Norveç Vize Ücreti

Norveç Vize Ücreti, 2024 Harç ve Diğer Başvuru Masrafları

Norveç vize ücreti, vizeye tabi yabancı ülke vatandaşlarının Norveç vizesi başvuruları için ödemesi gereken harç ve hizmet bedellerini kapsamaktadır. Norveç vize harcı ve diğer başvuru masrafları vize türüne ve alınacak ek hizmetlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Kısa süreli (C Tipi, Schengen) Norveç vizesi için başvuru harçları, Schengen Antlaşması'na üye devletler tarafından ortak karar ile belirlenirken; uzun süreli (Ulusal) Norveç vizesi için başvuru harcı ise Norveç Krallığı Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenmektedir.

Norveç Schengen (C Tipi) Vize Ücreti Ne Kadardır?

Norveç Schengen vizesi turist, ziyaret, ticari, şoför vizesi gibi kısa süreli vizeleri kapsar.

2024 yılında ek hizmetler ve danışmanlık hizmetleri alınmaması halinde VFS aracı kurum vize servis ücreti dahil olmak üzere Norveç Schengen vizesi için başvuru ücreti ortalama 140 euro tutmaktadır.

Norveç Ulusal Vize Ücreti Ne Kadardır?

2024 yılında uzun süreli Norveç vizeleri (çalışma, öğrenci, mevsimlik işçi, aile birleşimi) için başvuru harcı 6.000 ila 10.500 NOK arasında başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Ek hizmetler ve danışmanlık alınmaması halinde VFS aracı kurum vize servis ücreti dahil 2024 yılı NOK/EUR kuru dikkate alınarak uzun süreli Norveç vizesi ortalama 700 ila 1200 Euro arasında değişmektedir.

Norveç Vizesi Başvuru Masrafları Nelerdir?

Norveç vizesi başvuru masrafları aşağıda belirtilmiştir.

  • Norveç vize başvuru harcı
  • Aracı kurum hizmet bedeli
  • Norveç seyahat sağlık sigortası
  • Tercihe bağlı ek hizmetler
  • Vize danışmanlık hizmeti
  • Yeminli Tercüme Masrafı

Norveç Vize Harcı

Norveç vize harcı kısa süreli (C Tipi, Schengen) Norveç vizeleri ile uzun süreli (Ulusal) Norveç vizeleri arasında farklılık göstermektedir.

Kısa Süreli (Schengen) Norveç Vizesi Başvuru Harcı

Kısa süreli Norveç vizesi için başvuru harcı 90 eurodur. Norveç Schengen vizesi başvuru harcı 6-12 yaş arası çocuklar için 45 euro; Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Makedonya, Moldova, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Ukrayna ve Gürcistan vatandaşları için 35 eurodur.

Norveç Schengen Vizesi İçin Harç Muafiyetleri

Norveç Schengen vizesi için başvuru harcından muaf olan kişiler aşağıda verilmiştir.

  • 6 yaşından küçük çocuklar
  • AB/AEA vatandaşı aile üyesi ile seyahat edecek olan kişiler
  • Eğitim amaçlı seyahat için öğrenciler ve onlara eşlik eden öğretmenleri
  • Bilimsel araştırma yapmak için seyahat eden araştırmacılar

Uzun Süreli (Ulusal) Norveç Vizesi Başvuru Harcı

Uzun süreli Norveç vizesi başvuru harcı vize türüne göre farklılık göstermektedir. Uzun süreli Norveç vize başvuru harçları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Vize türüBaşvuru harcı
Norveç aile birleşimi vizesi10.500 NOK
Norveç çalışma vizesi6.300 NOK
Norveç öğrenci vizesi5.900 NOK
Norveç au pair vizesi9.100 NOK
Norveç araştırmacı vizesi5.900 NOK

Tabloda belirtilen Norveç vizesi başvuru harçları yetişkinler için olup 18 yaşından küçükler vize harcından muaf tutulmaktadır. Bir AB/AEA vatandaşının aile üyesi olarak ikamet kartına başvurmak ve en az beş yıl ikamet ettikten sonra Norveç'te kalıcı oturma iznine başvurmak ücretsizdir.

Norveç Vizesi İçin VFS Global Servis Ücreti

Norveç vizesi için VFS Global servis ücreti, vize türü veya başvuru sahibinin yaşı, uyruğu gibi kişisel durumu fark etmeksizin 21 euro olarak tahsil edilmektedir.

Norveç Seyahat Sağlık Sigortası

Norveç seyahat sağlık sigortası ücretleri sigorta süresine ve başvuru sahibinin yaşı, ve seyahat süresine göre değişmekte olup 2024 yılı için 15 günlük Norveç seyahat sağlık sigortası ortalama 12 euro tutmaktadır.

Kriterlere uygun olarak hazırlanması gereken Norveç seyahat sağlık sigortası poliçesinin başvuru sırasında orijinali beyan edilmelidir.

Norveç Vizesi İçin Yeminli Tercüme Masrafı Ne Kadardır?

Norveç banka hesap hareketleri dahil tüm vize evraklarını ingilizce olarak kabul etmektedir. Çevirilerde yeminli tercüme şartı bulunmazken vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda evraklar Konsoloslukla akredite olan yeminli tercüme bürosuna çevirtilerek sunulmaktadır.

Norveç Vizesi İçin Ek Vize Hizmetler

Norveç vizesi için ek vize hizmetleri aşağıda sıralanmıştır.

Sık Sorulan Sorular

Norveç vize ücreti ile ildili vizem.net danışmanlarına yöneltilen soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Norveç Vize Danışmanlık Hizmeti Ne Kadardır?

Norveç vize danışmanlık hizmeti Vizem.net’in İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan ofislerinden veya çağrı merkezine ulaşarak alınabilmektedir. Evrakların hazırlanmasından pasaport teslimine dek tüm süreç için danışmanlık hizmeti veren Vizem.net üzerinden alınan kısa süreli Norveç vize danışmanlık ücreti 25-90 euro, uzun süreli Norveç vize danışmanlık ücreti 70-160 eurodur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Norveç Vize Ücreti Nereye Ödenir?

Norveç vize ücreti, başvuru formu doldurulduktan sonra UDI Başvuru Platformu üzerinden online olarak ödenmektedir. Norveç vizesi için servis bedeli randevu esnasında vize başvuru merkezine ödenir.

Norveç vizesi için servis bedelinin VIP vize başvuru hizmeti ve başvuru formu doldurma hizmeti için randevu oluşturulurken online olarak ve diğer ek hizmetler için randevu esnasında vize başvuru merkezine ödenmesi gerekir.

Norveç Vize Harcı Nasıl Ödenir?

Norveç vize harcı yalnızca Visa kart veya Mastercard ile ödenmektedir. Norveç vize harcı banka kartı ile ödenecekse hesapta yeterli para olduğundan ve kartın banka tarafından çevrimiçi ödeme için onaylandığından emin olunması gerekir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: