Norveç İş İmkanları

Norveç İş İmkanları ve İş İlanları

Norveç iş imkanları birçok farklı meslek dalından alternatife sahipken Norveç’te iş bulmak birçok Avrupa ülkesine kıyasla daha zordur. Norveç halkı iyi bir İngilizce seviyesine sahip olduğu için Norveç’te iş bulmak isteyen kişinin İngilizce bilgisinin yanı sıra daha farklı beceri ve deneyimlere sahip olması gerekmektedir. Norveç Krallığı’na bağlı bir araştırma kurumu olan İstatistik Norveç’in 2021 verilerine göre Norveç’teki işsizlik oranı %5 olarak sunulmuştur.

Norveç’e gidilen ilk günden itibaren profesyonel bir iş ağı oluşturmak oldukça önemlidir. Norveç’teki profesyonel işler, bilgi iletişim teknolojisi, inşaat, mühendislik ve birçok araştırma alanını içermektedir. Norveç’teki çalışanlar, kurumların iş akışında bir probleme yol açmaması koşuluyla esnek çalışma saatlerine sahiptirler.

Norveç’te tam zamanlı çalışma sisteminin yanı sıra yarı zamanlı ve mevsimlik çalışma sistemi de mevcuttur. Norveç halkı, çoğu Avrupa ülkesinin aksine haftalık 40 saat değil, 37-38 saat çalışmaktadır. Norveç’te çalışma saatleri genellikle 08.00-17.00 veya 09.00-18.00 olarak kabul edilmektedir. Norveç’te haftalık 48 saatten fazla çalışan insanların oranı Avrupa’daki en düşük oranlardan biridir ve son on yıllık dönemde genel bir düşüş göstermiştir.

Norveç’te çalışılmaya başlandığı ilk günden itibaren çalışılan kurum aracılığıyla otomatik olarak Norveç Ulusal Sigorta Programı’na üye olunmaktadır. Norveç Ulusal Sigorta Programı’na üyelik, Norveç Çalışma ve Sosyal Yardımlaşma Yönetimi’nden alınacak hakların devamı niteliğini taşımaktadır. Ancak Norveç’te yabancı bir işveren için geçici olarak çalışılıyorsa, Norveç Ulusal Sigorta Programı’na üye olmak gerekmemektedir.

Norveç iş ilanları düzenli olarak iş arama siteleri üzerinden yayınlanmaktadır.

Norveç Çalışma Ücretleri Nedir?

Norveç dünyadaki en iyi maaşlara ve en iyi çalışma koşullarına sahip olduğu için her yıl binlerce nitelikli göçmenin dikkatini çeker. Norveç’te bir temizlikçinin veya restoran çalışanının çoğu Avrupa ülkesine göre daha fazla kazandığı bilinmektedir.

Norveç yasalarında belirtilmiş bir ulusal asgari ücret yoktur. Norveç’te farklı sektörlerde çalışanların büyük çoğunluğu çeşitli sendikalara tabidir ve çoğu sendika, genellikle merkez çalışan konfederasyonu ile ilişkili olan ulusal bir federasyona bağlıdır. Federasyonlar, şirketlerle maaş ve çalışma koşulları konusunda toplu sözleşmeler yapmaktadır ve hazırlanan sözleşmeler sadece sendika üyelerine değil tüm çalışanlara uygulanmaktadır.

Norveç’te maaşlar sektörden sektöre büyük değişiklikler gösterebilmektedir. Tarım veya hayvancılık gibi sektörlerde çalışan 18 yaş üzeri işçiler için saatlik en az 138.55 Norveç kronu ödenmektedir. Tecrübeli inşaat işçileri saatlik en az 197.90 Norveç kronu kazanırken, tecrübesiz inşaat işçileri ise 177.80 Norveç kronu kazanmaktadır.

Temizlik işçileri saatlik 181.43 Norveç kronu, deniz işçileri 173.10 Norveç kronu, elektrikçiler 211.70 Norveç kronu ve otelcilik sektöründekiler 167.90 Norveç kronu kazanmaktadır. Akademisyenler ve bilim insanları ise yıllık 450.000-600.000 kron arası bir gelire sahip olabilmektedirler.

1 Norveç Kronu (NOK) 2021 yılı itibariyle yaklaşık 1 TL’dir.

Norveç’te Maaşlar Nasıldır?

Norveç’te çalışan bir kişi yılda ortalama 54.000 Dolar kazanır. Norveç’te yıllık maaşlar 24.000 Dolar ile 120.000 Dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Norveç’te mesleklere ait maaş bilgisi aşağıdaki tabloda verilmiştir.

MesleklerYıllık Ortalama Maaşları
Eczacı120.339 $
Diş hekimi90.059 $
Mimar77.929 $
İnşaat mühendisi70.951 $
Yazılım mühendisi67.983 $
Proje müdürü58.283 $
Satış müdürü65.870 $
Operasyon müdürü59.105 $
Makine mühendisi57.476 $
Bilgi teknolojileri yöneticisi57.295 $
Kimya mühendisi55.492 $
Reklam yazarı50.871 $
Garson24.318 $
Hemşire35.249 $
Öğretmen48.152 $
İnsan kaynakları yöneticisi51.902 $
Veri analisti50.299 $
Avukat38.821 $
Aşçı52.477 $

Norveç’te maaşlar, Avrupa ortalamasına kıyasla yüksektir. Norveç’te maaşlar İspanya, Fransa, İtalya veya Portekiz gibi ülkelerin ortalama maaşlarının üstündeyken Danimarka, Almanya, İsveç gibi ülkelerin ortalama maaşlarıyla hemen hemen benzer şekilde bir görünüm sergilemektedir.

Norveç’te Doktor Olarak Çalışmak Nasıldır?

Norveç, yüksek yaşam standartlarına rağmen ülkedeki doktor sayısının azlığı nedeniyle Danimarka ve İsveç gibi komşu ülkelerden uzun süredir göç kabul etmektedir. Norveç doktor alımı için tıp eğitimini Norveç’te tamamlamış olmak, bir iş bulabilmek açısından daha avantajlı olsa da; ülkedeki doktor açığı nedeniyle yurtdışından gelen doktorlara karşı olumlu bir tutum sergilenmektedir.

Norveç’te doktor olarak çalışmak için alınan tıp derecesinin Norveç Sağlık Müdürlüğü tarafından tanınması ve serbest meslek sahibi göçmenler için çalışma vizesine sahip olunması gereklidir. Bir hastanede doktor olarak Norveçte iş bulmak için özel veritabanları ve web siteleri aracılığıyla başvurmak ilk adımdır. Norveç’te bir tıp derecesine veya uluslararası düzeyde tanınmış bir diplomaya ve bir işe kabul edilmek için Norveççe bilmeye ihtiyaç duyulacaktır.

İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı’nın verilerine göre en düşük çalışma saatleriyle ilk üçte yer alan Norveç’te bir doktor günde yaklaşık sekiz saat çalışmaktadır. Düşük çalışma saatleri sayesinde Norveç’te doktorlar için odak noktası her zaman hastadır.

Norveç’te doktor maaşları yıllık en az 528.000 Norveç kronu ile en fazla 2.430.000 Norveç kronu arasında değişiklik göstermektedir. Norveç’te doktor olarak çalışan bir kişinin ortalama yıllık geliri ise yaklaşık olarak 1.440.000 Norveç kronudur. Yüksek maaşı sebebiyle iyi seviyede İngilizce bilen hekimler Norveç’e doktor olarak gitmek için başvuru yapabilir.

Norveç’te Mühendis Olarak Çalışmak Nasıldır?

Norveç hidroelektrik endüstrisi, petrol ve gaz endüstrisinin yanı sıra yeni yollar, köprüler ve tüneller gibi inşaat sektörü için büyük harcamalar yapmaya devam etmektedir. Norveç diğer ülkelere kıyasla daha az olan 5.5 milyonluk nüfusu ile nitelikli iş gücüne sahip mühendisler konusunda ciddi bir açığa sahiptir. 2014 yılından itibaren iş açığı olan alanlar için Norveç mühendis alımı gerçekleştirmektedir.

Norveç’te mühendis olarak çalışmak, hedeflenen sektöreün işverenlerine ait internet adresleri üzerinden verilen iş ilanlarını takip etmeyi gerektirmektedir. Norveç’te geçici olarak bir mühendis pozisyonunda çalışmak için ise genellikle üçüncü taraf ajanslar tarafından verilen ilanlar takip edilmelidir. Norveç’te enerji sektörü için Equinor ve Aker Solutions gibi büyük firmaların her daim açık pozisyonları mevcuttur ve başvurular internet adresleri üzerinden yapılmaktadır.

Norveç’te mühendis maaşları ortalama 450.000-500.000 Norveç kronu arasındadır. On yıllık tecrübenin ardından; maaşlar kamu sektöründe ortalama 660.000 Norveç kronu, özel sektörde ise 780.000 Norveç kronu civarında seyretmektedir. Norveç’te özellikle özel sektörde uzun yıllar mühendis olarak çalışanların yıllık maaşlarının bir milyon Norveç kronunu aşması beklendik ve doğal karşılanan bir durumdur.

Norveç’te Gönüllü Çalışma Başvurusu Nedir?

Norveç’te gönüllü çalışmak, gerekli şartların yerine getirilmesi sonucu Norveç içerisinden onay alınan bir gönüllü çalışma programına katılmaktır. Norveç’te gönüllü çalışmak için önceden bir programdan kabul edilmiş olup, geçerli vize ile ülkeye girdikten sonra çalışma vizesi veya izni başvurusu yapmak gerekmektedir.

Norveç Saatlik Çalışma Ücreti Nedir?

Norveç’te saatlik çalışma ücreti sektörden sektöre değişiklik göstermektedir. Alanlara göre, 2020 yılına kıyasla 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren kabul edilen saatlik çalışma ücretlerinin yeni durumu aşağıdaki tabloda sunulmuştur.

Çalışılan Alan2020 Yılına Ait Saatlik Çalışma Ücreti2021 Yılına Ait Saatlik Çalışma Ücreti
İnşaat sektörü209.70 Norveç kronu220.00 Norveç kronu
Deniz inşaatı sektörü178.55 Norveç kronu189.39 Norveç kronu
Çiftçilik ve bahçıvanlık sektörü123.15 Norveç kronu129.40 Norveç kronu
Temizlik sektörü187.66 Norveç kronu196.04 Norveç kronu
Balık işletmesi195.20 Norveç kronu205.55 Norveç kronu
Elektrik sektörü217.63 Norveç kronu225.15 Norveç kronu
Karayolu ile yük taşımacılığı sektörü175.95 Norveç kronu185.50 Norveç kronu
Tur otobüsleri ile yolcu taşımacılığı sektörü158.37 Norveç kronu174.12 Norveç kronu
Otel, restoran ve yemek sektörü167.90 Norveç kronu175.47 Norveç kronu
Diğer sektörlerYasalarla belirlenen kabul görmüş bir saatlendirme ücreti yoktur.Yasalarla belirlenen kabul görmüş bir saatlendirme ücreti yoktur.

Norveç Asgari Ücret Nedir?

Yaşam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için kurulan Avrupa komisyonu ve İstatistik Norveç Araştırma Merkezi kaynaklarına göre Norveç’te yasalarla standartlaştırılmış bir asgari ücret düzeni bulunmamaktadır. Norveç’te çalışan kişilere yapılacak ödemeler için federasyonlar ve firmalar arasında maaş veya çalışma şartları konularında toplu sözleşmeler imzalanarak özel bir ödeme planı organize edilmektedir.

Norveç’te İş Arama Websiteleri Nelerdir?

Norveç iş arama web siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Arbeidplassen
 • Gulesider
 • Finn Jobs
 • Randstad
 • Jobs in Oslo
 • The Local
 • Indeed Norway
 • Jobbnorge
 • Career Builder
 • CV Jobs Norway
 • Tekno jobbs
 • Life in Norway
 • Tu.Jobb
 • Startup Matcher
 • Leran4good
 • CareerJet Norway
 • Craiglist Norway
 • Rubrikk

Norveç iş ilanları yukarıda sunulan web siteleri üzerinden düzenli olarak yayınlanmaktadır. “Jobs in Oslo” internet adresi Norveç’in başkenti olan Oslo’da iyi derecede İngilizce bilen kişilere hizmet eden bir site iken “Tekno jobbs” ise Norveç’te özellikle bilgi iletişim teknolojileri alanında çalışmak isteyenlere yönelik bir sitedir.

Norveç’te Kişi Başına Milli Gelir Nedir?

Norveç’te kişi başına düşen milli gelir Eurostat verilerine göre 2009 yılından beri sürekli büyüyerek 2017 yılında 71.831 dolara kadar yükselmiştir. 2020 yılına gelindiğinde ise Uluslararası Para Fonu’na (IMF) göre 67.989 dolara kadar gerilemiştir.

Norveç’te kişi başına düşen milli gelir Danimarka, İzlanda, Hollanda veya Almanya gibi diğer gelişmiş ülkelere kıyasla daha fazla olduğundan Norveç’te Yaşam süren kişilerin refah düzeyleri yüksektir.

Norveç’te İşsizlik Oranları Nedir?

Norveç’te işsizlik oranları Eurostat verilerine göre 2017 yılında %4.2 iken 2019 yılında düşüş göstererek %3.7 oranlarına kadar gerilemiştir. Ocak 2021 itibariyle İstatistik Norveç’in verilerine göre Norveç’te işsizlik oranı ülke nüfusunun %5’ini oluşturmaktadır.

Norveç’te İşçi Hakları Nasıldır?

Norveç’te işçi hakları, “Arbeidsmiljøloven” olarak adlandırılan çalışma yasası ülkedeki tüm istihdam ilişkilerinde işveren ve işçi tarafları arasında yazılı bir iş sözleşmesinin düzenlenmesini zorunlu kılmaktadır. Çalışma yasası sözleşmesi hem kalıcı hem de geçici işler için geçerlidir.

Norveç’te çalışanlar; sosyal veya sağlık problemlerinden dolayı çalışma saatlerini azaltma hakkına sahiptirler. Norveç’te her işveren firma, çalışanlarının fiilen çalıştığı saatlerin hesabını tutmakla ve fazla mesai ücreti ödemekle yükümlüdür. Her çalışan, yaptığı fazla mesai için en az %40 oranında ek ücret alma hakkına sahiptir.

Norveç’te hastalanan çalışanlar, sağlık raporu sunmadan art arda üç gün işe gitmeme hakkına sahiptirler. Hastalığın 3 günden daha uzun sürmesi halinde, Norveç Ulusal Sigorta Programı günlük hastalık yardımlarından faydalanabilmek için işveren kuruma bir sağlık raporu ibraz edilmelidir.

Norveç’te hasta bir çocuğa gerekli bakım nedeniyle işe gelmeyen evli bir çalışan, bir yıl içinde on güne kadar veya ikiden fazla çocuğu varsa 15 güne kadar günlük nakdi yardım alma hakkına sahiptir. Evli olmayan fakat çocuğu olan ebeveynler, bir yıl boyunca 20 güne kadar veya ikiden fazla çocuğu varsa 30 güne kadar verilen günlük nakdi yardımlardan yararlanma hakkına sahiptir. Norveç’te çalışanlar, çocuklarının 12. yaşlarına kadar verilen günlük nakdi yardımlardan faydalanabilirler.

Norveç’te doğum yapmaya hazırlanan bir çalışan, bebeğin doğumundan önceki son on ayın en az altısında ücretli izne çıkma hakkına sahiptir. Norveç’te verilen doğum izni, doğumdan sonraki ilk altı hafta anneye ayrılmış olmak üzere, 15’er hafta hakları olacak şekilde anne ve baba arasında paylaştırılmaktadır. Norveç’te evlat edinme durumunda ise çalışma yasası tarafından düzenlenen benzer kurallar geçerlidir.

Norveç’te işten çıkarma bildirimi için iş sözleşmesinde aksi kararlaştırılmadıkça veya kanunla düzenlenmedikçe, nesnel olarak gerekçelendirmek ve çalışana yazılı olarak sunulmak zorundadır. Çalışana 30 gün öncesinden durumun bildirilmesi gerekmektedir. Yaş, hizmet süresi gibi değişiklik gösteren durumlarda kanunen daha uzun bir bildiri süresi gerekebilir. Norveç’te işten çıkarılma bildiriminde, işveren, çalışana uzlaşma veya yasal işlem başlatma haklarını bildirmekle yükümlüdür.

Norveç’te işveren firmalar, çalışma yasası İSG kapsamında çalışanlarına sağlık ve güvenlik konularında düzenli ve sistematik eğitimler vermekle yükümlüdür. Norveç’te her işveren kurum; çalışanlarının sağlık, çevre ve güvenliğini korumak için işletmenin her kademesinde güvenlik çalışmalarının yürütülmesini sağlar.

Norveç’teki yıllık tatiller için toplu sözleşmelerle desteklenen ve “Ferieloven” olarak adlandırılan tatil yasası, işveren ve işçiler adına genel düzenlemeler sunmaktadır. Tüm çalışanlar, her takvim yılında dört hafta ve bir gün ücretli tatil hakkına sahiptir. Şirketler, toplu sözleşme ile bağlı ise, çalışanlarının yılda beş hafta tatil yapma hakkı vardır. 60 yaş ve üzeri çalışanlara bir hafta ek tatil hakkı tanınmaktadır. Cumartesi günleri iş günü olarak kabul edilmektedir ve tatil ücreti, bireyin bir önceki takvim yılındaki gelirine dayanmaktadır. Bir çalışan, 1 Haziran-30 Eylül arasındaki ana tatil döneminde üç haftadan oluşan asıl tatiline çıkmayı talep edebilir.

Norveç İşçi Alımı Şartları Nelerdir?

Norveç İşçi Alımı şartları aşağıda verilmiştir.

 • Norveç’te faaliyet gösteren bir firmadan iş teklifi almak.
 • A1 seviyesinde Norveççe veya B2 seviyesinde İngilizce bilmek.
 • Herhangi bir suça karışmamış olmak.
 • Herhangi bir bulaşıcı hastalığa sahip olmamak ve sağlıklı olmak.

Türk Vatandaşlarının Norveç’te Çalışma Hakları Nasıldır?

Türk vatandaşlarının Norveç’te çalışma hakları için Türkiye Cumhuriyeti ve Norveç Krallığı arasında Sosyal Güvenlik Sözleşmesi düzenlenmiştir. Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’ne göre Türk vatandaşlarının Norveç’te yaşayan herkes gibi eşit çalışma haklarına sahip olacağı garanti edilmektedir.

Norveç’te çalışmak veya 90 günden fazla kalmak isteyen Türk vatandaşlarının oturma izni almaları mecburidir. Norveç için oturma izni Göç Müdürlüğü (UDI) tarafından verilmektedir. Oturum izni alınmadan önce Norveç’te işçi arayan firmalar ile iletişime geçilmeli ve resmi iş teklifi alınmalıdır.

Norveç’te Çalışanlar için Eş Oturma İzni Nasıl Alınır?

Norveç’te çalışanlar için eş oturma iznine D tipi vize ile ülkeye giriş yapılması ardından başvuru yapılabilir.

Norveç’te çalışan kişinin eşine Norveç oturum izni başvurusu yapmadan önce, Norveç’te ikamet eden kişinin belli finansal yeterliliklere sahip olması gerekmektedir.

Norveç’te çalışanlar için eş oturma izni alabilmek amacıyla oturum izni vizesine yanıt bekleme vizesine (D tipi Norveç vizesi) Norveç vize başvuru merkezi internet adresinden başvuru yapabilmektedir.

Norveç’te Yüksek Lisans Yaparken Çalışılabilir mi?

Norveç’te yüksek lisans yaparken çalışılabilir. Norveç yasaları, yüksek lisans öğrencilerine yarı zamanlı olarak haftada 20 saat çalışma imkanı tanımaktadır. Norveç’te yüksek lisans öğrenci olarak 20 saatten fazla çalışmanın sınır dışı edilmek gibi ciddi sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır.

Norveç Büyükelçiliği İş İlanlarını Nerede Yayınlar?

Norveç Büyükelçiliği iş ilanları dönem dönem çeşitli istihdam olanakları ortaya çıkmaktadır ve boş pozisyonlar için https://www.norway.no/en/turkey/ internet adresinden ilana çıkılmaktadır.

Norveç Büyükelçiliği iş ilanları ihtiyaç oldukça belirtilen internet adresinde paylaşılacaktır.

Norveç’teki En Yaygın İş İlanları Nelerdir?

Norveç’teki en yaygın iş ilanları petrol ve doğal gaz, enerji, deniz ürünleri, denizcilik sektörü ve medikal sektörleri gibi alanlarda verilmektedir. Norveç’in coğrafi konumu nedeniyle su ve su ürünleri alanlarında çok daha fazla iş ilanına çıkılmaktadır. Norveç’teki doktor sayısında ciddi bir açık olduğu için ülke, yurtdışından gelen doktor adayları için de çeşitli iş ilanlarına sahiptir.

Norveç nüfusunun yaklaşık olarak %70’i nitelikli iş gücünü oluşturduğu için Norveç’in iş piyasası diğer ülkelere kıyasla oldukça iyidir. Norveç’te her geçen yıl geliştirilen teknoloji, inşaat ve petrol sektörlerine yönelik iş ilanları giderek yoğunlaşmaktadır.

Norveç balıkçılık iş ilanları ve inşaat ve fabrika işçisi iş ilanları ise Norveç’teki mavi yaka iş ilanları arasında gelmektedir.

Norveç’te Dil Okullarında Eğitim Alırken Çalışılabilir mi?

Norveç’te dil okullarında eğitim alırken çalışılabilir. Norveç’te 3 aydan daha uzun eğitim veren bir dil okulunda eğitim alınacaksa yarı zamanlı olarak haftada 20 saate kadar, tatillerde ise tam zamanlı olarak çalışılabilmektedir.

Norveçce veya İngilizce öğretmek ve Norveç kültürünü yaşatmak için eğitim veren Oslo ve diğer illerde birçok Norveç Dil Okulu mevcuttur.

Paylaş: