı verilebilmekte ve giriş yasağınız süresi boyunca vize başvurularınız kabul edilmemektedir.

Norveç’ten deport edilen kişilerin deport edilme masraflarını karşılamaları gerekir aksi takdirde bu kişilerin Norveç’e tekrar giriş yapması mümkün olmamaktadır.

Norveç vize ihlali yapıp giriş yasağı olmayan kişilerin tekrar vize başvuru yapması için önceki vize ihlaline geçerli bir sebep sunmaları gerekir. Schengen ülkelerinin tamamı VIS sistemini kullandığı için herhangi bir Schengen ülkesinde yapılan vize ihlali, Norveç vize reddi veya Norveç vize iptali ile sonuçlanabilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: