Norveç Transit Vize

Norveç Havaalanı Transit (ATV) Vizesi Başvuru Süreci

Seyahatlerinde Norveç Krallığı'nda bulunan Oslo-Gardermoen Havalimanı ya da diğer uluslararası havaalanlarından aktarma yapması gereken yabancı ülke vatandaşlarının istisnalar haricinde Norveç havaalanı transit vizesi alması gerekmektedir.

T.C Bordo pasaport sahibiyseniz Norveç aktarmalı yapacağınız transit geçişler için Norveç transit vizesi almanız gerekmektedir.

Kimlerin Norveç Havaalanı Transit Vizesi Alması Gerekir?

Schengen üyesi olmayan bir ülkeden Oslo Havaalanına inip Schengen üyesi olmayan bir ülkeye doğru seyahat edecek olan kişilerin Norveç havaalanı transit vizesi alması gerekir.

Schengen sınırı geçilmeyeceği için çoğu yolcunun Norveç havaalanı transit vizesine ihtiyacı olmasa da Afganistan, Bangladeş, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Eritre, Etiyopya, Gana, İran, Irak, Nijerya, Pakistan, Somali, Sri Lanka, Türkiye ve 15 Aralık 2019'dan itibaren Suriye vatandaşlarının Norveç transit havaalanı vizesi alması gerekmektedir.

23 Ağustos'tan sonra Oslo Havalimanından transit geçiş yapmayı planlayan Türk vatandaşlarının halihazırda Schengen vizesi yoksa Norveç vize politikası gereğince havalimanı transit vizesi başvurusunda bulunması gerekir. Norveç’e sığınan Türk vatandaşlarının artması sebebiyle Adalet ve Asayiş Bakanlığı Türk vatandaşlarının transit vizeye tabi tutulmasına karar vermiştir.

Norveç Transit Vize Başvurusu Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Norveç transit vize başvurusu yapmadan önce Oslo Havaalanının transit bölgesinin 23.00- 06.00 arasında kapalı olduğunun bilinmesi gerekir. Oslo Havaalanına 23.00- 06.00 arasında iniş yapan transit vize sahibi yolcuların havalimanının aktarmasız alanında veya yakındaki bir otelde konaklamak için sınır kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

Transit vize sahiplerinin Oslo Havaalanının aktarmasız alanını kullanmak veya yakınlardaki bir otelde konaklamak için Norveç Schengen vizesi sahibi olması gerekir.

Sık Sorulan Sorular

Norveç aktarmalı uçuşlar için danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Norveç Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç transit vize başvurusu için aşağıdaki adımları takip edin.

  • Norveç transit vize başvuru formunu doldurun ve vize online harcı ödeyin.
  • Vize için gereken belgeleri hazırlayın.
  • Vize başvuru merkezinden transit vize başvurusu için randevu oluşturun.
  • Hazırladığınız belgeler vize merkezine teslim edin.
  • Vize başvuru merkezinde servis ücretini ödeyin.
  • Vize harcının ödendiğine ilişkin belgeyi saklayın.

Norveç transit vize için gerekli evrakların teslimi ve parmak izi ile fotoğraftan oluşan biyometri bilgilerinin verilmesinin ardından başvurunuz tamamlanmış olacaktır.

Norveç Transit Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Norveç transit vize başvuru formunun https://www.udi.no/en/ adresinden online olarak doldurulması gerekir.

Havaalanı transit vizesi için kısa süreli (C Tipi, Schengen) Norveç vizesi başvuru formu doldurulmalıdır ve ilgili formun “travel plan” sayfası altında “main purposes of trips” sorusunda “airport transit” seçeneğinin seçilmesi gerekir.

Norveç Transit Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Norveç Transit Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Norveç Transit Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Norveç havaalanı transit vizesi için kısa süreli (C Tipi, Schengen) Norveç vizesi başvurularında sunulması gereken standart evraklara ek olarak; son varış noktasında yasal kalışınıza dair vize veya oturum izni gibi bir kanıt ve son varış noktası için uçak biletini sunmanız gerekmektedir.

Transit vize başvurularında sunulması gereken belgelere, Norveç vizesi için gerekli evraklar sayfasından ulaşabilirsiniz.

Norveç Transit Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Türkiye'den yapılan Norveç vize başvuruları için VFS Global vize başvuru merkezine yetki verilmiştir ve bu nedenle Norveç transit vize randevusunun Ankara, İstanbul, Antalya ya da İzmir'de bulunan VFS Global vize merkezlerinden alınması gerekir. İkamet iline bakılmaksızın istenilen vize merkezinden randevu oluşturabilirsiniz.

Norveç Transit Vize Harcı ve Servis Ücreti Ne Kadardır?

Norveç havaalanı transit vizesi başvuruları için vize harcı 80 eurodur.

Vizem.net danışmanlığında yapılan transit Norveç vizesi başvuruları; başvuru harcı, aracı kurum vize servis ücreti, seyahat sağlık sigortası, danışmanlık hizmeti gibi masraflar dahil olmak üzere 2024 yılı için ortalama 250 Euro tutmaktadır.

Norveç Transit Vize Başvurum Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Norveç transit vize başvurusu randevu tarihinizden sonra 15 gün içinde sonuçlanmaktadır, ancak başvuruların UDI’ye gönderilmesi halinde süre 45 güne kadar çıkabilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: