Norveç D Vizesi

Oturum İzni Bekleme Süreci İçin Norveç D Vizesi

Norveç’e aile birleşimi amacıyla gitmek istiyorsanız, Norveç’e giriş yapmadan önce oturum izni almalısınız; ancak tüm şartları sağladığınız hallerde oturum izni düzenlenmeden Norveç’e seyahat edebilirsiniz. Norveç’e giriş yapmak için vize almanız gerekiyorsa, aile birleşimi vizesinin sonucunu beklerken Norveç’te bulunmak için giriş vizesi olan D vizesi alabilirsiniz.

D tipi giriş vizesi ile, Norveç aile birleşimi oturum izni başvurularını Norveç polisine yapabilir ve işlem süresi boyunca Norveç’te bekleyebilirsiniz; bu şekilde başvuru yaptığınızda Norveç polisi oturum izni verilmesi durumunu kendi incelediği ve UDI’ye başvuruyu göndermediği için işlem süresi kısalabilmektedir.

D tipi Norveç vizesi sadece bir giriş vizesi olduğunda, hamiline oturum izni, çalışma izni ile sağlık hizmetlerinden yararlanma ve varlık hakkı vermemektedir.

Norveç D Vizesi Hangi Durumlarda Düzenlenir?

Norveç D vizesi, sadece istisnai olarak, aile birleşimi için gerekli şartların sağlanmış olması hususunda bir şüphe bulunmadığında düzenlenir.

Kanıt niteliğinde sunduğunuz belgeler ile Norveç Ankara Büyükelçiliği ilişkinin uzun süreli ve ciddi olduğuna ikna olması halinde D vizesi verilirken, vize kriterleri karşılamadığınızda ya da kriterleri karşılacağınız hususunda şüphe duyduğunda vize başvurunuzu reddedebilir.

Kimler Norveç D Vizesi Başvurusu Yapabilir?

Norveç D vizesi başvurusunu, nitelikli işçi oturma izni, öğrenci oturma izni ya da aile birleşimi oturma izni, mülteci oturma izni gibi geçici oturma izinleri ya da kalıcı oturma izni hamili kişilerin aile üyeleri yapabilmektedir.

Norveç Krallığı'nda geçici ya da kalıcı oturum izni ile ikamet eden vize sponsorunun eşi, nişanlısı, partneri, çocuk ya da çocukları, ebeveyn ya da ebeveynleri, kardeşi ya da kardeşleri ve evlatlık çocuk ya da çocukları, aile birleşimi vizesi için başvurabildikleri için D vizesine de başvurabilmektedir. Referans kişi Norveç’e aile birleşimi izni yoluyla gelmiş ise D vize başvurusu reddedilir.

Vize başvuru merkezlerinden D vizesi için yalnızca Türk vatandaşları başvurabilmektedir. Başvuru sahibinin Türk olması ve referans kişinin 25 yaş altı olduğu durumlarda, UDI referans ile mülakat yapılması gerektiği belirttiği için, çoğu Türk vatandaşı D vizesi için uygun olmaz. Norveç Ankara Büyükelçiliği referansın aile birleşimi başvurusu için mülakata girmesi gerektiğine karar verirse, D vizesi başvurusu reddedilir.

Norveç D Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç D vizesi başvurusu yapmak için ilk olarak UDI websitesinde yer alan başvuru portalından C vizesi için başvuru yapmalısınız.

Norveç Ankara Büyükelçiliği tarafından Norveç Schengen vize başvurusu başvuru merkezinden alındıktan sonra D vize türüne çevrilecektir.

Norveç D Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Norveç D vizesi için gerekli evraklar arasında, ilişkinin uzun süreli ve başvurunuzun ciddi olduğunu kanıtlayan belgeler bulunur.

Aile birleşimi başvurusu yapmanızda gerekli olan evrakların yanı sıra Norveç’te aile birleşimi yapabilmek için; başvuru sahibi ve Norveç’teki referansın arasındaki ilişkiyi, evlilik öncesi ve sonrası dahil olacak şekilde açıklayan bir dilekçe, başvuru sahibi ve referansın arasındaki bağı gösteren pasaportta bulunan giriş-çıkış damgaları gibi belgeler, kişilerin birlikte yaşadığını gösteren evraklar, isteğe bağlı olarak A4 kağıdına basılan fotoğraflar sunulmalıdır. Norveç’te nitelikli işçi olarak oturumu olan eş ile aile birleşimi yapacaksanız ek belgelere gerek olmaz.

D vizesi başvurularda her zaman C vizesi için gerekli evraklar sunulmayabilse de; başvurularınızsda aile birleşimi oturum izni için gerekli tüm evraklar daha önceden sunulmuş olsa bile yeniden sunulmalıdır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Sık Sorulan Sorular

Norveç D tipi ulusal vizeler ve oturum izinleri ile ilgili bizlere sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Norveç D Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Norveç D vizesi ücreti, 80 eurodur. 18 yaşın altındaki başvuru sahiplerinden ücret alınmamaktadır.

Norveç D Vizesi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Norveç D vize başvurularınız, yaklaşık 2 aylık inceleme süresinin ardından sonuçlanır. Başvurunun ardından başvuru sahibi Büyükelçiliğe mülakat için çağırılır. UDI’nin incelemesinde olan başvurularda zaten mülakata çağrıldıysanız tekrar mülakata gitmenize gerek yoktur.

Norveç D Vizesinin Hamiline Sağladığı Haklar?

Norveç D tipi vize, oturma izni için bekleme sürecinde karar verilene kadar Norveç’te beklemenize izin veren bir giriş vizesidir. Norveç D tipi vize bir oturma izni değildir ve D tipi vize kapsamında Norveç’te çalışamaz ve herhangi bir sosyal yardımdan veya sağlık hizmetinden yararlanamazsınız. Norveç D tipi vize Büyükelçilik tarafından oturma izni başvurusu karara bağlanana kadar geçen tüm süreyi kapsayacak şekilde özel sağlık sigortası yaptırması önerilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: