Norveç Erasmus Vizesi

Norveç Erasmus Vizesi Bilgi ve Başvuru Merkezi

Erasmus programı, Avrupa’da yükseköğretim kurumlarında, akademisyen ve öğrencilerin işbirliği yapmasını ve deneyim kazanmasını amaçlayan Avrupa Birliği öğrenci değişim programıdır. Erasmus programına yükseköğretim öğrencilerinin ve yabancı ülkelerde staj yapacak yükseköğretim öğrencilerinin katılma hakkı mevcuttur.

Norveç, Erasmus programıyla en fazla Birleşik Krallık, İspanya ve Fransa’ya öğrenci gönderirken; Erasmus öğrencileri tarafından Norveç’te en çok tercih edilen okullar Oslo Üniversitesi, Bergen Üniversitesi ve Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’dir.

Norveç Erasmus vizesi, Erasmus kapsamında Norveç’e gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken uzun süreli vize türüdür.

Vizem.net, Erasmus programı ile Norveç'e gidecek kişilerin vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Erasmusla Norveç'e Gitmek için Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Erasmusla Norveç’e gitmek için vize başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Bir üniversite veya üniversite kolejine kabul edilmiş olunmalıdır.
 • Tam zamanlı öğrenci olunmalıdır.
 • Norveç’te eğitim görüleceği süre boyunca kişilerin kendilerini destekleyebilecek kadar para sahibi olması gerekmektedir. Sadece güz dönemi için 58.585 NOK, bahar dönemi için 70.302 NOK ve yıllık 128.887 NOK kişilerin kendilerini desteklemeleri için belirlenmiş minimum tutardır.
 • Öğrenim harcı ödemesi gereken kişilerin, ödemeleri yapacak kadar maddiyat sahibi olması gerekmektedir.
 • Kişilerin konaklayacak yer sahibi olması gerekmektedir.
 • Kişilerin eğitimlerinin tamamlanmasının ardından kendi ülkelerine geri döneceklerini kanıtlamaları gerekmektedir.

Erasmus Plus Norveç Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Erasmus Plus Norveç vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Mevcut pasaport ve geçmiş pasaportların birer kopyası istenmektedir. Pasaportun en az 2 boş sayfası bulunması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, arkası beyaz biyometrik fotoğraf istenmektedir.
 • Norveç Erasmus vizesi başvuru formu: Doğru bilgilerle eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış Norveç Erasmus vizesi başvuru formu istenmektedir.
 • İmza formu: Online olarak yapılan vize başvurularında mail yoluyla teslim alınan imza formunun çıktısı alınarak diğer evraklarla birlikte teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Kabul mektubu: Vize başvurusunda bulunan kişilerin kabul edildikleri eğitim kurumundan alınmış; kişilerin isimleri, kabul edildikleri eğitim programı, eğitimlerinin seviyesi ve eğitim programlarının süresinin belirtildiği kabul mektubu istenmektedir.
 • Diploma ve transkript: Kişilerin eğitim gördükleri kurumlardan alınmış barkodlu diploma ve transkript istenmektedir.
 • Eğitim geçmişine dair belgeler: İlkokul ve lise dahil kişilerin tüm eğitim geçmişlerinin belirtildiği özgeçmiş teslim edilmelidir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Kişilerin kendilerini maddi anlamda destek olabileceklerine kanıt sunacak yıllık 128.887 Norveç Kronu sahibi olunması ve belgelerle kanıtlanması gerekmektedir.
 • Konaklama kanıtı: Norveç’te kalınacak ev, apartman veya daireye dair ev sahibi onaylı kira kontratının sunulması gerekmektedir. Ev numarasının kontrat üzerinde belirtilmiş olması tavsiye edilmektedir.
 • UDI kontrol listesi: Doldurulmuş ve imzalanmış Norveç Göçmen Bürosu kontrol listesi istenmektedir.

Norveç Erasmus Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Norveç Erasmus vize başvuru formunun Norveç Göçmen Bürosu (UDI) internet sitesi https://www.udi.no/en/ adresinden online olarak doldurulması gerekmektedir.

Norveç Göçmen Bürosu’nun internet adresi üzerinden doldurulacak Norveç vize formu için hesap oluşturulması gerekmektedir.

Norveç Erasmus Vizesi için Maddi Yeterlilik Kanıtı Nasıl Olmalıdır?

Norveç Erasmus vizesi için maddi yeterlilik kanıtı için yıllık 128.887 Norveç Kronu değerinde gelir sahibi olunduğuna dair kanıt sunulması gerekmektedir.

Devlet Eğitim Kredisi Fonu’ndan (Lånekassen) destek beyanı veya diğer türlü hibelerin alındığına dair bir belge, Norveç’te yarı zamanlı çalışılacağı durumlarda haftalık ne kadar süreyle ve ne kadar maaşla çalışılacağını gösteren bir iş sözleşmesi, Norveç bankasından hesap özeti veya eğitim kurumunun bu amaçla açtığı banka hesabına talep edilen miktarda para yatırıldığının gösterildiği banka özeti gelir belgesi olarak gösterilebilecek belgelerdir.

Erasmus Norveç Vize Başvurusu için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Erasmus Norveç vize başvurusu için Schengen vizesi standartlarında biyometrik fotoğraf istenmektedir.

Erasmus Norveç vize başvurularında fotoğrafın arkasının beyaz fonlu olması ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Norveç vize fotoğraf ölçüsü 35 mm x 45 mm ölçülerinde olmalıdır.

Erasmus Norveç vize başvurularında; gözlük, makyaj, sakal ve başörtüsü ile çekilmiş fotoğraflar kabul edilmektedir ancak fotoğraflarda kişilerin yüz ve gözlerinin açık ve saç veya başka herhangi bir aksesuar tarafından engellenmiyor olması gerekmektedir.

Erasmus Norveç Vize Başvurusu için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?
Erasmus Norveç Vize Başvurusu için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Norveç Erasmus Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç Erasmus vizesi başvurusunun ikamet iline göre VFS Global merkezleri üzerinden yapılması gerekmektedir. Norveç Göçmen Bürosu’nun internet sitesi www.udi.no/en/ üzerinden Norveç Erasmus vizesi başvuru formunun doldurulması, vize harcı ödenmesi, VFS Global’den randevu alınması, randevuda evrakların teslimi ve biyometri işlemlerinin yapılmasının ardından Norveç Erasmus vizesi başvuru işlemleri tamamlanır.

Vize başvurusunun sonuçlanmasının ardından pasaport ve belgeler, başvuru sahiplerinin bizzat vize başvuru merkezine gitmesiyle ya da ek ücret ödendiği takdirde pasaport ve belgelerin vize başvuru sahiplerine posta yoluyla gönderilmesi ile teslim alınmaktadır.

Erasmus için Norveç Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Erasmus için Norveç vize randevusu yetkili vize başvuru merkezi VFS Global’in internet sitesi üzerinden online olarak alınabilmektedir. VFS Global’in internet sitesinden Norveç Erasmus vizesi randevusu alınırken pasaport ve randevu bilgileri girilerek vize randevusu alınır.

Norveç Erasmus Öğrenci Vizesi Ne Kadardır?

2022 yılı itibari ile Norveç Erasmus vize harcı 5.900 Norveç Kronudur (598 euro) ve vize harcına ek olarak VFS Global’e her başvuru için 21 euro vize servis harcı ödenmesi gerekmektedir.

Norveç Erasmus Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Norveç Erasmus vizesi ortalama 3- 4 ay içerisinde çıkmaktadır. Eksik evrak beyanı, dış temsilcilik yoğunluğu, resmi tatiller, mülakata çağrılma gibi sebepler Norveç Erasmus vize başvuru sonuçlanma süresinin uzamasına neden olabilmektedir.

Erasmus Programı ile Gidilebilecek En İyi Norveç Şehirleri Hangileridir?

Erasmus programı ile gidilebilecek en iyi Norveç şehirleri Oslo, Bergen ve Tromsø’dur.

Norveç’in başkenti ve ekonomik merkezi olan Oslo, dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olmasına karşın yaşam standartlarının en yüksek olduğu şehirlerden biridir. Norveç’in en çok göç alan şehirlerden biri olan Oslo, birçok farklı ulustan kişiye ve kültüre ev sahipliği yapmaktadır. 2019 yılında QS Dünya Üniversite Sıralamaları listesinin 135. sırasında bulunan Oslo Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan Oslo şehri aynı zamanda BI Norveç İşletme Okulu, Norveç Spor Bilimleri Üniversitesi, Oslo Mimarlık ve Tasarım Okulu, Norveç Müzik Akademisi gibi yüksek öğretim kurumlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Norveç’in en büyük ikinci şehri olan Bergen Norveç’in; turizm, yüksek öğretim, finans ve akuakültür merkezidir. Bergen, Norveç şehirleri arasında kültür turizmi için en fazla tercih edilen şehirlerden biridir ve birçok film ve müzik festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Bergen şehri 2019 yılında QS Dünya Üniversite Sıralamaları listesinin 175. sırasında bulunan Bergen Üniversitesi’ne, Bergen Üniversite Koleji’ne ve Norveç’in önde gelen ekonomi okullarından biri olan Norveç Ekonomi Okulu’na ev sahipliği yapmaktadır.

Küçük bir şehir olan Tromsø, Norveç’in kuzeyinde yer almaktadır. Diğer şehirlerden farklı olarak Tromsø, sakin yapısı, kuzey ışıklarının şehirden görülebilmesi gibi sebeplerle tercih edilebilmektedir. Tromsø küçük olmasına karşın gece hayatı, mimari ve sanat açısından zengin bir şehirdir. 2019 yılında QS Dünya Üniversite Sıralamaları listesinin 175. sırasında bulunan Tromsø Üniversitesi’nin şehirdeki sayılı üniversitelerden biri olmasına karşın şehir birçok eğitim enstitüsüne ev sahipliği yapmaktadır.

En İyi Norveç Erasmus Üniversiteleri Hangileridir?

En iyi Norveç Erasmus üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Oslo Üniversitesi
 • Bergen Üniversitesi
 • Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
 • Tromsø Üniversitesi
 • Stavanger Üniversitesi
 • Nord Üniversitesi
 • Trondheim Üniversitesi
 • Oslo Metropolitan Üniversitesi

Erasmus programına kabul olunduğu takdirde Erasmus Schengen vizesi alarak Norveç’te eğitim görülebilir.

Paylaş: