Norveç Transit Vize

Norveç Transit Vize Nedir, Nasıl Başvurulur?

Norveç transit vizesi, farklı bir yabancı ülkeye seyahat edecek olan kişilerin Norveç üzerinden aktarma yapması gerektiği durumlarda alınması gereken bir vize türüdür. Kısa süreli C tipi Norveç vizesi türlerinden biri olan Norveç transit vizesi aynı zamanda Schengen vizesi özelliği taşımaktadır. Norveç üzerinden transit geçiş yapmak isteyen kişilerin, Norveç için transit vize gerekliliklerine göre vize başvurusunda bulunmaları gerekir.

Vizem.net, seyahatlerinde Norveç'ten aktarma yapacak kişilerin transit vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Norveç Transit Vize İstiyor Mu?

Evet, Norveç transit vize istemektedir. Oslo Gardermoen Havaalanından aktarma yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının transit Norveç vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Norveç hükümeti tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanan transit vize zorunluluğu, Türkiye Cumhuriyeti'nden Norveç'e yapılan iltica başvurularındaki artış nedeniyle 24 Ağustos 2018 tarihinde uygulamaya koyulmuştur.

Norveç Transit Havaalanı Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Norveç transit havaalanı vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Norveç transit havaalanı vizesi başvuru ücretinin ödenmesi
 • İlgili dış temsilciliğin gerekli evraklar listesinde yer alan tüm Norveç transit havaalanı vize evraklarının ibraz edilmesi
 • Vize başvuru sahibinin son 10 yıl içerisinde alınmış ve planlanan Norveç seyahatinin ardından en az 3 ay daha geçerliliği olan bir pasaporta sahip olması
 • Norveç transit havaalanı vizesi başvuru sahibinin geçerli bir seyahat sağlık sigortasına sahip olması
 • Norveç transit havaalanı vizesi başvuru sahibinin; Norveç seyahatinin tüm masraflarını karşılamaya yetecek düzeyde ve Norveç’te kalınması planlanan her bir gün için en az 500 Norveç kronu tutarında maddi birikimi olması veya Norveç’te yaşayan bir kişinin kendisine sponsor olması
 • Başvuru sahibinin Norveç’e ya da Schengen bölgesine giriş yasağı bulunmaması
 • Vize başvuru sahibinin son 90 gün içerisinde Schengen bölgesine giriş yapmış olduğu durumda tekrar bölgeye giriş yapabilme hakkı olması
 • Başvuru sahibinin biyometri bilgilerini vermiş olması
 • 18 yaşın altındaki vize başvuru sahiplerinin ebeveynleri ya da yasal vasileri tarafından başvuru işlemlerinin onaylanmış olması

Transit Norveç Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Transit Norveç vizesi başvurusu; Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılacak olan Norveç vizesi başvuruları için ilgili dış temsilcilikler tarafından yetkilendirilmiş olan aracı kurum VFS Global’e yapılır.

Norveç transit vize başvuru işlemlerinin VFS Global’e yapılmasından önce Norveç Göçmen Bürosu (UDI) internet sitesi üzerinden başvuru formunun doldurulması ve vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Norveç Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç transit vize başvurusu için öncelikle başvuru sahiplerinin Norveç Göçmen Bürosu'nun resmi internet sitesi https://www.udi.no/en/ adresi üzerinden vize başvuru formunu doldurmaları ve vize ücreti ödemesini yapmaları gerekir. Norveç Göçmen Bürosu'nun web sitesi üzerinden gerekli işlemleri tamamlayan başvuru sahipleri aracı kurum VFS Global üzerinden vize randevusu almalıdır. Vize merkezinde gerçekleşecek vize randevusunda; biyometri bilgilerinin verilmesi ve gerekli evrakların teslimi işlemlerinin tamamlanması ile başvuru işlemleri sonlanmaktadır.

Norveç transit vize başvuru işlemlerinin tamamlanması ile başvuru dosyası değerlendirme sürecine alınmaktadır. Vize başvurusunun değerlendirme sürecinin sonlanmasının ardından başvuru sahiplerinin pasaportu işlemlerin yapıldığı ilgili vize başvuru merkezinden teslim alınabilmektedir.

Norveç Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Norveç transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Norveç transit vize başvuru formu: Norveç Göçmen Bürosu'nun internet sitesi üzerinden vize başvuru sahibi tarafından başvuru formunun doldurulmasının ardından başvuru sahibinin mail adresine gönderilen örnek formun çıktısı alınarak ilgili vize başvuru merkezine teslim edilmelidir.
 • Kapak mektubu: Norveç Göçmen Bürosu'nun resmi internet sitesi üzerinden başvuru formu doldurma işlemlerinin tamamlanmasından sonra başvuru sahiplerine gönderilen mail içeriğinde yer alan kapak mektubu (ön yazı) belgesinin başvuru sahibi tarafından imzalanarak ibraz edilmesi gerekir. Kapak mektubunda ilgili yere başvuru sahibinin fotoğrafı yapıştırılmalıdır.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Norveç Göçmen Bürosu'nun resmi internet sitesi üzerinden vize başvuru formunun doldurulmasından sonra vize harcının ödenmesi gerekmektedir. Norveç transit vize başvurusu için alınan harcın ödendiğine dair dekont belgesi başvuru sahibine mail yolu ile gönderilmektedir; bu dekontun çıktısı alınarak başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Vize başvuru sahibinin son 3 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çektirmiş olduğu, kişinin yüzünün net olarak göründüğü, rötuşsuz, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluğa sahip ve açık renkli arka plana sahip 2 adet biyometrik fotoğrafın sunulması gerekir.
 • Pasaport: Norveç transit vize başvuru sahibine ait, son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş, vize damgasının uygulanabilmesi için en az 2 adet boş sayfası olan ve planlanan Norveç seyahatinin bitiş tarihinin ardından en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan bir pasaportun vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Uçuş biletleri: Vize başvuru sahibinin Norveç üzerinden aktarma yaparak ulaşmak istediği esas ülke için alınmış uçak biletinin transit vize başvurusunda ibraz edilmesi gerekir.
 • Son varış noktasındaki ülke vizesi: Norveç transit vize başvuru sahibinin Norveç üzerinden aktarma yaparak ulaşmak istediği esas ülke için alınmış vizenin ibraz edilmesi gerekir.
 • Norveç seyahat sağlık sigortası: Vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş, en az 30.000 euro teminatlı, tüm Schengen bölgesinde geçerli ve söz konusu Norveç seyahatinin tamamı süresince geçerli bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Nüfus kayıt örneği: Norveç transit vize başvuru sahibinin e-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesabı üzerinden alınabilecek olan nüfus kayıt örneği belgesinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: Vize başvuru sahibinin söz konusu Norveç seyahatinin masraflarını karşılamaya yetecek düzeyde maddi durumu olduğunu gösteren; son 3 aya ait maaş bordrosu ya da son 3 aya ait banka hesap dökümü gibi belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.

Norveç Transit Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Norveç transit vize başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından Norveç Göçmen Bürosu'nun resmi internet sitesi https://www.udi.no/en/ adresi üzerinden online olarak doldurulur. Norveç Göçmen Bürosu'nun resmi internet sitesi üzerinden vize başvuru formu doldurma işlemleri için varsa önceden açılmış kullanıcı hesabına giriş yapılması, önceden açılmış bir hesap yoksa yeni bir kullanıcı hesabı oluşturulması gerekmektedir.

Norveç Göçmen Bürosu'nun web sitesi üzerinden Norveç vize başvuru formu doldurma işlemleri için ilk olarak ana sayfada yer alan “Want to apply” seçeneğine tıklanması gerekir. “Want to apply” seçeneğinin tıklanması ile yönlendirilen sayfada “The applicant is a citizen of Turkey" seçeneğinin işaretlenmesi ve sırasıyla başvuru sahibinin uyruk bilgisinin, “Visit and holiday” seçeneğinin ve “Visitor's visa to Norway” seçeneğinin seçilmesi gerekir. “Visitor's visa to Norway” bölümünde seyahat amacı olarak “Tourism or visit Norway for other reasons” seçeneğinin altında yer alan “How to apply” tuşuna tıklanması gerekir. “How to apply” tuşuna tıklanmasının ardından yönlendirilen sayfada “Which country are you applying from?” bölümüne “Turkey” yazılmalıdır. Vize başvurusunun yapıldığı ülkenin seçilmesi ile yönlendirilen sayfada yer alan “Go to the application form” tuşuna tıklanması ile açılan sayfada Norveç transit vize başvuru formu doldurma işlemleri yapılabilir.

Norveç Transit Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Norveç transit vize randevusu aracı kurum VFS Global’in internet sitesi üzerinden alınır. Transit Norveç vizesi için randevu alma işlemleri; aracı kurum VFS Global’in web sitesinde yer alan randevu alma bölümüne başvuru sahibi adına oluşturulmuş kullanıcı hesabı üzerinden giriş yapılması ile gerçekleştirilmektedir.

Norveç Transit Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Transit Norveç vizesi başvuru ücreti; 12 yaşın üzerindeki başvuru sahipleri için 80 euro ve 6 ile 12 yaş arasındaki başvuru sahipleri için 40 euro iken, 6 yaşın altındaki çocuklar için ücretsizdir.

Norveç Havaalanı Transit Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Norveç transit vize başvurusu ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Transit Norveç vizesi başvurularının değerlendirme sürecinde başvuru sahibinden ek belge talep edilmesi gibi nedenlere bağlı olarak vizenin çıkış süresi 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Transit Norveç Vizesi Hangi Durumlarda Reddedilir?

Transit Norveç vizesi; vize başvurusu için sunulan belgelerin eksik ya da hatalı olması, başvuru sahibinin geçmişte vize ihlalinde bulunmuş olması, kişinin seyahat nedeninin doğruluğu ile ilişkili şüphelerin bulunması, kişinin söz konusu Norveç seyahati için yeterli maddi duruma sahip olmaması, seyahat planının yetersiz olarak düzenlenmiş olması ve kişinin pasaportunun geçersiz olması gibi durumlarda reddedilir.

Norveç Transit Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Norveç transit vize reddine ilgili dış temsilcilikler üzerinden ya da Norveç Göçmen Bürosu (UDI) kurumunun resmi internet sitesi üzerinden itiraz edilir.

Transit Norveç vize reddine itiraz etmek isteyen kişilerin; ret kararının kendilerine iletildiği tarihi takiben 3 hafta içerisinde itiraz işlemlerini yapmaları gerekir. Norveç transit vize reddine itiraz için vize başvuru sahibi tarafından ilgili Norveç dış temsilciliğine hitaben içerisinde; itiraz edilen ret kararına ve itiraz edilme nedenine yer verilmiş bir itiraz dilekçesi yazılması gerekmektedir.

Norveç vizesi reddine itiraz dilekçesinin Norveççe ya da İngilizce dillerinden birinde yazılmış ve imzalanmış olması gerekir. Gerekli kriterlere uygun biçimde yazılmış olan itiraz dilekçesinin; ilgili dış temsilciliğe kargo ile gönderilmesi veya Norveç Göçmen Bürosu (UDI) kurumunun resmi internet sitesi üzerinden ilgili bölüme yüklenmesi gerekmektedir. Varsa Norveç transit vize başvurusu ile ilgili ek belgelerin de itiraz dilekçesi ile birlikte dış temsilciliğe iletilmesi mümkündür. Norveç transit vizesi reddine itiraz işlemleri için herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Transit Norveç Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Transit Norveç vizesi 24 saat süre ile geçerlidir. Norveç transit vizesi hamiline yalnızca Norveç’te bulunan uluslararası havalimanlarında bekleme hakkı vermektedir. Norveç’te 24 saatten uzun bir süre ile bulunmak ya da havaalanından çıkış yapmak isteyen kişilerin Norveç transit vizesi yerine standart Schengen vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir.

Paylaş: