Norveç İş Vizesi

2023'te Norveç İş (Ticari) Vizesi Hakkında

Norveç Krallığı'na iş toplantısı, iş eğitimi, kongre, fuar veya seminer ya da iş ile alakalı bir proje veya kurumsal etkinlik gibi bir faaliyette bulunmak için gitmeyi planlıyorsanız Norveç ticari vizesi almanız gerekmektedir. Norveç ticari vize, Norveç iş vizesi ya da Norveç business vize olarak da bilinmektedir.

Norveç iş vizesi almak için Norveç'teki şirket, fuar ya da iş organizasyonundan davetiye almanız gerekir. Norveç ticari ziyaret vizesi, Norveç Schengen vizesi türlerinden biri olup 90 günü aşmayan kısa süreli iş seyahatleri için Norveç'te bulunmanıza hak sağlamaktadır.

Norveç İş Vizesini Nereden Alabilirim?

Norveç vizesi için Türkiye'den yapılan başvurularda yetkilendirilmiş aracı kurum VFS Global olduğundan, Norveç iş vizesi başvurusu VFS Global'e yapılmaktadır.

Norveç Ticari Vize Başvuru Adımları

Norveç ticari vize başvurusu için aşağıda verilen adımları takip edebilirsiniz.

  1. Norveç’teki kurumdan davet mektubu alın.
  2. Norveç ticari vize başvuru formu doldurun ve vize harcını ödeyin.
  3. İş vizesi için gerekli evrakları hazırlayın.
  4. Vize başvurusu için VFS vize başvuru merkezinden randevu alın.
  5. Gerekli evrakları vize başvuru merkezine teslim edin.
  6. Vize başvuru merkezinde biyometri bilgilerini tamamlayın ve ödeme yapın.

Norveç İş Vizesi İçin Hazırlamanız Gereken Evraklar Nelerdir?

Norveç iş vizesi için sunulması gereken vize evraklarına ek olarak Norveç’teki şirketten gönderilen davet mektubu, fuara katılacaksanız fuar katılımı için giriş kartı ile fuara ilişkin belgelerin ibraz etmeniz gerekir.

Norveç’teki şirket tarafından seyahat masraflarınızın karşılanacak olması halinde Norveç iş vizesi başvurusu için sponsor mektubunuzun da sunulması gerekmektedir.

İş vizesi başvurularında sunulması gereken evraklara, Norveç vizesi için gerekli belgeler sayfasından ulaşabilirsiniz.

Norveç Ticari Vize Davet Mektubu

Norveç ticari vize davet mektubu ziyaretinizin amacını ve süresini belirten bir vize evrakıdır.

Vize başvuru sahibini Norveç’e davet eden şirket tarafından hazırlanan Norveç vizesi için davet mektubu, Norveç Ankara Büyükelçiliği'nin öngördüğü şekil ve içerik kurallarına uygun şekilde yazılmalıdır.

Norveç İş Vizesi İçin Sponsor Mektubu

Norveç iş vizesi için başvuru sahibinin günlük 500 NOK değerinde finansal teminat göstermesi istenmektedir, sağlanamadığı durumlar için Norveç’teki şirketin başvuru sahibine sponsor olması gerekebilir.

Sponsorlu vize başvurularında sunulması gereken Norveç vizesi için sponsor mektubu Norveç Ankara Büyükelçiliği'nin belirlediği şekil ve içerik kurallarına uygun bir biçimde hazırlanmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Norveç ticari vize hakkında danışmanlarımıza sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Norveç Ticari Vize Başvuru Maliyetleri Ne Kadardır?

Vizem.net danışmanlığında yapılan Norveç ticari vize başvuruları başvuru harcı, vize başvuru için yapılması gereken diğer masraflar ve danışmanlık hizmeti ile birlikte 2023 yılında ortalama 160-180 Euro tutmaktadır.

Norveç Ticari Vize Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Norveç ticari vize takip ve sorgulama kapsamında VFS başvuru merkezi tarafından e-posta veya SMS ile bilgisi gönderilecektir.

Ayrıca vize başvuru merkezinin resmi internet sitesi üzerinden online olarak soy isim ve referans numarası bilgisi ile Norveç vize takip işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Norveç İş Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Norveç iş ziyareti vize başvurularınız normal şartlarda 15 günde sonuçlanmaktadır ancak bazı durumlarda dış temsilcilik başvuruyu UDI’ye göndermektedir ve vize sonuçlanma süresi 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: