Norveç D Vizesi

Norveç D Vizesi Nedir, 2022'de Nasıl Alınır?

Norveç D tipi vize, Norveç’te oturma izni başvurusu sonuçlanana kadar kalmayı sağlayan giriş vizesidir. Norveç D tipi vize, Schengen ülkelerinde eğitim, çalışma gibi olanaklar sağlayan uzun süreli D tipi vizelerden farklı olarak hamiline bu hakları sağlamamaktadır. Norveç D tipi vizeye, Norveç’te yaşayan eş ya da ebeveyne sahip kişiler Norveç oturma izni başvuruları karara bağlanana kadar Norveç’te kalabilmek için başvurmaktadır. Türkiye’de Norveç D tipi vizeye sadece T.C. vatandaşları başvurabilmektedir, yabancı uyruklu kişilerin başvurması mümkün değildir.

Türkiye'den yapılan vize başvurularında en yüksek onay oranlı akredite acentesi olan Vizem.net Norveç D vizesi başvurularında gerekli evrakların hazırlanmasından pasaport iadesine dek tüm süreç için takip ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kimler Norveç D Tipi Vize Başvurusu Yapabilir?

Norveç D tipi vize başvurusu yapabilecek kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Norveç vatandaşlarının, Norveç’de yaşayan ya da Norveç’e yerleşmeyi planlayan eşleri ve çocukları
 • İskandinav uyruklu kişilerin son üç yıldır Norveç’de yaşayan eşleri ve çocukları
 • Norveç daimi oturma iznine sahip yabancı uyruklu kişilerin eşleri ve çocukları
 • Norveç’te nitelikli işçi olarak çalışan ve oturma iznine sahip kişilerin eşleri ve çocukları
 • Grup halinde çalışmak için bireysel izinleri olan yabancı uyruklu kişilerin eşleri ve çocukları

Norveç D Tipi Giriş Vizesi Şartları Nelerdir?

Norveç D tipi giriş vizesi alabilmek için başvuru sahibinin aile göçü başvurusunun kabul edilmesinin olası olması gerekmektedir.

Aile göçü başvurusunun kabul edilmesinin muhtemel olabilmesi için aile göçmenlik izni için gerekli olan tüm gereksinimleri karşılamak gerekmektedir. Norveç aile birleşimi vizesi şartları kapsamında başvuru için talep edilen tüm belgelerin sunulması da bulunmaktadır.

Norveç D Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç D tipi vize başvurusu Göçmenlik Müdürlüğü websitesi (UDI) üzerinden çevrimiçi olarak yapılabilmektedir. Norveç D tipi vizeye başvuruda bulunmak için öncelikle başvuru portalında bir C tipi ziyaretçi vizesi için başvuru kaydedilmelidir ve D tipi vize olarak verilmesinin talep edildiği belirtilmelidir. Büyükelçilik başvuruyu vize başvuru merkezinden aldığında C tipi vizeyi D tipi vizeye dönüştürmektedir.

Norveç D vizesi başvurularında, aile göçü başvuruları için talep edilen tüm gerekli belgelerin sunulması ve başvuru portalı üzerinden çevrimiçi olarak kredi veya banka kartı ile başvuru

ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Norveç D Tipi Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Norveç D tipi vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Başvuru sahibinin son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş pasaportu ve işlem görmüş sayfalarının kopyaları sunulmalıdır.
 • Norveç vize başvuru formu: Göçmenlik Müdürlüğü websitesinden (UDI) Norveç D tipi vize başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Kapak mektubu: Online başvuru tamamlandıktan sonra, başvuru sahibinin mail adresine gönderilen kapak mektubunun çıktısı alınıp imzalanarak sunulması gereklidir.
 • Fotoğraf: Son 6 aya ait ve arka planı beyaz iki adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Vize harcı dekontu: Norveç D tipi vize başvuru ücretinin ödendiğini göstermek üzere vize harç dekontu sunulmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibinin aile üyeleri ile bağını göstermek için e-devlet üzerinden alınarak sunulmalıdır.
 • Doğum sertifikası: Başvuru sahibinin doğum belgesi sunulmalıdır.
 • Norveç'te ikamet eden aile üyesine ait evraklar: Norveç’te ikamet eden aile üyesi Norveç’te çalışıyorsa istihdam süresini içeren iş sözleşmesi, son üç maaş bordrosu ve son vergi bildirimi belgelerini sunmalıdır. Norveç’te ikamet eden aile üyesi Norveç’te öğrenci ise eğitim gördüğü üniversiteye dair kanıt, başvuru sahibini ve kendisini desteklemeye yetecek kadar maddi gelire sahip olduğuna dair kanıt ve öğrenim için alınan kredi ve hibelerin kanıtı sunmalıdır. Norveç’te ikamet eden aile üyesi Norveç’te serbest meslek sahibi olarak çalışıyorsa şirket kaydının kanıtı, aylık gelirinin kanıtı, son vergi ödeme bildirimi ve son 12 ayda sosyal yardım alınmadığına dair yazılı beyan sunmalıdır.
 • UDI kontrol listesi: UDI belge kontrol listesi doldurulmalı ve imzalanarak sunulmalıdır.

Norveç D tipi vize başvurularında Norveç aile birleşimi vize başvuru evraklarını sunmak gerekmektedir. Yukarıda listelenen evraklar standart Norveç aile birleşimi evraklarıdır. Norveç D tipi vize başvuru sahibinin yaşı ve Norveç’te ikamet eden sponsor kişi ile ilişkisine göre ek belgeler talep edilebilmektedir.

Norveç D Tipi Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Norveç D tipi vize başvuru formu https://www.udi.no/en/ adresinden çevrimiçi olarak doldurulmalıdır. https://www.udi.no/en/ adresi üzerinden Norveç D tipi vize başvuru formunun doldurulabilmesi için önceden açılmış bir UDI hesabı var ise giriş yapılması, yoksa yeni bir UDI hesabı oluşturularak ardından giriş yapmak gerekmektedir.

Norveç D Vizesi Başvurusu İçin Randevu Nasıl Alınır?

Norveç D tipi vize başvurusu için randevu VFS Global resmi websitesi üzerinden alınır. VFS Global resmi internet sayfasından “Randevu al” sekmesine ilerleyerek “Şimdi rezervasyon yap” butonuna tıklanılmalıdır. Yeni açılan sekmede VFS Global üye hesabı var ise giriş yapılmalı yok ise yeni hesap oluşturulmalıdır. Randevu ekranına giriş yapıldığında, istenen kişisel bilgiler girilerek, uygun gün ve saat için randevu oluşturulmalıdır.

D Tipi Norveç Vizesi Ne Kadardır?

Norveç D tipi vize başvuru ücreti 80 eurodur. 18 yaşından küçük çocukların Norveç D tipi vize başvuruları için bir ücret talep edilmemektedir. Norveç D tipi vize ücretleri sadece Norveç online vize başvuru portalı üzerinden kredi kartı ile ödenebilmektedir.

Her Norveç D tipi vize başvurusunda vize ücreti dışında her başvuru için 21 euro VFS Global hizmet bedeli talep edilmektedir. Norveç D tipi vize başvurularında VFS Global hizmet ücreti vize başvuru merkezlerinde nakit olarak ve sadece euro olarak ödenebilmektedir.

Norveç D Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Norveç D tipi vizesi yaklaşık 2 ay içerisinde çıkar. Norveç D tipi vize başvurusunun yapılmasının ardından başvuru sahibi görüşme için büyükelçilik tarafından çağrılır. Norveç D tipi vize başvurusu yapan aile UDI tarafından yürütülmüş bir göçmenlik davası için mülakata girmiş ise büyükelçilik başvuru sahibi ile görüşme gerçekleştirmez.

Norveç D Tipi Vize Hamiline Hangi Hakları Sağlar?

Norveç D tipi vize hamiline oturma izni için bekleme sürecinde karar için Norveç’de beklemeye izin veren bir giriş vizesidir. Norveç D tipi vize bir oturma izni değildir ve D tipi vize kapsamında başvuru sahibi Norveç’te çalışma ve herhangi bir sosyal yardımdan veya sağlık hizmetinden yararlanma hakkına sahip olmaz. Norveç D tipi vize sahiplerinin büyükelçilik tarafından oturma izni başvurusu karara bağlanana kadarki tüm süreyi kapsayacak şekilde özel sağlık sigortası yaptırması önerilmektedir.

Norveç D Vizesi Ret Kararına Nasıl İtiraz Edilir?

Norveç D tipi vizesi ret kararına itiraz, kararın alınmasından itibaren üç hafta içinde büyükelçiliğe yapılır. İtiraz dilekçesinin İngilizce ya da Norveçce dilince olması ya da bu dillerden birine çevrilmesi gerekmektedir. Dilekçe, büyükelçiliğe normal posta ile iletilebilir ya da PDF dosyası olarak taranarak e-posta ile gönderilebilir. Norveç D vizesi ret kararına itiraz dilekçesi başvuru sahibi ya da vekaletname sahibi tarafından imzalanmalıdır.

Başvuru yapılan vizenin reddedilmesinin birçok sebebi olabilmektedir. Norveç D tipi vize başvurularında sahte veya eksik evrak tespiti, yolculuk amacının kanıtlanamaması, sunulan belgelerin geçerlilik süresinin dolmuş olması, yeterli maddi olanağa sahip olunmaması gibi durumlar neticesinde Norveç vize reddi gerçekleşebilmektedir.

Paylaş: