Norveç İş Vizesi

Norveç İş Vizesi Nedir, 2022'de Nasıl Alınır?

Norveç iş vizesi; Norveç'e iş toplantısı, iş eğitimi, iş ile alakalı kongre, fuar veya seminer ya da iş ile alakalı bir proje veya kurumsal bir etkinlik gibi ticari bir faaliyette bulunmak için gidecek kişilerin başvurması gereken kısa süreli vize türüdür.

Norveç'e yapılacak kısa süreli iş seyahatlerinde, iş vizesi alınabilmektedir ve Norveç iş vizesi hamiline 180 gün içerisinde en fazla 90 gün Norveç'te bulunma hakkı sağlamaktadır. Norveç, Schengen Anlaşması'na taraf ülkelerden biri olduğundan, Norveç iş vizesi Schengen özelliklidir ve Norveç iş vizesi ile 180 gün içinde 90 günü aşmamak koşuluna uyularak Schengen bölgesindeki diğer ülkeler de ziyaret edilebilmektedir.

2018- 2021 yılları arasında Türkiye'den yapılan Norveç ticari vize başvurularında %91,8 ile başvuru onay oranı en yüksek akredite acente olan Vizem.net ticari amaçlarla Norveç'e gidecek kişilerin vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Norveç Türk Vatandaşlarından Ticari Vize İstiyor Mu?

Norveç Türk vatandaşlarından vize istemektedir.

Ticari amaçlar ile Norveç'e seyahat edecek umuma mahsus (bordo) pasaport hamillerinin vize alması gerekirken; hususi (yeşil) pasaport, diplomatik (siyah) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahibi vatandaşlar, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan ziyaretleri için Norveç ticari vize gerekliliğinden muaf tutulmaktadır.

Ticari Norveç Vizesi Şartları Nelerdir?

Ticari Norveç vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Ticari görüşme yapılacak şirket, fuar ya da iş organizasyonundan davetiye alınması gerekmektedir.
 • Son 10 yıl içerisinde alınmış ve talep edilen vize süresinin bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan bir pasaporta sahip olunması gerekmektedir.
 • Norveç seyahat süresinin tamamını kapsayan, Schengen ülkelerinde geçerli ve en az 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortasına sahip olunması gerekmektedir.
 • Norveç’te kalınacak her gün için 500 Norveç kronuna sahip olunması ve Norveç’ten dönüşü karşılayacak finansal yeterliliğe sahip olunması gerekmektedir. Yeterli finansal kaynağı olmayan kişiler sponsor aracılığıyla başvuru yapabilmektedir.
 • Başvuru sahibinin Norveç veya herhangi bir Schengen ülkesine girişinin yasaklanmamış olması gerekmektedir.

Norveç Ticari Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Norveç ticari vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 adet karşılıklı boş sayfa içeren ve talep edilen vize süresinin bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan bir pasaporta sahip olunması ve pasaportun, kimlik bilgilerinin bulunduğu, daha önce alınmış vizelerin bulunduğu ve işlem görmüş tüm sayfalarının fotokopilerinin, başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Norveç iş vizesi başvuru formu: Norveç Göçmen Bürosu (UDI) internet sitesinden doldurulan başvuru formunun başvuru sahibinin mail adresine gönderilen örneğinin çıktısı alınarak başvuru için gerekli diğer evraklar ile birlikte VFS Global'e teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Norveç iş vizesi kapak mektubu: Norveç Göçmen Bürosu (UDI) internet sitesinden başvuru formu doldurulduktan sonra gönderilen mail içeriğinde başvuru formu ile birlikte kapak mektubu (ön yazı) da bulunmaktadır ve gönderilen belgenin başvuru sahibi tarafından ilgili yere fotoğraf yapıştırılarak imzalanması gerekmektedir.
 • Finansal duruma dair kanıt: Başvuru sahibinin, düzenli bir gelir kaynağı bulunduğuna dair kanıt teşkil eden, son üç ayın banka hareketlerini gösteren, ıslak imzalı ve kaşeli banka hesap dökümünün ve son 3 ayın maaş bordrosunun beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Ticari vize davet mektubu: Norveç’te ziyaret edilecek şirket veya organizasyon tarafından düzenlenmiş ve antetli kağıda basılmış; başvuru sahibinin adını ve pasaport bilgilerini, şirket adını ve adres bilgilerini, Norveç seyahatinin amacını, tarihlerini ve masrafları karşılayacak tarafı belirten bir ticari vize davet mektubu alınması gerekmektedir.
 • İşveren mektubu: Başvuru sahibinin çalıştığı şirkette imza yetkisi olan kişi tarafından yazılmış; çalışanın izinli olduğu süre, maaşı ve yurt dışına gidiş dönüş tarihleri ile alakalı bilgilere yer verilen mektup sunulması gerekmektedir.
 • Şirket banka hesap özeti: Şirketin son üç aydaki hareketleri gösteren banka hesap özetinin, antetli kağıda basılmış ve kaşelenmiş olarak sunulması gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Nüfus dairelerinden veya e- devlet üzerinden alınmış, QR kodlu tam tekmil nüfus kayıt örneği sunulması gerekmektedir.
 • Ulaşım rezervasyonları: Norveç’e gidiş ve dönüş için düzenlenmiş, rezervasyon kodu içeren uçak bileti veya diğer ulaşım araçlarına dair rezervasyonun ve seyahat planının beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Konaklama rezervasyonları: Norveç’te kalış süresinin tamamını kapsayan, otel rezervasyonu veya diğer kalınacak yerlere dair belgelerin beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Norveç seyahat sağlık sigortası: Norveç seyahat süresinin tamamını kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası poliçesi orijinalinin, antetli kağıda basılı, ıslak imzalı ve kaşeli şekilde beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Vize harcı dekontu: Norveç Göçmen Bürosu'nun internet sitesi üzerinden başvuru formu doldurulduktan sonra ödenen vize dekontu, başvuru sahibine mail ile gönderilmektedir ve çıktı alınarak diğer başvuru evrakları ile birlikte sunulması gerekmektedir.

Norveç İş Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

Norveç iş vizesi başvuru formu, https://www.udi.no/en/ adresinden online olarak doldurulabilmektedir. https://www.udi.no/en/ adresinden Norveç vize başvuru formunun doldurulabilmesi için varsa önceden açılmış hesaba giriş yapılması, yoksa yeni bir hesap oluşturulması gerekmektedir.

UDI sitesinde oturum açıldıktan sonra ‘Want to apply’ seçeneğine tıklanması ve başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülkeyi soran ‘The applicant is a citizen of’ kutusuna ‘Turkey’ seçeneğinin seçilmesi veya ‘Turkey’ yazılması gerekmektedir. Açılan sayfada başvuru yapılacak vize türü sorulmaktadır ve iş vizesi için ‘Visit and Holiday’ seçeneğine tıklandıktan sonra sırasıyla ‘Visitor's visa to Norway’ ve ‘Business’ seçeneklerinin seçilmesi gerekmektedir. ‘Business’ seçeneği seçildikten sonra ‘How to apply’ yazısına tıklanmaktadır ve ‘Which country are you applying from?’ sorusuna ‘Turkey’ yazıldıktan sonra ‘Go to the application form’ seçeneği seçilerek form görüntülenmektedir.

Norveç iş vizesi başvuru formunda başvuru sahibine ait kişisel bilgiler; başvuru sahibinin ikametgah ve iletişim bilgileri, mesleği, medeni durumu ve aile bilgileri, pasaport bilgileri, seyahat planı, seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağına dair bilgiler istenmektedir ve Norveç vize formu doldurulurken Norveççe veya İngilizce dillerinden birinin kullanılması gerekmektedir.

Norveç Ticari Vize Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?

Norveç ticari vize davetiyesi, bir toplantıya katılmak veya bir yatırım için görüşme yapmak gibi çeşitli iş etkinlikleri için yurt dışına seyahat etmek isteyen kişilerin, vize başvurularında iş amaçlı seyahat ettiklerini ispatlamak için sunması gereken bir mektuptur.

Norveç ticari vize davet mektubunun, Norveç’te iş ziyareti yapılacak kurum veya şirket tarafından yazılması; seyahat amacı, davet eden kişi veya kurumun bilgileri ve davet edilen kişinin bilgilerini içermesi gerekmektedir. Norveç ticari vize davet mektubu yazılırken resmi bir dil kullanılmalı ve Norveç’in Türkiye’deki dış temsilciliğine hitap edilmelidir.

Norveç Ticari Vize Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?
Norveç Ticari Vize Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?

Norveç İş Vizesi Nereden Alınır?

Norveç vizesi için Türkiye'den yapılan başvurularda yetkilendirilmiş aracı kurum VFS Global olduğundan, Norveç iş vizesi başvurusu VFS Global'e yapılmaktadır.

Norveç İş Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç iş vizesi başvurusu yapmak için, ilk olarak Norveç Göçmen Bürosu'nun internet sitesi olan https://www.udi.no/en/ adresinden başvuru formunun doldurulması, vize ücretinin ödenmesi ve VFS Global üzerinden randevu alınması gerekmektedir.

VFS Global üzerinden Norveç iş vizesi randevusu alındıktan sonra; gerekli belgelerin hazırlanması, randevu günü geldiğinde VFS Global merkezine gidilmesi, biyometri bilgilerinin verilmesi ve gerekli evrakların teslim edilmesi gerekmektedir.

Norveç iş vizesi başvurusu yapıldıktan sonra, büyükelçilik veya konsolosluk başvuruyu teslim almakta ve 15 iş günü içerisinde karara bağlamaktadır fakat bazı durumlarda başvurular Göçmenlik Müdürlüğü'ne (UDI) gönderilmektedir ve işlem süresi 45 iş gününe kadar uzayabilmektedir.

Norveç Ticari Vize Başvurusu için Randevusu Nasıl Alınır?

Norveç ticari vize için randevu, https://visa.vfsglobal.com/tur/en/nor/login üzerinden hesap oluşturularak veya hesabı olanlar için hesaba giriş yapılarak alınmaktadır.

Norveç iş vizesi başvurusu için VFS Global hesabına giriş yapıldıktan sonra; ‘’Yeni Rezervasyon Başlat” kısmından başvuru sahibinin ikamet ilinden sorumlu olan VFS Global ofisi seçilmesi, iş vizesi türünü seçtikten sonra “Detaylarınız” kısmında istenen kimlik, pasaport ve iletişim bilgilerinin girilmesi ve “Randevu Oluşturma” kısmında uygun tarihin ve saatin seçilmesi gerekmektedir.

Norveç İş Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Norveç iş vizesi ücreti, 2022 yılında 80 euro olmaktadır. Norveç iş vize harcı olan 80 euroya ek olarak, yetkili vize başvuru merkezi VFS Global her başvuru için 21 euro vize servis harcı talep etmektedir.

Norveç vize harcının https://www.udi.no/en/ adresinden çevrimiçi olarak kredi ya da banka kartı ile ödenmesi gerekirken; vize servis ücretinin VFS Global'den alınan randevu esnasında tam, nakit ve euro cinsinden ödenmesi gerekmektedir.

Norveç İş Vizesi Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Norveç iş vizesi takip işlemi, VFS Global ya da Norveç Göçmen Bürosu (UDI) internet sitesi üzerinden sorgulanabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan ticari Norveç vizesi başvuruları Vizem.net internert sitesinden online olarak ya da gün içinde telefon ile sorgulanabilmekte ve Vizem.net danışanlarına 5 aşamalı SMS servisi ile takip hizmeti de sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Ticari Norveç Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Ticari Norveç vizesi, VFS Global tarafından Norveç Ankara Büyükelçiliği'ne gönderildikten sonra normal şartlar altında 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır fakat bazı durumlarda başvurular Göçmenlik Müdürlüğü'ne (UDI) gönderilmektedir ve işlem süresi 45 iş gününe kadar uzayabilmektedir.

VFS Global’in Norveç Ankara Büyükelçiliği'ne başvuruyu göndermesi ise ortalama 4 gün sürmektedir.

Norveç Ticari Vize Başvurusu Nasıl Değerlendirilir?

Norveç ticari vize başvurusu değerlendirilirken; başvuru sahibinin vizesi bittikten sonra ülkede illegal olarak kalıp kalmayacağına dair kanıtlara bakılmaktadır.

Başvuru sahibinin, vize reddi almaması için mülk, eş, bakımından sorumlu olduğu aile üyesi gibi ülkesine bağlayıcı sebepleri bulunması gerekmektedir.

Norveç İş Vizesi Başvurusu Hangi Durumlarda Kabul Edilir?

Norveç iş vizesi başvurusu, Norveç’e iş gezisi yapılması ve yapılacak iş gezisinin başvuru sahibinin şirketi için önemli olması durumlarında kabul edilmektedir.

Başvuru sahibinin ülkesine olan bağını iş sözleşmesi gibi bağlayıcı belgelerle kanıtlaması, Norveç iş vizesi başvurusunun kabul edilme ihtimalini arttırmaktadır.

Norveç İş Vizesi Başvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir?

Norveç iş vizesi başvurusu; başvuru sahibinin geçmişe dair ya da güncel bir sabıka kaydına sahip olması, başvuru dosyasında eksik ya da sahte belge sunulması, seyahat amacının yeterli biçimde açıklanmamış olması veya seyahat planının eksik olması, pasaportun hasarlı olması, seyahat sağlık sigortasının gerekli şartları sağlamaması, finansal yeterlilik belgelerinin istenen kriterlere uygun olmaması, konaklama belgelerinin yetersiz olması veya kişinin geçmişte vize ihlalinde bulunmuş olması durumlarında reddedilmektedir.

Ticari Norveç Vizesi Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Ticari Norveç vizesi reddine itiraz, konsolosluktan ya da UDI internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Ticari Norveç vizesi reddine itiraz etmek için; ret kararı geldikten sonraki 3 hafta içerisinde Norveççe veya İngilizce olarak itiraz mektubu yazılması, imzalanması ve itiraz eksik belge sebebiyle verilmişse eksik belgeyle birlikte ret mektubunda yazan konsolosluk adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Norveç İş Ziyareti Vizesi Ne Kadar Süreyle Verilir?

Norveç iş ziyareti vizesi, 180 günlük bir periyotta maksimum 90 günlüğüne verilmektedir.

Ticari Norveç Vizesinin Süresi Uzatılabilir Mi?

Ticari Norveç vizesi, öngörülmemiş durumlarda uzatılabilmektedir.

Ticari Norveç vizesini uzatmak için; kaza geçirmek, aileden birinin hastalanması veya başvuru sahibinin katılacağı iş toplantısının ertelenmiş olması gibi beklenmedik bir durum yaşamış olmak gerekmektedir. Norveç vize uzatma işlemi maksimum 90 günlüğüne yapılabilmektedir.

Norveç İş Vizesi ile Çalışılabilir Mi?

Hayır, Norveç iş vizesi ile çalışılamamaktadır.

Norveç'te çalışabilmek için, Norveç'teki bir işverenden iş teklifi alındıktan sonra işverenin başvuru sahibi adına Norveç çalışma vizesi başvurusu yapması ve onay alması gerekmektedir.

Norveç Ticaret Ataşeliği Nerededir?

Norveç ticaret ataşeliği; Fridtjof Nansens Plass, 9, 0160, Oslo adresinde bulunmaktadır ve iletişim bilgileri; +47 2139 3972 nolu telefon numarası, oslo@ticaret.gov.tr mail adresi ve https://www.ticaret.gov.tr web sitesi olmaktadır.

Paylaş: